Šta je novo?

Medicinska veštačenja i (ne)ostvarivanje zakonskih prava osiguranika

Vladivoje

Higher intermediate
Učlanjen(a)
13.11.2017.
Poruke
1.278
Pohvaljen
2.563
Lokacija
Beograd
U ovoj temi podeliću svoje iskustvo sa procene radne sposobnosti, na kojoj sam bio početkom decembra 2015. godine.

Na procenu radne sposobnosti sam išao preko NSZ, jer sam zvanično evidentiran kao nezaposleno lice.

Tog dana (prepodneva) kada je trebalo da izađem na veštačenje, me je u roku od dvadeset minuta 3-4 puta pozivala ženska osoba iz NSZ (znam joj ime i prezime).

Prvi njen poziv je bilo pitanje da li sam odustao od izlaska na procenu radne sposobnosti (!?). :shock:

Kada sam joj odgovorio da nisam odustao, onda me je u roku od desetak minuta ponovo nazvala, kada me je pitala za šatro nekakvu dokumentaciju koju navodno ne može da pronađe u spisima predmeta.

Treći njen poziv se takođe odnosio na navodnu nemogućnost pronalaženja jednog dokumenta, da bi zatim "ustanovila" kako je ipak sve na svom mestu u spisima predmeta.

Četvrti put me je zvala zbog navodne informacije da dođem 15 minuta pre zakazanog veštačenja.

Naravno, bio sam na veštačenju, i odmah da kažem da, i pored celokupne medicinske dokumentacije i nalaza lekara u kojima stoji da je moje zdravstveno stanje TRAJNO (to je inače ključna reč za utvrđivanje statusa osobe sa invaliditetom), utvrđeno je da ja nisam osoba sa invaliditetom (!?). :shock:

U zakonskom roku uložio sam žalbu na Rešenje NSZ, koje je zasnovano na nesavesnom, nezakonitom i sramnom nalazu, mišljenju i oceni prvostepene komisije PIO fonda.
Predsednik te sramne prvostepene komisije je Slavoljub Vrčević - hirurg, a drugi lekar iz te sramne komisije je Branislav Marić - specijalista medicine rada iz IMR-a.

Na osnovu moje žalbe, drugostepeni organ je formirao posebnu komisiju, koja je, na osnovu svog objektivnog i zakonski zasnovanog nalaza, poništila prethodno nezakonito Rešenje NSZ i predmet vratila prvostepenom organu na ponovni postupak. Naravno, prvostepeni organ je morao da postupi po instrukcijama drugostepene komisije.

Eto, na kraju, uspeo sam da nekako dođem do statusa osobe sa invaliditetom, jer je konstatovano da je moje zdravstveno stanje TRAJNOG karaktera, odnosno da je lečenje završeno i da je izlečenje nemoguće.

E sad, ide ono glavno na šta treba skrenuti pažnju, a to je očigledno koruptivni lanac kroz koji sam imao prilike da se provučem.
Moja teza je da je pomenuta osoba iz NSZ (znam joj ime i prezime), koja me je više puta zvala, očigledno pripremala teren za saznanje da li nešto nudim ili ne. Pošto ništa nisam ponudio njoj i njenoj komisiji za koju radi - na veštačenju sam prošao tako kako sam prošao. :evil:


Advokat kome sam se obratio je detaljno upoznat sa nestručnim, nesavesnim i nezakonitim veštačenjima radne sposobnosti od strane hirurga Slavoljuba Vrčevića, ne samo u mom, već i u nekim drugim slučajevima (njegovo "cenjeno" ime se nalazi na Internetu, u negativnom kontekstu).
Dakle, sramno Rešenje NSZ o procenjenoj mojoj radnoj sposobnosti, a koje je zasnovano na nezakonitom nalazu, mišljenju i oceni Slavoljuba Vrčevića - predsednika prvostepene komisije, je poništeno od strane drugostepenog organa.

Imam svu dokumentaciju crno na belo, koju sam već prosledio advokatu, za slučaj da se jednog dana započne sa procesuiranjem krivičnih dela u ovoj oblasti. Dakle, radi se o Slavoljubu Vrčeviću - hirurgu i Branislavu Mariću - specijalisti medicine rada (imam imena i prezimena i preostala dva člana iz te sramne komisije). Akcenat ipak stavljam na ovu dvojicu, jer su, kao lekari, morali pravilno da ocene zdravstveno stanje osiguranika.

Zanima me mišljenje pravnika o mom konkretnom slučaju, ali i o nekim sličnim primerima kojih ima, nažalost, jako puno.

