Šta je novo?

Iznajmljivanje izdavanje stana (sta gledati prava i obaveze)

rookie

Novice
Učlanjen(a)
07.11.2014.
Poruke
19
Pohvaljen
3
Treba da krenem u samostalan zivot sto ukljucuje i zivot u neka svoja 4 zida. Posto nikada nisam iznajmljivao stan zanima me koje bi generalne savete bi dali pri razgledanju potencijalnih stanova. Sta gledati kad se sa gazdom prvi put udje u stan, na sta obratiti paznju, koja pitanja postavljati, ali kako zakljuciti i sam neke cinjenice na osnovu onoga sto vidim i bez pitanja? Kako od pocetka postaviti fer odnos sa gazdom, sta obavezno dogovoriti odmah u pocetku, mozda i kako se cenkati sto da ne (a ne uvrediti gazdu) itd...

Kapiram da to sve dosta zavisi i od toga sta ko trazi. Sto se mene konkretno tice, ja sam 'momak' u ranim 30tim pa trazim neki momacki stan u BG (gde i zivim inace, samo i dalje u porodicnom domu). Dakle nema porodicu tako da to dosta olaksava stvar. Stan treba da ima neki pristojan enterijer, ne mora luksuz ali nikako neki stari babski namestaj koji se oseca na onu ustajalost. Za lokaciju se jos nisam odlucio ali mislim da bi mi NBG najvise odgovarao jer ceo zivot zivim na vracaru i sve mi je nekako postalo zbijeno i tesno, mnogo automobila i ljudi na malom prostoru... Sto se tice cene koju bih placao, tu jos odlucujem ali sam dosta fleksibilan pa gledam sve od 200 do 400e, naravno sto manje to bolje :D ali po onome sto sam gledao u oglasima na netu (nekretnine.rs uglavnom, halooglasi slabije), ono sto bih ja hteo nema ispod 300e.

Elem, ova tema ne mora da bude strogo za moj slucaj vec moze kao neki generalni saveti kako pristupiti odabiru stana pa da i drugima bude korisno.
 
Zdravo,

evo ja kao višegodišnji podstanar ću ti dati par saveta, iz mog dosadašnjeg iskustva:

- najvažnije: traži gazdu koji nije bu****, džiber, 'bizmismen' i sl. Veruj mi, može se naći dosta normalnih ljudi koji izdaju stan. A normalnim vlasnicima je takođe bitno da stanar nije neka bu****, propalitet, pa ćete se relativno lako prepoznati.
- odmah pitaj za održavanje. Kod nas je praksa da vlasnik stana plaća popravke na tehnici, stolariji, ako nešto prokišnjava itd. To ne treba da bude tvoj trošak i odmah proveri ovu stavku. Možeš ti i da pristaneš da snosiš troškove održavanja uz nižu cenu izdavanja i sl. ali je bitno da si načisto sa tim.
- izbegavaj potkrovlja, osim ako si baš ljubitelj. Uvek je vruće :) a često zna da bude problema sa prokišnjavanjem i sl.
- pogledaj kakav je ulaz u zgradu, dosta toga o komšijama možeš da zaključiš :) Da li je pristojno uređeno, okrečeno, ima li interfon, da li su razvaljeni sandučići i sl.
- meni se čini da halo oglasi imaju najviše oglasa.
- iz mog iskustva, jednosoban stan na NBG sa pristojnim stvarima možeš naći za oko 250 evra (+/- 50 evra u zavisnosti od mikrolokacije i kvaliteta stvari). Ako ti se čini da je skupo, ili vidiš da duže ne može da izda, slobodno probaj cenjkanje, često prođe.

Toliko za sada, ako te interesuje još nešto konkretno, pitaj.
 
