Šta je novo?

Isplativost restorana u Bg

FabianoMota

Novice
Učlanjen(a)
23.09.2016.
Poruke
1
Pohvaljen
1
Bilo bi dobro da neko iznese svoje misljenje o isplativosti restorana u Bg.Ne zivim u Srbiji ali me interesuje kako sad stoje stvari.Iz licnog iskustva video sam da su restorani relativno dobro popunjeni,sto opet ne znaci da je promet veliki.Bilo bi dobro da neko iznese svoja iskustva koje vec bio u tom biznisu.
 
Za ono što tebe interesuje informacije se ne skupljaju na forumima nego se angažuju agencije za istraživanje tržišta, konsalting agencije i slično.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Mnogo faktora igra ulogu tu, bas mnogo...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407358#p407358:2yxlmwjs je napisao(la):
FabianoMota » 23 Sep 2016 08:34 pm[/url]":2yxlmwjs]Bilo bi dobro da neko iznese svoje misljenje o isplativosti restorana u Bg.Ne zivim u Srbiji ali me interesuje kako sad stoje stvari.Iz licnog iskustva video sam da su restorani relativno dobro popunjeni,sto opet ne znaci da je promet veliki.Bilo bi dobro da neko iznese svoja iskustva koje vec bio u tom biznisu.

O ugostiteljstvu ne znam ništa i nikad se time nisam bavio, ali ovako površno gledano, na razlici u ceni između nabavne cene namirnica i pića i cena iz menija ima prostora za zaradu. Naravno potrebni su dobri kuvari a trošak konobarskog osoblja je relativno nizak, rade neprijavljeni itd. Da ne govorimo o silnim mogućnostima za utaju poreza, tipa gostima se uruči specifikacija računa, a sam fiskalni isečak se ne napravi itd...

Naravno, kao i svuda u svetu restorana ima raznih kategorija, za one nižih kategorija uglavnom je bitna dobra i pristupačna lokacija, dok za one viših kategorija nema pravila, pravilo je da imaš određeni krug "bitnih" gostiju koji će lokalu dizati cenu, pa sve i da je lokal na lokaciji javnog WC-a biće "elitan" dok god su mu gosti "elitni" - videti pod Franš...

Uglavnom, deluje mi da je ugostiteljstvo potencijalno profitabilna delatnost, ali i sa mnogo nelojalne konkurencije, pa je za uspeh važno da gazda (ili bar menadžment) znaju da plivaju u takvim vodama. Šta se dešava kada ljudi koji ne pripadaju tom "uličarskom" miljeu pokušaju da se bave ugostiteljstvom, odlično je (između ostalih stvari) opisano u knjizi Ivana Stankovića "Osnovi kakodalogije". Ukratko, priča sa restoranom vremenom puca, ali ugostitelj u pokušaju kroz tu avanturu može steći kontakte koji kasnije mogu značiti puno za mnogo ozbiljniji biznis...
 
Ako pravis dobru klopu ljudi ce dolaziti, mislim da je to najbitnija stvar.
 
Osnovno za ,,kafedjijski,, zanat
ušemi ti se ne samo sa nabakom i mušterijama (gostima)
vec mora postojati šema i sa belom i i sa crnom mafijom
:vops:
 
Vrh