Šta je novo?

Putovanja > Berlin

P.a.u.L.i.

Intermediate
Učlanjen(a)
04.02.2009.
Poruke
266
Pohvaljen
0
Lokacija
Vienna-Wien
Nekako mi se cini da ovom forumu nedostaje jedan podforum gde bismo pisali o putovanjima, postavljali slike i pisali utiske o gradovima koje smo obisli ili koje planiramo da posetimo...osim utisaka, moze biti i od koristi diskusijama o aktuelnostima u Bgu....da vidimo tramvaje, metroe, ulice, trgove i druge sadrzaje ostalih gradova sirom Evrope i sveta. Bilo bi lepo po jedan folder o svakom gradu i kratka pricica pa onda sve ostalo...no, to je samo moja ideja i moze biti predlog za ostale forumase i moderatore.

Ja evo ovde zelim da pokrenem diskusiju o Berlinu, gradu o kome sam cuo jako pozitivne ali i neke negativne komentare i koji planiram da posetim sada ovog leta prvi put. Posto cu ici licno u svojoj reziji, bez bilo kakvih agencija, vodica i sl., bilo bi lepo da cujem iz prve ruke preporuke, utiske ljudi koji su tamo bili ili berlinaca ukoliko ih ima na forumu....sta obavezno videti, koje muzeje posetiti, sa kojeg mesta se najbolje slika panorama i slicno :) i koliko dana bih trebao da odvojim...ovako, da vidim sve najvaznije znamenitosti grada :vops:
 
Berlin je toliko velik i toliko zanimljiv grad, da je i nedelju dana malo za posetu. Neka "basic" varijanta bi trajala 5 dana, gde bi uspeo da obiđeš centar grada i sve znamenitosti koje on pruža.

"Must see" lista bi obuhvatila:

1. Alexander platz + Fernsehen turm
2. Unter den Linden i Museum inseln
3. Gendarmenmarkt
4. Pariser platz + Brandenburger tor + Parlament
5. Potsdamer platz
6. Checkpoint Charlie
7. Novi Hauptbahnhof
8. Nekadašnji centar Zapadnog Berlina (Kurfürstendamm) + KDW + Kaiser Wilhelm Memorial kirche
10. Bernauer schtrasse + muzej Berlinskog zida
11. Prenzlauer berg

Berlin obiluje hostelima i hotelima. Zbog odlične metro mreže, sve jedno je u kom delu grada ćeš odsesti jer ćeš se metroom začaš prevesti iz jednog dela grada u drugi. U principu, savetuje se da se izbegavaju delovi grada Kreuzberg i Neu Koeln jer ih većinski nastanjuju Turci, koji su tu doneli i svoje običaje i svoje zakone ponašanja.

Cene po hostelima su 10-20 EUR po noći i po osobi a u hotelima je oko 50-70 EUR za dvokrevetnu sobu. Doručak je najčešće uključen u cenu. Za metro je najisplativije uzeti višednevnu kartu koja važi i za sve ostale vidove prevoza. Može se kupiti na kioscima ili u automatima na svakoj metro stanici.

Berlin je fantastičan grad. :vops:
 
Da, to su mi svi rekli...opustencija na svakom koraku. Ja inace nasao stan, komplet sredjen i u centru po principu kljuc u ruke...i to za 20 eura po danu i osobi, extra. Ako jos neko ide, dacu sajt.

Inace, za to oko metroa i prevoza znam, za to nema problema...jedino mozda da pitam ima li neke kruzne linije, recimo tramvajske i sl. iz koje se vidi vecina pomenutih znamenitosti?...i jos jedno drugo pitanjce po pitanju transporta....posto idem autom, zanimalo bi me kako stoje stvari sa parkiranjem? Da li je bas ceo grad zoniran i koja je najjeftinija opcija za parking + da je sigurno. To mi je nekako najveci problem.

Inace, voleo bih da posetim Haupt Uni i da vidim kako to funkcionise kod njih...posto imam u vidu Berlin kao opciju za postdiplomu. Od toga sto si nabrojao, pitao bih da li postoji opcija da se popne na vrh Fernsehen turma? Kapiram da bi bio strasan pogled i opcija za fotografisanje. Planirao sam tako nekako...oko 5 dana da budem...ali po potrebi, moze da se i produzi za koji ako bih isao i do Potsdama? Cuo sam fine komentare o tom gradicu.
I da., ono neizbezno...hrana? Neko posebno mesto, specijalitet ili pice koje ne treba propustiti?:)

U svakom slucaju hvala na dosadasnjem info :kk: moracu ja to sve na prvo na mapi dobro da proucim pre polaska ;)
 
Ne znam iskreno da li ima neka linija prevoza iz koje se može obići grad, ali ima turističkih autobusa na sprat koji voze u obilazak. Staju kod Brandenburške kapije, gde je početna stanica ture.

