Šta je novo?

Razni projekti

После дугог трајања и приземнице у Невесињској на Чубури су дошле на ред да оду у заборав. Посшто су у 19. веку скоро све куће које су чиниле Београд биле приземне, полако али извесно брише се сваки траг постојања највећег дела града у не тако давној историји, чак ни темеља неће бити да потврди једнога дана да је и тада ту био град ! !
 
Nije velika kvadratura. Nesto preko 1000 m2 na Po+ P+5+Ps u Kondinoj 22. Prethodni objekat je izlazio metar iz niza pa ce bar sada novi biti u luniji sa ostalim. Naravno stambena zgrada. Rok septembar 2020 g :)
 
Koste Racina
IMG-20181017-105329.jpg
 
Mislio sam se da li da kačim ovo na ''Razne rekonstrukcije'' ali pošto mi se čini da se radi o rušenju i zidanju novog objekta, kačim ovde.

U Takovskoj, između 27. marta i Svetogorske, ispod stanice trolejbusa, postavljena je ograda oko nekoliko ruiniranih jednospratnica. Lokali su ispražnjeni.

Ono što je interesantno je da kad sam stao sa strane da slikam ogradu koja je vrlo ''oslobođeno'' postavljena preko trotoara, prišao mi je čovek i rekao da ''slikanje nije dozvoljeno''. Na pitanje ko to ne dozvoljava, odgovorio je sa ''šefovi''. Pošto sam mu rekao da slikam javnu površinu, istovremeno stojeći na njoj, te da nema zakonskog osnova da mi to govori, namršteno se udaljio. Doduše posle sam shvatio da se možda bojao da ne slikam lokaciju kao potencijalnu metu za neku krađu. Mada kao što rekoh, lokali su potpuno ispražnjeni a i sem toga, nisam slikao detalje privatnog poseda nego ogradu i fasadu kuće. A i ni u kom slučaju ni on ni ''šefovi'' nemaju pravo da uzurpiraju trotoar i da zabranjuju slikanje javih prostora.

Posle sam požurio na autobus pa nisam stigao da napravim još slika.
Elem, jel zna neko šta se tu planira i ko izvodi te radove?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574638#p574638:105b3dzc je napisao(la):
zYx » Pon Okt 15, 2018 10:47 am[/url]":105b3dzc]Nevesinjska 3-5
file.php

file.php

file.php
Kakav uzas covece... :bash:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575099#p575099:1xzgna0q je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Okt 17, 2018 2:58 pm[/url]":1xzgna0q]Mislio sam se da li da kačim ovo na ''Razne rekonstrukcije'' ali pošto mi se čini da se radi o rušenju i zidanju novog objekta, kačim ovde.

U Takovskoj, između 27. marta i Svetogorske, ispod stanice trolejbusa, postavljena je ograda oko nekoliko ruiniranih jednospratnica. Lokali su ispražnjeni.

Ono što je interesantno je da kad sam stao sa strane da slikam ogradu koja je vrlo ''oslobođeno'' postavljena preko trotoara, prišao mi je čovek i rekao da ''slikanje nije dozvoljeno''. Na pitanje ko to ne dozvoljava, odgovorio je sa ''šefovi''. Pošto sam mu rekao da slikam javnu površinu, istovremeno stojeći na njoj, te da nema zakonskog osnova da mi to govori, namršteno se udaljio. Doduše posle sam shvatio da se možda bojao da ne slikam lokaciju kao potencijalnu metu za neku krađu. Mada kao što rekoh, lokali su potpuno ispražnjeni a i sem toga, nisam slikao detalje privatnog poseda nego ogradu i fasadu kuće. A i ni u kom slučaju ni on ni ''šefovi'' nemaju pravo da uzurpiraju trotoar i da zabranjuju slikanje javih prostora.

Posle sam požurio na autobus pa nisam stigao da napravim još slika.
Elem, jel zna neko šta se tu planira i ko izvodi te radove?
file.php
Ja sam se isto bas pitao da li ih ruse...Inace ista situacija na platou na uglu sa Palmoticevom.Kaze meni i mojoj drugarici kada smo slikali za profil (beogradskiprojekti) ne moze da se se slika.Pita ga moja drugarica gde to pise on samo zacuti...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575110#p575110:2hudc3w6 je napisao(la):
Stefan BB » Sre Okt 17, 2018 4:27 pm[/url]":2hudc3w6]Ja sam se isto bas pitao da li ih ruse...Inace ista situacija na platou na uglu sa Palmoticevom.Kaze meni i mojoj drugarici kada smo slikali za profil (beogradskiprojekti) ne moze da se se slika.Pita ga moja drugarica gde to pise on samo zacuti...
Očigledno idu na blef, nadajući se da ljudi ne poznaju zakone i da će da se povinuju. Protiv toga se treba boriti i uvek tražiti pisani dokument ili ovlašćeni znak koji je odobrio Sekretarijat. Odnosno treba ignorisati takve blefove ako nisu potkrepljeni dokazima.

