Šta je novo?

GDS Petica Kompleks u Bloku 63

relja

Professional
Učlanjen(a)
13.12.2006.
Poruke
16.477
Pohvaljen
17.439
Na jednoj od parcela izmedju blokova 63 jug i 63 sever je počelo raskrčavanje terena i postavljanje ograde gradilišta.

Kamioni odnose zemlju (što behatonske ploče naravno nisu izdržale), tek su počeli, pa tabla sa informacijama nije postavljena.

U pitanju je prva parcela do Maxi-ja u pravcu IDEA-e.
 
Delovi tog potesa izmedju blokova, na kome se nalaze i Maxi i Idea itd. je u GUP-u, oznaceni su kao Povrsine za objekte i aktivnosti od opsteg interesa. Verovatno ce ostale delove, koji su namenjeni zelenim povrsinama, takodje delimicno prenameniti, jer je interes za lokacije veliki, a sa razlogom, s' obzirom na veliku gustinu stanovnistva okolnih blokova (uzimajuci u obzir i socijalnu gradnju koja se u okolini nastavlja).

Sve je to ok, samo se iskreno nadam da ce se svako poseceno drvo nadomestiti bar sa jednim, ako ne i dva.
 
Nenad":15rafoqd je napisao(la):
Sve je to ok, samo se iskreno nadam da ce se svako poseceno drvo nadomestiti bar sa jednim, ako ne i dva.
Ovo je jako veliki problem u BG-u u poslednje vreme. Mnogo zelenih površina i parkinga je uništeno zbog zidanja raznoraznih objekata.
 
Pa kad se kazna za nezakonitu secu drveca svodi na 100 dinara (od prilike). A u principu je resenje problema jednostavno: svaki investitor se obaveze da po rasciscavanju lokacije zasadi nekoliko drveta negde drugde i to je to. Trosak je beznacajan, a ucinak ogroman.
 
Rešenje mnogih problema u BG-u je jednostavno. Ja samo ne mogu da skapiram šta čelnike sprečava da reše te jednostavne probleme?
 
Koliko ja znam, ni jedno stablo, bilo ono divlje ili namenski posadjeno, ne sme se poseći bez dozvole.

Na ovom placu drveće su radnici "zaobilazili" mašinama.
Samo, pitanje je šta će da bude izgradjeno-još jedan supermarket :lol: u nizu (Maxi, Tuš, Maxi, IDEA), još jedna nerentabilna prodavnica tehničke robe (Tehnomarket. WEG) ili će naši trgovački tajkuni dobiti neku "or'ginalnu" ideju.

Ja sam za park, dečija igrališta i sportske terene. Koliko su uredjena decija igrališta potrebna vidi se po onom buljuku dečurlije i roditelja na travnjaku ispred IDEA-e :kk:
 
Predlozi:

- Olimpijski bazen, bar 4 komada, makar žrtvovali neku od poprečnih saobraćajnica
- Multipleks sa bar 6 sala, kapacitet bar 2000 mesta.
 
Meni su radnici rekli , da se ne brinem, te da ce svako drvo biti nadomesteno. E sada iz toga zakljucujem da prave park ili nesto slicno
 
'ajde da vidimo, mnogo bih voleo da se ispostavi da ste u pravu.
 
ja bih više voleo da naprave jedan vrtić,to bi mi rešilo problem :kafa:
 
vucko35":3oxfscw6 je napisao(la):
ja bih više voleo da naprave jedan vrtić,to bi mi rešilo problem :kafa:
Pa stvarno moze da se kaze da - ne da nije doslo krajnje vreme, vec je krajnje vreme odavno proslo, jer isti problem nikako da se resi vec 30 godina.
 
^^^ nema veze sa blokom 63 ali ima veze sa vrticima: na Cukarickoj padini su poceli sa gradnjom vrtica , a za tu lokaciju sam slusao da je vec 20 godina namenjena za to ali nikada nije realizovano. Valjda ce se i to resiti.
 
Odmah sledeca livada pored ove namenjene za park je za vrtic. To je isto blok 63 ali pored parka gledano dalje ka Immo centru, dok ona bas preko puta Immo centra bice poslovni prostor. Slican raspored je namenjen i za 62 i 61 blok sve do Kozare.
 