Što se parkinga u Berlinu tiče, zoniran je samo centar grada, koliko se sećam. Ukoliko ti se stan nalazi na periferiji grada, ne bi trebalo da bude problema. I sam sam išao autom u Berlin i parkirao na parkingu hotela gde sam odseo. Tražio sam obavezno hotel koji ima parking.

Penjanje na Fernsehen turm je naravno moguće, košta oko 10 EUR. Ja nažalost to nisam uradio jer je bilo loše vreme (kraj septembra) pa ne bih puno ni video. Slike fotkane sa tornja koje sam pronašao na netu su strahovite. :kk:

Potsdam je divan grad, poznat je po svojim palatama i burnoj istoriji. Ako imaš vremena obavezno ga obiđi. :kk:

Što se tiče hrane, u Berlinu sam jeo u Vapiano restoranu, koji se nalazi na Potsdamer platz-u i koga od srca mogu preporučiti. Porcije su obilne i nisu mnogo skupe. Berlin je pun imigranata, samim tim ima i mnoštvo različitih kuhinja na svakom ćošku. Nešto autentično berlinsko, teško ćeš pronaći.

Ne znam iz kog pravca ćeš stići autom u Berlin, a ako to bude sa juga preporučujem ti da obavezno svratiš i u Drezden. To je takođe divan grad, barokni, vredan za posetu i upoznavanje. Za jedno popodne se može obići, a tamo već imaš puno toga autentičnog, saksonskog (npr. Dresdner rindfleischruladen, mmmm ... :p ). ;)
 
Sto se Dresdena tice, o tome sam i ja razmisljao...ali ipak sam odlucio da ga neki drugi put obidjem i to u paketu sa Lajpcigom! Berlin je isuvise velik i slozen, ima dosta toga da ponudi a ja volim osim obilazenja i puno toga da procitam i naucim o onome sto vidim, tako da moram na njega da se koncentrisem:) jedino Potsdam dolazi u obzir...posto mi se vise cini ovako kao predgradje pa cu odvojiti jedno popodne, eto i ti kazes da je vredno obici ga! :cool:

Vračar":t2xg1e99 je napisao(la):
Što se tiče hrane, u Berlinu sam jeo u Vapiano restoranu, koji se nalazi na Potsdamer platz-u i koga od srca mogu preporučiti. Porcije su obilne i nisu mnogo skupe. Berlin je pun imigranata, samim tim ima i mnoštvo različitih kuhinja na svakom ćošku. Nešto autentično berlinsko, teško ćeš pronaći.
Vec mi se prividja Kebab..ovaj Becki vec dosadan, moracu da probam Berlinski :D :vops:

Danke :kk:
 
Samo da dopunim must see listu:
12. Muzej Stazija (http://www.stasimuseum.de/en/enindex.htm)
13. DDR Muzej (http://www.ddr-museum.de/en/), odlicna postavka
14. Bauhaus muzej/muzej dizajna, mislim da nema internet sajt
15. Prirodnjacki muzej (fenomenalan!)
16. Palata Charlottenburg, ako budes imao vremena...
17. Ona velika istocnonemacka dvorana, naravno, ako je u medjuvremenu nisu srusili, tu su visili veoma interesantni likovi...
Sto se zdranja tice, ima par odlicnih libanskih, japanskih i korejskih restorana (moje omiljene kuhinje) ali to pretrazi sam, jer davno nisam bio, a kvalitet restorana oscilira tokom vremena, neki se poboljsavaju, u nekimakvalitet kljokne, neki ostaju kvalitetni...
Toliko od mene. ;)
 
P.a.u.L.i.":3dhx5i2u je napisao(la):
Inace, za to oko metroa i prevoza znam, za to nema problema...jedino mozda da pitam ima li neke kruzne linije, recimo tramvajske i sl. iz koje se vidi vecina pomenutih znamenitosti?
kružne ne (inače tramvaji voze samo na istoku), ali za ovu svrhu je poznat autobus 100 koji kreće sa zoo-a, zatim ide do siegessäule, prolazi pored reichstaga i ide dalje na unter den linden i završava na alexanderplatzu. na ovoj liniji, kao i na nekoliko drugih centralnih, voze dabl dekeri, pa preporucujem da uđeš medju prvima i odmah na gornji sprat, posadiš se u prvi red i uživaš.

