Šta je novo?

IT kompanije i Frilenseri (Freelance) - porezi, propisi

Usput, jedan malo stariji ali odličan klip od jedinog domaćeg Youtube kanala koji pratim:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YvrN7mlmrBI[/youtube]

Sve ono što sam ja govorio ljudima uživo, on je lepo sročio i skockao ovde u video formatu.
 
Svi su ti krivi, i država i ostali preduzetnici, samo su te korporacije koje vas jašu ko zadnje majmune poštene.


Poslano sa mog SM-G780F koristeći Tapatalk
 
Koje korporacije? Sta pricas ti?

A sa drugim preduzetnicima ja nemam nikakav problem. Samo neka ne ocekuju od mene da vodim njihove bitke. Kao sto niko nije i nece voditi moje bitke umesto mene.

Iako znam da vas ima koji bi voleli da ja izgubim u njima.
 
Kakav bi bio tvoj predlog za resavanje ovog problema rada preko interneta? Pitanje se odnosi na legalizovanje tog oblika poslovanja, znaci od sada pa nadalje. Ne za retroaktivno jer smatram da se tu treba izboriti da se unazad ne plati nista.
 
Zakoni Srbistana toliko kasne za aktuelnim vremenom da bih morao da budem stručnjak i za pravo i za tržište ili računovodstvo da bih odgovorio na to.

Država Srbija i njene institucije su bile dužne da, kako su počeli da mirišu da se u frilensingu i rada preko interneta zarađuju neke pare (koje bi oni rado pootimali) da okupe SkupSlinu i donose nove zakone u skladu sa novim vremenom i potrebama, korak po korak.

Oni to, naravno, nisu radili. Prvo jer su previše glupi da uopšte shvataju kako neko može intelektualnim radom preko žice nešto da stvara. A drugo, jer su lenji i nesposobni. Nego su čekali i čekali i čekali... i ljudi su, umorni od pokušaja da legalizuju svoje poslovanje koje zakon NE prepoznaje... izabrali druge metode rada i naplate.

Onda je država dekintirala sada zbog Kurone i gradnje kula i gradova i sada pokušava da iscedi dodatnu lovu iz svake moguće stavke. Pa tako i iz frilensera.


I radi sve, ali bukvalno SVE, osim da donese nove zakonske i pravne okvire i rešenja za takvu situaciju.

Kao što rekoh, sutra da odem u Poresku upravu, Ministarstvo finansija, Narodnu banku, Trgovinski sud... i da pitam bilo kog prof dr mr kr tamo, da mi objasni kako, kome i koliko ja treba da platim porez za frilensing i rad preko interneta, niko od njih ne bi umeo da bekne. Svi bi mi rekli da treba da dam što više para državici i Partijici, ali niko mi ne bi rekao kako tačno to da uradim. A tek kada bi ih pitao ''ako neko prima zarade u vidu donacija drugih ljudi, koji cene njegov rad, i finansijski žele da ga podrže, šta onda da radi?'' tu bi im tek eksplodirale lobanje.

Pošto su to sve glave iz doba Kardelja, kojima je prvo neshvatljivo da neko može kompjuterom da zarađuje pare, da može da radi za stranca, i još povrh svega - da može, i treba, da zarađuje tako što drugi podrže njegov rad i trud.
 
Članak i reportaža RTS o frilenserima u Srbiji, iz 2013. godine.

https://www.rts.rs/page/stories/sr/stor ... nseri.html

Ne morate da čitate, kačim čisto kao dokaz da je još tada, 2013. godine, uveliko postajala svesnost javnosti, struke, pa i države i vlasti, da frilensing doživljava bum i da se suočava sa mnogim preprekama i problemima. Te da je neophodno da se dorade i donesu novi pravni okviri za regulisanje tog dela privrede i stanovništva.


U međuvremenu je prošlo 8 godina.
Šta su država, Vlada, SkupSlina, i ostatak ekipe oko njih uradili da porade na tom problemu? NIŠTA!
Ako grešim, slobodno neka me neko ispravi. Ali po onome što ja znam i pratim, još od 2016. , kurblom nisu mrdnuli ni u jednom trenutku.


