Šta je novo?

Crkva na Adi - Quo usque tandem?

Ambassador

Advanced
Učlanjen(a)
04.07.2007.
Poruke
3.096
Pohvaljen
4
Lokacija
Belgrade
Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra? Quam diu etiam furor iste tuus nos eludet? Quem ad finem sese effrenata iactabit audacia?
Marcus Tullius Cicero (106 – 43 BC)


Izgradnja crkve na Adi Ciganliji
Odbornici Skupštine grada usvojili odluku da se izradi novi plan detaljene regulacije kompleksa Ada Ciganlija
Osim izgradnje marine u Čukaričkom rukavcu i novih kompleksa otvorenih sportskih terena, postoji inicijativa da na Adi Ciganliji bude podignuta i mala crkva posvećena svetom Nikoli, najavio je Đorđe Bobić, gradski arhitekta, na jučerašnjoj sednici Skupštine grada.

– Ovaj predlog dali su Srpska pravoslavna crkva i sam patrijarh Pavle. Na kojoj će lokaciji crkva biti tačno podignuta tek treba da procene urbanisti – rekao je Bobić.

Odbornici Skupštine grada usvojili su odluku da se izradi plan detaljne regulacije kompleksa Ada Ciganlija, kao i dela područja opština Novi Beograd i Čukarica.
(...)
I. Albunović
[objavljeno: 01/03/2008]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Izgradnja-crkve-na-Adi-Ciganliji.lt.html

PA OVO JE STVARNO PREVRIŠILO SVAKU MERU!
Dokle će se SPC ponašati kao apsolutni vladar svega u Srbiji i dokle će uništavati svaki komad Beograda?!
Crkva sv. Marka nema freske, a oni hiće više i više da grade, i to na Adi?! Hoće da grade crkvu na Adi?!?! Grade, grade i grade?! GDE ĆE IM DUŠA?! Zar nisu čuli da je pohlepnost greh?!

Povodom ovoga mora da se pokrene neka akcija!

* Toliko sam se iznervirao, da ne mogu da stavim ni smajlije ni ništa više da napišem, pisaću još malo kasnije kad se smirim...
 
Ne vidim nista lose u tome da se grade crkve u Beogradu. Da nije bilo prokletog komunizma koji nas je totalno duhovno unistio, Beograd bi svakako imao jos vise verskih objekata. E sada druga je stvar sto se u novije vreme zbog nedostatka financija samo zapocne gradnja i na tome stane. Ukoliko postoje financijska sredstva i valjan(vizuelno) projekat zaista bi bilo lepo kada bi negde u zaledju bila sagradjena crkva. Kao hriscaninu ce mi svakako to vise odgovarati nego da neki fudbaler bez grama mozga ili neki sitni mafijas- lopov sagradi kvazi zabavni objekat ili neku limenu trafiku kome nije ni cilj ni svrha da pruzi uslugu vec da izmuze pare od posetilaca.
 
Nije problem u SPCu. Od crkve se i ocekuje konzervativno ponasanje. Glavni krivci su vlasti koje religiju koriste za skupljanje jeftinih politickih poena.
 
Ovo je uzas!!! Pa oni nisu normalni! Mogli su i u Aqua parku da sagrade neku crkvu, kad vec zele da ljudi u kupacim gacicama pale svece i ljube ikone.....
 
Meni, kao ljudskom biću i građaninu, je nedopustivo da crkva ima toliko jak uticaj u sekularnoj državi i da radi šta hoće. Ako kupe neko zemljište, slobodno nek grade Skadar, ali nedopustivo je de Grad ustupi zelenu površinu koja je planirana za sport i rekreaciju crkvi, koja će tu da gradi verski objekat.
Njihov bezobrazluk se proteže dotle da nisu hteli da prihvate zamenu lokacije za crkvu u bloku 26, koja se nalazi po sred bloka.
A očigledno je da finansijskih sredstava za desetine novih crkava nema, jer su sve polu-završene. Dakle da ponovim, crkva građena 1931-1940, još uvek nema freske, odnosno nije opremljena i ukrašena. Crkva s kraja 30ih izgleda modernije i lepše od novih crkava na Novom Beogradu.
A ovo što SPC radi, izgradi temelj crkve, zauzme prostor, i onda pređe na drugu parcelu je najobičnijja bahatost i pohlepa, a to crkvi ne priliči.
Da li ste znali, u onoj beloj, mermernoj zgradi SPC izgrađenoj u parku pored hrama sv. Save se na podu lifta nalazi mozaik Belog anđela. Da li je to bahatost?
 
Ambassador":x6t7oiwo je napisao(la):
Da li ste znali, u onoj beloj, mermernoj zgradi SPC izgrađenoj u parku pored hrama sv. Save se u liftu nalazi mozaik Belog anđela. Da li je to bahatost?
Pa sta drugo da bude? Lift se penje ka gora, znaci da si blize Bogu, a time i Belom Andjelu :laugh: :bash:
 
Venčanje u crkvici u šumici pored jezera na Adi....polako kapiram nameru. Nije loša ideja.
 
poželjno mesto na Adi Ciganliji: pored FKK zone (na srpskom : kod golaća).
Već vidim Pahomija i ekipu kako blenu sa zvonika sa dvogledima.
 
