Kupovina Akcija na svetskim berzama

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

dju
Novice
Pridružio se: Sre Jan 29, 2020 2:21 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2
Pohvalio: 3

Re: Kupovina Akcija na svetskim berzama

Postod dju » Pon Sep 14, 2020 10:45 pm

dzekidzoni » Pon Sep 14, 2020 8:50 am napisao:
dju napisao:Da li su nasi brokeri toliko losi da je potrebno baviti se tim zavrzlamama sa otvaranjem i odrzavanjem LLC-a? Svaka cast vradovicu na objasnjenju sta i kako moze da se odradi ali mi je neverovatno da se na primer Kombank Trader toliko ne isplati? Da li neko ima iskustva sa njegovim koriscenjem?

koristim Kombank trader za domacu Belex berzu, za to mi je sasvim dobar,jednostavan za koriscenje, sa niskim provizijama, 0.66% kad se saberu sve provizije za trgovinu,

Kombank trader za americku berzu, provizija je min 22$ u samom startu, sto je za neke manje investitore dosta velika suma, jos ako se ima u planu kupovina vise razlicitih akcija, i to je glavni razlog izbegavanja ne samo Kombank tradera, nego generalno svih domacih brokera, jer vecina stranih brokera nema provizija, ili ima nesto simbolicno

dju napisao:Takodje za Interactive Brokers, koliko sam vas razumeo problem je postojanje duplog oporezivanja(da li ovo znamo koliko je?) i wire transfer(koliko bi to bilo konkretno na nekom primeru, npr posaljem 1000$, koliko bi mi nase banke uzele?), kao i inactivity fee od 10$ mesecno ali ajde to nema veze s nama, tako je svima koji prave tamo nalog.

ovo za oporezivanje, ti je isto kod bilo kog brokera

za wire transfer, u komercijalnog banci je 0.7%,a min 600din po transakciji

za inactivity fee, trgovao ti ili ne, sto kroz provozije, sto kroz inactivity fee, 10$ mesecno ces ostaviti, na godinu dana 120$

dju napisao:Sto se tice trading212, meni se samo ne svidja sto se prilikom registracije pravi nalog sa njihovom firmom u Bugarskoj a ne u Engleskoj (manje osigurana svota novca plus manje mi ulivaju poverenja)

Trading212 je osnovan u Bugarskoj i kasnije je presao u UK, svakako za vece sume je IB pouzdaniji, za manje sume, prednost dajem Trading212, iz razloga sto nema provizija, nema inactivity fee, prihvata naloge iz Srbije, ima mogucnost kupovine frakcija akcije, npr 0.5(1/2) akcije Tesla itd. i nalozi su osigurani do iznosa 85000 funti, sto nije kao kod IB, al opet za male investitore je i vise nego dovoljno.

Napominjem da nemam otvoren nalog ni kod jednog stranog brokera, ali sam sve blizi otvaranju kod Trading212, samo da nadjem najjeftini i najbezbedniji nacin uplate depozita, tako da ako neko ima iskustva preko ovih aplikacija, posrednika za prenos novca, tipa Paypall,Paysend, Revolut,Transferwise i slicno, molio bih da podeli svoja iskustva, u komercijalnoj banci je npr na 1000$, 7$ provizija, tako bi bar trebalo da bude po ovoj tarifi

Da li mozes da mi proveris kolika bi bila provizija za kupovinu SPY-a ili VOO-a (na NYSEArca su), jer mene pretezno interesuje kupovina tih fondova a ne pojedinacnih akcija. Pomenuo si da je 22$ minimalna, sto je donekle ok ako se kupuje s vremena na vreme. A pitam za ovaj fond jer me interesuje da li Kombank Trader njega tretira na isti nacin kao i ostale pojedinacne akcije, da nema tu nekih dodatnih troskova.