inače jedna od retkih besplatnih turističkih atrakcija je ta staklena kupola na rajhstagu, koju vredi videti (i zbog kupole i zbog pogleda) samo se u proseku čeka oko pola sata - 45 minuta. isto nešto što čini mi se nije pomenuto, hackescher markt, jako živa četvrt prepuna butika i barova, tačno na sredini između friedrichstrasse i alex. platza. možda nema nešto specijalno istorijski da se vidi ali je super promuvati se tu npr subotom preko dana da se oseti taj berlinski šminkerski duh :p

currywurst :( ako ti je do dobrih kolača overi poslastičarnicu leysiffer na friedrichstrasse

savetuje se da se izbegavaju delovi grada Kreuzberg
po meni kreuzberg vredi videti, samo to naravno zavisi od afiniteta i vremena na raspolaganju. pošto je to bila najistočnija zapadna četvrt u nju su se 70ih i 80ih masovno doseljavali levičari, anarhisti, hipici i ini, a paralelno sa njima turski imigranti, tako da se napravila jedna mešavina kultura koja retko gde može da se vidi. i tamo ima svakakvih krajeva (deo oko kottbuser tora je sigurno za izbegavanje npr) ali mislim da bi interesantna pešačka tura bila:

- otići do ostabahnhofa i proći najduže sačuvano parče zida (tzv east side gallery)
- onda preći öberbaumbrücke (kod s+u warschauer strasse) čime se ulazi u kreuzberg i baciti pogled na grafite u blizini (npr http://www.twocentspeaks.com/wp-content/uploads/2008/11/blu_berlin.jpg i http://chopsueyblog.files.wordpress.com/2008/06/blu_berlin_pink.jpg )
- i onda se prošetati do u schlesisches tora i sesti na u1(aka istanbul express :))

jedan jako lep deo kreuzberga je i bergmanstrasse, jako živa ulica prepuna prodavnica ploča, knjižara, barova i restorana (jedan od retkih delova berlina koji me malo podseća na pariz). njoj najbliža stanica u bahna je gneisenaustrasse, pa ako imaš vremena, overi i to :)
 
zaffa11":170uurpr je napisao(la):
za ovu svrhu je poznat autobus 100 koji kreće sa zoo-a, zatim ide do siegessäule, prolazi pored reichstaga i ide dalje na unter den linden i završava na alexanderplatzu. na ovoj liniji, kao i na nekoliko drugih centralnih, voze dabl dekeri, pa preporucujem da uđeš medju prvima i odmah na gornji sprat, posadiš se u prvi red i uživaš.
E tooooo, to mi treba :kk:


zaffa11":170uurpr je napisao(la):
currywurst :( ako ti je do dobrih kolača overi poslastičarnicu leysiffer na friedrichstrasse
spasio si me, inace bih ubio za kolace i slatkise :laugh: :vops:

hvala svima za preporuke, vec sam kupio mapu pa malo proucavam sve pomenute lokacije :D
 
Pauli, ja zivim u berlinu vec dosta godina, i mogu da ti kazem, da bas kreuzberg treba videti! koliko sam svatio, ti si student. to sto kaze zaffa11 je potpuno tacno. kreuzberg je glavni district za levicare, anarhiste, i studente. najbolji kafici, klubovi, restaurani, sve ti je to u kreuzbergu. deo oko metro stanice schlesisches tor i görlitzer bahnhof (u1) je po meni najlepsi u berlinu, i moze da se poredi sa camden u londonu ili east village u new yorku.

ne zelim vrachara da uvredim, vrlo cenim i volim da citam njegove kometare, ali sto se tice kreuzberga, primecuje se da on pripada malo starijoj generaciji! ;)

za mlade ljude, studente, sto zele dobar provod, kreuzberg je extra!
 
Boban":1s0j2o7l je napisao(la):
ne zelim vrachara da uvredim, vrlo cenim i volim da citam njegove kometare, ali sto se tice kreuzberga, primecuje se da on pripada malo starijoj generaciji! ;)

za mlade ljude, studente, sto zele dobar provod, kreuzberg je extra!
Taman posla da se vređam, štaviše drago mi je što je neko izneo drugačije viđenje stvari. Možda će nam na kraju P.a.u.L.i. doći sa nekim sasvim novim iskustvom. :kk:


Milance":1s0j2o7l je napisao(la):
Vračar":1s0j2o7l je napisao(la):
Nicht zu danken. ;)
Mislis:
Nichts zu danken. :)
E to. ;)
 
