Šta je novo?

Unifikacija naziva ulica u Beogradu

GOJE

Expert
Učlanjen(a)
15.04.2008.
Poruke
7.018
Pohvaljen
24.222
Lokacija
Dort Yol
Da li još nekome osim meni smeta što u Beogradu postoje ulice koje nose isti naziv? Mislim da je to potpuno nedopustivo. Najgori primer je naziv Cara Dušana, jer se radi o 2 zaista velike i važne ulice, a ne sumnjam da po prigradskim naseljima ima još ulica Cara Dušana.

Suprotan primer gde jedna ulica više puta menja naziv, nije toliko strašan, ali i tu ima preterivanja. Npr. saobraćajnica koja bi zdravorazumski trebalo da ima 3 ili 4 naziva, u praksi ima sledeće nazive:

Uzun Mirkova, Studentski Trg, Vasina, Trg Republike, Kolarčeva, Terazije, Kralja Milana. Takođe:

Bulevar Vojvode Bojovića, Cara Dušana, Džordža Vašingtona, Kraljice Marije, 27. marta.

Postoje i primeri kao ulica Đure Đakovića, koja je podeljena na ulice: Poenkareova i Venizelisova, i urađena je renumeracija!!
 
Jedan Dušan je u Starom Gradu, drugi u Zemunu, još od vremena kad je Zemun bio drugi grad. Zašto bi sad jednog ukidali i koji god da ukinemo nije u redu. Imaš Lazara u Kaluđerici osim Starog Grada, tu bi možda trebalo promeniti, ali Dušana ne bi.
Mene recimo čude ulice Kralja Petra Prvog, jedna u Ritopeku, jedna upet u Kaluđerici :/
zatim Miloša Obilića (Vinča, Slanci i OPET Kaluđerica :lol: )
Miloša Matijevića (Zvezdara i OPET Kaluđerica :lool: )

Alo bre Kaluđerica, ko vama daje ta imena?
 
Bobb":2uqlhim0 je napisao(la):
Jedan Dušan je u Starom Gradu, drugi u Zemunu, još od vremena kad je Zemun bio drugi grad. Zašto bi sad jednog ukidali i koji god da ukinemo nije u redu. Imaš Lazara u Kaluđerici osim Starog Grada, tu bi možda trebalo promeniti, ali Dušana ne bi.
Mene recimo čude ulice Kralja Petra Prvog, jedna u Ritopeku, jedna upet u Kaluđerici :/
zatim Miloša Obilića (Vinča, Slanci i OPET Kaluđerica :lol: )
Miloša Matijevića (Zvezdara i OPET Kaluđerica :lool: )

Alo bre Kaluđerica, ko vama daje ta imena?


Nisi ni zagrebao Kaluđericu:
Karađorđeva
Nemanjina
Cetinjska
Vuka Karadžića
Zmaj-Jovina
Vojislava Ilića
Dubrovačka
Ustanička
Skadarska
Jug-Bogdanova
Milentija Popovića
Goce Dečeva

:D
 
gledao sam u beogradskoj hronici da je dugoročni plan beograda da u gradu postoji samo jedna ullica sa jednim nazivom.

evo neki moji predlozi.

vojvođanska postoji u novom beogradu, zemunu, surčinu, dobanovcima, progaru, jakovu, borči, meljaku, vrčinu, stepojevu i mladenovcu.

moj predlog je da ostane samo u surčinu, novobeogradska vojvođanska da promeni naziv u tošin bunar, a ostali kako ko hoće.

drugi predlog je da cara dušana u starom gradu promeni ime u džorža vašingtona, ili sve te ulice zajedno da vrate nazim 27. marta, a da ulica u zemunu ostane.


još jedan predlog je da se preimenuje saobraćajnica t6 koja sada nosi naziv auto put za novi sad. predlažem imena bulevar ive andrića ili bulevar alberta ajnštajna.



proverio sam na sajtu pošte ulica ive andrića postoji kaluđerici, mladenovcu i bečmenu.

ali smatram da naš jedini nobelovac zaslužuje značajniju ulicu.

takođe prava je nepravda ja gagarin ima verovatno najveću ulicu u beogradu, a da nemamo ajnštajna.



trebalo bi da napravimo diskusiju o tome da li na teritoriji celog beograda treba da postoji ulica samo sa jednim nazivom ili nazivi mogu da se ponavljaju u prigradskim naseljima.

takođe bi trebalo da napravimo spisak znamenitih ljudi koji nemaju ulicu u beogradu.
 