Za Trading212 sam mislio na to da ti kada se odavde registrujes, pravis ugovor sa njihovom firmom u Bugarskoj a ne UK, sto znaci da ti nalog nije osiguran do iznosa od 85000 funti (to je da imas ugovor sa UK firmom), vec je osigurano na 90% sume a maksimalno do 20000 evra. I jos jedna stvar sto meni ne odgovara kod tradinga je sto nemaju te fondove koji mene interesuju, oni pretezno nude pojedinacne akcije.
dzekidzoni
Novice
Pridružio se: Čet Apr 16, 2020 10:13 am
Kontakt:
Pohvalio: 1

Postod dzekidzoni » Uto Sep 15, 2020 12:31 am

na zalost ne mogu ti pomoci oko provizija, jer preko Kombank tradera imam otvoren samo kanal ka nasoj berzi

moje razmisljanje je da za iznose od 2000-5000 evra bih bio kod trading212, za preko ove iznose u IB, jer ispod ove sume mi nije isplatljiv inactivity fee. Da je IB bolji od trading212, bolji je,u svakom pogledu
dju
Novice
Pridružio se: Sre Jan 29, 2020 2:21 am
Kontakt:
Pohvalio: 3

Postod dju » Uto Sep 15, 2020 2:42 pm

Hvala svakako.
Za trading212 si u pravu za te sume, ako napravis s njima nalog, javi se i podeli iskustvo posle nekog vremena, ako ti nije problem.
dzekidzoni
Novice
Kontakt:

Postod dzekidzoni » Sre Sep 16, 2020 3:18 pm

registrovao sam nalog na Trading212, cekam verifikacju, sledeca stavka je slanje novca. raspitao sam se u 5-6 banaka, Komercijalna ima najpovoljnije uslove, 0.7% provizije, a min 600din ako se salje u $, sto bi na na 1000$ bila oko 7$ +1000din(fiksno), jedino sto su mi trazili od primaoca,tj brokera neku vrstu dokaza, tj za koje svrhe se uplacuje novac, koja kolicina i na koga.

Jel ima neki povoljniji, a bezbedan nacin za uplatu novca, kako to funkcionise preko posrednika,tipa Skrill,Transferwise, Paypall i ostalih, jel ima neko iskustva?
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1494
Pohvalio: 315

Postod vradovic » Pet Sep 18, 2020 6:35 pm

ustremac » 12 Sep 2020 04:05 pm napisao:Hvala puno na odgovoru! Imam jos neka pitanja:

Da li govoris o nekome iz (zena knjigovodja) https://www.jztaxes.com/ ? Oni ti rese taj zavrsni porez koji predajes IRS-u na kraju godine za LLC? To pretpostavljam oni rade koristeci QB, a ti si pre toga isti popunio pomocu tog dokumenta koji ti je broker izdao?

Hvala jos jednom na informacijama!

Takodje jos jedna stvar koja mi pada na pamet, ti kada otvoris LLC i inicijalno prebacis neki novac na racun istog (da li neko u americi prebaci, ili ti uradis wiretransfer iz Srbije) da li ti nekome moras da pravdas izvor tog novca, tacnije da li je on legalan, placan porez na njega i slicno?

Da. Oni ti za tebe posalju to za porez i vrate ti sve. Mozes QB lakse i njima i tebi a i ne mora!! Nije obavezno! Dosta je fleksibilnije vodjenje firmi nego u Srbiji. Nema tu maltene nikakvih ni provera niti specijalnih sankcija.

Ako prebacis novac ti samo kategorises po kom osnovu si primio uplatu u QB. Na primer da li je to prihod ili pozajmica osnivacu (capital contribution). Ne placas nikakav porez ako je pozajmica osnivacu. Nece te niko nista pitati za uplatu. :)
ustremac
Novice
Pridružio se: Pon Sep 07, 2020 10:11 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3
Pohvalio: 0

Postod ustremac » Sub Sep 19, 2020 9:30 pm

vradovic » Pet Sep 18, 2020 6:35 pm napisao:
Da. Oni ti za tebe posalju to za porez i vrate ti sve. Mozes QB lakse i njima i tebi a i ne mora!! Nije obavezno! Dosta je fleksibilnije vodjenje firmi nego u Srbiji. Nema tu maltene nikakvih ni provera niti specijalnih sankcija.

