Šta je novo?

Izmene GUP-a

relja

Professional
Učlanjen(a)
13.12.2006.
Poruke
16.501
Pohvaljen
17.539
Moze li neko da pojasni u principu sta sve ovo znaci za nas obicne smrtnike?
 
Pa recimo da prenamena zemljišta ne dotiče obične građane, već indirektno vlasnike objekata koji tu imaju objekte, a isto tako zanima i potencijalne investitore koji su sada dobili novi teren za ulaganje.

Ovo oko novih saobraćajnica će građanima da znači tek kada se one izgrade (ako trenutno ne postoje).

Izmene više određuju neki dalji tok mogućih privatnih investicija kao i mogućnost grada da ubira naknadu za uređenje građevinskog zemljišta ukoliko dođe do izgradnje nekih novih objekata.

//to ti je light verzija objašnjenja
 
Ако може још мало појашњења:

Што се тиче Првомајске, шта је конкретно у питању? Ако се добро сећам, некад је било предвиђено да има две коловозне траке, али је то због "привремених монтажних објеката" отпало. Такође је било предвиђено да излази на Т-6 (раскрсница без попречних улица између семафора са Угриновачком и Солунском). Има ли везе са нечим од овога?

Шта је то "банатска обилазница"? Је ли то нови пут за Панчево (од надвожњака)?
 
To ljubicasto uopste nije na teritoriji Beograda, mada je i meni najlogicnije da je bas to.

edit: nepismenost
 
Hmmm...Znaci na dugom stapu hoce most da prave kod starih banovaca ili pogresno tumacim?
 
Dobro tumacis, samo ne znam sta sa tim ima Beograd kada to nije njegova teritorija. Jedino sto moze imati veze sa Beogradom i posredno sa banatskom obilaznicom je deonica od Bubanj Potoka i Vince, kao i most kod Vince
 
Nikola":3egl16w3 je napisao(la):
To ljubicasto uopste nije na teritoriji Beograda, mada je i meni najlogicnije da je bas to.
Dobrim delom prolazi kroz Beograd.
 
Ma dobro,ok je to.Vidim da provukose i zeleznicu ispod aerodroma,ali furaju prokleti LRT i to preko brankovog mosta :notok:
 
shmeksi":2bbvwhmv je napisao(la):
Nikola":2bbvwhmv je napisao(la):
To ljubicasto uopste nije na teritoriji Beograda, mada je i meni najlogicnije da je bas to.
Dobrim delom prolazi kroz Beograd.
Ono ljubicasto ne prolazi kroz Beograd. Ali prolazi ono sto si ti verovatno mislio(a ja tek sad shvatio:)bash:) sta oni zovu banatska obilaznica), a to je put koji se nastavlja na "kineski" most.
 
Nikola, to ljubičasto prolazi kroz Beograd tačnije kroz opštinu Palilula tj. kroz mesnu zajednicu Padinska skela. Palilula je oooooooooooooooooogromna opština
 
Da, u pravu si. Zamenio sam granice GUP-a sa granicama grada, posto mi je u glavi to uvek nekako bio sinonim.
U svakom slucaju nije to ljubicasto ova banatska obilaznica, nego trasa puta na koji sa nastavlja "kineski most".

Nego, kad smo vec kod GUP-a, da priupitan nesto za DUP.
Zna li neko sta bi sa usvajanjem DUP-a za privrednu zonu izmedju Kvanatasa i naselja Radio-Far? Cini mi se (nisam siguran) da je vec poodavno uradjen, ali se nista, koliko je meni poznato, nije jos usvojilo.
 
@Nikola
kineski most je dosta kilometara dalje, a njegov nastavak su ti zrenjaninski i pančevački put, ljubičasto je nešto sasvim novo i nevezano za sam most ili njegove pristupne saobraćajnice.

@zhaba
nisam ispratio celu priču, da li je lrt izbrisan iz GUP-a ili i dalje stoji?
 
LRT i dalje stoju u GUP/u ali je i dalje pat pozicija.Andrija Mladenović predstavnik DSS-a u Gradskoj skupštini je izjavio Studiu B,kritikujući Gradsku vlast da nije ispoljila "hrabrost" i razrešila dilemu laki ili teški Metro do ove sednice skupštine ,ma šta mu to značilo :bash:
 
Ako moze da mi kaze neko ko je upucen, posto je u medjuvremenu izglasan novi zakon o planiranju i izgradnji, sada kada je promenjena namena zemljista u Luci, Miskovic ipak nece dobiti tu zemlju za dz?

Tj. ako hoce da gradi, morace da je otkupi, i onda da plati razliku izmedju trzisne cene i onoga sto je vec platio? Zar ne?
 
shmeksi":2fukotes je napisao(la):
@Nikola
kineski most je dosta kilometara dalje, a njegov nastavak su ti zrenjaninski i pančevački put, ljubičasto je nešto sasvim novo i nevezano za sam most ili njegove pristupne saobraćajnice.
Mozda sam se pogresno izrazio u posledenjem postu.