Da, izgleda da će to definitivno biti park, kamioni dovoze i istovaruju crnu zemlju, a stabla su zaštićena fosnama. :kk:

E, prosto ne mogu da verujem :D
 
Na gradilištu je postavljena tabla. Da, gradi se park, izvodjač je firma Komgrad iz Subotice, podizvodjač je firma Beomarking iz Beograda.
Rok je 90 dana, a na tabli ne piše da li je to 90 radnih dana :D (kao u Nemanjinoj) niti kada je bio početak odnosno kada ističe 90 dana.
Ali, rade i subotom, lepo je vreme...
I da, piše da se radovi obavljaju u Bloku 36 :lol:
 
Ima li na tabli skica budućeg izgleda parka i ako ima kako izgleda?
(pazi mene šta pitam na forumu jer me mrzi da izađem ispred zgrade i sam pogledam :D)
A ovu grešku za blok 36 im neću oprostiti :rant:
 
"Zelene oaze" između sivih zgrada - u novobeogradskim blokovima 62 i 63 biće izgrađena dva nova parka
19. 11. 2008. | 09:32
parkovi_62_63_blok.jpg

Planovi da u blokovima 62. i 63. budu izgrađeni parkovi postoje već 40 godina, ali je njihova izgradnja počela tek pre nekoliko dana. Do sada su se ovde gradili samo supermarketi, poslovne i stambene zgrade. Zelenila je bilo sve manje, tako da, iako su radnici na terenu, stanovnici ovog dela grada i dalje su sumnjičavi da će zaista do proleća sledeće godine dobiti svoje "zelene oaze".

- U parkovima će biti oko tridesetak vrsta ukrasnog drveća, šiblje i posebne cvetne oaze sa ružama i perenama. Mirni popločani deo parka namenjen je za starije ljude koji mogu uživati na klupicama, a za decu su predviđena dva igrališta sa klackalicama, ljuljaškama i toboganom - priča Đurđica Ivančević inženjer pejzažne arhitekture.

Radovi su već počeli i teren je očišćen od starih i trulih biljaka, kamenih ploča i drugog otpada. Trenutno bageri ravnaju zemljište, a potom sledi sadnja i uređenje. Ekipa koja radi parkove očekuje novu "oazu mira" početkom proleća, a građani na radove ipak gledaju sumnjičavo jer kako pričaju navikli su na beton staklo i čelik.

- Samo da ne dođe neki investitor i ne uzme im ovu zemlju što su lepo raskrčili i pripremili za rad. Bili smo skeptični šta se ovde pravi, jer dosta nam je više betona i „saklenih kutija”. Ova ideja je fantastična! Jedva čekam da se na leto rashlađujem u parku dok čuvam unuku koja će konačno dobiti lepo mesto za igru – priča Ranko Jovović iz 63. bloka.

Oba parka izgledaće identično samo što se površinski razlikuju. Prvi je na jednom hektaru, a drugi je manji, oko šest hiljada kvadrata odnosno, nešto više od pola hektara. Udaljeni su samo 500 metara jedan od drugog, pa će znatno oživeti ovaj kraj. Osim sadržaja za decu, naće se i po neki kutak mira za odrasle. Parkovi će imati savremeni sistem za navodnjavanje i biće osvetljeni, a imaće i neke specifičnosti. Naime u jugozapadnom delu parkića će ostati slobodni travnjaci za sedenje, piknik, čitanje, po ugledom na Evropu gde se ležerno i opušteno sedi na zelenim površinama u parkovima. Ovaj, prilično siv i tmuran blok će tako dobiti zaista potrebna mesta za igru i opuštanje.

- Poslednjih decenija nismo dobili ni jedan pravi park. Zelenilo je služilo kao propratni sadržaj, obično velikih poslovnih ili trgovinskih centara. Ali takvi parkići obično imaju samo vizuelni i estetski karakter. Ljudi su željni onog životnog, mira, dečjeg smeha, prirode, a to će im ovi parkovi ipak približiti – priča Đurđica Ivančević.

Parkovi sve bolje izgledaju

Beograd je očigledno u poslednjih nekoliko godina "našminkao" svoje parkove. Sve su lepši i uredniji. Mnogi od njih su i renovirani, kao Tašmajdanski, Karađorđev i park Jelovac. Ali ono što gradu zaista nedostaje su nove zelene površine jer je priliv stanovništva sve veći, a urbanizacija uzima danak – kaže Đurđica Ivančević, pejzažni arhitekta.
Izvor: Blic
Link: blic.rs

Tasmajdanski park je renoviran?? Valjda Mali Tas? Oh well...
 
београд просто вапи за новим зеленим површинама, надам се да ће оваквих вести бити све више.
 
^^^Ali ne makar kakvim zelenim povrsinama.Kod nas je zelena povrsina upravo to-poljana sa tri biljke i sedam grmova shiblja i ako imamo srece-po dve ljuljaske i klackalice. Sto se malo ne poigraju tematski,ne angazuju nekog strucnijeg za polje hortikulture, pa naprave nesto manje uobicajeno i manje ovdashnje.Kult parkova je u razvijenim zemljama jako vazan deo gradskog zivota i to se veoma marljivo planira. I ne sluzi samo za popunu prostora po pomenutom kljucu nego se integrise u sredinu i oplemenjuje je na krajnje kreativan nacin.Za pocetak,kad bi malo maste udahnuli u Kalemegdan i druge najvaznije parkove u gradu,bili bi im svi zahvalni. A ako im mastu ne budi carobna lokacija Kalemegdana,neka bar vide kako to rade drugi i kopiraju-nemam nista protiv.
 
Vrh