Gledaj da je to što hoćeš da uzmeš u zakup ZAISTA stan, tj. da je projektom predvidjen da to i bude.
Oglasi su prepuni preradjenih garaža, šupa, vešernica, tavana, i gazde ih obično slikaju na taj način da se iz oglasa to ne da primetiti. Iz tog razloga, pored potkrovlja izbegavaj i prizemlja, pa i visoka prizemlja.
Starost nameštaja i bele tehnike je manje više nebitna, mnogo je važniji kvalitet spoljne stolarije i prisustvo izolacije.
Biraj stan koji je "ugneždjen" izmedju više stanova, takvi značajno štede energiju, naravno ako ne ideš na opciju centralnog grejanja osim onog koje se meri po utrošku.
Gledaj da obilaziš stanove kad je loše vreme - tada će neke namerno ili slučajno skrivene mane lakše isplivati, npr stolarija koja slabo "dihtuje", prokišnjavanje, vlaga.
Miris stana takodje odaje mnogo toga, obrati pažnju na njega.
Napravi uži izbor po svojim kriterijumima, Halo oglasi sajt ima sve relevantne filtere za pretragu i zato ih najviše koriste
Pregledaj bar 10 stanova u što kraćem roku pre nego što se odlučiš za neki.
Kriza je, to povećeva šansu da se uspešno cenjkaš. I ne brini se da li će se uvrediti zbog toga. Gazda koji se tako lako vredja ti ne treba. A konkurencija nikad veća.
 
Laki, ako si stanodavac, znaš i sam da bi radije dao stan za 20 evra manje, ako ti se stanar dopadne.
Naravno, ne cenjkanje po svaku cenu.
 
Moj oglas je uvek propracen sa minimum 6-7 slika.
Opis je uvek apsolutno tacan.
Pri pregledu stana, obavezno napomenem da Beoelektrane u mom kraju ne greju sjajno, pa je temperatura u stanu maksimalno 21, a kome je neophodno vise mora se dogrevati.
(Naknadno sam dodatno izolovao stan, pa je sad toplije, a i sa elektranama smo se konacno izborili :) )
Napomenem i udaljenost od najblize pijace, ambulante, poste, banke, supermarketa, piljarnice...
Takodje, nikada nisam precutao relativno losu GSP liniju koja prolazi u neposrednoj blizini, iako na udaljenosti 10min laganog hoda prolazi 5 drugih linija.

Starost namestaja:
Marles kuhinja stara 43 godine!
Sutra bi je preneo u stan gde ja zivim kada bi raspored bio odgovarajuci jer kao nova dok na ovoj koju koristim posle 8 godina pola sarki za vrata popustilo :D

Elem, cena je kod mene uvek fiksna, ona koja je oglasena.
Trudim se maksimalno da ispostujem stanara, pa sam pre nekoliko godina, kada su BEOELEKTRANE grejale katastrofalno sam predlozio da snosim deo troskova za struju jer je bilo neophodno dogrevanje klimom ili grejalicom.

E sad, to 'dopadne'...
To je vrlo 'relativna' kategorija.
Lako je biti slatkoreciv, ali ne kaze nas narod za dzabe da "pojedes sa nekim dzak soli dok ga upoznas" ;)
tako da ta prva procena ne mora nista da znaci.
 
Naravno da nisam mislio na cenjkanje kada se tvrdnje iz oglasa i stanje na terenu slažu. I nisam spominjao da mu ne treba stanodavackoji ne spušta cenu nego onaj koji se vredja. Ako si dovoljno siguran u to što izdaješ pokušaj cenjkanja ćeš probati da odvratiš argumentima a ne ljutnjom. Svakako je veliki plus kad gazda sam priča o manama stana, zgrade ili neposredne okoline, mnogo je uverljivije od ovih sa hvalospevima a posebno onih nadrndanih.
 
Prva stvar koja je najbitnija na spisku jeste da je vlasnik stana normalna osoba. Ako to nije ispoštovano, ostalo ne treba ni gledati, pa makar stan bio palata za 200 evra. Nekada prvi utisak zna da prevari. Ja sam se jednom zezenuo misleći da je čovek okay, a ispostavilo se da mu je svaka druga rečenica bila laž. Posle dva meseca sam se iselio, i od tada sam pooštrio kriterijume, iako sam ih i do tada imao na dosta visokom nivou.

Obavezno tražiti vlasniku da pokaže račune od poslednjeg meseca, kako bi se utvrdilo da nema dugovanja. Ali ne priznanicu da je plaćen račun, nego onaj izvod u kome piše da li ima dugovanja. Ne verujte na reč, uz dužno poštovanje, jer to vam nije rođak nego neko koga vidite prvi put u životu. Ako ga to vređa, onda ili nešto krije ili nije spreman za bilo kakvu saradnju. Ja sam jednom prilikom obavezao vlasnika da zbog dugovanja za Infostan, on meni refundira popust koji bih ostvario redovnim plaćanjem računa. Refundirao mi je više od 5000 dinara, dok nije rešio da izmiri dugovanje.

