Hram Svetog Save

Teme o pojedinačnim projektima koji se nalaze u izgradnji

Moderator: Igor

Mikie
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Avg 26, 2019 12:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1674
Pohvalio: 1044

Re: Hram Svetog Save

Postod Mikie » Uto Maj 12, 2020 1:41 am

@Саша
Променио си свој пост(пише четири пута), тако да не могу да разазнам шта си додао тачно и да ли си нешто избрисао у односу на прву верзију.

Из прве верзије сам извукао из јасног контекста да је хришћанство идеологија.

Без обзира, мислим да је музеј руских оружаних снага и те како могао бити ван комплекса и изван црквеног земљишта. Али, када је већ унутра, онда би требало да испоштује вредности које баштини хрићанство.
Довољно је што су небројене цркве порушене под симболом који је представљен у комплексу ове цркве. То је нечувено. У најмању руку је апсурдно.
Христос Васкрсе !
Duleja
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Nov 13, 2010 5:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1708
Pohvalio: 1468

Postod Duleja » Uto Maj 12, 2020 1:45 am

Саша + Kompliment za post, slažem se.

Њен положај у комплексу указује на то да је Хришћанство део идентитета Војске и Државе, као њихов средишни стожер, и нема везе с идеологијом и политиком...

@Mikie, kao što je i rečeno, nema veze s ideologijom.

Edit: Sad vidim da priča evoluira, ostajem za sada pri ovome. :)
:: cogito cogito ergo cogito sum ::
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Apr 06, 2019 3:22 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1408
Pohvalio: 116

Postod Хаеул » Uto Maj 12, 2020 12:16 pm

svrca » 11 Мај 2020 18:47 napisao:Једина мана, укус?! :lool: Русофили, мора да се шалите.

Не шалим се. Када живите у земљи која се простире на 17 милиона квадратних километара, и чија престоница има свега 50-70 сунчаних дана годишње, монументалост, китњастост и боја су природан избор. Нешто попут овоха не би одговарало Србији - ми, на крају крајева, за то немамо ни средстава - али одговара Русији.

Посматран из угла руског црквеног градитељства и потреба средине, као и склада простора, украса итд., овај храм - баш као и Храм Светога Саве - може се окарактерисати као савршено пристојно остварење.

Нови букурештански саборни храм, пак, који понајвише личи на вишеструко предимензионирају сеоску цркву, то - нажалост - јасно није.

То нема никаве везе са русофилством, родољубљем и румонофобијом.
Pohvale za post: 9
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Nov 29, 2018 12:57 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 711
Pohvalio: 867

Postod Прле » Uto Maj 12, 2020 7:14 pm

Што је фобија? Једноставно нису потрфеили и то је то...

Иначе храм је зелен због војске јелте, а оне стаклене куполе су заправо куполе авиона...

Хеул је много лепо описао, само онај ко је видео како изгледа 70 сунчаних дана тај више нема проблема да прихвати украсе који можда у Србији изгледају претерани.
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Sre Maj 13, 2020 2:46 pm

Управо тако, али има они који ће сваку похвалу Русима доживети као последицу неке настране „филије”, а критику окружења или - далеко било! - Запада, као израз патолошке мржње.

Ја сам зимско дете, тако да мени руска клима прија. Код већине других, северњачка клима негативно утиче на расположење. Топле боје, детаљи итд. могу донекле ублажити те ефекте.
Vox91
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Avg 17, 2017 10:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2720
Pohvalio: 775

Postod Vox91 » Čet Maj 14, 2020 1:13 am

svrca » Pon Maj 11, 2020 11:47 am napisao:Slika

Једина мана, укус?! :lool: Русофили, мора да се шалите.

Slika je dobra, taman za naslovnu stranu priručnika iz agorafobije... :kafa:
Pohvale za post: 1
Kailan
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Avg 24, 2015 3:44 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1149
Pohvalio: 117

Postod Kailan » Čet Maj 14, 2020 1:11 pm

Што се мене тиче двориште јесте глупо урађено и не видим икакву везу са оваквом околином цркве и православне традиције која је увек настојала да околина цркве буде што је зеленија могуће. Као што не видим ни везу између хришћанства и војске али то је тема за другу дискусију.
if you need years in college to be convinced a building doesn’t look like shit, it looks like shit
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 15129
Pohvalio: 17584

Postod Igor » Čet Maj 14, 2020 3:22 pm

Vratimo se temi ;)
Pohvale za post: 2
Otis.Driftwood
Intermediate
Pridružio se: Čet Avg 22, 2019 12:02 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 250
Pohvalio: 17

Postod Otis.Driftwood » Sub Maj 16, 2020 9:51 am

Da li je realno da se Hram zavrsi do Oktobra? 2020. xD
Posmatrac
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Maj 14, 2012 2:26 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5557
Pohvalio: 2061

Postod Posmatrac » Sub Maj 16, 2020 10:27 am

I da li se odustalo od rekonstrukcije platoa?
Sarajevska
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Sep 01, 2007 8:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1670
Pohvalio: 2266

Postod Sarajevska » Sub Maj 16, 2020 1:37 pm

Otis.Driftwood » 16 May 2020 08:51 am napisao:Da li je realno da se Hram zavrsi do Oktobra? 2020. xD

Пошто сам доста помно пратио радове на мозаику, моје мишљење је следеће.

