Relax diskusije

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

loyola
Advanced
Pridružio se: Uto Dec 10, 2013 3:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1362
Pohvalio: 1114

Re: Relax diskusije

Postod loyola » Sub Jul 06, 2019 6:29 am

Ksenija » Sat Jul 06, 2019 2:24 am napisao:
marrecar » Čet Jul 04, 2019 1:23 am napisao:Da li neko zna da li se placa izvod iz maticne knjige rodjenih namenjen za inostranstvo, u slucaju potrebe za studiranje u inostranstvu? Vidim preko sajta eUprave da stoje neke republicke administrativne takse, ali isto tako u clanu 19. Zakona o republickim administrativnim taksama, za izuzece od placanja taksi, stoji:
7) spise i radnje u vezi sa predškolskim i školskim vaspitanjem i obrazovanjem, obrazovanjem studenata, stručnim usavršavanjem, odnosno prekvalifikacijom

Meni u stvari treba izvod za studentsku vizu, pa me zanima da li to spada u ovu kategoriju.

Za svaki izvod se plaća administrativna taksa. Ukoliko je izvod potreban van Srbije, mora se overiti kod sudskog tumača. Ne verujem da se nešto promenilo od vremena kada sam radila u prevodilačkom preduzeću.

Ne placa se taksa za domace izvode za neke slucajeve, niti se overava sudski jer postoji medjunarodni izvod na tipa 15 jezika.

Beki napisao:Zasto svi sabani u gradu nose Superdry majice? U cemu je fora, nista ruznije nisam video, a sad sam guglao cene i majice kostaju 3,4,5 soma. Ko im je prodao tu pricu, je li to u Parovina nose ili tako negde?

Prodali im pricu mladi youtuberi, nije to nikakva wow "marka" niti nesto preterano skupo, cak mozda malo samo vise od prosecnih stvari, ali se loze da je kao fensi i skupo. Ko i za starke pre par godina, tripuju se da su nesto skupo i fensi i da si poseban, a na rasprodaji 25$ u US.
Pohvale za post: 1
marrecar
Advanced
Pridružio se: Čet Jul 19, 2012 8:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1023
Pohvalio: 391

Postod marrecar » Sub Jul 06, 2019 11:25 am

Ksenija » 06 Jul 2019 03:24 am napisao:
marrecar » Čet Jul 04, 2019 1:23 am napisao:Da li neko zna da li se placa izvod iz maticne knjige rodjenih namenjen za inostranstvo, u slucaju potrebe za studiranje u inostranstvu? Vidim preko sajta eUprave da stoje neke republicke administrativne takse, ali isto tako u clanu 19. Zakona o republickim administrativnim taksama, za izuzece od placanja taksi, stoji:
7) spise i radnje u vezi sa predškolskim i školskim vaspitanjem i obrazovanjem, obrazovanjem studenata, stručnim usavršavanjem, odnosno prekvalifikacijom

Meni u stvari treba izvod za studentsku vizu, pa me zanima da li to spada u ovu kategoriju.

Za svaki izvod se plaća administrativna taksa. Ukoliko je izvod potreban van Srbije, mora se overiti kod sudskog tumača. Ne verujem da se nešto promenilo od vremena kada sam radila u prevodilačkom preduzeću.

Ne plaćaju se svi izvodi, Zakon o administrativnim taksama definiše u kojim slučajevima se ne plaća izvod. Znam i po sebi kada sam više puta naručivao izvod za upis faksa i stipendije, kao i mlađem bratu za vrtić/predškolsko. Za međunarodni izvod nisam siguran da li treba overa sudskog tumača jer je to već dokument overen od državnog organa, a preveden je na više jezika. Ali u svakom slučaju će mi trebati za neke druge papire prevod i overa, pa ću se raspitati usput da li treba i za međunarodni izvod.
SRBO
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 9:48 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1667
Pohvalio: 37

Postod SRBO » Sub Jul 06, 2019 8:16 pm

Beki » 04 Jul 2019 21:30 napisao:Zasto svi sabani u gradu nose Superdry majice? U cemu je fora, nista ruznije nisam video, a sad sam guglao cene i majice kostaju 3,4,5 soma. Ko im je prodao tu pricu, je li to u Parovina nose ili tako negde?

Немам појма искрено одакле се то створило. Мада имам пуно тога, купио у Аустрији малтене за џабе, 3 мајице 25 евра била акција тако нешто

Иначе, зна ли неко где могу наћи информације о старим општинама Београда? Чујем постојале су општине типа Стари Ђерам, ММЛ, Скадарлија...
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Jan 11, 2016 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2069
Pohvalio: 6432

Postod Ksenija » Ned Jul 07, 2019 9:06 pm

loyola » Sub Jul 06, 2019 6:29 am napisao: Ne placa se taksa za domace izvode za neke slucajeve, niti se overava sudski jer postoji medjunarodni izvod na tipa 15 jezika.

U nekim slučajevima stranka se oslobađa plaćanja takse a što je propisano Zakonom o republičkim administrativnim taksama, u svim ostalim slučajevima se plaća. http://www.mup.gov.rs/wps/wcm/connect/0 ... ID=mhLrBvo
i
https://www.euprava.gov.rs/eusluge/opis ... %C4%91enih

Više o izvodu na stranom jeziku: https://sudskitumacns.com/post/medjunar ... revodjenje

Za @marrecar član 19. tačka 7. mada verujem da je upoznat sa Zakonom.

A evo šta radi sudski tumač: https://www.lexica.rs/sr/usluge-prevodj ... kog-tumaca
Idealna lepota za žabca je žaba. /Volter
Veče glomazne poezije
loyola
Advanced
Pridružio se: Uto Dec 10, 2013 3:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1362
Pohvalio: 1114

Postod loyola » Sre Jul 10, 2019 6:11 am

ovo je glupost sa ovog bloga, licno prosao kroz imigraciju za US sa tim izvodom a i zena promenila svoj US pasos u ambasdi pre par godina. Znam
jos dosta ljudi koji su taj koristili nego fora da prevodioci uzmu 10 evra.
nekianonimnilik
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 30, 2017 3:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1069
Pohvalio: 14177

Postod nekianonimnilik » Sre Jul 10, 2019 2:06 pm

prevodioci su deo drzavne mafije, drzava trazi da se hrvatska dokumenta zvanicno prevode kod prevodioca na srpski, ja bih te kretene koji su to izmislili iz svih ex-yu republika poslao na casove istoriej i lingvistike, ako si toliko retardiran da ne vidis da je to jedan jezik, onda da ti to kaze autoritet.
SRBO
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 9:48 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1667
Pohvalio: 37

Postod SRBO » Čet Jul 11, 2019 6:23 pm

Ми смо то зарад њих. Ја те квази несрпске земље не бих ни признавао али шта ће кад смо ОсЛонАц МиРа и стАбиЛНоСтИ у РеГиОНу
Pohvale za post: 1

Povratak na “Relax”