PS: Nije nikakav problem da i ovde postavim dokumentaciju, da ljudi vide šta bag** radi... :evil:
 
Uh, kako bih ja bio nemilosrdan prema neznalicama na takvim pozicijama i onima koji traže mito. I šta će na kraju da bude? Odugovlačiće jer se lekari međusobno čuvaju.

Ja sam imao pozitivno iskustvo sa veštacima za ujed pasa. Bio sam kod hirurga i neuropshihijatra. Da se ne lažemo, uzimaju oni dobre pare po veštačenju (10-15000). Ne znam koji je postupak da se nađu na spisku veštaka, ali kad se nađu, eto njima lake love.

Naravno, ne verujem da je lako u nekim teškim slučajevima (razna ubistva), ali toliko čitamo o potplaćenim veštacima, pa verujem da nemaju savesti ni malo kada mogu da lažu i uzimaju velike pare da bi nekoga oslobodili krivice.
 
Jako je važno znati da IMAMO zakonsko pravo uvida u spise predmeta, što znači da nam, čak i na usmeni zahtev, moraju dati fotokopije nalaza, mišljenja i ocena svih komisija.

Moram priznati da nisam znao za ovo zakonsko pravo, ali sam, čim sam za to saznao, otišao u glavnu filijalu NSZ za grad Beograd (na Gundulićevom vencu), u pisarnicu na I spratu, gde se nalazi arhiva svih predmeta koji su u nadležnosti NSZ.

Usmeno sam zatražio fotokopije nalaza, mišljenja i ocena obe komisije, ali su se pravili ludi na taj moj usmeni zahtev.
Zatim sam se pismenim putem obratio i reagovali su na taj zahtev pozivom da dođem radi uvida u dosije predmeta.

Bilo je povuci-potegni, ali sam na kraju dobio tražene fotokopije.

Dakle, treba biti JAKO UPORAN u svojim zahtevima.

Takođe, jako je važno sastaviti dobru, konkretnu, nedvosmislenu i argumentovanu žalbu na ocenu invalidnosti.
Jedino na taj način se može u potpunosti razotkriti i dokazati nešto što je nestručno, nelegalno, nesavesno i protivzakonito urađeno.
 
Tako su mom prijatelju koji je ratni vojni invalid smanjili invalidnost kako ne bi dobio stan i ostale beneficije. On inače jedan od mučenika sa Košara.
 
Evo da ovde postavim Nalaz, mišljenje i ocenu drugostepene komisije, koja je poništila Nalaz, mišljenje i ocenu prvostepene komisije i vratila predmet njima na ponovni postupak.

SLIKA 1 - Potpisi dva ključna člana prvostepene komisije (dva lekara), čiji je nalaz poništen:
Pogledajte prilog 2


SLIKE 2 i 3 - Nalaz, mišljenje i ocena drugostepene komisije, koja je poništila nalaz prvostepene komisije:
Pogledajte prilog 1



Uglavnom, što se mene tiče, a rekao sam i advokatu, stojim ubuduće na raspolaganju u slučaju pokretanja sudskih postupaka za nezakonita veštačenja.
 
I još da postavim Nalaz, mišljenje i ocenu Vojno-lekarske komisije sa VMA, koja je davne 1998. godine postavila dijagnozu: teška artroza.

Dakle, čak ni 17 godina od postavljanja dijagnoze - teška artroza, nije bilo dovoljno prvostepenoj komisiji PIO fonda (čiji je nalaz poništen) da konstatuje da se radi o INVALIDNOSTI (!?). :shock:

Zato kažem da ću ubuduće dati sve od sebe da se procesuiraju ovakva krivična dela.


 
Kada sam već okačio najvažnije stavke iz sopstvenog primera, da okačim na kraju i snimak skenera (KCS - jul 2012. godine), na kojem ortopedi i fizijatri sa ovog foruma mogu prepoznati teške artrotične promene na skočnom zglobu.

Ortoped sa IOB "Banjica" koji me je operisao 1994. godine, mi je na osnovu ovog snimka iz 2012. godine, rekao da mu se javim kada odlučim da mi uradi artrodezu (ukočenje) zgloba, jer je, po njegovim rečima, zglob skoro potpuno neupotrebljiv.

Dakle, čak ni ovaj snimak skenera nije mogao da dokaže sramnoj komisiji na čelu sa Slavoljubom Vrčevićem, da se radi o INVALIDNOSTI, odnosno trajnim posledicama bolesti. :evil:


Molim i ostale forumaše da se uključe u ovu temu, jer ovakvih i sličnih nezakonitih i kriminalnih veštačenja ima na hiljade...