Ako ne želiš kablovsku ili Internet (ili hoćeš da uvedeš od nekog drugog provajdera, ili imaš IP TV, šta god), vlasnik to može da stopira (ne da raskine ugovor, nego "zamrzne status"), bez ikakvih troškova.

Što se tiče troškova održavanja stana, oni treba da idu na teret vlasnika. Zato i postoji razlika u ceni rente između praznog, polunameštenog i nameštenog stana. Dakle trošak popravke bojlera, slavina, instalacija, televizora, prozora, brava na vratima, servisiranja klime idu na teret vlasnika. Osim ako naravno vi niste razbili ili fizički oštetili taj uređaj :) Za sve popravke, ako već vlasnik stana ne dovodi majstora, nego je vama dao tu slobodu, obavezno uzeti račun za obavljene usluge.

Kada su uređaji u pitanju, uvek sam pre za novije i ispravne uređaje, jer stariji uređaji znaju da prave veći trošak za struju čak i do 100%.

Posle određenog perioda, 6-12 meseci, ne treba se libiti da se cena rente spusti ako je došlo do pada cena na tržištu. Nemate šta da izgubite, a možete samo da dobijete. Vlasniku se više isplati da smanji stanarinu za 10-20 evra, nego da traži novog stanara narednih par meseci, i ima dodatni trošak plaćanja svih troškova stana.

Ugovor praviti na određen period od najbolje godinu dana. Ovo je doduše bitnije za vlasnika stana, jer dokle god je ugovor na snazi on ne može da vas izbaci iz stana. Za vlasnika stana, najnepovoljnije je praviti ugovor na neodređeno, iz malopre navedenih razloga. Cena zakupa koja je definisana u ugovoru znači da se za vreme trajanja ugovora, cena može smanjiti, ali NIKAKO ne sme biti veća. Time se zakupac štiti. Takođe sve ono što sam gore naveo treba navesti u ugovoru.

Obavezno pismeno voditi evidenciju plaćanja, najbolje koristiti priznanice. Da ne bude posle: "Platio sam onaj mesec. Ne nisi....".

Što se cene zakupa tiče, ja sam do sada uvek tražio nižu cenu od oglašene, ali nikad preko 15%, i uvek sam dobio nižu od oglašene, ali ne uvek i onoliko koliko sam tražio.

Sve ovo ne znači da niste pošteni, ili da ne verujete nikome, već da ste veoma ozbiljni i takve stvari čovek ne treba da drži u glavi, već treba da budu jasno definisane i na papiru. Onda vas sigurno neće boleti glava. I sve što želite da se dogovorite sa vlasnikom, uradite pre nego što unesete prvu stvar u stan.

Još jedna bitna stvar. Definišite do kog datuma u mesecu će se plaćati renta, redovno dostavljajte račune za komunalije vlasniku, i ne idite na opciju plaćanja unapred za 3-6-12 meseci. Nikad ne znate šta će se desiti. Uostalom, niste vi banka. Ako nekome trebaju pare, neka podigne kredit.

Mnogo sam napisao, ali mislim da je sve na svom mestu :)
 
apsolutno sve sto si napisao je na mestu :) :kk:
Ima jos nekih stavki ali one se ticu stanodavca, a tema je o najmu tako da ne bih bespotrebno `trovao` :kafa:

edit:
Inace, za 15 godina izdavanja nikada nisam spustao cenu od one koju sam naveo u oglasu.
Jednostavno stvar principa ili vaspitanja, tako radim i kada prodajem automobil ili bilo sta drugo. ali i kada kupujem ili najmim. :grand:
 
Kakva je situacija oko prijave stanara i placanja poreza ili kako to vec ide?
 
porez?

Porez na prihod od zakupa stana
iznosi 20% od visine zakupnine na godišnjem nivou
i plaća se kvartalno, prema poreskom rešenju

Dal je ovo realno? :violina:
 
I placa ga mozda 2% ljudi koji izdaju prostor , stancima ,ambasadama , itd
 
Za prijavu da stanujes na adresi nije potrebno da placas porez, to dosta ljudi gresi, ode se sa licnom kartom vlasnika i ugovorom o kupovini.