с обзиром да Калуђерица има засебан поштански број (11130), не видим проблем у имању Цара Душана у Старом граду, Земуну, Калуђерици и Ритопеку. али, ово:
GOJE":13zr80nr je napisao(la):
Uzun Mirkova, Studentski Trg, Vasina, Trg Republike, Kolarčeva, Terazije, Kralja Milana.
Bulevar Vojvode Bojovića, Cara Dušana, Džordža Vašingtona, Kraljice Marije, 27. marta.

је тотално идиотски. треба све стави у једну (Цара Душана), тј. две улице (Краља Милана до Трга и Васина до Калемегдана). о Ђуре Ђаковића нећу ни да говорим. глупост непревазиђена.

а има и још примера:
Војислава Илића-Жичка-Милешевска-Цара Николаја-Мекензијева (уместо да буде нпр. Војислава Илића-Мекензијева),
Цвијићева-Димитрија Туцовића-Чингријина,
Београдска-Старине Новака-Здравка Челара,
Радничка-Булевар Војводе Мишића-Савска(-Карађорђева),
Незнаног јунака-Црнотравска-Саве МАшковића-Кружни пут
Тошин бунар-Земунска-Војвођанска,
аутопут: Стефана Првовенчаног-Франша Д'Епереа-Булевар Арсенија Чарнојевића

па и дводелне улице:
Рузвелтова-Мије Ковачевића,
Браће Јерковић-Светозара Радојчића,
Заплањска-Пеке Павловића,
Љубе Вучквоића-Зларинска

и да не тражим више
 
Bobb":1dkoy5ea je napisao(la):
Alo bre Kaluđerica, ko vama daje ta imena?

Hahah,ima i Kneza Miloša,Knez Mihailova, moja ulica je Đure Đakovića ja sam za to da se menjaju imena,imamo i Stepe Stepanovica,Kralja Petra,može sve to da se menja jednog dana... :)
Imena ulicama je očigledno davao jednoruki Krstivoje :)
 
Primerima bi mogli da napunimo temu, da bude veća od metroa :cool:

Zapravo moj predlog je da se poštuju vrlo jednostavna pravila:

- Jedna saobraćajnica, jedan naziv. Izuzeci mogu biti istorijske prirode (Terazije i slično)
- Naziv je za teritoriju naselja Beograd jedinstven.

To bi omogućilo da se istaknutim ličnostima ili pojmovima daju nazivi kakvi dolikuju, a ne da se dodeljuju nekakvi platoi, delovi kamena od 10kvm (Neša Leptir, Radivoj Korać, Dragan Mance - kao najsvežiji primeri).

Takođe despot Stefan LAzarević već ima ulicu - Visokog Stevana, a dodeljen mu je i Bulevar despota Stefana.

Stvarno primera ima milion.
 
GOJE":1fvabckh je napisao(la):
- Naziv je za teritoriju naselja Beograd jedinstven.

Tri put za :kk:

Kada god zoves taksi za Dusanovu u Zemunu ili u Njegosevu na Vracaru moras da objasnjavas na koju ulicu mislis a sve je u sustini isti grad i ista taksi sluzba.

GOJE":1fvabckh je napisao(la):
- Jedna saobraćajnica, jedan naziv. Izuzeci mogu biti istorijske prirode (Terazije i slično)

Previse naziva, tipa Dusanova, Dzordza Vasingtona itd zaista cini situaciju konfuznom ali i jedan naziv za previse dugacku ulicu je nezgodan.
Tesko je orijentisati. Ko ima predstavu gde je Vojvode Stepe 251?
Mozda je kod Trosarine a mozda u Kumodrazu.

Zato za Vasinu bilo koji broj ili Kralja Milana bilo koji broj znas otprilike gde je i da mozes peske sa kraja na kraj ulice dok ga ne nadjes.

