Šta je novo?

Pasarele

Pasarela

Higher intermediate
Učlanjen(a)
16.02.2018.
Poruke
571
Pohvaljen
1.220
Pozdrav svima, pratim ovaj forum već duže vreme, mislim da sam ranije i pisao nešto ali sam zaboravio koji mi je profil i šifra.. nebitno.

Skoro sam došao na jednu ideju, naravno laička je ideja ali mogu reći da mi je hobi i pasija arhitektura i volim da pratim tu sferu, kao i većina ovde mislim da je Beograd grad sa mnogo neiskorištenih potencijala i možda favorit za najlepši grad u budućnosti ako se svi potrudimo.

Ideja, koja je možda već nekom pala na pamet, vrlo jednostavna za izvodjenje čini mi se, se zove Pariska Pasarela i obzirom da ovaj forum posećuju i profesionalci arhitekte i urbanisti pa i gradonačelnik verujem, mislim da bi bilo dobro da je ovde predstavim.

U pitanju je pešačka pasarela koja bi spojila kraj Knez Mihailove i Kalemegdanski park.

Tu je kao što svi znamo danas pešački prelaz i semafor koji je obavezan "čep" i stvara nepotrebnu gužvu na potezu Knez - Kališ, obzirom da je prelaz na vrhu Pariske ulice mislim da bi mogla ulica tu da se ukopa malo i da se pasarela izdigne malo za pešake, to nije neka infesticija a benefiti su mnogi.

Osim atrakcije i mesta za fotografisanje tu bi se uklonio semafor i saobraćaj bi funkcionisao brže, naravno pasarela bi za kratko vreme postala jedan novi simbol grada.

Uradio sam i grafički prikaz koji je ne zamerite amaterski ali vrlo približava sliku, ako neko ume bolje ili sam mu dao ideju slobodno neka doradi ili uradi svoje rešenje biće mi drago.

Mislim da Pariska Pasarela je realno ostvariv projekat koji bi mnogo značio za naš grad.
 
Kolega Pasarela, ideja i trud su za pohvalu! Vozila bi trebala jednog dana da prolaze tunelom ispod, a kada će to biti, ne znamo... Vi to sve verovatno već znate, što vas je možda inspirisalo da tražite drugo rešenje.

Lično ne mislim da je ovaj pešački prelaz neka drama, ni za vozače niti za pešake. Ulica je uska i po meni svaki most bi tu pre svega optički bio strano telo, ozbiljno bi naružio vizuru.

U stvarnosti, dok hodamo sve vreme po ravnom, odjednom se pojavljuje uspon - koji bi retko ko doživeo kao ekstra opuštanje. Zamislimo taj prelaz po ledu, ili na 40+ celzijusa. Zatim, svi oni koji nešto guraju ili nose (malu decu, hendikepirane), svi stariji, tromiji, itd. imali bi razloga da se zapitaju: zar im je ovo ovde trebalo!?

Moje takođe laičko mišljenje. :)
 
Dobrodosao na BB, svaka cast na trudu ali iskreno mislim da ova pasarela nije potrebna jer ulica nije siroka te bi ta sredstva trebalo nameniti lokaciji koja zaista vapi za takvim necim a takvih lokacija ima koliko hoces u gradu.
 
Hvala na pohvalama drugari, pa nisam znao zaista za taj tunel a što se tiče pasarele i uspona, razmišljao sam o tome da se lagano izdiže taj uspon ako je to moguće ali eto verovatno da.. bio bi problem starijim osobama itd.

Ono što mi zaista smeta na tom potezu jeste semafor koji obavezno napravi gužvu na tom potezu ali dobro verujem i znam da nismo toliko bogato društvo da se bavimo tim "sitnicama" jer imamo goruće probleme u gradu.
 
Pasarela bi ovde bila neprirodna.

Tunel je rešenje, a i konfiguracija je pogodna. Tunelom dobijamo pešački deo od Gračaničke do Uzun Mirkove (ili čak do Gospodar Jevremove)
 
Uradi istu fotomontazu na nekoj 2+2 ili 3+3 saobracajnici tvog izbora i bice pun pogodak.
 
Pasarele ne volim. One jedino mogu da imaju svoju svrhu ako se potpuno onemogući prelazak ulice pešacima ogradama.

Podzemni prolaz mi je uvek bolje rešenje. Možda ima nešto i u psihologiji čoveka jer se na pasarelu prvo penje (znači napor koji se još i vidi), a u podzemni prolaz se silazi (lakše nego penjanje).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517113#p517113:1yixnrkm je napisao(la):
Duleja » Pet Feb 16, 2018 8:18 pm[/url]":1yixnrkm]Možda bismo mogli da proširimo ovaj topik i nazovemo ga Pasarele? Da vidimo gde bi sve one mogle da pomognu u gradu. Naravno, ako se kolega Pasarela slaže. :)

Podsetnik: https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Passarella Legenda!


Naravno ! to bi bila dobra tema.
 
Gledao sam u Francuskoj ima dosta tih pasarela i stepeništa i mostića koji su naravno odradjeni u art fazonu i nije se štedelo.. na svakom tom mestu boravi taj neuhvatljivi duh i šarm njihove kulture. Pasarela bi bila umetničko delo pre svega, ja tako to vidim prvo pa onda kao praktično rešenje.. naravno ako ima smisla sve ukupno.
 
Dule odlicna ideja promenio sam naziv teme.

