Šta je novo?

Raspad sistema unutrašnje bezbednosti i pravosuđa u Srbiji

tragac

Expert
Učlanjen(a)
05.04.2011.
Poruke
6.901
Pohvaljen
5.417
Lokacija
RAKOVICA
Možda neko smatra da na ovom forumu nije mesto da se o ovome raspravlja, ali posle dva teška zločina načinjena ispred Centra za socijalni rad u NBG i danas Rakovici, posle ubistva čoveka automobilom od strane pijanog vozača u Prokuplju zbog koga niko nije uhapšen već mesec dana, i zbog otpora koga narodnoj miliciji pružaju tri kriminalca u Kragujevcu već skoro 24 sata bez uspeha, osećam se ugroženo. Posebno što se ovaj težak masakr idiota psihopate desio na samo 2km od moje kuće. Ovo je najveći zločin u mojoj opštini, računajući ratne i mirne periode. A napadača je savladala KOMUNALNA policija, iako u opštini često viđam prave policajce i pripadnike FTO (stanica policije je podaleko, na Vidikovcu).


Da li su naše pravosuđe i policija u štrajku ili im nešto drugo vezuje ruke? Da li su centri za socijalni rad u ovom obliku uopšte ikome potrebni? Da li se osećate ugroženima? JA imam utisak da su razojnici, kriminalci i huligani potpuno preuzeli grad, što i ne čudi jer je i Predsednik Republike iz istog miljea.
 
Takvo stanje je od 1991. godine i od tada ljudski život vredi koliko ko ima para za advokate, tužioce , sudije.
 
Prošle godine je, navodno, rađena procena bezbednosti državnih službi. Procenjeno je da socijalne službe nisu bezbednosno ugrožene. Komunalci su se sasvim slučajno zatekli na licu mesta.
 
Ko je radio procenu bezbednosti?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465097#p465097:1pjasrgs je napisao(la):
Žika » Sre Jul 12, 2017 7:40 pm[/url]":1pjasrgs]Takvo stanje je od 1991. godine i od tada ljudski život vredi koliko ko ima para za advokate, tužioce , sudije.
To
+
globalni trend davanja kriminalcima, propalitetima i štetočinama svih mogućih prava i zaštita.
 
Previse liberalan porodicni zakon i uopste pristup prestupnicima i kriminalcima. Kakvi smo treba nam americki kazneni zakon i sistem a ne norveski. Prestupnici se kod nas nagradjuju (nasilnici vidjanjem dece) drugi smesnim kaznama kratkog trajanja. Sistem iz korena mora da se menja, doduse ministri to ne shvataju pa ocekujem da ce to "resiti" formiranjem komisije, saveta ili slicno. Mislim da lokacija zlocina uopste nije bitna, ludaci su svuda.
 
Најгоре је што нико нема обзир нити страх од органа јавног реда и мира нити судства. Нико неће бити сигуран докле год се насилници слободно шетају улицама. Прошлих година смо имали случајеве тешког насиља у здравственим установама, ове године су актуелни центри за социјални рад што довољно говори. Треба нађ нулта толеранција на насилништво посебно на породично насиље. Координација између државних и јавних служби је очајна што се види у свакодневном животу, а криминалци разних калибара то вешто искоришћавају.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465123#p465123:cr7x6szv je napisao(la):
Bender Rodriguez » 12 Jul 2017 08:24 pm[/url]":cr7x6szv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465097#p465097:cr7x6szv je napisao(la):
Žika » Sre Jul 12, 2017 7:40 pm[/url]":cr7x6szv]Takvo stanje je od 1991. godine i od tada ljudski život vredi koliko ko ima para za advokate, tužioce , sudije.
To
+
globalni trend davanja kriminalcima, propalitetima i štetočinama svih mogućih prava i zaštita.

ko to tacno daje svim navedenima prava i zastitu, i ako mozes malo da pojasnis na sta si mislio?
 
