Šta je novo?

Javno osvetljenje (Kandelabri ,Bandere)

direktor

Professional
Učlanjen(a)
10.10.2008.
Poruke
36.267
Pohvaljen
36.871
Na ideju da otvorim temu dosao sam slucajno kada sam vracajuci se sa sajma ugledao na jednom mjestu vise razlicitih kandelabara za redom.Da li misliste da je unifikacija ili sarenilo dobro .


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Uskoro jos slika ove tematike Svi kandelabri su inace modeli zeljeznice kroz periode
 
Штета што расправа није заживела...
иначе ситуација у Београду је очајна...
Свуда су канделабри уметничка дела...а код нас...некако сведено...као модерно...чак и у Кнез Михајловој прилично једноставно и неинтересантно... :(
 
Imamo ubedljivo najruzniju sto ulicnu sto parkovsku rasvetu u Evropi ! Nema dusu...

Pre rata (II. svetskog) se mnoooogo vise vodilo racuna o tome...

Klasican dekorativan stub javne rasvete iz medjuratnog perioda koji je spadao medju dominantnije na bg ulicama se nalazi isrped SKC-a, nedavno je na svu srecu rekonstruisan, i sjajno izgleda !

Cela ulica Kralja Milana bi trebala da ima takvu rasvetu.
U Kneza Mihaila, su krajem 80tih postavili one redizajn stubove s pocetka XX veka, i ja mislim da su cist promasaj, trebali su da vrate originalne, a kopije opet postoje ispred EDB zgrade u Masarikovoj (taj originalni stub mi se cini da je malo zatrpan sa zelenilom...).
 
Dobili smo veoma lepe i futuristicke bandere u NTC Zvezdara.Postavicu fotkice istih.
 
Meni se sviđaju bandere koje imaju mesta za saksije, to mnogo lepo izgleda. Ima ih takvih na Zemunskom keju, ali saksija nema, baš šteta. Dok recimo u Gospodskoj ulici i okolini ima saksija i cveća.
 
Te saksije sa cvecem su postavili na Vracaru pre koju godinu, ali su ih manjine mahom poskidale i obogatle svoju ponudu na buvljaku.

Najlepse od ulicnog osvetlenja vec 10ak godina stoji u parcetu Kralja Milutna izmedju Kralja Milana i Nemanjine, u okolini nove zgrade NBS.
 
Калемегдан, јул12
_DSC4694.jpg
 
Onda su sampioni ruznoce oni novopostavljeni u Tasmajdanu. Bas me zanima kakvi ce biti novi kandelabri u parku ispred Ekonomskog...
 
Šampioni ružnoće u gradu su trenutno i definitivno oni u Studentskom parku.
 
Ne mogu da nađem, slikaću sutra u krupnom planu ako ugrabim priliku, kao i moju omiljenu verziju stubića (kockasti betonski).
 
U vreme otkrivanja postmoderne osamdesetih, pojavili su se stilizovani kandelabri, na zalost sada su od njih ostali samo oni u Knez Mihajlovoj koji su vrlo kritikovani u vreme nastanka, sa razlogom, nisu autenticni, izgledaju nekako zdepasto, hermeticno sa onim slemovima, a ornamenti su pokusaj modernizovane stilizacije umesto dokazane klasicne ornamentike.

Uklonjeni su kandelabri sa Pasicevog i Trga Republike koji su bili uspesnija verzija stilizovanog kandelabra, a nisu zamenjeni necim sto ima dusu, naprotiv.

Najlepsi kandelabri iz tog postmodernog talasa osamdesetih su nedavno uklonjeni iz parka kod Ekonomskog fakulteta, bili su slicni onima koji su na toj slici galerije kandelabra preko puta Sajma, steta sto neki od tih nisu bili uzor ljudima koji odlucuju o izboru.

Tas nema srece i oni prethodni i ovi sadasnji i na malom i na velikom Tasu su promasaj.

Posebna prica je sa onim svetiljkama sa kupastim vrhom koje se sire svuda, razliciti delovi grada i posebno razliciti vrtovi bi trebalo da imaju potpuno razlicite svetiljke, slicno je i sa ulicama.

I ne mora da bude jednobrazno, nisu ni zgrade u ulici iste, mada ne bi bilo ukusno ipak da je svaki kandelabr u nizu razlicit, ali svaki drugi, sto da ne, isto kao sto bi i razliciti delovi istog vrta mogli da imaju razlicite svetiljke !
 
direktor":12sixgp8 je napisao(la):
Cemu li im sluze ova kola
dsc03247.jpg
Са овим возилом се мери јачина јавне расвете у Београду. Возило је опремљено мерним инструментима која на лицу места и/или у покрету мере јачину светла у улицама, парковима, мостовима, семафори, ... свуда где је потребно. Возило има на крову такозвани сензор луксметар и ГПС антене. Подаци су одмах доступни на лицу места у возилу и ЈКП „Јавно Осветљење Београд“, чијем предузећу и припада ово возило.
http://www.bg-osvetljenje.rs/home-mainmenu-1.html
 
Simpatican truo samo sto nepane ispred siva 2
dsc04204.jpg
 
Posljednji mohikanac u bg sa fpz
fotografija0164c.jpg

inaced ovakvih bandera ima dosta u Becu njima nesmetaju
 
"Последњи мохиканац" је у блоку 37, угао Булевара Милутина Миланковића и Тошиног бунара.
 
dsc04212.jpg

Kandelabri kao nekad na predratnim terazijama
 
Vrh