I sad kad su dekintirali gradeći Potemkinova sela, sad su se setili da za dva meseca naplate sve to. I to samo da naplate. Setili su se samo njihovog prava i dela kolača. A njihovog dela obaveza i rada, to su izostavili.

Epa neće da može. Prvo neka lobanje izađu iz Kardeljevskog mentaliteta i upoznaju se sa osnovnim pojmovima i principima, i svetom oko sebe, pa onda možemo da pričamo o preraspodeli zarada, prava i obaveza.
 
Pa ako uvedu da frilenseri placaju poreze i doprinose manje od stalno zaposlenih, onda ce to biti rupcaga u zakonu.
Sve IT firme (a i svi ostali koji mogu) ce registrovati poslovnice napolju, programatori ce da rade za njih kao frilenseri i da placaju smesne poreze i doprinose.
Porez i doprinose nek placaju ovi sto motaju kablove na minimalcu.
 
Brkate pojmove, remote posao koji je čest u zadnje vreme nije frilensing i to je efikasno suzbio Test samostalnosti za preduzetnike. Frilensing bi trebao da može samo ako radiš za specifičnu platformu koja je samo posrednička. Znam puno ljudi koji su radili na crno ili na preduzetničku za strane kompanije.

Evo pre neki dan drugarica se zaposlila u NS da radi u firmi iz Dominikanske rpeublike, firma je kod nas registrovana za totalno nevezanu delatnost a njoj stoji da je komercijalista i priajvljena je na minimalac dok joj daju još 300 evra preko toga na ruke. Inače, kada je otišla u firmu videla je da imaju još oko 50 ljudi koji su support i it koji isto tako lažno rade.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=841261#p841261:34ouiplc je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Apr 13, 2021 1:00 pm[/url]":34ouiplc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=841148#p841148:34ouiplc je napisao(la):
sjcam » Uto Apr 13, 2021 6:58 am[/url]":34ouiplc]
Koje mehanizme? Da tužiš drugu stranu ili da mu pustiš eventualno menicu?

U porodici imamo DOO firmu - ne znam o kakvoj protekciji pričaš, eventualno što su dali ova davanja i to je OK, ali kao i ti i moji su sve kupili za firmu sami, neće država da mi kupi Navision i kompjutere valjda?

Sve je isto, ni mene niko ne bi štitio kada bih fakturisao nekome u Singapuru - teorijski da, ali u praksi kako bih se naplatio - isto kao i ti...

Nije ti realna priča - jedino što stoji da sve vreme niste imali zdravstveno, a sada valjda treba to da platite retroaktivno sve to. To bi se rešilo tako što bi država tražila samo doprinose za peziono i porez na zarade retroaktivno, bez doprinosa za zdravstveno i to je to.
Pa ako si ti nesposoban da naplaćuješ svoje usluge i rad, ili da se trudiš da isteraš pravdu, to je problem do tebe.

A kao što si i sam rekao, vi ste bar dobili ova davanja sad. Frilenseri nisu dobili ni to. Frilenseri nisu dobili ni dinar ni bilo kakvu podršku od države ikada. Niti su je ikada i tražili. Za razliku od brojnih drugih preduzetnika i firmi. Među kojima su i oni koji se na kvarne načine kače na državne jasle pa je cede za razne pomoći, subvencije, fondove i slično.

Frilenseri ne traže ništa ni od koga. Jedino što traže je da joj krpelji i otpad gangrenoznog državnog aparata sjašu s kućišta. To je sve.

P.S.
Ne razumem tu logiku u Srba ''a zašto biste vi nešto protestovali i zahtevali da se država bolje odnosi prema vama, kada se država odnosi podjednako loše i prema nama!?'' Pa odgovor je prost - BORITE SE I VI ZA SEBE. Ako je neko lenj, inertan ili uplašen da se bori za svoja prava i svoj opstanak, to mu ne daje pravo da sabotira i vuče dole druge koji ne žele tako da žive i koji se bore za svoje.

Nego to je taj balkanski mentalitet - radije će drugog da povuče na dole, uz sebe, nego da proba sebe da izdigne uz te druge.