Ne znam sta trazis, ali za 300 evra mozes da nadjes stan gde god oces i to super namesten. Pre par meseci sam trazio stan, trajalo je 15ak dana i nasao sam za 180, super je namesten, relativno nov (2004). Samo je bitno da budes strpljiv, i da pratis halo oglase i nekretnine. Lakse je naci preko agencije, ali nisam hteo da im dajem pare za dzabe. Vredi pozvati i pogledati stanove i bez fotografije, desilo se da je par stanova bilo bas super.
 
Ok ali koja je prica oko placanja poreza kao neke obaveze zato sto se vrsi naplata.
 
Igor je zabrinut sto drzava ostaje uskracena za porez , postanri za ugovor i prijavu nboravka i skuplju kiriju
Ovo bi trebalo regulisati na sledci nacin
1.drzava smanji visnu poreza na 10% ili 8%
2.da se onda omoguci sklapanje ugovra
3.sto povlaci prijavu postanara na datoj adresi i uzvanja nekih benefita recimo za vrtic
4.naplate poreza tako sto bi se uvezali ugovri i stnovi u jednstven sistem
5.doslo bi do malog poskupljenja i nivelisanja trzista digao bi sse kvalitet ponude
6.smanjile bi se prevare upristojile agencije itd

Ali drzavu bas briga ima ekpa preca posla da se nafatira dok je u prilici .

Jedino sto je problem kad sklopite ugovor takvo lice je daleko teze izbaciti iz stana naplatiti potrazivanaj za dugove koje naprvi
Postoje profesjonalni postanari koji idu zaduzju se tuzakaju se , imaju ugovr i drzavinu na stanu pa nemozes na silu da ih izbacis
A bez ugovra ide glat
 
Dokle god se prvo ne resi problem drzavine na stanu odnosno brze reakcije sudstva i asistencije policije u slucajevima kada zakupac ne placa zakupninu ili obaveze prema javnim preduzecima nece se desiti obrt taman smanjili porez i na 3%.

Potom zakonski treba omoguciti odnosno uvesti obavezu da racuni glase na zakupca.

Ovako kako je sada, sa mesecnim rentama od 200-400 eura za vecinu nekretnina na trzistu, drzava nema ineteres niti resurse da se bori sa ovom vrstom "sive" ekonomije.
 
loyola":2r8wkpzh je napisao(la):
Za prijavu da stanujes na adresi nije potrebno da placas porez, to dosta ljudi gresi, ode se sa licnom kartom vlasnika i ugovorom o kupovini.

Ne znam sta trazis, ali za 300 evra mozes da nadjes stan gde god oces i to super namesten. Pre par meseci sam trazio stan, trajalo je 15ak dana i nasao sam za 180, super je namesten, relativno nov (2004). Samo je bitno da budes strpljiv, i da pratis halo oglase i nekretnine. Lakse je naci preko agencije, ali nisam hteo da im dajem pare za dzabe. Vredi pozvati i pogledati stanove i bez fotografije, desilo se da je par stanova bilo bas super.

Moze li preciznije sta su nasao za 180e ?
Napominjem da je covek rekao da ga zanima NBG, a najbolje sto je par mojih drugara na NBG naslo za tu cifru su paviljoni ili periferija sa "hvala ti bako" namestajem i gradnjom starom 30-40 godina.

Za pristojan 1.5-2soban stan bez namestaja treba dati makar 220e, dok za namesten, pa makar i Forma Ideale krshware-om to prilazi 300e.
 
Iskoristicu ovu temu da pitam sledece.
Sta je nekome ko iznajmljuje stan bitno dal je gradnja od pre 50, 25 ili 5 godina?
Ovo najiskrenije pitam, jer mi zaista nije jasno.
Cak i prilikom kupovine, to nije nikakav garant kvaliteta, kao ni reper dotrajalosti, jer u istom periodu su gradjene zgrade od razlicitih materijala i razlicitog kvaliteta, a kao sto vidimo to je jos izrazenije u zadnjih 10 - 15 godina.
Tako ispade Cerak-Vinogradi, zbog godina vrede manje (?) od 'nove' zgrade u neposrednoj blizini, mada je ona ispod dalekovoda, bez normalnog prilaza i javnog prostora oko nje, sve sa servisom automobila ispod i ispred (Kocic Auto) :D
Meni to zaista nema logike...

Dakle, zaista iskreno pitanje, zasto je nekome ko iznajmljuje stan bitno koje je godine napravljena zgrada?
 