Ja bolje da ne napisem ovde sta mislim o ovome i uopste o ponasanju SPC. Ne zelim da mi vernici na ovom forumu zamere.
 
Imali smo veliku diskusiju o crkvi u bloku 26, a ono što sam napisao tamo ponavljam i ovde. Nemam ništa protiv gradnji crkava, ali imam protiv toga što oni grade tamo gde im nije mesto. Kolko je crkava završeno u Beogradu zadnjih godina? I tu treba da postoji neka kontrola...
 
stevo upravu si! tako su napravili crkvu na novom beogradu, jednu blizu merkatora a jednu pored nove zgrade grawe ne znam valjda je to energoprojelt
 
Ovaj grad ima apsolutno bezbroj razloga da srpsku pravoslavnu crkvu posmatra kao posast, jednu vrstu urbanisticko-arhitektosnke kuge, a umesto toga oni im samo izlaze u susret iz dana u dan. Podsecanja radi:

-gradske crkve pre rata u Beogradu uglavnom nisu imale "parohijske domove", sto je i normalno jer na selu gde ljusi zive u kucama i prota treba da zivi u kuci, a u gradu gde ljudi zive u zgradama, i popovi treba da zive u zgradama... ali NE, nakon 80 godina u DVORISTU crkve Aleksandra Nevskog je sazidan parohijski dom, cime je prakticno unisten polozaj te crkve. Isot vazi za neke druge crkve.

- Jos jedna stvar koja je u gradu potpuno nepotrebna su ograde. Crkva sv. Marka kao poslednja crkva sazidana u BGu pre rata nema ograde. Medjutim, hram sv. Save ima. I ne samo to. Bez ikakvog vidljivog razloga deo parka je poklonjen SPC da gradi nekakve parohijske domove i patrijarsije, a oni su i taj dom, odnosno placeve ogradili i to tako stoji na sred parka.

U principu nemam nista protiv "crkvice" na Adi, ali ovo je sadjenje tikvi sa djavolom. Kada bi nasa crkva pristajala (u stvari nas Grad propisivao) uslove kakvi se propisuju na zapadu, to bi bilo u redu... ali ovako kad pomislim da mora da dodje i parohijski dom i kapelica - uzas, uzas. Osim toga, meni se cini da je crkva na Adi u suprotnosti sa nacelima uredjenja SPC a ono je parohijsko, a to znaci da svaka crkva treba da pokriva odredjen broj "dusa" naseljenih u okolini. Crkve u parkovima u svetu zidaju manjinske crkve jer time nece da daju prednost odredjenom kraju grada jer samo jednu crkvu za ceo grad ili cak oblast mogu da priuste - ovako lepo svi treba da dodju u park.

Inace, u Italiji nije retkost da gradkse vlast po 25 i cak 50 godina uskracuju crkvu gradjevinsku dozvolu zato sto predlaze projekte koji se ne uklapaju u okolinu.

E SAD VERY NAGRADNO PITANJE --- CEMU SLUZI CRKVA NA ADI? ZIMI TAMO NEMA NIKOGA, LETI SVI DOLAZE U SORCU I KUPACIM GACAMA/KOSTIMIMA I MINI SUKNJAMA, A SA TAKVOM GARDEROBOM JE ULAZ U CRKVU ZABRANJEN.
 
Daleko je ovo jos od bilo kakvog konkretnog projekta a tema je na neki svoj nacin zanimljiva tako da zasluzuje da bude u relax sekciji
 
Što se čudite, crkva se ponaša isto kako se ponašala u 12.veku, jedina je razlika što smo mi kao društvo od tada malko napredovali pa nam to sada smeta. Crkva nikada nije prebolela to što više nije najmoćniji feudalac u zemlji, što nema 50% zemljišta, što je sada zakonom zabranjeno spaljivati ljude na lomači itd... Ona se od pada Smedereva bori da povrati taj uticaj. Ta organizacija se uvek trudila da spreči napredak društva jer joj obrazovano i prosvećeno stanovništvo ne odgovara. Nama je neuki pastir morao da vrši reformu pravopisa i gramatike i da čuva srpske narodne pesme tako što će ih mukotrpno slušati i zapisivati od slepih guslara i pijanih mehandžija (Tešan Podrugović) jer to crkvu apsolutno nije interesovalo da uradi. Setite se koliko je crkva sputavala Vuka Karadžića u njegovom radu (Rat za srpski jezik i pravopis - rat, šta mislite protiv koga?). Sto godina kasnije crkva se predstavlja kao čuvar ćirilice i narodnog identiteta kroz vekove. Nije nego. :bash::bash::notok:

Elem, ako i izgrade to čudo na Adi, iz principa bi onda trebalo osnovati udruženje hedonista (ili ustanoviti kult Bahusa) na susednom placu koji bi svaki vikend pravili neke bahanalije :)

Btw., ako želite da vidite šta se dešava kada crkva ima preveliki uticaj u državi, pročitajte tetralogiju Dena Simonsa - Hiperion, Pad Hiperiona, Endimion i Uspon Endimiona.
 
