Страни филмови снимани у Београду

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 9045
Pohvalio: 6900

Re: Страни филмови снимани у Београду

Postod Bender Rodriguez » Pon Jan 21, 2019 3:24 pm

I to, ali i činjenica da je grad već dovoljno haotičan i ovako. Svi vide samo stvari na ulici, poput saobraćaja i zauzeća parking mesta. Ali nije samo to. Ometa ljude kada moraju da čekaju da dođu do svog ulaza ili izađu, da slušaju arlaukanje i buku. Da čiste za njima, da spuštaju roletne da im reflektori ne biju u prozore i slično. Dakle ne radi se samo o stvarima vidiljivim sa ulice, i ne radi se samo o pojedinačnom snimanju koje dođe pa prođe. Radi se povezanim problemima koji se sve više ređaju u zadnje vreme, kako se javni prostor prodaje ko maramice.
Dodajte na to i zatvaranja drugih vrsta (delegacije, trke, protesti, utakmice, ovo ono... ) i zaista postaje previše.

Sad, neko će reći ''pa i američki gradovi se zatvaraju za snimanja''. Pa da, naravno. Samo, kod njih sve to mora da isprati dozvola, što ovde nije slučaj. To jest, dobije se i ovde, ali mimo zakona i struke. Drugo, ameri u proseku od jednog takvog filma namlate stotine miliona dolara. I treće, kao što i sam kažeš, kod njih te debele pare od taksi za prostor odu u budžet. A ovde se em malo plati, em se to posle razbacuje na gluposti.

Posto sam radio s njima, imam razumevanja prema običnim radnicima tih firmi, pogotovu tih što provode najviše vremena na terenu, jer rade ko konji. Ali imam problem sa onima na vrhu, a tek imam sa onima u gradskim službama koji im povlađuju. Prosto, postoje neka pravila kad se za kulise koriste ulice, a kad se pravi scenografija po potrebi. U redu je koristiti prave objekte za neke upečatljive momente (npr neka scena na Trgu republike). Ali jbg, za neke druge stvari, ako hoćeš da snimaš, izvoli pa napravi kulise i koristi studio. A nije da ih nema ovde. A ne da za najobičniju scenu lika koji hoda po trotoaru se zatvara centar grada jer gospoda neće da odu u Filmski grad, podignu par kulisa, stave par pločica i naprave maketu ulice. To je već bezobrazluk.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Jan 22, 2010 4:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 10143
Pohvalio: 2298

Postod stf » Pon Jan 21, 2019 3:32 pm

Филмска индустрија врти ненормалне паре а код нас су спуштене цене како би се продуценти привукли да снимају овде. Због тога и долази до све чешћих снимања на улицама Београда.
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 9045
Pohvalio: 6900

Postod Bender Rodriguez » Pon Jan 21, 2019 3:39 pm

Tako je. S tim što i takva praksa, posle više godina repetitivnosti i cupkanja u mestu, počinje da pokazuje svoje loše strane. Na stranu sad urbanizam i grad, nego pričam sa aspekta kinematografije i produkcije. Na osnovu onoga što su mi rekli ljudi koji su u tim vodama. Kažu sve je više pojedinaca koji zbog toga batale te domaće produkcijske kuće i poput freelancera traže nešto van, ili prave svoje firme. Jer ovaj rad za siću po principu štap-i-kanap za niskobudžetne sadržaje i amaterske režisere C kategorije postaje neisplativ.

Mada dobro, mišljenja su podeljena...
relja
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 3:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6954
Pohvalio: 2008

Postod relja » Uto Jan 22, 2019 4:34 pm

astrodule » 21 Jan 2019 10:33 am napisao:Reklama za Penny sa Nenom snimana u Beogradu

(može i u neku ekološku temu jer imamo zelene krovove u Blokovima, kao i Zarićev most u zelenilu i još par lokacija)

.....

Prva pomisao mi je bila:
"a ovako je mogao da izgleda "Beograd na vodi" i ceo svet bi mu se divio..."
:roll:
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
Pohvale za post: 1
Babyaardvark
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Avg 19, 2013 1:19 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 336
Pohvalio: 306

Postod Babyaardvark » Čet Okt 24, 2019 11:14 am

Pohvale za post: 1

Povratak na “Relax”