 
@Владивоје, имаш моју апсолутну пордршку, а верујем и осталих форумаша кивних на све врсте неправде, корупције и неморалности друштва, поготово у службама које сви финансирамо и које имају посебну одговорност према грађанима, јер су постављени и плаћени да успостављају уређено друштво.
Што се тиче медицинских вештачења мислим да је више случајева злоупотребе у супротном значењу од твог случаја, тј да се многи проглашавају неспособнима за одређене делатности или на пример да учествују у судским поступцима против њих до застаревања случаја. у комбинацији са твојим случајем, који је можда и неправеднији, доводи у питање сврсисходност ових тела. Наравно опет је главни проблем у правосуђу које дужно да кажњава сваки случај злоупотребе.
 
Nezna se gdje je gore stanje policija zdravstvo ili sudstvo
 
paradox polje":37nefa8z je napisao(la):
@Владивоје, имаш моју апсолутну пордршку, а верујем и осталих форумаша кивних на све врсте неправде, корупције и неморалности друштва, поготово у службама које сви финансирамо и које имају посебну одговорност према грађанима, јер су постављени и плаћени да успостављају уређено друштво.
Што се тиче медицинских вештачења мислим да је више случајева злоупотребе у супротном значењу од твог случаја, тј да се многи проглашавају неспособнима за одређене делатности или на пример да учествују у судским поступцима против њих до застаревања случаја. у комбинацији са твојим случајем, који је можда и неправеднији, доводи у питање сврсисходност ових тела. Наравно опет је главни проблем у правосуђу које дужно да кажњава сваки случај злоупотребе.

Hvala ti puno na podršci.
Preko nekih stvari zaista ne treba prelaziti u životu, a utvrđivanje radnog statusa na osnovu zdravstvenog stanja je sigurno jedna od najvažnijih stavki u životu svakoga od nas.
Zato opet kažem da se u ovakvim i sličnim stvarima stavljam na raspolaganje svima, sa ciljem da kriminalci odgovaraju za svoja nedela (kad-tad).
Daću sve od sebe u budućnosti, u smislu svedočenja, prikupljanja i prezentovanja dokaza, u cilju raskrinkavanja očiglednih krivičnih dela i kažnjavanja počinilaca istih.
Ovaj moj slučaj je tako jednostavan, u smislu prezentovanja dokaza nezakonitog veštačenja, odnosno dokazivanja očiglednog krivičnog dela, sa elementima korupcije.
Zato sam i rešio da javno, na forumu, progovorim o svemu ovome, da bih i druge motivisao da javno progovore.
Nemam problem ni sa javnim postavljanjem dokaza o krivičnim delima, pa eto, neka me pozovu na sud i rado ću se odazvati u smislu svedočenja i dokazivanja nečega što je lako dokazivo.


Што се тиче медицинских вештачења мислим да је више случајева злоупотребе у супротном значењу од твог случаја

Jao, ne znam. Pravo da ti kažem, ima mnogo zloupotreba i u situacijama u kojima osobama sa očiglednim invaliditetom nije konstatovan invaliditet, tako da zbog toga ne mogu da ostvare svoja zakonska prava iz mnogih oblasti.



Nezna se gdje je gore stanje policija zdravstvo ili sudstvo

Svugde je katastrofa, ali je sudstvo, zajedno sa tužilaštvom - ubedljivo najveća rak-rana ovog društva.
 
Radilo se o povredi (ligamenata) na tenisu 1990. godine (tada sam imao 19 godina), a zatim brojne pretrpljene mikro-traume (zbog hodanja po neravnom terenu, upadanja u udubljenja)...

Bavio sam se aktivno atletikom do svoje 19. godine.
Ima tu puno faktora koji su doprineli nastanku artroze.
 
VAŽNA NAPOMENA: Postoji čitava serija publikacija o dijagnostičkim kriterijumima za ocenu radne sposobnosti, vezanih za najčešće vrste bolesti i poremećaja koje su od značaja za ocenjivanje radne sposobnosti i utvrđivanje invaliditeta.

Ova serija publikacija je objavljena 1987. godine, pod nazivom KRITERIJUMI ZA OCENU RADNE SPOSOBNOSTI KOD XXX OBOLJENJA, u izdanju Zaštite rada.

Evo linka sa Kupinda, gde se nešto od toga može nabaviti:
:arrow: https://www.kupindo.com/pretraga.php?bS ... posobnosti


Jako je važno doći do ovih publikacija, jer ih masovno kriju, a zna se iz kojih razloga...


JOŠ JEDNA VAŽNA NAPOMENA: Postoji i vojni Pravilnik o merilima za ocenjivanje zdravstvene sposobnosti vojnih obveznika za vojnu službu, koji takođe kriju od javnosti.
Link za vojni Pravilnik: :arrow: http://biblioteka.mycity-military.com/b ... %20JNA.pdf
Ovaj vojni Pravilnik je iz 1982. godine, ali je sigurno najveći deo tih stavki (ako ne i sve) i dalje u upotrebi.