Mogli bismo da napravimo lep park sa crkvicom u sredini, samo nesto sa ukusom
 
bogme, ovo ce izgleda uskoro u skeciju za projekte, evo sad bila neka reportaza na studiju b. crkva bi se zvala brod. wtf :o
 
Ja ne verujem da se ovo dešava :mad: Nebitno je sad da l' je obična ili u obliku broda, ajd da razumem primitivne mozgove koji su inicirali ovaj projekat, al' ne mogu da razumem ljude (nadležne organe) bez obzira da l' su ili nisu vernici; prosto graditi crkvu u okviru takvog sportsko-rekreativnog centra, oazi našeg grada je nešto nenadje*******ivo idiotski. A kad sam čuo izjavu dotičnog popa, kao "to je prilika da se kupači podsete da nije sve u telesnom" tek me uzje*******ala :mad:

Crkva postaje previše agresivna :mad: :mad: :mad:

I slažem se da treba osnovati udruženje hedonista i tik ispred dvorišta te crkve organizovati BAHANALIJE
 
Igor":1jrzt4h4 je napisao(la):
Daleko je ovo jos od bilo kakvog konkretnog projekta a tema je na neki svoj nacin zanimljiva tako da zasluzuje da bude u relax sekciji
Nikad ne reci dva puta..

Na beogradskom jezeru uskoro bi mogla da počne izgradnja prve crkve u obliku broda
"Lađa spasenja" na Adi Ciganliji
Srpska prestonica bi uskoro mogla da dobije svoju prvu Crkvu na Adi Ciganliji kao jednu vrstu turističke atrakcije i to u obliku broda, samo na suvom. Ovakva vrsta inovacija u crkvenoj izgradnji još nije viđena kod nas, ali sigurno je da bi s obzirom na lokaciju i svoj stilizovani izgled privlačila brojne posetioce.
- Još uvek se ne zna od kakvog će materijala biti građena nova Crkva, to će se znati tek nakon konkursa. Mislimo da bi najbolje bilo da bude od drveta ili od nekog materijala koji imitira drvo - rekao je za Danas otac Slavko Božić, starešina Hrama svetog Đorđa na Čukarici, idejni tvorac buduće "Nojeve barke".
On je rekao da ideja da se Crkva izgradi u obliku lađe ima svoje korene u veri jer mi Crkvu nazivamo brodom svih hrišćana, tako da bi ovo na neki način predstavljalo lađu spasenja koja je zaplovila u naše vreme.
- Ovako stilizovana Crkva bila bi posvećena Svetom Nikoli, pošto se on smatra zaštitnikom svih putnika i moreplovaca - kazao je otac Božić. Kako je on naveo, na crkvi brodu bi moglo biti postavljeno i jedno jedro koje bi se polako okretalo.
Inače, u Hramu smatraju da Ada doduše, možda i nije primereno mesto za objekat ove vrste da se ne bi narušavao njen karakter. Mada, budući da tu svaki dan leti protiče reka ljudi, nekad i do 300 hiljada. Potrebno je da na takvom mestu bude i jedan simbolični "svetionik vere". Naravno, planirani izgled Crkve trebalo bi da se savršeno ukopi u ambijent beogradskog mora i u mnogo čemu doprinese.
- Siguran sam da će nova Crkva predstavljati turističku atrakciju. Pored mnogobrojnih sadržaja iz svoje bogate istorije, Beograd će dobiti još jednu stvar kojom će moći da se pohvali - istakao je otac Božić, i dodao da će za izgled buduće "barke" nakon konkursa biti izabrani najbolji tim mladih ljudi, arhitekti.
Ovu inicijativu Hrama svetog Đorđa sa Čukarice podržala je i Srpska pravoslavna Crkva, a odobrio je i Patrijarh srpski, gospodin Pavle. Plan izgradnje manje crkve na Adi Ciganliji trebalo bi da bude uključen i u izradu plana detaljne regulacije ovog dela grada.
- Moram da kažem da su mi veliku podršku oko ove ideje pružili i Dragan Tešić, predsednik opštine Čukarica, kao i direktor Ade Ciganlije Predrag Petrović, kojima ovom prilikom srdačno zahvaljujem - zaključio je otac Božić. N. V.
Izvor: Danas
Link: http://www.danas.co.yu/20080317/beograd1.html

No room, no room, the boat is too small.
Loaded with my gold paddy, the boat is full.
Across the rain-sky clouds heave to and fro,
On the bare river-bank, I remain alone -
What had has gone: the golden boat took all.

Rabindranath Tagore
 
Vrh