Šta je novo?

Kablovski i Internet provajderi, vaša iskustva sa njima?

Bivis

Higher intermediate
Učlanjen(a)
18.12.2011.
Poruke
1.427
Pohvaljen
423
Lokacija
Novi Beograd
Kod kog ste trenutno internet provajdera, kod kojih ste već bili, ko vam se čini najpovoljnijim, pokažite nam vašu brzinu? :D

P.S.

Znam da postoje stručni sajtovi za takve stvari, ali nema veze ovo je ionako relax tema. :gobb:
 
Poslednja izmena od urednika:
Od kada sam neka tri meseca korisnik Orion ADSL-a 6mb/s, shvatio sam koliko je Radijus Vektor g***o kada kod Oriona mnogo kraće čekam pri surfovanju, a Vektor je još 10mb/s. Al džabe im brzine kad su im serveri jako nepouzdani. U majčinom stanu kojoj je Vektor prelazim na Telekom, BOX paket, pa ću preneti iskustva.
 
Meni je SBB fenomenalan, najbolja ponuda na trzistu trenutno, i sto se tice kablovkih kanala, i sto se tice interneta.
Znam i druge koji su na SBB-u, niko ga ne bi promenio. Najbolji uslovi placanja, nikakve ugovorne obaveze, mogucnost placanja kao prepaid i sl. Kod svih ostalih moras da se zakujes na bar 2 godine sto je po meni katastrofa.
 
Ja sam u septembru potpisao kod Targo telekoma, prebacivsi se sa mrtvog PTT-a. Kablovska + net za 2400 din, protok 10/5 MbitS. Definitivno najbolji upload paket koji sam video do sada. Tople preporuke!
 
speedtest.png


Bez ugovorne obaveze, za 2190 din, besprekoran. Tolerisu i kasnjenje sa racunima.
 
@nikola011

da, pise ispod.
Koristim paket koji je bio najskuplji u trenutku kada sam ga uzeo, verujem da sada imaju nesto jos bolje za manje pare.
 
Pa VIP nema flat koliko ja znam, tako da ne znam nikog kome to odgovara vise od kablovskih operatera. To je skuplje od bilo kog kablovskog, a ogranicenih mogucnosti. Znam da ga nosis gde hoces, ali ne znam nikog kome je to vazno.

Ustvari ti si samo naveo da je to tvoj provajder, ja sam unapred shvatio da trazimo najbolji odnos kvalitet cena.
Cuo sam da su ljudi super zadovoljni sa IKOM-om, 6mb/s+kablovska je ispod 1800 dinara mesecno, a SBB od novembra kablovska 1050, tako nesto, a internet, 1570. Po meni je to malo otislo predaleko, narocito cena kablovske.
 
Važno je recimo ako nemaš mogućnost za kablovsku ili adsl a verovao ili ne takvih ima mnogo.
 
Onima koji žele ''mobilan'' internet flat ne znači mnogo, čini mi se da je Telenor u tom segmentu kvalitetniji od Vipa cenovno su veoma slični kao i svi monopolisti.

@ Nikola
Da li razmišljaš da uzmeš SBB-ov fiksni telefon ja nažalost nemam SBB tako da sam osuđen na ''narodnu'' fiksnu telefoniju?
 
Prešao sam sa Verata na Targo, i nisu loši, upload im je fantastičan...

 
Bivis":3gi4gu94 je napisao(la):
Onima koji žele ''mobilan'' internet flat ne znači mnogo, čini mi se da je Telenor u tom segmentu kvalitetniji od Vipa cenovno su veoma slični kao i svi monopolisti.

@ Nikola
Da li razmišljaš da uzmeš SBB-ov fiksni telefon ja nažalost nemam SBB tako da sam osuđen na ''narodnu'' fiksnu telefoniju?

SBB je usao sa dosta konkurentnom cenom jer je pretplata 390 dinara sa identifikacijom sto je dosta jeftinije od Telekom-a. Razgovor jeste jeftiniji ako se gleda visa tarifa Telekoma. Problem je sto sam se u potpunosti navikao na tarifni paket Telekoma Nocni razgovori gde je od 21:00 pa do ujutru potpuno besplatan fiksni saobracaj prema citavoj Srbiji za 120 dinara mesecno. Kad to ne bi postojalo, presao bi na SBB, ali ta usluga mi je fenomenalna, svako vece sam na fiksnom bar sat vremena i pricam i sa ljudima koji nisu iz BG-a. To bi me preko SBB-a mnogo kostalo.
Tako da je meni sada Telekom s obzirom na razgovor jako povoljan.
 