Berlin je u istorijskom smislu sigurno medju najjacim gradovima u svetu.
Sta se tu sve nije desavalo,o cemu se tu sve nije odlucivalo...
U mnogobrojnim muzejima,a i po samom gradu jos moze da se oseti duh proslosti.
Arhitektonski gledano Berlin je katastrofa... Mesavina raznih stilova kroz svoju noviju istoriju,kao i mnogih ,,rupa" u sred grada znaju da dovedu do suza.Samo par stotina metara istocnije od Alexsander Platz-a ulazite u takve delove grada za koje je Novi Beograd arhitektonski Firenca.Sam Alexander Platz je spoj nicega sa TV tornjem u sredini.Posle pola sata tu se dobijaju fobije.Ne kaze se ovde bez razloga da je najlepsi deo Berlina autoput za Hamburg.Turisticki je Berlin svakako teska kategorija.Umetnici,tragaci za srecom,avanturisti iz citavog sveta i jos mnogi drugi su se tu nasli(kirije su najnize u Nemackoj).Svi oni i cine Berlin jedinstvenim.Sa druge strane broj stanovnika se zadnjih 10-ak godina smanjio za skoro 200 hiljada.Ko god zadje malo u godine a ne pripada nekoj alternativi pokusa da pobegne.Nezaposlenost je
gotovo 20 posto(duplo veca nego u Hamburgu,troduplo nego u Minhenu),plate su isto tako manje...
Ja licno volim Berlin(ima neku slicnost sa BG) i zao mi je sto nisam mogao da prozivim par godina u njemu.Sada onako,jednom godisnje turisticki :kk:
Moj tip za Berlin je da se iznajmi bajs(od 10€ po danu) i samo pravo.U svim U i S-Bahn-ima mogu da se unose bajsevi.
 
danko68":33g8umeu je napisao(la):
Arhitektonski gledano Berlin je katastrofa... Mesavina raznih stilova kroz svoju noviju istoriju,kao i mnogih ,,rupa" u sred grada znaju da dovedu do suza.Samo par stotina metara istocnije od Alexsander Platz-a ulazite u takve delove grada za koje je Novi Beograd arhitektonski Firenca.Sam Alexander Platz je spoj nicega sa TV tornjem u sredini.Posle pola sata tu se dobijaju fobije.Ne kaze se ovde bez razloga da je najlepsi deo Berlina autoput za Hamburg.Turisticki je Berlin svakako teska kategorija.
Ne mogu da verujem da neko ko je bio u Berlinu može da napiše nešto ovako jer ove reči uopšte ne stoje! Berlin je arhitektonski gledano grad koji se mora videti! To je najsavremeniji grad u Evropi i skoro svi najpoznatiji arhitekti imaju svoje delo u ovom gradu, a njegova urbana obnova je izvedena gotovo u celosti i može da posluži kao primer drugima! "Rupe" koje pominješ se danas ne mogu naći jer se skoro sve izgradilo ili se pak gradi pa će zablistati u skorije vreme.

"Samo par stotina metara istocnije od Alexsander Platz-a ulazite u takve delove grada za koje je Novi Beograd arhitektonski Firenca." – izvini ali ja veću glupost nisam skorije čuo! Pa još poređenje sa Firencom... Majko moja...

"Sam Alexander Platz je spoj nicega sa TV tornjem u sredini.Posle pola sata tu se dobijaju fobije." – No Comment osim da te podsetim da su nadomak toga Marienkirche, Rathaus i Nikolaiviertel...

Nemoj da mi zameriš ali moraš ponovo u Berlin da obnoviš gradivo... ;)
 
Баш ми је необично... Дођеш у град и искључиво гледаш зграде :bash: Укуси су различити, али нису зграде оно што је тако посебно у Берлину. А лепота Александар Плаца није у архитектури него у огромном, отвореном, врло живом простору. Нешто што сам ја сугерисао за Славију на једној другој теми.
 
Ja kada idem u neki grad, usresredjen sam da osetim duh ljudi koji žive tu. Kada sam bio u Budimpešti vidi se da su 99% isti narod kao i mi.
Dokle recimo u Beču, i Londonu vidi se zapadni mentalitet ljudi.
TAkodje idem tamo da gledam naravno i zgrade i poznata turistička mesta. Meni nije poenta kao što je mnogima da odu negde i da se oleše od alkohola, da probaju kako je to tamo negde drugde... (to mogu i u Beogradu)
 
Predlažem onima koji će posetiti Berlin a imaju par sati slobodnog vremena da odu na neku od "Free walking tours"... Znam da su u ponudi klasična tura po centralnim delovima grada sa obilaskom najbitnijih tačaka, kao i tura "Alternativni Berlin" sa fokusom na alternativne umetnike, grafite, skvotove, alternativna mesta za izlazak, razne načine na koje su mlađi Berlinci iskoristili napuštene fabričke hale i magacine, i mnogo čemu drugom... Ja sam odabrao ovu drugu i nisam zažalio, bilo je vrlo zanimljivo, čuo sam dosta o stvarima koje klasični turistički vodiči ne pominju, i zašao na mesta na koja turisti ređe zalaze. Nema fiksne cene ture (na kraju je običaj da se vodič časti u fazonu "koliko daš"), ide se pešice + po potrebi metro, i tura traje 2-3 sata.
 
Kad se samo setim :)
25_04_2007_022.jpg

http://s1041.photobucket.com/albums/b420/novabgd/Berlin 2007/?albumview=slideshow
 
Vrh