Šta je novo?

Hrana i Piće

dove

Intermediate
Učlanjen(a)
08.07.2011.
Poruke
483
Pohvaljen
433
Lokacija
Церак
Na ovoj temi ćemo se baviti raznim maloprodajnim artiklima koje možemo da nađemo na rafovima naših marketa. Sa akcentom na Hranu i Piće, njihov (ne)kvalitet i, u zadnje vreme sve češćim dokazima kanerogenih sastojaka u proizvodima, komentatrisaćemo strane i domaće, poznate i nepoznate brendove. Da li smo postali odlagaliste proizvoda niskog kvaliteta svetskih brendova za treća tržišta, sirovina sa isteklim rokom trajanja i eksperimenata sa GMO sastojcima? Cilj je podizanje informisanosti i svesti o tome sta svakodnevno kupujemo i konzumiramo.


Za početak nešto od čega se živi

Nemačko pivo je kancerogeno?
Loša vest za pivopije...


http://mondo.rs/a879955/Magazin/Zdravlj ... ogeno.html
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=373899#p373899:1y2upj30 je napisao(la):
tragac » 29 Feb 2016 07:56 pm[/url]":1y2upj30]Pivo mora biti ili Valjevsko ili zanatsko, bar u ovom trenutku.
Masovnija proizvodnja je obrnuto proporcionalna kvalitetu. Cuo sam da u Belgiji i Holandiji male lokalne pivare i pivnice sa svojom proizvodnjom piva, uzimaju primat na trzistu i pored njihovih jakih brendova.
 
Male pivare i pivnice su trenutno hit po celoj evropi, samo se bojim da je to odraz trendova i mode, a ne prepoznavanje pravog kvaliteta.

Inace, nekome ko je odrastao na virslama i parizerima, hibridnim sortama paradajza (...),
Hrana koju su jeli nasi preci nije lepog ukusa.
Jednostavno su naviknuti na 'paradajz sa ukusom plastike' i piletinu koja mirise na koncentrat...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Kada smo kod mode i trendova vidim da je na Banovom Brdu otvoren nekakav Wurst Platz :bash:
 
Wurst platz?

Trg kobasice ;) :D

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Znam sta je prevod nego ne vidim razlog za takvim pomodarstvom.
 
Pa zato sam i napisao.
Niko ne bi objekat nazvao trg kobasice, ali Wurst platz "zvuci" ...

Nemastovitost i iskompleksiranost.

"Kobaja grande" ;) :D

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
hehe pa onda je bukvalni prevod "kobasice trg" :D
 
Sto se lozite, to je lanac koji se tako zove, ne vidim u tome problem. Pitanje je i ko je vlasnik, mozda je fransiza?
 
Dobro, dobro...
Ja i Igor ocito volimo autenticnije nazive ;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Zna li neko zašto je sushi kod nas tako bezobrazno skup? Jel to faza šišanja pomodarskih ovaca još nije prošla ili su ti sastojci stvarno toliko papreni?
 
Sushi kod nas nije skup, jednostavno nije jelo za jesti svaki dan. I po Evropi gde god sam jeo je jaca cena u odnosu na rugu hranu. A kad smo kod sushija da preporucim najbolji sushi koji sam jeo ikada i gde idem bar jednom mesecno moon kod Politike. Probao sam na 7-8 mesta po gradu al nisu mi nesto.
 
La petite cantine bi mogla da se prekrsti u La Cantine Fermée. Tri puta odlazim tamo, ava tri puta poljubim katanac. Nije baš profesionalno, šta god da je razlog.
 
Kada ste već pomenuli kobaje - meni su najbolje one u Četvorci na Banjici. U Berlineru mi nisu nešto specijalno.

Ono što tražim u BG, a nikako da nađem su dobra rebarca. Ovakva sam jeo u Beču u Ribs of Vienna, i od tada su mi sva rebarca u BG bezveze

ribs-of-vienna.jpg
 
A rusmir kobasice
Francuskinje kad rasprodaju zatvaraju nepostujuradno vrijeme .
 
Дуле, ако икада будеш пролазио кроз Ниш, топло препоручујем ребарца са кајмаком у ресторану "Орач" (мада су одлична и у осталим посећенијим кафанама). :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374034#p374034:8zrrblp5 je napisao(la):
direktor » 01 Mar 2016 08:01 pm[/url]":8zrrblp5]A rusmir kobasice
Francuskinje kad rasprodaju zatvaraju nepostujuradno vrijeme .
Nije problem što zatvore kad rasprodaju, nego svaka dva dana najavljuju da neće raditi naredna dva dana, a sad su najavili da neće celu nedelju. Da li se i u Francuskoj trgovci i zanatlije ovako igraju žmurke sa svojim mušterijama?
 
