Šta je novo?

Kraj agenata za nekretnine kao profesije?

Flipman

Novice
Učlanjen(a)
12.07.2015.
Poruke
16
Pohvaljen
3
Lokacija
Cerak Vinogradi
Ako sam otvorio temu na pogresnom podforumu, izvinjavam se, pa neka je admin premesti.

Dakle, nisam bas agent za nekretnine, vec, sto bi Ameri rekli, flipman. Naime, kupoprodajom nekretnina se bavim vec nekih dvanaestak godina: kupim objekat, najcesce stan, u sto losijem stanju, renoviram ga i prodam. Posao je isao odlicno do pre tri godine, kad je drasticno pao. Sad je izuzetno tesko prodati stan ma kako dobra lokacija bila i ma kako sjajno bio uredjen. Uzrok tome je svakako kriza, ali i novogradnja, socijalna i uobicajena. Zasto bi neko kupio stan u centru, gde ima problema sa saobracajem, parkingom, bukom...ako moze da za priblizne pare kupi stan u A bloku, na primer? A neko je na forumu ispravno primetio da bogati pocinju da kupuju stanove u kondominijumima, gde ce biti u okruzenju sebi slicnih.
Ako tome dodamo, po meni besmislen, princip polaganja strucnog ispita i dobijanje licence za agente za nekretnine, koji i po dobijanju iste nece imati sta da prodaju ili nece moci da prodaju, mislim da biznis sa kupoprodajom nekretnina nema buducnost, bar na nivou pojedinca. Slazem se da agent za nekretnine mora da zna o cemu prica i sta radi, ali teclicence ne mogu da sprece "muljanje" sa nekretninama, niti garantuju da agent za nekretnine ima neophodno iskustvo.
Ukratko, da li biznis kupoprodaje stanova polako prelazi iz ruku agencija za nekretnine u ruke investitora koji sami prodaju svoje nekretnine, da li veliki igraci preuzimaju posao?
 
Kada bi agencije garantovale da je stan "čist" onda bi agenti imali neku ulogu. Ovako je njihova uloga da primaju pozive zainteresovanih kupaca i da organizuju sa prodavcem viđanje.

Agenti (agencije) će po mom mišljenju imati smisla kada

1. Garantuju da je nekretnina "čista", ako nije (postoji neka zabeležba...) onda to jasno kažu
2. Za svaku nekretninu imaju plan
3. Znaju sve o nekretnini (kada su menjanje cevi, prozori...) i o zgradi.
4. Proviziju uzimaju samo od prodavca.
 
Da, otprilike kao u Americi, gde agent mora da zna SVE o nekretnini. Ovde, medjutim, sa predugovorom mozes i sam da saznas da li je nekretnina cista, odnosno da li postoji neki teret na istoj.
 
Poenta je da ja kao kupac koji daje pare budem apsolutno zaštićen prilikom kupovine. Ne treba mene da zanima ko će mi vratiti novac u slučaju da dođe do nekih problema (agent, notar, država...)

Ovde, kad napokon nađeš stan koji ti odgovara, najviše strepiš da li je sve čisto jer znaš da te skoro pa niko ne štiti.

Baš me zanima kako je u drugim zemljama, tj. kakva je uloga (i obaveza) posrednika.
 
Agenti za nekretnine su neophodni u svakoj tržišnoj ekonomiji, to su ljudi koji pored poznavanja pravnih propisa i procedura treba da budu informisani i o tehničkim aspektima stanogradnje, održavanja i finansiranja stanova, lokala i sl, da znaju kako da na osnovu svih tehničkih parametara, lokacije, spratnosti i sl. formiraju cenu i pregovaraju u ime vlasnika. Danas se nažalost svako bavi nekretninama. Nedavno je ovde na forumu neka gospodja koja se predstavila kao agent nudila na prodaju stan na Miljakovcu 2 po ceni za koju se ne nude stanovi ni na gornjem Dorćolu, neki se verovatno sećaju, mislim da je thread uklonjen. Agent za nekretnine treba da ubedi kupca koji ima nerealna cenovna očekivanja, da mu da procenu po kojoj ceni može prodati stan, a ako ne pristaje na to onda ga jednostavno ostaviti da sam proda stan ako može.
 
Produžice posao ako počnu da uče arapski jezik :lool:
 
Vrh