Treba naci neku ravnotezu.
 
zidar":2gc1b04t je napisao(la):
..ali i jedan naziv za previse dugacku ulicu je nezgodan....

Jeste - ali te mega ulice (da ih tako nazovem), imaju vrlo logične prekide:

Bulevar Kralja Aleksandra (kod Cvetka, kod Ustaničke, u MML-u)
Bulevar Oslobođenja (Autokomanda)
Vojvode Stepe (Trošarina)
...
 
Meni nije nelogično da se metro regija Beograd sastoji od više naselja, pri čemu je naselje Beograd samo jedno od (naravno i najveće).
Ako se ne varam, naselje Beograd je tokom istorije "pojelo" sela Žarkovo, Kneževac, Banjicu, Mirijevo i Bežaniju, u smislu potpune izmjene fizionomije naselja - blokovi zgrada umjesto kuća. Sva ostala naselja su, čini mi se, na izvjestan način zadržala neku samobitnost, nisu postala samo jedan novi blok u velikom gradu. Ne vidim što im se onda ne bi ostavila i adresna samobitnost. (Naravno, nije jednostavno odrediti šta su Mokri Lug, Kaluđerica, Višnjica, Kumodraž, Jajinci, Rakovica). Dolazeći iz Novog Sada, ja smatram da sam ušao u Beograd kad prođem ispod nadvožnjaka u Batajnici, na "autoputu" čak stoji i tabla na kojoj piše Beograd. Ipak, smatram pretjeranim da Batajnica mora da mijenja sve nazive ulica samo zato jer je, kao, dio naselja udaljenog 20 km.
Novi Sad je ostavio imena svih mjesta koja su tokom istorije praktično postala dio grada: Petrovaradin, Sremska Kamenica, Veternik.

Ono što jeste, sa druge strane, problem u svim našim naseljima je da vlada opšta neinventivnost u davanju imena ulica. Tako svako selo ima ulicu vezanu za neko oslobođenje i slobodu, ili za ime tekućeg prototipa vladaoca (trenutno je to čika Pera). Kako su ovi nazivi ideolloški obojeni, obično nastupi mali rat oko toga kako bi i po kome ulica trebalo da se zove. Po mjestima u Vojvodini su glavne ulice nazivane po maršalu Titu, pa su onda masovno preimenovane u kralja Petra oslobodioca. Neki su zbog inercije zadržali stari naziv i dan danas. U 90 posto slučajeva ulicu kojoj je mijenjan naziv je lokalno stanovništvo u ranijim vremenima zvalo Glavni ili Veliki Šor, što je najprirodnije ime za taj tip ulice (u tom smislu imenovanje zemunske glavne ulice njenim prirodnim imenom mi je potpuno logično).
 
Podrska za temu.

Mislim da bi trebalo uopste ukinuti dupliranje naziva ulica u Beogradu,pa ako ponestane naziva,nek nazovu te ulice 1 kaludjericka i tako dalje redom.
 
И ја сам за.

Са једне стране имамо толико дупликата, а са друге имамо нпр. физички једну улицу која се зове: Цара Душана, Џорџа Вашингтона, Краљице Марије и 27. марта....

.....када су ме зауставили неки странци (Угао Краљице Марије, Џорџа Вашингтона и Таковске) и питали за Краљицу Марију.....када су чули објашњење, то су били тако блентаво сјебани осмеси да се описати речима не може.... :bash:

Па замислите да се Булевар до Правног само зове тако, а од Правног до Вука, другачије, од Вука до Ђерма другачије, од Ђерма до Цветка другачије а од Цветка до Устаничке на неки стоти начин.... :bash:
 
@MilisaV

Verovatno si propustio: Ivo Andrić već ima - Andrićev venac -u samom centru Beograda, baš tamo gde je Andrić i živeo, a i adresa predsednika je u toj ulici. Šta ćeš više...

Kako je krenulo, "Komisija za imenovanje ulica i trgova" 'ladno mogla da promeni naziv u:
"Komisija za rotaciju naziva ulica i trgova"

Lobi proizvođača uličnih tabli će da trlja ruke, izgleda da ovome neće biti kraja:
tabla011.jpg


druulice.jpg


Takva nam je bila istorija, šta ćemo sad? Sutra će opet neko novi hteti da menja nazive ulica, jer mu baš to smeta.
kao što neko nekad reče: "if it ain't broken, don't fix it".
U Beogradu se u poslednje vreme, na žalost, stalno izmišljaju neke "intervencije" u užem gradskom jezgru. Više bih voleo da se bavimo širenjem grada.