2336014804.png

Имам и ОПЕН ИПТВ. Ово ми је доста, мада увек може боље :D
Пре овога сам користио ГроНет, локални нет из Гроцке ( :lol: ) који је хаос. Спор, често није радио.. Више га нико ни не користи :D
 
Somi303":2nvo5ebp je napisao(la):
2336014804.png

Имам и ОПЕН ИПТВ. Ово ми је доста, мада увек може боље :D. До сад сам само једном имао прекид који је настао при оштећењу каблова кад су радили улицу. Пре овога сам користио ГроНет, локални нет из Гроцке ( :lol: ) који је хаос. Спор, често није радио.. Више га нико ни не користи :D
 
Parkiranje interneta mesecno kod EUneta je 800 din
kao opravdanje navode to sto oni placaju zakup za svaku vezu bez obzira na protok

to znaci da ni jedna veza preko bilo kog provajdera sa max protokom ne bi smela da kosta vise od 800-900 din
sve ostalo je cista pljacka privilegovanih u sisanju naroda.. . .
 
Da pojasnim...

Svaki aDSL provajder plaća zakup porta (mesto na centrali) Telekomu ~600 dinara (po portu, mesečno). Dodatno, svaki aDSL provajder koji nema svoje linkove i koji zavisi od Telekomovih internet linkova ka svetu mora da igra po njihovim pravilima (da prihvati uslove za zakup, dužinu, agregaciju... linka). Naravno, neki aDSL provajder može da se nakači na drugog nadprovajdera (izbegavajući Telekom), ali nije uvek sve tako jednostavno za odraditi. Međutim, opet moraju plaćati zakup porta na centrali, jer je to Telekomovo vlasništvo koje smo mi (građani) platili. Eventualno, može se ispregovarati da pošto već neki provajder zakupljuje port, dobije i nešto jeftiniji link od Telekoma. Ništa epohalno, ali znači.

Drugo, ako me sećanje ne vara, Telekom kupuje tipa protok od 1/1Gbps po linku (imaju 30-40 linkova beše), pa zatim taj link preprodaje daljim provajderima koji nemaju svoj link za višestruko veću cenu. Ovim Telekom krši zakon o zaštiti konkurencije, ali pošto je državna firma, može im se (bio je čak i neki postupak protiv njih, pa je procenjeno da nema mesta za tužbu od provajdera - reci gluposti...).

Sad, ti provajderi kupljeni link moraju da oversell-uju. Overselling (ne znam kako mu dođe po našem) ti je prodavanje jedne stvari više puta. Neko to radi do granica bezobrazluka, neko po ''propisima''. Da pojasnim. Provajder od Telekoma kupuje internet protok maksimalne brzine od 250/250Mbps, pa potom taj isti link deli na (primera radi) 2000 korisnika. Može, jer računa da nisu nikad svi korisnici na netu u isto vreme i ne skidaju svi stvari u isto vreme i samim tim neće zauzimati ceo link u isto vreme.

Sa druge strane, od pre par godina svaki provajder može da ostvari međunarodnu konekciju bez uplitanja Telekoma. To znači da može da kupuje net jeftinije po megabitu nego što je kod Telekoma. Međutim, moraju iskeširati za postavljanje optike do okolne države, plus dozvole, trte-mrte... pa se svi provajderi ni ne odlučuju na to i ostaju na Telekomovoj sisi.
I opet, čak iako svoj link dovedeš iz druge države, moraš da plaćaš zakup porta Telekomu. Naravno, ovo se odnosi samo na aDSL uslugu! Zato i možemo videti da kablovski provajderi imaju mnogo veće protoke nego aDSL provajderi. A tu je osim navedenih troškova zakupa porta i problem sa samim paricama (kablovi do krajnjeg korisnika) i samom aDSL tehnologijom. Što si dalje od centrale, imaćeš manji protok - skraćena verzija o mogućnosti bržeg aDSL protoka.
Tu svakako postoje i naprednije verzije DSL pristupa internetu, ali za sada nikakav primetan napredak kod nas nije viđen.