Sličan fenomen gledam sada u ovoj situaciji sa epidemijom. Gde beli mantili radije biraju da se svađaju sa 6.900.000 ljudi nego da se obrate Vladi i državi i od njih zahtevaju bolje uslove rada, bolje plate, više zaštite i bolju obuku. Niko neće da se pokrene. Niko neće da se zamera. Niko neće da se pobuni. A kad neko to i uradi, onda bude ''vidi ove...'' E tako izgleda i drugi preduzetnici ovde. Ko veli - što bih ja išao da se borim za bolje uslove i manje harače, to zahteva neki trud i informisanje. Lakše sejati komentare i osude po ljudima koji su se za sve što su zaradili, sami postarali i sami izneli sve cene i udarce u tom procesu. Pa ne, najbolje onda da svi sedimo skrštenih ruku i da puštamo da nam gangrenozna država erodira živote i zdravlje iz godine u godinu.

Nisam uopšte nesposoban: radimo i ne kukamo po forumima kada dođe da se plati porez na dobit (i to još akontaciono) ili svakog meseca PDV i PID. Sa druge strane, kada imaš uspešnu i sređenu firmu to ima puno prednosti, a ne mislim da su porezi nešto nerealni u odnosu na Evropu, a posebno u odnosu na okruženje. Ne razmišljam o tome toliko, a odavno smo prevazišli momente da se nešto radi na crno i sl.

Ono što je loše odrađeno sa vaše strane sve vreme je to da niste imali nikakav artikulisani predlog, osim te priče da "niste znali za porez", "da nije fer", "paraziti vas zajašili" itd... To su prazne priče. Možda je tvoj utisak da ste se nešto kao organizovali, ali osim nekog malobrojnog protesta i pisanija po forumima ništa nisam video konstruktivno kao predlog osim te "Kalimero priče".

Organizacija vam je nula i time cela ta priča nema nikakav leverage za pregovore osim što vas koriste pojedini mediji da eto malo mute priču. Između redova ispada da je predlog freelancer-a da zapravo ništa ne plate, pa je na kraju izgleda Vlada prelomila i poslala zakon po ubrzanoj proceduri u Skupštinu, jer ste stvorili sliku da "nema o čemu da se pregovara" što je zapravo ono što njima najviše i odgovara.

Zakonodavcu je bitno da predlog prođe i da javnost to podržava. Ovde je upravo zbog nesposobnosti vas freelancera da date smislen predlog, zakonodavac lako okrenuo javnost protiv freelancer-a i stvorio sliku da se vi bavite "ilegalnim delatnostima" i "ne želite ništa da platite", a zakon će to da popravi i dovede na svoje mesto. Mene ne čudi da su vas tako lako preveslali, jer su to uglavnom u pitanju mladi ljudi koji nemaju previše iskustva.
 
Steče se utisak da obe strane preteruju. Kasica prasica je prazna pa je država počela da krpi. Slažem se da frilenseri donose kapital u Srbiju, što je za svaku pohvalu, al treba oladiti sa pričom kako niste ništa dužni i kako vam Srbija ništa ne pruža. Vozite se putevima, šaljete decu u školu, verovatno nekad putujete vozom i prelazite mostove. Potrebni su frilenseri Srbiji, i treba da se podstiče takav rad, ali mora da se plaća porez i ne mogu odrasli ljudi ga guraju glavu u pesak nadajući da njihovo nedefinisano stanje traje doveka. Platiš 15-20% porez na prihod i ćao zdravo, samo nastavite da radite i da stvarate. Niste neka specijalna kategorija pa da kao niste ni preduzetnici a ni obični radnici. Ko želi da bude frilenser, nek plaća porez na dobit od razumnih 15-20% i da uplaćuje za penziju/zdravstvo...
 
Na ovoj temi se najbolje vidi zasto uopste moze da dodje do ovakvih problema kod nas.

Svako se nasladjuje tudjom mukom i zeli mu sve najgore a svoju predstavlja kao opstu i trazi podrsku.