Dakle, jako je važno biti što više informisan, da bismo mogli da znamo u šta se upuštamo, i da država ne bi mogla da nas pravi ludima, a sve sa ciljem da nam uskrati ostvarivanje najosnovnijih ljudskih i građanskih prava.
 
Hrabro iznošenje ličnog primera kao ilustracije je dobro , samo da se tema ne pretvori u nešto dr....

Što se tiče svih lekarskih komisija na svim nivoima bez obzira dal se radilo o pacijentu sa prehladom ili sa naj težim dijagnozama
verujem da tu nema posebne zle namere prema pacijentu
vec se više radi o KO-profesionalnoj solidarnosti
gde nece da se suprostavljaju kolegama za predhodno datu dijagnozu, iz raznoraznih razloga ( a mnogobrojni su )
na žalost , to često ide na ,,ledja pacijenata,, i doprinosi crvenjenju samog Hipokrate
 
Dijagnoze su jedno, a ocene radne sposobnosti (ili sposobnosti za vojnu službu) i utvrđivanje invaliditeta nešto sasvim drugo.

Nema tu šta ko koga da štiti, to su jednostavne stvari koje su regulisane pravilnicima.

Ako ne postoji zla namera prema pacijentima, zašto se onda od njih toliko kriju svi ti pravilnici (?).

Po meni, sakrivanje pravilnika od pacijenta je u samom startu zla namera prema pacijentu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=528686#p528686:e7cf8zbc je napisao(la):
boca-ica » Čet Mar 29, 2018 8:05 pm[/url]":e7cf8zbc] Što se tiče svih lekarskih komisija na svim nivoima bez obzira dal se radilo o pacijentu sa prehladom ili sa naj težim dijagnozama
verujem da tu nema posebne zle namere prema pacijentu
Nemarnost prema pacijentu jednaka je zloj nameri prema pacijentu!

PUNKT!


@Vladivoje
Puno bih imala što-šta reći ali forum nikako nije mesto za to. Svakako pratim tvoje pisanje i nadam se dobrom ishodu.
 
@ Ksenija,

Ja sam regulisao status osobe sa invaliditetom, okačio sam nešto od dokumentacije koja potvrđuje nezakonitost u radu prvostepene komisije, čiji je nalaz poništen od strane njoj nadređenog organa.

Zatim sam u nekoliko postova stavio akcenat na bitne stvari, da bi ljudi bili upućeni u ono kroz šta će proći, sa ciljem da se što bolje pripreme, da ne bi bili prevareni.

U ovom trenutku nemam šta posebno novo da kažem. Ako se naknadno setim nečega bitnog, napisaću i to.

Sa prezentovanjem svoje dokumentacije sam završio, a cilj mi je bio da se prikaže koliko daleko može da ide bezobrazluk, da čak i nešto što je sasvim očigledno ipak nije dovoljno da bi se na normalan i zakonski način odradilo.
Zato sam javno stavio na uvid dokumenta, za koja sam smatrao da na osnovu njih mogu dokazati ono što je na kraju ipak i dokazano.
 
@Vladivoje

Pročitala sam tvoje postove i priložene dokaze.
Verovatno ću imati poneko pitanje ali to neću učiniti javno, nadam se da je to u redu s moje strane budući da imam obzira zbog delikatnih pitanja.
 
Ja nemam šta da krijem, pa ti kako hoćeš...

Mada, ako imaš neka pitanja vezana za moj slučaj, možda stvarno treba ići preko privatnih poruka, da se ova tema ne bi pretvorila u nekakvu ličnu priču, za šta nema nikakve potrebe.
 
Upravo sam htela uporediti slučaj meni znan sa tvojim slučajem i zbog toga zaista nije za javnost, makar što se mog slučaja tiče.
 
Da, do neke prilike jer teško je krenuti.
 
Sjajni tekstovi gospođe Zorice Tršić, koji predstavljaju dokumentovano i argumentovano svedočanstvo o brojnim kriminalnim radnjama lekara PIO fonda, nezakonitim postupcima tokom raznoraznih medicinskih veštačenja, kriminalnim revizijama penzija, ali i o masovnom kršenju osnovnih ljudskih prava osiguranika PIO fonda i RFZO-a Srbije...


:arrow: https://www.penzin.rs/tag/zorica-trsic/
:arrow: https://www.penzin.rs/tag/zorica-trsic/page/2/
 
Mogao bi Vucko sa foruma (radnik.rs) da se pozabavi istom tematikom.
 
Vrh