Kad se sve sumira, aDSL provajderi stradaju zbog Telekoma u globalu. Kablovski provajderi su se otkačili odavno od istog i zato imamo tu situaciju da ljudi masovno prelaze sa aDSL na kablovske priključke. I da dodam na kraju, veći upload na kablu trenutno sa ovom mrežom i nije moguć zbog postojećih CMTS uređaja i vodova/kablova koji regulišu kablovsko distribucioni saobraćaj. U prevodu, raspašće se mreža ako napucaju upload.
 
dzonihsv
Hvala :)
a kava je sitacija sa bezžičnim internetom ?
pretpostvljam da nerešen problem pokrivenosti opet koristi neki monopol
 
Sa bežičnim netom je situacija kao sa kablovskim, samo što se oni moraju mnogo više cimati da im mreža radi kako treba.

Naime, trenutno su operativne 2 frekvencije koje su najzastupljenije: 2.4GHz i 5GHz (nisu fiksne na navedenim talasnim dužinama, ima tu pomeranja u MHz). 2.4GHz je od pre par godina postala prebukirana frekvencija, jer gotovo svi WiFi uređaji (još uvek, a i bolje da ostanu - pročitaj u daljem tekstu) koriste istu. Počevši od kućnih rutera, telefona, mikrotalasnih, pojedinih auto-alarma, itd. I sad svako od nas skoro ima nešto od toga, pa svi oni zagušuju etar (etar je vazdušni prostor koji koriste talasne dužine određenih frekvencija). To zagušenje jednostavno smanjuje mogućnost brzog i stabilnog interneta. Naravno, nije u svakom kraju etar zagušen, pa se u nekim manje naseljenim mestima još uvek mogu naći provajderi koji nude usluge pristupa internetu putem 802.11b/g WiFi konekcije (2.4GHz). U Beogradu je to na velikom broju mesta postalo nemoguće imati stabilan net na navedenoj frekvenciji. A, kao što gore reko', bolje da ta frekvencija ostane zagušena makar još malo, zbog one na 5GHz (naredni deo teksta), jer ćemo tako imati jedan slobodan opseg koji radi.

5GHz je trenutno još uvek koliko-toliko slobodan opseg jer je širina kanala u odnosu na 2.4GHz mnogo veća (100 i nešto naspram 11-13). Trenutni WiSP (Wireless ISP) koji operiraju u Beogradu mahom koriste navedenu. Zbog te širine kanala i nedovoljnog zagušenosti etra, mogu se ostvariti zaista zavidne brzine u slučaju da WiSP do bazne stanice doturi dovoljno linka. Dobar provajder koji zna šta radi može WiFi mrežu da odradi da radi u rangu optike, bukvalno. To naravno nije svugde moguće, jer ima krajeva BG-a gde je i 5GHz zauzeo dobar deo etra. Neko će možda pitati, što ne dignu tu frekvenciju, tipa 100GHz? Da je tako lako, svi bi dizali. ALI, navedene frekvencije su slobodne frekvencije za koje ne moraš dobijati/plaćati dozvolu od države/RATEL-a da bi radio na njima. Sledeća slobodna frekvencija je 23GHz putem koje mahom veći WiSP provajderi doturaju linkove na baznu stanicu. Tu je vojska, policija... pa nije baš sve tako jednostavno. A ujedno je i oprema za kačenje na takve bazne stanice veoma skupa i za krajnjeg korisnika još uvek nije pristupačna.

Trebam dodati tzv 3G internet, kao i WiMAX. Oba vida pristupa internetu su (čak i pored regulisanih frekvencija) nepovoljna po krajnjeg korisnika. 3G jer nije odrađen kako valja (protok varira, ping varira, nema ga svuda, ograničen saobraćaj...). WiMAX jer ga ima samo u par gradova Srbije po centru grada mahom gde već ljudi imaju neki vid kablovskog pristupa internetu. Ujedno, nije ni jeftin, a protok (ne potrošeni saobraćaj) je takođe ograničen na relativno male brzine.