Neki su bas i komicno losi ljudi i to salju u etar i uopste nisu svesni svoje nesvesti.
 
postoji u sadasnajem zakonu oblik, sasvim pogodan za frilensere.
Preduzetnik knjigas koji placa porez samo kada ima prihod. Kad nema prihod ne placa.
 
Nisam ni knjigas ni frilenser, ali mislim da je ovo previse pojednostavljeno.
Pre svega knjigas placa akontaciono porez na dobit, sto znaci da ako je prosle godine super radio (ostavio i platio veliku dobit) ove godine placa veliki porez kao da super zaradjuje i ako ne zaradi ni dinar.
Druga stvar, posto je ukinuta opcija prostog knjigovodstva, vec preduzetnik mora da vodi dvojno knjigovodstvo, onda mu je potreban knjigovodja, a to kosta (mesecno).
Treca stvar, ekoloska taksa, radio ne radio, placa.
 
Preduzetnik paušalac je najbolji oblik za freelance. Za desetak, petnaest hiljada dinara mesečno kupiš svoj mir i radiš sasvim legalno.
 
Sveta Kostić još jednom govori istinu koja boli.
 

Prilozi

  • frilens.jpg
    frilens.jpg
    126,4 KB · Pregleda: 793
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842898#p842898:w4j61iat je napisao(la):
AleksandarGrf » Ned Apr 18, 2021 5:10 pm[/url]":w4j61iat]Tridesetak hiljada. Ali da.

Toliko je možda za programere.
 
Pa da.

A jel razmislja neko od pravdoljubivih, pogodjenih, gradjana, koliko ste vi duzni drzavi? Koliko vama ima retroaktivno da se naplati?

Recimo godinu dana je zastarelost ako se ne pokrene postupak za saobracajni prekrsaj.

Znaci u zadnjih godinu dana svaki put kada predjes 50 u gradu-kazna. Van pesackog-kazna. Na crveno - kazna. 81 na magistrali-kazna. Postujes ogranicenje, ali naletis pored znaka sa 40 vise pre nego sto smanjis, pa, s obzirom na prethodne prekrsaje-zatvor.

Pa izvolite uplatite u budzet sami. Nisu vam pustali ali jbg ko vas je terao, znali ste propise.
Da nam se ne uruse institucije usled vase krajnje bahatosti...
 
32 hilj za programere.
Pausalni porez za programere raste stopom od 10% godisnje.
 
Nije ni moja oblast propisana pa bu**** plaćam zadnjih 4 godine. Hoću i ja da ne plaćam porez jer moja delatnost ne postoji u šifarniku.

Inače, ni šifra delatnosti niti radna mesta za call centar ne postoje pa to ne sprečava da oko 10.000 ljudi u Srbiji radi u tom sektoru i plaća uredno doprinose.
 
E pa zato i kroz svoju delatnost i saradnju sa sindikatima ukazujem da je potrebno da poresko opterećenje zavisi od oblika rada i visine primanja a ne delatnosti. Zato ću i pratiti izradu zakona o Fleksibilnim oblicima rada gde je Udruženje frilensera Srbije pozvano da učestuje u radnoj grupi.
 
Ljudi koji ne uplaćuju sebi doprinose ustvari kradu od sopstvene starosti, i izlažu sebe mnogo većem riziku da skliznu u siromaštvo pod stare dane. Penzije su mizerne ali je mnogo bolji bilo kakav siguran stalni prihod nego ništa. Iako mladim ljudima penzija deluje mnogo daleko, život ustvari proleti, zdravlje krene da popušta i za čas se nađeš u nebranom grožđu. Retko koji frilenser može da obezbedi sebe za ceo život, mada ja znam i takve, retko talentovani ljudi koji su odabrali takav način radnog odnosa zbog životnog stila i urođene lenjosti, al čak i oni su napravili agenciju, a da ne bi prešli na knjigovodstvo deo zarade dobijaju u kriptovaluti. Isto i za zdravstveno osiguranje, ako se ne daj Bože teško razboliš, ugasio si ga. Tu jedino stalni radni odnos pravi kakvu takvu odstupnicu.
 
Vrh