Pa najviše im daju zakonodavna vlast i pravosuđe, koji sve više srozavaju zakone i sankcije. I to na bukvalno svim nivoima.

Ako ti huligan uništava imovinu,, moraš da ga fotografišeš, lepo zamoliš da prestane, i da sa tobom sačeka policiju.
Ako ti provalnik upada u kuću, moraš da čekaš da te napadne da bi smeo da primeniš silu. I to nikako ne sme da bude veća sila od one koju je on koristio.
Pripadnik određenih ugroženih grupa te pelješi u autobusu ili na ulici. Ne samo da mu nikada neće biti suđeno nego čak moraš da paziš šta pričaš i radiš ako/kad dođe policija jer inače i sam možeš da ideš na sud zbog govora mržnje i diskriminacije.

Da se podsetimo usput par nedavnih primera o kojima se pisalo i u medijima.
Otac i muž na Julinom brdu pojuri i izbode naoružanog provalnika. Pravosuđe ga vucara po sudovima i nakači mu x optužbi kao da je Bin Laden i kao da je on taj koji je započeo ceo taj niz nemilih događaja. Na kraju ga oslobodi tek pošto je cela Srbija ustala u njegovu odbranu.
Dedi kod Velike Plane provalnici upadnu u kuću. On puca u pod, ko veli da ih ne povredi. Rikošetira se sačma i rani jednu propalicu u nogu. Dedu nateraju da se vucara po sudovima i ludarama da dokaže da nije neuračunljiv niti senilan, a u međuvremenu se propalice ''brane sa slobode''.
Prošle godine izađe robijaš iz zatvora u Vrbasu, ode kući, odmah uzme nož i izbode čoveka u parku. Zato što ga sud nije poslao kod psihijatra, a ovaj na doživotnu izolaciju u Lazi Lazarević.
Navijačke horde svakog dana prave lom i u najboljem slučaju dobiju mesec dana pritvora. A kad se međusobno ubijaju po ulicama, usput ranjavajući nedužne prolaznike (kao onomad u Krunskoj), dobiju 10,15 godina.
Na Bir festu grupa životinja, za koju se iz aviona vidi da su poremećeni, izbodu ljude noževima. Dobiju 5 godina zatvora.
Prošle godine maloletni pripadnici ugroženih grupa napadnu i krvnički prebiju nekoliko penzionera, uključujući i Rašu Popova, a jednog čak i nehotice ubiju. Pravosuđe ih prijavi na radionicu crtanja i smesti u dom iz koga mogu da izađu kad god požele.

Onda povrh svega toga dođu razni Apelacioni sudovi, zakonske rupe, NVO narikači i dušebrižnici, i ponište ili dodatno skrešu te već smešne kazne. I umesto da se poremećeni umovi, očigledno nesposobni za život u društvu, izoluju i drže pod kontrolom, njima se daju sva moguća prava i čak im se šalje poruka da je to što oni rade ok, a da su svi ostali zapravo u krivu. Znači ispada da veća prava ima kriminalac koji živi uništavajući tuđe živote, nego normalan čovek koji pošteno radi i izmiruje svoje dugove prema društvu.

Mada rekoh, to nije samo kod nas, to je postao globalni trend. Samo što je kod nas pravosuđe već bilo ruinirano i pre navale tog trenda, pa sad sve to više dolazi do izražaja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465111#p465111:2ezr30fr je napisao(la):
Ksenija » 12 Jul 2017, 20:33[/url]":2ezr30fr]Ko je radio procenu bezbednosti?
Mogu da pitam, to mi reče jedna poznanica. Te procene obično radi MUP.
 
@Bender Rodriguez
Ne vidim kako neefikasnost naseg pravosudnog sistema u isto vreme znaci i davanje prava i zastite kriminalcima.

A tek deo gde tvrdis da 'NVO narikace i dusebriznici' brane lopove i provalnike. Moze neki primer?
 
Pa dade ti par primera. Eto taj sa Romima najpodobniji.
 