Provajderi. Ima ih nekoliko povećih u BG-u i mahom svi furaju isti fazon. Postavi baznu stanicu na najvišu gajbu u kraju i skupljaj kajmak. Međutim, malo je onih provajdera koji zaista rade pošteno i ne pilićare. Ako si dobro pročitao prethodnu moju poruku, onda si naišao na termin ''overselling''. E tu su mahom WiSP provajderi mnogo halapljivi. Mnogo češće se odlučuju da kupe manje linka nego što zapravo ima korisnika (zbog ovoga je WiFi došao na loš glas, srećom nisu svi provajderi takvi). Kupe 200/200Mbps i puste na 2000-3000 korisnika. Neće uvek mreža zbog takvog protoka da bude prebukirana, ali kad bude, obično bude kad ti najviše treba. Onda su simptomi u rangu da je ping otišao u nebesa, protoka i nema... Te mnogi ljudi koji su bili kod nekog WiSP-a koji je ujedno i pilićar imaju loše mišljenje o celoj toj tehnologiji. Sa druge strane, WiSP ima da iskešira za opremu na baznoj stanici (obično ide tu do 500e po baznoj), plus pristupne uređaje za krajnje korisnike. Ovo je tokom prethodne godine postalo popularno, jer ljudi jednostavno neće ili nemaju da daju ~100e za opremu putem koje bi se kačio na baznu stanicu. Te WiSP mahom nude i dž opremu na revers tokom 2-godišnjeg ugovora. E sad, potpisati ugovor na 2 godine nije jednostavna stvar, ali otom-potom.

Sledeća stvar... protok bazne stanice zbog tehnologije nije mnogo veliki. Ako oprema na baznoj stanici dozvoljava realnih 60-80Mbps, toliko će biti dostupno na toj baznoj. To se mora raspodeliti na više korisnika koji se kače na istu. Tu opet stupa na scenu overselling i negde je problem sa njim izražen, negde nije. Pa imamo krajeve grada gde WiFi net funkcioniše odlično, na drugom je raspad sistema. Naravno, i taj problem se može prevazići kupovinom bolje opreme od strane provajdera, ali je pitanje da l' im se isplati.

Kad se celokupno sagleda situacija, WiSP kupuje protok kao i svaki drugi provajder (na tržištu). Dostavlja ga do glavnih čvorova optikom (ako može), ako ne može onda bežično. Oni imaju obavezu da odrade bazne stanice kako treba, da se nadaju da etar nije prebukiran i da posluju, jednostavno. Međutim, prošle ili pretprošle godine su WiSP provajderi dobili dopis od RATEL-a da popišu bazne stanice zarad plaćanja godišnje nadoknade zbog komercijalizacije slobodne frekvencije. U početku je bilo nešto u rangu 50.000 dinara godišnje po baznoj stanici (ludilo, mogu reći). Potom je osnovano udruženje Wireless provajdera i izdejstvovane cene su manje). E sad, da l' i koliko je i da l' se plaća ta naknada... pitanje je. U svakom slučaju, država je i tu podbacila jer traže od provajdera da plaćaju frekvenciju koju sama država ne reguliše, dok što reguliše (garantuje neometan rad) frekvencije mobilnih operatera npr.

Kako god da okreneš, nije sjajna situacija, ali se nekako gura.
 
dzonihsv
sličice, mreže.. . svaka čast :kk: :) :kk:
hajd još i ovo

Free internet Oaze su sve češća pojava u Bgdu
tako da je za ocekivati vrlo brzo kompletan cetar grada biti jedna velika internet Oaza :kk:

Na osnovu stanja vezanog za TV pretlatu i Bus-plusa opravdano je očekivati reakciju
gradjana koj stanuju van cetra grada da budu izjednačeni sa onima u centru
dovijajaće se sa kojekakvim skalamerijama - pitanje koliko ce biti uspešni ?
 
Sam kao jedinac možeš biti uspešan samo ako imaš para za zayebanu opremu (WiFi) da pucaš link od više kilometara ili imaš tu sreću da je kablovska prošla pored tebe. aDSL u Kotežu je do prošle godine bio misaona imenica. Mali broj ljudi je imao mogućnost za isti, a ni to nije radilo kako treba. Ove i prošle godine je Telekom malo sređivao mrežu i proširena je centrala, uklonjeni dvojnici... ALI, opet se neretko desi da ljudi beže sa aDSL-a jer jednostavno ne radi kako treba. Eto ti razlike u odnosu na centar grada - ovde i kad se smiluju da poprave, opet ne radi. Ostale informacije, predviđanja i analize već zavise od kraja do kraja grada.
 
ADSL super radi,kod beotela sam.PRimetih da SBB prodaje za 1500 dinara 20 mbita ali realno radi kao 10 mbita ili manje,pogotovu ima veci ping od adsl-a pa je i lose za igranje igara preko neta,ako nekoga to zanima.
 
Vrh