Hteo sam da kazem da je ono sto oni zovu "banatska obilaznica" u stvari produzetak "kineskog mosta".
Ljubicasto, i ako je isto Beograd kao sto si rekao, je nesto drugo i dosta je dalje.

.
 
Da, mislim da se Nikola nije dobro izrazio, ali cini mi se da je u pitanju produzetak kineskog mosta do zrenjaninskog puta...
 
hazard":3mj5ziku je napisao(la):
Ako moze da mi kaze neko ko je upucen, posto je u medjuvremenu izglasan novi zakon o planiranju i izgradnji, sada kada je promenjena namena zemljista u Luci, Miskovic ipak nece dobiti tu zemlju za dz?

Tj. ako hoce da gradi, morace da je otkupi, i onda da plati razliku izmedju trzisne cene i onoga sto je vec platio? Zar ne?
Odgovor na tvoje pitanje je toliko komplikovan da ni same sudije koje vode spor ne mogu da se usaglase oko ovoga (mogu da budem grozan pa da kašem Miškovićev sudija priča jedno, a drugi sudija drugo). No, ajde da probamo neke stvari da malo objasnimo, a neki pravnik bi mogao da potvrdi ili demantuje ovo što ću napisati.

Područje na kome je Luka Beograd trenutno ima namenu proizvodne delatnosti i ostalih vrsta delatnosti, ali nema namenu stanovanja ili komercijalne delatnosti (za komercijalnu nisam siguran). Ukoliko se zemljište luke Beograd prenameni u stambeno ili komercijalno i vlasnici luke žele da iskoriste to pravo oni će jedino morati da plate nadoknadu za uređenje građevinskog zemljišta (naknada se utvrđuje po osnovu nekoliko faktora). Luka neće morati da plaća naknadu zakupnine građevinskog zemljišta jer ona nije zakupila zemljište već je kupila kompaniju, isto tako neće morati da plaća ni otuđenje zemljišta jer nije kupila zemljište (nov momenat u novom zakonu).

Mada u igru ulazi i novi član zakona (član 103.) koji mene trenutno mrzi da tumačim u ove sitne sate pa ću ga samo citirati

Na građevinskom zemljištu u državnoj, odnosno javnoj svojini, na kome su nosioci prava korišćenja bila ili jesu privredna društva i druga pravna lica na koja su se primenjivale odredbe zakona kojima se uređuje privatizacija, stečajni i izvršni postupak, kao i njihovi pravni sledbenici, pravo korišćenja može se konvertovati u pravo svojine, uz naknadu tržišne vrednosti tog građevinskog zemljišta u momentu konverzije prava, umanjenu za troškove pribavljanja prava korišćenja na tom građevinskom zemljištu.

Konverzija prava korišćenja iz stava 1. ovog člana ostvaruje se na pojedinačnim katastarskim parcelama.

Po zahtevu za konverziju prava iz stava 1. ovog člana rešenje donosi organ jedinice lokalne samouprave nadležan za imovinsko-pravne poslove, na čijoj teritoriji se nalazi predmetno građevinsko zemljište.

Na rešenje iz stava 3. ovog člana može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove finansija, u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.

Nosilac prava korišćenja iz stava 1. ovog člana može ostvariti pravo na gradnju novih objekata, odnosno rekonstrukciju postojećih objekata u skladu sa namenom zemljišta utvrđenom planskim dokumentom, radi obavljanja pretežne delatnosti, u roku od 18 meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, osim ako pre isteka tog roka izmenom planskog dokumenta nije promenjena namena tog zemljišta.
To je onako uprošteno što se tiče samog zakona o planiranju i izgradnji, ali u igri su još razni drugi faktori pa tako i spor Luke Beograd i grada Beograda oko prava korišćenja zemljišta na 200ha desne obale Dunava, pa onda spor Luke Beograd i Brifa. Sve su to velike igre koje se dešavaju i odvijaju daleko od očiju javnosti i nema neke transparentnosti, a mislim da malo ljudi (na prste jedne ruke se mogu nabrojati) ljudi zna kako bi ovaj čitav slučaj trebalo da se završi kada bi se striktno držali slova zakona.

Sve u svemu, stvar se svodi na to da kada se na kraju utvrdi na kom delu zemljišta Luka ima pravo korišćenja i donesu se izmene planirane namene za to zemljište Luka će jedino platiti naknadu za uređenje građevinskog zemljišta, dok će na zemljištu na kome pravo korišćenja ima grad biti moguće ići u proces izdavanja zemljišta ili njegove prodaje (nova opcija u zakonu).

Ako sam napravio neku grešku, to je od umora te mi oprostite.

Odoh da spavam.

:cool:
 
A sta sprecava Grad da to zemljiste proglasi za extra super uber zonu i kaze da nadoknada za uređenje građevinskog zemljišta na toj lokaciji iznosi 1000 eura?
 
Vrh