@Pasarela dobro dosao na forum ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517116#p517116:1j7buatg je napisao(la):
astrodule » 16 Feb 2018 08:22 pm[/url]":1j7buatg]Pasarele ne volim. One jedino mogu da imaju svoju svrhu ako se potpuno onemogući prelazak ulice pešacima ogradama.

Podzemni prolaz mi je uvek bolje rešenje. Možda ima nešto i u psihologiji čoveka jer se na pasarelu prvo penje (znači napor koji se još i vidi), a u podzemni prolaz se silazi (lakše nego penjanje).

+1 Dobro zapazanje Astrodule!
Ima neceg psiholoskog u tome.
 
I dalje mislim da tramvajsko automobilski tunel Pariska-T. Koscuskog jeste najskuplje (nekada se pominjala cifra od 10 mil evra) ali najbolje resenje na radost pesaka.
 
@Пасарела добро дошао на форум.

Кад већ спомињемо пасареле (пешачке мостове) треба да споменемо и пешачки мост од „Жике Муштикле“ изнад улице Маршала Толбухина (бивша Лазаревачки друм). Он би баш могао да се среди да лепше изгледа и са неком надстрешницом. То би сигурно @Зекс могао лепо да среди :)

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517195#p517195:310rr2nl je napisao(la):
zexland » Sub Feb 17, 2018 1:04 am[/url]":310rr2nl]Evo dva brzinska predloga :)

Jedno mozda malo previse savremenije :

Pogledajte prilog 1

i jedno ajde da kazem klasicnije:


file.php

file.php

Au matori.. Objasnio si druže! .. svaka čast evo ruke.

Sad sam se još više zapalio za ovu ideju :)) tek sad vidim da je zgrada ova prva niz Parisku "izbačena" iz reda, pravca, kao da je stvarno tu bila neka Pasarela oduvek tako izgleda iz vazduha.. ne znam koje mi je rešenje bolje oba su genijalna.. takodje mi je fenomenalno rešenje i to što si ostavio pešački prelaz a pasarelu pomerio malo dalje, semafor na taster bi koristili posebno invalidi i stare osobe ili ko baš žuri.. svakako bi se smanji pritisak na toj tački a dobili bi lep detalj i za one koji vole da šetaju pravu stvar. :gobb:
 
@Гага, Hvala! :) a ta Stankom pasarela uopšte nije ispala loše, naprotiv.. taj kraj je dobio neku ozbiljnost, jedino što se gradi već 30 godina ali Bože moj, to je kod nas standard. Samo opušteno.
 
što se Stankoma tiče, bitno je da je sama pasarela gotova, koliko znam propratni objekti visokogradnje su pod sporom, jer mi je nerealno da neko odustane od gradnje na tako atraktivnoj lokaciji, skoro idealno mesto za hotel. A ima već 28 godina, red je da se prefarba.
 
Zekse odlično to radiš! Ipak, i dalje mislim da na tom mestu pasarela stoji k'o piletu sise. Ako bi negde ona imala svrhu, onda od malih stepenica pravo u pešačku zonu Kosančića venca!

Tu postoji odličan pad terena, a ispod nje bi ostala cela ova raskrsnica. Posle probijanja tunela iz Kameničke tu će se saobraćaj osetno smanjiti, pa bi se i ona mogla upristojiti jednim kružnim tokom.

Nisam ni ja vatreni ljubitelj pasarela, a što se Kališa tiče, jedino bih je rado video ovde.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517273#p517273:1ua5ij1r je napisao(la):
Pasarela » 17 Feb 2018 11:55 am[/url]":1ua5ij1r]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=517195#p517195:1ua5ij1r je napisao(la):
zexland » Sub Feb 17, 2018 1:04 am[/url]":1ua5ij1r]Evo dva brzinska predloga :)

Jedno mozda malo previse savremenije :

Pogledajte prilog 1

i jedno ajde da kazem klasicnije:

Au matori.. Objasnio si druže! .. svaka čast evo ruke.

Sad sam se još više zapalio za ovu ideju :)) tek sad vidim da je zgrada ova prva niz Parisku "izbačena" iz reda, pravca, kao da je stvarno tu bila neka Pasarela oduvek tako izgleda iz vazduha.. ne znam koje mi je rešenje bolje oba su genijalna.. takodje mi je fenomenalno rešenje i to što si ostavio pešački prelaz a pasarelu pomerio malo dalje, semafor na taster bi koristili posebno invalidi i stare osobe ili ko baš žuri.. svakako bi se smanji pritisak na toj tački a dobili bi lep detalj i za one koji vole da šetaju pravu stvar. :gobb:

Nema na cemu :)

@ Duleja - Jeste, osetljiv je prostor jako. Zato treba imati sto vise opcija :)
 
Tu ne bi trebalo da se razmeće dizajnom, materijali i optika morali bi da prate okolnu arhitekturu.
Jednostavno i korisno, ne bi mnogo ni koštalo.

Mislim da su prednosti za turiste i ostale pešake ovde više nego očigledne.
 
Da se podsetimo davnog projekta iz 2012. godine za pesacku vezu K Mihajlova-Kalemegdan.
Fontana malo predimenzionisana ali slapovi su OK. Mnogo elegantnije i funkcionalnije resenje koje spaja pesacku zonu sa Kalemgdanom... Time otpada potreba za pasarelama :)
 
Vrh