Tu je stvar pretežno empirijske prirode.
Pokazalo se (a potpuno logično) da su novije zgrade uglavnom bolje održavane ili jednostavno čistije.

Ali složiću se sa tobom da to uopšte ne mora da bude slučaj.
Čak su često zgrade iz 70-ih, 80-ih ili čak 90-ih bolje od novogradnji, posebno ako se gledaju niskobudžetne novogradnje (tipa Višnjička banja- Slanački put, Mirijevo, ili pomenutog Ceraka).
 
Novije svakako, makar na oko, lepse izgledaju (dok ne krenu da se raspadaju, ako su niskog kvaliteta), ulazi su najcesce dosta komforniji i generalno zgrade deluju privlacnije.
No, kada se udje u stan to je potpuno irelevantno, stara gradnja po pravilu tu ima prednost.

Ja obozavam svoju zgradu (1962) koja je zidana u tri reda cigli i sa karatavanom i cca 60cm peska izmedju spratova, komsije ne cujem ni u najglasnijoj izvedbi i uvek bi ponovo kupio stan u takvoj zgradi. Koliko je to vazno najbolje znaju oni koji su osudjeni na glasne komsije, ili ne daj boze na neke koji se po ceo dan svadjaju, biju itd.
 
uzelac":2unnlbth je napisao(la):
loyola":2unnlbth je napisao(la):
Za prijavu da stanujes na adresi nije potrebno da placas porez, to dosta ljudi gresi, ode se sa licnom kartom vlasnika i ugovorom o kupovini.

Ne znam sta trazis, ali za 300 evra mozes da nadjes stan gde god oces i to super namesten. Pre par meseci sam trazio stan, trajalo je 15ak dana i nasao sam za 180, super je namesten, relativno nov (2004). Samo je bitno da budes strpljiv, i da pratis halo oglase i nekretnine. Lakse je naci preko agencije, ali nisam hteo da im dajem pare za dzabe. Vredi pozvati i pogledati stanove i bez fotografije, desilo se da je par stanova bilo bas super.

Moze li preciznije sta su nasao za 180e ?
Napominjem da je covek rekao da ga zanima NBG, a najbolje sto je par mojih drugara na NBG naslo za tu cifru su paviljoni ili periferija sa "hvala ti bako" namestajem i gradnjom starom 30-40 godina.

Za pristojan 1.5-2soban stan bez namestaja treba dati makar 220e, dok za namesten, pa makar i Forma Ideale krshware-om to prilazi 300e.


Изнајмио сам сада стан код Супер Вера у Жаркову, 45 квадрата, намештен, одвојена кухиња, амерички плакар... Намештај стар 5-6 година. Претходно сам живео у Степи, 220 евра плаћао иста квадратура, исто намештен само потпуно нов стан са комплет новим намештајем.
 
Sada je jasno, covek je rekao da preferira NBG, ja se koncentrisao samo na to.
Zarkovo i Stepa su znacajno povoljni.
 
Samo da napomenem, ugovor ne mora da bude overen u opštini ili sudu, pa se samim tim ni vlasnik ne obavezuje da plaća porez, pa nemojte da navedite na fore da vlasnik neće da napravi ugovor kako ne bi plaćao porez. Promenio sam pet stanova za 7 godina i za svaki, osim za taštin :), sam imao napravljen ugovor. Imao sam čak i ugovor sa vlasnikom koji je živeo u Kanadi.
Inače na NBG, može da se nađe za 250 evra komplet namešten 1.5 stan, i to sa novijim nameštajem. Samo treba imati malo strpljenja i tražiti po oglasima. Ja sam uglavnom nalazio stanove za 1-2 nedelje.

Sent from my Asus ME572 using Tapatalk
 
Bad-Toro":3h1is7yq je napisao(la):
Inače na NBG, može da se nađe za 250 evra komplet namešten 1.5 stan, i to sa novijim nameštajem. Samo treba imati malo strpljenja i tražiti po oglasima. Ja sam uglavnom nalazio stanove za 1-2 nedelje.

Moze, Ivana Ribara, Bezanijska Kosa, paviljoni, blokovi 37/38/44/45 i slicno.
Kej, blokovi 70a/30/21/22... jako tesko da nesto valja ispod 300e.

Kao i svuda uostalom, cena varira u odnosu na lokaciju i okruzenje.
 
Vrh