Što se poštanskih adresa tiče, uvode se PAK-ovi, dođoše ćemo da zezamo, a sa turistima ćemo lako (stvarni događaj na prošli Uskrs u Vasinoj, jer komunalni policajci nisu znali engleski):
-I do not understand, why did they had to make it so complicated with street signs?
-Come on, it's not really that complicated...
-But it is!
-Aha, excuse me for asking, where do you come from?
-USA
-They made it so complicated in order to confuse good looking American tourists.


I ne diratje mi "Medijsku" trasu :grand: :gobb:
 
GOJE":3sqz0ff1 je napisao(la):
zidar":3sqz0ff1 je napisao(la):
..ali i jedan naziv za previse dugacku ulicu je nezgodan....

Jeste - ali te mega ulice (da ih tako nazovem), imaju vrlo logične prekide:

Bulevar Kralja Aleksandra (kod Cvetka, kod Ustaničke, u MML-u)
Bulevar Oslobođenja (Autokomanda)
Vojvode Stepe (Trošarina)
...

Da, bas na to sam mislio, postoje logicna mesta za promenu imena kao sto je Trosarina: Vojvode Stepe moze tu da promeni ime, jedno ime od Autokomande do Trosarine a drugo od Trosarine do Kumodraza.

U principu to su bitne raskrsnice trgovi ili mostovi.
 
Ona slika koja prikazuje tablu Dečanske ulice, valjda najbolje odslikava stanje sa davanjem naziva: uredno je pobrojano svih pet ranijih naziva, sa sve godinama od kad do kad (kao da će putnik namjernik gradom šetati u vremeplovu), a tabla sa sadašnjim nazivom skoro je potpuno izbrisana. Na tablama se mogu vidjeti i stvari tipa "Ulica Savski trg" (ono "ulica" u startu je napisano na tabli, kao da će sve table biti samo za ulice; neki jezikoslovci kažu da bi i "Ulica Tošin bunar" trebalo da se zove samo "Tošin bunar").

Još jednu stvar sam zapazio kod davanja imena: pogrešna imenska kategorija saobraćajnice. Ja, kao čovjek poljoprivrednik, kad mi se kaže "bulevar", očekujem najmanje 2+2 saobraćajnicu, sa razdelnim ostrvom od bar 1m u sredini , i trotoarom bar za širinu jedne kolovozne trake daleko od kolovoza. To često nije slučaj (valjda je i nova ulica pok. partijarha Pavla bulevar zvanično?). U tom smislu bi Bulevar kralja Aleksandra, po mom mišljenju, morao biti sječen kod Cvetkove pijace (za Bulevar Oslobođenja ne znam tako detaljno, ako se ne varam, Autokomadu prolazi kao bulevar, ali gore na Banjici se degradira na 1+1, griješim li?). Mi mislimo da ćemo nazivom dati poštovanje i zvučnost ulici (u Novom Sadu su tako otvorili Bulevar Evrope, koji je na jednom svom kraju u 300 metara, prelazio iz 3+3 saobraćajnice i 1+1), a samo pokazujemo sopstvenu nesposobnost
 
a najšira ulica u beogradu, jurija gagarina, nema status bulevara nego ulice,
 
zidar":20kk4wo4 je napisao(la):
Da, bas na to sam mislio, postoje logicna mesta za promenu imena kao sto je Trosarina: Vojvode Stepe moze tu da promeni ime, jedno ime od Autokomande do Trosarine a drugo od Trosarine do Kumodraza.