Bender je otprilike objasnio ovo kako bih i ja.
Ima tu nešto što (možda) negde stoji, što donegde objašnjava ovaj raspali pravosudni sistem.
Država kao aparat bi verovatno ove najteže slučajeve rešila vraćanjem zaprećene smrtne kazne. Iskreno, 90% ljudi, uključujući i mene, misli to isto.
E, sad, kao što vidimo, to je problem čak i u Turskoj, koja je daleko moćnija država od Srbije. Zašto?
Najkraći odgovor glasi da bi nas momentalno izbacili iz Saveta Evrope. Sad, neko bi mogao da odvrati da je to možda u ovakvim okolnostima nebitno. Možda i jeste, ali svakako bi mnoštvo fondova bilo zatvoreno, istog trenutka bi našim studentima bilo onemogućeno da putuju na razmene i svašta tome slično. Ukratko, film bi se premotao do ranih 2000ih na tom polju.
Druga stvar: bile bi prekinute integracije u EU (ma koliko one bile i inače na dugom štapu), zatvorili bi se investicioni fondovi, momentalno bi bili ukinuti kreditni aranžmani i tome slično.
Verovatno bi i GS UN usvojio neku neobavezujuću deklaraciju o osudi, šta ja znam.
Zato se naše sudstvo ponaša kao slon u staklarskoj radnji, jer na našu veliku žalost (što jeste svojevrsno licemerje), ukinuta smrtna kazna je u očima Evrope uslov bez koga se ne može gotovo ništa.

Naravno, sve ovo se može rešiti i zaobilaznim putem: de fakto smrtnom kaznom, kako se to rešava u nekim eks-sovjetskim zemljama:
"Pružao otpor prilikom hapšenja, pa je ubijen".
"Stigao ga infarkt u pritvoru" (infarkt je, naravno, izazvan danonoćnim pendrečenjem).
I tome slično.

Naravno, ni ovo ne bi prošlo bez pritužbi NVO organizacija, ali je daleko jeftinije. Naravno, moć formalne smrtne kazne je u tome što je ona "zaprećena", pa se razni prestupnici teže odlučuju na najteža krivična dela.
 
Previše smo dugo čekali da pravni sistem države profunkcioniše, to se nije desilo te nema više svrhe čekati, ljudi treba da uzmu zakon u svoje ruke i da se naoružaju. Kad je već Divlji Zapad daj da budemo kauboji ;) Diskretno se naoružajte, ne morate o tome svima pričati ali učinite nešto da zaštitie sebe i svoje ako vas napadnu.
Bander sve lepo objasnio od "ugroženih grupa" kojima se krađe i kriminal tolerišu, vožnja bez dozvola, karata, preko "dozvoljenih" krađa do 100 evra vrednosti, preko plaćanja hrane, smeštaja, telefona, higijene, karata... imigrantima dok naši pošteni ljudi štrajkuju i gladuju, naše samohrane majke izbacuju sa decom na ulicu, sudi se ljudima koji u samoodbrani od provalnika u svojoj kući, štetočinskih NVO-a i stranih medija po Srbiji... i vidimo da ovo ovako dalje nikuda ne vodi, da "sve je više varvara a sve je manje Rimljana". Jasno se vidi ko se neguje, koga ova država zaliva pa mu broj raste u ovoj državi, a da poštenima i kulturnima broj opada jer ih država uništava. Zato je vreme da ljudi uzmu zakon u svoje ruke, udružuju se u bratstva i imaju puno dece da bi njihova grupa bila što veća i uticajnija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465212#p465212:2k5x1wm9 je napisao(la):
mekbejn » Čet Jul 13, 2017 11:22 am[/url]":2k5x1wm9]
Ne vidim kako neefikasnost naseg pravosudnog sistema u isto vreme znaci i davanje prava i zastite kriminalcima.
Pa valjda je zadatak pravosuđa da štiti neki poredak i ukorava kriminal. Ako neki sistem decenijama odbija da se promeni, čak i kad narod počne da apeluje na to, znači da taj sistem više nije samo lenj i nesposoban, nego da radi u korist kriminalaca i štetočina.
Uostalom, ja ne znam kome može da bude normalno da se ljudi poput Saše Bogeskog (Julino brdo) i ovog dede što je branio svoju imovnu i život, teraju po ludarama, sudovima i veštacima, a da se istinski kriminalci i gangrene društva amnestiraju, puštaju da se ''brane sa slobode'', stavljaju u ''kućni pritvor'' i predstavljaju kao neki mučenici i žrtve. Ok kad to traje 5 godina, pa ko veli izmenilo se vreme, nismo bili pripremljeni. Ali kad to traje 3 decenije, i opet se sudije, ministri, savetnici, pomoćnici i tužioci (šatro) isčuđavaju, to onda znači da se to stanje namerno održava.