Pa vidis da u Srbiji moze, zato su devojke i pokrenule biznis ovde ;)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ako prolazite ibarskom svratite u restoram kale pre stepojevca iz pravca beograda.

I naručite pola porcije. Više nego dovoljno.

Послато са B1-810 уз помоћ Тапатока
 
Nema otrova u srpskom pivu
U ministarstvu poljoprivrede kažu da pet godina nije bilo nikakvih problema sa kvalitetom i ispravnošću domaćeg pića. Nekoliko kontrola godišnje, najčešće leti. Naša prednost dobra voda

PIVO u Srbiji je zdravstveno ispravno i nema ostatke pesticida. Tako kažu u Ministarstvu poljoprivrede. U našoj zemlji ima 25 fabrika piva, neke ovo piće proizvode dok ga druge uvoze, a ovde filtriraju i pakuju.

Jedine zamerke poljoprivrednih inspektora, za poslednjih pet godina, bile su nepravilnosti sa deklaracijama.

Kada je pre nekoliko dana osvanulo istraživanje Instituta za životnu sredinu iz Minhena, da 14 nemačkih piva ima povećane količine glifosata - pesticida koji se koristi za uništavanje korova, asocijacije pivara u ovoj zemlji su se pobunile i rekle da se to dešava svuda u svetu. A da pronađene količine ne mogu uticati na zdravlje ljubitelja piva.

- Nekoliko puta godišnje radimo proveru kvaliteta, a naročito u vrelim danima, kada je kvarljivost piva najveća - kaže Svetlana Nol, načelnik Odeljenja za kontrolu vina, rakije, alkoholnih i bezalkoholnih pića. - Svi su odgovarali kvalitetu i bezbednosti, samo je njih 12 imalo problem sa deklaracijom. Nije bio naznačen rok upotrebe ili količina alkohola. To su bile manje nepravilnosti. U 2014. u dva proizvoda procenat alkohola nije odgovarao deklaraciji. Stalno se menja i usaglašava pravilnik o deklarisanju, pa su i pivari zbunjeni.

Prema njenim rečima, Srbija je zemlja lepih i kvalitetnih piva. A pivari su otišli najdalje sa bezbednošću u procesu proizvodnje. Imaju, smatra ona, mnogo strože parametre u odnosu na druge.

- Kvalitet piva dosta zavisi od vode, a naša je izuzetno dobra - ističe Nol. - Mnoge pivare imaju svoje bunare, gde obrađuju i kontrolišu vodu. Većina proizvedenog piva u Srbiji se i popije kod nas, dok manje količine se izvezu. Glavni kupci su Crna Gora, Kosovo i Makedonija.

Prema zvaničnim podacima, u Srbiji se u 2015. godini proizvelo skoro 2,2 milijarde litara piva od ječma, i 179 miliona piva sa surogatom, materijom koja može u određenom procentu da zameni ječam, a to je kukuruzna krupica. Nezvanično, piva je proizvedeno više od toga.

MALE PIVARE

U Srbiji ima 12 malih pivara. Bilo ih je mnogo više, ali se one, kako kaže Nol, često zatvaraju, kad posao ne ide dobro. Nikad ih nema više od 15.

- Oni prave pivo od kuvanog slada, dokuvavaju i prodaju nefiltrirano gusto pivo, sa ostacima kvasca - objašnjava Nol. - Veruje se da je ono puno vitamina B. To pivo ima izuzetno kratak rok trajanja, a čim on istekne, pivo se "oseća" i ne ide u promet.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ek ... pskom-pivu
 
U Hrvatskoj povlače štanglice sa delovima ČETKE. Šta rade u Srbiji?
Trgovinski lanac “DM” u Hrvatskoj povukao je iz predostrožnosti štanglice sa ukusom keksa i slatke pavlake. Pošto je u pojedinim pakovanjima proizvođač našao delove četki za čišćenje. Na sreću, na tržištu u Srbiji nema tih štanglica, kažu u našem “DM”-u.
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/u-hrva ... ji/9temefe
 
Наравно да нема никаквих делова од четки у чоколадним енергетским плочицама (штанглицама, баровима). Они у "њиховој лепој" се на тај начин боре против конкуренције. Колико су само напакостили нашим произвођачима кондиторских производа.

Ово ја "оптужени" чоколадни слаткиш:

Pogledajte prilog 1
 
Vrh