Ako prebacis novac ti samo kategorises po kom osnovu si primio uplatu u QB. Na primer da li je to prihod ili pozajmica osnivacu (capital contribution). Ne placas nikakav porez ako je pozajmica osnivacu. Nece te niko nista pitati za uplatu. :)

Jasno, dakle zakljucak moj do sada je ovako nekako: ako si "ozbiljan" (recimo imas 30K+ evra da ubacis u pricu) sto se tice trajdinga i zelis da aktivno ucestvujes u kupovini i prodaji pojedinih akcija tokom godine najbolje varijanta je oformiti LLC u Americi. Takodje LLC je najsigurniji jer kod svih ostalih brokera ti preti da oni prosto prestanu da saradjuju sa Srbijom i ubiju ti nalog... Kada kupujes stvari neke u Srbiji otpisujes ih kao biznis trosak, a s druge strane ako hoces novac u Srbiju da dovedes mozes da otvoris pausalnu agenciji (verovatno nije pametno da otvaras na sebe ali neko blizak) i onda preko nje primas novac od svog LLC-a u Americi za neke usluge, do 60 hiljada dolara godisnje a placas neki mizeran porez drzavi Srbiji i imas cist novac da radis s njim sta god.

Vradovic predlaze Nevadu za otvaranje LLC-a, koliko vidim iz ovog clanka: https://www.llcuniversity.com/nevada-llc/costs/
Potrebno ti je 425 dolara u startu + 350 dolara godisnje za odrzavanje istog. Na ovo godisnje idu neki troskovi QB +mailbox + banka + ovi sto ti sredjuju porez rekao bih ugrubo da to jos ispadne max 400 dolara godisnje ili nesto vise, mada nisam siguran. Dakle rekao bih nekih 700 dolara godisnje ugrubo ti je bazicno odrzavanje LLC-a, bez placanje potencijalnog poreza na kapitalnu dobit Americi ako uopste budes istu imao naravno ali to znaci da imas i profit.

Vradovic da li bi dodao jos nesto ili isprivao? Hvala.
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1494
Pohvalio: 315

Postod vradovic » Ned Sep 20, 2020 3:46 am

ustremac » 19 Sep 2020 08:30 pm napisao:
vradovic » Pet Sep 18, 2020 6:35 pm napisao:

Jasno, dakle zakljucak moj do sada je ovako nekako: ako si "ozbiljan" (recimo imas 30K+ evra da ubacis u pricu) sto se tice trajdinga i zelis da aktivno ucestvujes u kupovini i prodaji pojedinih akcija tokom godine najbolje varijanta je oformiti LLC u Americi. Takodje LLC je najsigurniji jer kod svih ostalih brokera ti preti da oni prosto prestanu da saradjuju sa Srbijom i ubiju ti nalog... Kada kupujes stvari neke u Srbiji otpisujes ih kao biznis trosak, a s druge strane ako hoces novac u Srbiju da dovedes mozes da otvoris pausalnu agenciji (verovatno nije pametno da otvaras na sebe ali neko blizak) i onda preko nje primas novac od svog LLC-a u Americi za neke usluge, do 60 hiljada dolara godisnje a placas neki mizeran porez drzavi Srbiji i imas cist novac da radis s njim sta god.

Da bravo dobro si sve razumeo. Stim da skoro sve zivo mozes da provuces kao biznis trosak. Ukljucujuci i voznje taksijem po bg, restorane i slicno.

Vradovic predlaze Nevadu za otvaranje LLC-a, koliko vidim iz ovog clanka: https://www.llcuniversity.com/nevada-llc/costs/
Potrebno ti je 425 dolara u startu + 350 dolara godisnje za odrzavanje istog. Na ovo godisnje idu neki troskovi QB +mailbox + banka + ovi sto ti sredjuju porez rekao bih ugrubo da to jos ispadne max 400 dolara godisnje ili nesto vise, mada nisam siguran. Dakle rekao bih nekih 700 dolara godisnje ugrubo ti je bazicno odrzavanje LLC-a, bez placanje potencijalnog poreza na kapitalnu dobit Americi ako uopste budes istu imao naravno ali to znaci da imas i profit.