Da stvar bude gora, ovdašnje pravosuđe dakle ne samo što ti ne pruža nikakvu zaštitu, nego te čak kažnjava kada se usudiš da sam rešiš stvar koju XY tih natovljenih besposlenih pravnika, sudija, psihijatara, čuvara i upravnika ne može decenijama.
Meni je to više nego očigledan znak ciljanog i sistematskog srozavanja.

A tek deo gde tvrdis da 'NVO narikace i dusebriznici' brane lopove i provalnike. Moze neki primer?
Za početak, svi incidenti sa maloletnicima i pripadnicima tzv. nacionalnih manjina, koji najčešće nikad ne budu osuđeni, čak i kad je očigledno da više nisu sposobni za život u društvu. A NVO su te koje su ovde donele i proširile tu blesavu ideju da svaki kriminalac i bolesnik može da se ''popravi''. I zato se više nasilni umnobolnici ne trpaju u ludare nego se puštaju kući. A sitni ali nasilni prekršaji i krivična dela se peglaju pod parolom ''de de, mlad je, promeniće se''. I naravno ne da se nikad ne promeni, nego postane još gori. Jer nema ko ga nalupa i da mu pokaže šta ga čeka ako nastavi tim putem. Jer je to, bože moj, nehumano... I onda da ne bismo bili nehumani, ostatak društva ispašta zbog par hiljada poremećenih kriminalnih umova i par hiljada drugih poremećenih koji ih brane.
 
Zemljodrmač, nema potrebe da brineš, prošlonedeljna mapa kaže lepo da smo mi ionako naoružani do zuba.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=bjScoEz1b0g[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465241#p465241:2brampx9 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 13 Jul 2017 11:28 am[/url]":2brampx9]
Za početak, svi incidenti sa maloletnicima i pripadnicima tzv. nacionalnih manjina, koji najčešće nikad ne budu osuđeni, čak i kad je očigledno da više nisu sposobni za život u društvu. A NVO su te koje su ovde donele i proširile tu blesavu ideju da svaki kriminalac i bolesnik može da se ''popravi''.

Uz ove prigodne redove odjavljujem se sa drustvenih tema na ovom forumu, za koji sam mislio da posecuju iole progresivni misleci ljudi.
 
Nemoj ti, evo, ja ću da ga molim da ostane i da nama homo balkanikusima najzad definiše šta znači biti "progresivno misleći" čovek? Ova i slične fraze se provlače ovim forumom već mesecima i godinama, samo nikako da nam se objasni šta mi to tačno propuštamo. Prošle godine se isto vodila vrlo žestoka diskusija kada su fokalni problem bili migranti. Pošto se to sada malo stišalo (i to, zamislite, tek kada je država najzad odlučila da ne može tek tako da baulja po njenoj teritoriji svako kako mu se ćefne), opet se javljaju drveni advokati, kojima je čergarski način života pojedinih nacionalnih manjina (pa čak i ne moraju oni da budu nacionalna manjina, neka su i apsolutna većina) prihvatljiva kategorija.
 
offtopic

Meni su fascinantni ti što uleću u rasprave za koje znaju da mogu da budu konfliktne, napišu par rečenica, dobiju odgovor koji im se ne svidi, i onda odluče da odu sa sve tim uvređen-zaprešašćenim stavom a da ne daju ama baš nikakav kontra-argument. O odsustvu čak i onog osnovnog poštovanja da ne govorim. Ispišeš im odgovore, navedeš primere i argumente, i oni opet ne mogu da se udostoje da bar napišu oko čega se ne slažu i zašto se ne slažu, nego se samo pokupe i odu. Misleći valjda da će neko da trči za njima.