Група руских мозаичара који раде на монтажи, а понекога од њих пратим на инстаграму, отишла је почетком друге половине фебруара у Русију. То је и до сада био њихов уобичајени ритам, неколико недеља у Србији, па неколико у Русији, некад је ишло и по "сменама". Убрзо након њиховог одласка Игор је направио ону последњу репортажу.

Изузтак овог пута је што су мозаичари у Русији дочекали почетак пандемије у Европи и нису се могли вратити у Србију.

Такође, мозаичари који састављају мозаик у Русији су због ковида престали са радом. У Русији се радило недељу-две дуже него у Србији, али већ у априлу сви они су такође стали, мада можемо да претпоставимо да је њихов посао готов или пред самим крајем. Дакле, мозаичари-монтажери су остали у Русији, као и (ја мислим последња) велика тура мозаика.

Русија тренутно има једну од горих епидемија, и питање је како и када могу поново да дођу у Србију и довезу мозаике. Претпостављам да због политичке ситуације шлепер није никад ни ишао преко Украјине, већ преко Белорусије, Пољске, Словачке и Мађарске. Иако верујем да би Вучић и Путин могли да среде пролаз код Орбана и Лукашенка, остају Словачка и, пре свега, Пољска. Ако је уопште та тура мозаика спремна за полазак. Наравно, све ово што причам су само моје претпоставке, можда је ситуација знатно боља или знатно гора. Мозаик је до сада долазио шлепером, али не видим нарочито ограничење да се допреми и посебним летом авионом.

Такође, знамо да је Мухин преузео рад на полијелејима, нарочито главном колосалном. Да ли се и он ради у Русији? И то ће вероватно сачекати.

У Србији су се, надам се, макар наставили радови на иконостасу у камену и на поду. Међутим, и ту је питање колико је могло да се ради поред мозаичких скела.

Јутрос је објављена ова вест:

https://mondo.rs/Info/Srbija/a1324599/V ... -Save.html

Значи вероватно ће бити направљено неко "отварање" у октобру, јер главешине не могу да чекају, али мислим да је вероватно да радови до тад неће бити готови. Сем ако не буде направљен некакав уистину ванредан напор.
Pohvale za post: 5
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Ned Maj 17, 2020 2:36 pm

Posmatrac » 16 Мај 2020 17:27 napisao:I da li se odustalo od rekonstrukcije platoa?

Није, али нема смисла реконструисати плато док год трају радови у Храму. Плато ће се дефинитивно реконструисати.
Labud
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Ned Nov 10, 2019 5:18 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 82
Pohvalio: 151

Postod Labud » Sre Maj 20, 2020 10:46 am

Evo podelio Stojičić članak iz Politike u vezi rekonstrukcije platoa. Omanji radovi će biti odrađeni do sredine jeseni pred navodni završetak hrama. Ove godine će odrediti samo četvrtinu do otvaranja, a ostatak će u toku sledeće godine.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 17735
Pohvalio: 7384

Postod direktor » Pet Maj 22, 2020 12:34 am

Jedna iz 90 tih

Slika
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Pohvale za post: 3
mare900
Intermediate
Pridružio se: Pon Jul 13, 2009 2:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 74
Pohvalio: 49

Postod mare900 » Pet Maj 22, 2020 12:34 pm

Je l moze neko da me pdseti kako se zove freska u koju su putin i nas partrijarh ugrafili po jedan mozaik? Obraz gospodnji?
orjen
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Sep 20, 2009 7:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1289
Pohvalio: 301

Postod orjen » Pet Maj 22, 2020 12:53 pm

Mislim da je na srpskom "Nerukotvorena ikona gospoda iskusa hirsta" i "Нерукотворени образ Господа Исуса Христа" na zapadu Mandylion ili sveti lik. Imas ovde objasnjenje: http://www.eparhija-prizren.org/nerukot ... usa-hrista
mare900
Intermediate
Pridružio se: Pon Jul 13, 2009 2:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 74
Pohvalio: 49

Postod mare900 » Pet Maj 22, 2020 1:17 pm

Hvala lepo
Прле
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Nov 29, 2018 12:57 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 711
Pohvalio: 867

Postod Прле » Pet Maj 22, 2020 3:30 pm

mare900 » Пет Мај 22, 2020 1:34 pm napisao:Je l moze neko da me pdseti kako se zove freska u koju su putin i nas partrijarh ugrafili po jedan mozaik? Obraz gospodnji?

Фреска је слика на свежем малтеру рађена четкицом. У храму се ради мозаик, слика која се добија лепљењем ситних обојених детаља који се зову смалта.

Јесте образ Господњи, али се тачније зове Нерукотворени на убрусе Образ Господњи.

orjen » Пет Мај 22, 2020 1:53 pm napisao:Mislim da je na srpskom "Nerukotvorena ikona gospoda iskusa hirsta" i "Нерукотворени образ Господа Исуса Христа" na zapadu Mandylion ili sveti lik. Imas ovde objasnjenje: http://www.eparhija-prizren.org/nerukot ... usa-hrista

Орјене, унапред се извињавам то узимам твој пост за пример. На њему се види врло јасно како изгледа кад се пише латиницом и ћирилицом. Сви грешимо док пишемо, али латиницом исписни текстови и још "шишаном" постају крајње нечитљиви. Ћирилица боље те пропусте нивелише.
Pohvale za post: 3

Povratak na “Projekti u izgradnji”