To je malo vise nego sto treba.
https://howtostartanllc.com/nevada-llc/cost-to-form

(ovo $350 godisnje ti je bacanje para). Nema potrebe. Mozes sam sebi da budes “registred agent”.

Fali ti samo jos sam sebi da otvoris ITIN number i to je to :)
eventualno VPN da uzmes cisto zbog IP adrese. Nekad cak i
mene na primer Bank of Amerika blokira kad se logujem iz Srbije pa posle moram da se smaram da ih zovem.

Lepo si sve pregledao :)
dzekidzoni
Novice
Kontakt:

Postod dzekidzoni » Ned Sep 20, 2020 9:26 pm

sa ovim godisnjim troskovima oko LLC, treba mnogo vise od 30k evra da bi imalo smisla
ustremac
Novice
Pridružio se: Pon Sep 07, 2020 10:11 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3
Pohvalio: 0

Postod ustremac » Ned Sep 20, 2020 10:38 pm

dzekidzoni » Ned Sep 20, 2020 9:26 pm napisao:sa ovim godisnjim troskovima oko LLC, treba mnogo vise od 30k evra da bi imalo smisla

Pa zavisi sta zelis da radis. Ako zelis da ulazes novac u neki index svakog meseca po malo apsolutno se slazem, u tom slucaju ti ne treba peripetija zvane LLC u Americi a nije ni bitno mnogo onda sa koliko para uleces.

S druge strane mene interesuje aktivan trejding, dakle kupovina i prodaja ne nuzno akcija vec i derivata nad istim. U sustini ja bih da se 'kladim' na cenu akcija ali ne samo u jednom smeru (kada cena raste), hocu mogucnost da mogu da kazem ok ja u ovom trenutku mislim da ce cena odredjene akcije da padne i da mogu i u slucaju da zaista padne imam profit. Ovo se popularno zove da shortujem akciju. Ovim se otvara mogucnosti zarade i kada cena pada ne samo kada raste.

Takodje postoji nesto sto se zove margin, ajde da kazemo to je kao da se uzima neka vrsta kredita od brokera, na osnovu novca koji ste vec deponovali na svoj nalog mozete dobiti recimo jos 2x toliko. Pa tako lako sa ulozis 30 hiljada evra moze se dobiti 100 hiljada dolara koji su na raspolaganju.

Dakle recimo da imamo neku vrlo konzervativnu strategiju koju pratimo tokom godine, nikad ne rizikujemo ni u jednom trejdu vise od 1% onoga sto imamo. Uz margin 2-3X nije mnogo tesko doci do 15% zarade. Sa 30K ulozenih moguce je izvuci 5000 evra godisnje.

Naravno sve ovo gore navedeno ne treba uzimati zdravo za gotovo i treba biti jako oprezan jer se moze izgubiti ogromna kolicina novca za jako kratko vreme!
To zahteva jako veliku posvecenost, vojnicku disciplinu kao i kontrolu nad sobom i svojim emocijama. Da ne pricam dosta vremena provedenog u istrazivanju.
U sustini to je posao za sebe i vrlo je specifican, nije nalik klasicnim poslovima kojima se ljudi bave. Ovaj video vrlo dobro to sve objasnjava: https://www.youtube.com/watch?v=MGglyvc8d58
Pohvale za post: 1
loyola
Advanced
Pridružio se: Uto Dec 10, 2013 3:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1692
Pohvalio: 1330

Postod loyola » Pon Sep 21, 2020 4:43 pm

Za sat vremena od jutros po 10% pale vrednosti avio i kruz kompanija (:
tragac
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3299
Pohvalio: 6653

Postod tragac » Pon Sep 21, 2020 5:32 pm

Koliko vremena treba da legnu sredstva poslata preko swifta u inostranstvo? Ima li ko iskustva sa slanjem "sekundarnih" valuta NOK, SEK, DKK, JPY i sl.
Nemam petlju da uđem u temu 'Savski trg'. A i izbegavam da tuda prođemo. Ne želim da znam za to mesto više.

Povratak na “Relax”