Toga viđam sve više po netu a i van njega. Niko više nema petlje da uđe u raspravu i da brani svoje stavove. Čak ni da proba, pa ako ne ide, da onda odustane. Nego je sve više onoga ''ili ćeš od početka da se slažeš sa mnom, ili ja idem''. Uostalom krajnje je nebitno ko je dobio raspravu, da li je u pravu Osoba A ili Osoba B. Evo ja ću napisati da su prenaduvana prava kriminalaca super, da svaki od njih, baš svaki, zaslužuje još sto šansi, da je PC nešto najbolje, da treba da se olabave zakoni još više... ma napisaću šta god treba. Ali to neće promeniti činjenicu da s ovakvim sistemom nešto opako ne štima. Isto važi i za druge, slične ''osetljive'' a goruće teme. Možemo mi da glumimo finoću i da pred svakim problemom stavimo peškir preko glave i pravimo se da nije tu. Ali taj problem će ostati i dalje i samo će da se pogoršava vremenom. Pa sad ko misli da tako treba, nek mu je sa srećom.
 
Ono što upada u oči: iza fasade političkih korektnosti, demokratije, priče o jednakostima i svemu sličnom što je sada najaktuelnije u zemljama Zapadne Evrope leži jedan veoma rigidan i krut mehanizam (tj, tako je barem bilo do pre nekoliko godina).
Da li bi Nemačka, Austrija ili (lupam) Švedska bile tako uređene zemlje, da nemaju veoma efikasne policiju i pravosuđe?
Naravno, to je počelo i kod njih da labavi ulaskom priče o političkoj korektnosti, pa im se zato i događaju sve češći teroristički napadi.
Naravno, to je prvo došlo do izražaja u SAD. Naime, možda preterujem, ali prilično sam siguran da im se nikada ne bi dogodio napad dimenzija 11. septembra (pod uslovom da nije bio inside job ;) ), da su u obaveštajnim službama zadržali hladnoratovski kadar. Ne. 90ih godina su oni te ljude zamenili "demokratičnijim", pa je i počelo da im se događa to što im se događa.
 
Nema to veze s petljom ili postovanjem, jednostavno iz izrecenih stavova vidim da se necemo sloziti i to je to.
Vase je pravoda mislite kako mislite, moje je pravo da te stavove nazovem nazadnim.

Ne trazim da me bilo ko zove da se vratim, odrasli smo ljudi, srecemo se na drugim temama i sve ok, jednostavno vidim da ovde necu nista postici. Sve najbolje vam zelim ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465267#p465267:2y0ltk4z je napisao(la):
mekbejn » Čet Jul 13, 2017 2:16 pm[/url]":2y0ltk4z]Nema to veze s petljom ili postovanjem, jednostavno iz izrecenih stavova vidim da se necemo sloziti i to je to.
Vase je pravoda mislite kako mislite, moje je pravo da te stavove nazovem nazadnim.

Ne trazim da me bilo ko zove da se vratim, odrasli smo ljudi, srecemo se na drugim temama i sve ok, jednostavno vidim da ovde necu nista postici. Sve najbolje vam zelim ;)
Ok, to poštujem. Pozdrav pa se vidimo na drugim temama.
 
Sreća u nesreći za čovečanstvo je što se ovaj slučaj desio na Zakintosu, a ne u Srbiji... ovde bi sud već konstatovao da se Amer okliznuo na bananu, a naši momci bi bili gosti kod Marića, neki bi ušli u parove...
 
Vrh