U principu to su bitne raskrsnice trgovi ili mostovi.

u principu se slažem, ali Vojvode Stepe nosi to ime baš zato što ide do njegovog sela :)
 
MilisaV":3fkeraju je napisao(la):
a najšira ulica u beogradu, jurija gagarina, nema status bulevara nego ulice,

многе улице имају у себи назив булевар, а нису ни близу истог
 
medjutim":2aoew6ih je napisao(la):
u principu se slažem, ali Vojvode Stepe nosi to ime baš zato što ide do njegovog sela :)

To je tacno, ali mogla bi onda tako da se zove sve do Terazija :D

Mislio sam i da ostane Vojvode Stepe od Trosarine do Kumodraza a preimenuje u Vozdovacka od Trosarine do Autokomande. Em istorijski em prakticni toponimi :)
 
MilisaV":i0zjuiea je napisao(la):
vojvođanska postoji u novom beogradu, zemunu, surčinu, dobanovcima, progaru, jakovu, borči, meljaku, vrčinu, stepojevu i mladenovcu.

moj predlog je da ostane samo u surčinu, novobeogradska vojvođanska da promeni naziv u tošin bunar, a ostali kako ko hoće.
Милисаве друже,
апсолутно си у праву да цео тај потез буде улица Тошин бунар. Многи и не знају да између улица Тошин бунар и Војвођанске постоји и Земунска улица и да то "парче" улице исто зову сви Тошин бунар.

Дупло име и за улицу Светозара Марковића, постоји у Новом Београду у блоку 64 !
 
LUCAS":3vdkxu5j je napisao(la):
Bice pre da smo nemastoviti. :o

Da.

Beograd ima previse ulica i trgova koje nose imena istorijskih licnosti, i to politicara i vladara. :notok:

Najlepsi su oni nazivi ulica koji su dobijeni od np. geografskih pojmova/celina, nekih istorijskih dogadjaja, etnosa i neutralnih pojmova tipa biljaka, pojmova iz umetnosti, knjizevnosti...
Takodje, ima i drugih pojmova sem "bulevar", "ulica", "trg" koji se mogu dodati nazivu u opisu lokacije.

Ok je np. dati nekom novoizgradjenom platou ime Zorana Djindjica, zajedno sa spomen momentom itd. ali ne citav bulevar! Isto vazi i za kralja Aleksandra.
Nemastovito, pretenciozno, malogradjaski... moram da priznam.

Vise sam za svedene, jednostavne, 'samopodrazumevajuce' - nazive ulica tipa 'Terazije' sve od palate albanija do Slavije bez ikakvih kraljeva i kraljica (doduse, kraljice mi bolje zvuce od kraljeva :) )

Sto se dugackih ulica/bulevara sa 200 + brojeva tice, u Becu je np. negde reseno tako sto su 'glavnom' nazivu ulice zvanicno dodali i loklni naziv. Nije narocito svedeno, ali funcionise.
 
Гага":6iwao0c5 je napisao(la):
Дупло име и за улицу Светозара Марковића, постоји у Новом Београду у блоку 64 !

Gde? Jesi siguran?
 
Гага":29ml9fht je napisao(la):
MilisaV":29ml9fht je napisao(la):
vojvođanska postoji u novom beogradu, zemunu, surčinu, dobanovcima, progaru, jakovu, borči, meljaku, vrčinu, stepojevu i mladenovcu.

moj predlog je da ostane samo u surčinu, novobeogradska vojvođanska da promeni naziv u tošin bunar, a ostali kako ko hoće.
Милисаве друже,
апсолутно си у праву да цео тај потез буде улица Тошин бунар. Многи и не знају да између улица Тошин бунар и Војвођанске постоји и Земунска улица и да то "парче" улице исто зову сви Тошин бунар.

Дупло име и за улицу Светозара Марковића, постоји у Новом Београду у блоку 64 !

relja":29ml9fht je napisao(la):
Гага":29ml9fht je napisao(la):
Дупло име и за улицу Светозара Марковића, постоји у Новом Београду у блоку 64 !

Gde? Jesi siguran?

Nije dobra ideja da Vojvođanska ponese naziv Tošinog Bunara. Ulica Tošin Bunar se zove po nekadašnjem Tošinom bunaru, i za njega povezanom legendom, koji nemaju baš veze sa Vojvođenskom i celim tim krajem. Ako Vojvođanska treba da promeni ime, moglo bi da joj se vrati staro - Ulica Kralja Aleksandra, sto je opet dupliranje.

Svetozara Markovica je jedna od ulica u krugu IMT-a, Livacka, Metalska...
 
Vrh