Imamo dovoljno pljačkaša, otimača i uzurpatora javnih površina (a i finansija) u ovom gradu. Ne treba nam još jedna nova moda, da građevinski investitori šire ideju da imaju pravo da otuđuju javne površine i određuju ko će šta da slika.

Štaviše, istu praksu treba primenjivati u svim situacijama. Tražiti obrazloženje i na osnovu kog pravnog akta se nešto od tebe zahteva. Mnogo je ovde kauboja, divljaka i neandertalaca, u svim sferama i ešalonima društva i vlasti, koji pokušavaju da izvitopere zakone i ukalupe ih u skladu sa svojim potrebama, ne bi li ih još malo srozali i navikli narod na svoja ''pravila igre''. Zato im ne treba popuštati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575029#p575029:mkseq8w9 je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » 17 Oct 2018 12:59 am[/url]":mkseq8w9]После дугог трајања и приземнице у Невесињској на Чубури су дошле на ред да оду у заборав. Посшто су у 19. веку скоро све куће које су чиниле Београд биле приземне, полако али извесно брише се сваки траг постојања највећег дела града у не тако давној историји, чак ни темеља неће бити да потврди једнога дана да је и тада ту био град ! !

Nazalost stari Beograd, polako ide potpuno u zaborav. Sudbina svakog veceg grada.
 
ne bih se slozio da je to sudbina svakog veceg grada. uzmite na primer minhen. to je grad koji i dan danas ima staro gradsko jezgro, koji pedantno pazi gde se sta zida i kako se zida i koji postuje tradiciju i zna da ceni arhitekturu koja ga cini posebnim. sustina je da postoje zakoni koji se postiju i gde ne moze svaki primitivac sa parama da potkupi pola administracije i onda ruzi pola kvarta! nema to nikakve veze sa razvojem i globalizacijom vec sa kulturom zivljenja i postovanja istorije svog grada. kada imas nepismene investitore i nesposobne, podobne stranacke sluzbenike i zastrasene sudije onda gubis stari dobri beograd!
citiracu najboljeg nemackog kancelara ikad, helmuta schmidta koji je rekao: " nije demokratija za svakog"!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tako je, zato i kazem da nam nestaje stari Beograd. Ali opet porediti Minhen i Beograd nije bas u celosti mozda najadekvatnije prvo zbog same arhitekture, drugo zbog samog bogatstva Nemckih gradova. Recimo Njujork koji tek nije za poredjenje sa nama, je porusio na stotine predivnih ne samo nizih objekata, vec citavih visespratnica !

U Beogradu je ostalo jako puno tih starih prizemnih kuca koje danas dozivljavaju sudbinu rusenja. Ali verovatno bi se desila ista stvar da u nekom paralelnom univerzumu nismo usli u komunizam, koji je zvucace neverovatno cak i sacuvao mnoge parcele od rusenja, jer nisu postojali privatni investitori kao danas, odnosno pomama za profitom je zaobisla stari Beograd u mnogim njegovim delovima.
 
Vokimar...ne znam ali tipujem na DM ili tako nešto...

Smetanina
IMG-20181018-170347.jpg


Heroja Milana Tepića
IMG-20181018-102555.jpg


Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića
IMG-20181019-102749.jpg


Tolstojeva/Augusta Cesarca
IMG-20181019-094531.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575476#p575476:3rpi1bgn je napisao(la):
zexland » Пет Окт 19, 2018 11:20 am[/url]":3rpi1bgn]Tako je, zato i kazem da nam nestaje stari Beograd. Ali opet porediti Minhen i Beograd nije bas u celosti mozda najadekvatnije prvo zbog same arhitekture, drugo zbog samog bogatstva Nemckih gradova. Recimo Njujork koji tek nije za poredjenje sa nama, je porusio na stotine predivnih ne samo nizih objekata, vec citavih visespratnica !

U Beogradu je ostalo jako puno tih starih prizemnih kuca koje danas dozivljavaju sudbinu rusenja. Ali verovatno bi se desila ista stvar da u nekom paralelnom univerzumu nismo usli u komunizam, koji je zvucace neverovatno cak i sacuvao mnoge parcele od rusenja, jer nisu postojali privatni investitori kao danas, odnosno pomama za profitom je zaobisla stari Beograd u mnogim njegovim delovima.

Тачно је да су се у комунистичко доба сачувале, али само зато да се направи разлика између старог, превазиђеног које тамни и пропада и нових насеља која блистају са погледом у светлу будућност. Сада из те будућности знамо да је светла будућност од деведесетих постала светла прошлост. Има и других разлога. Један од узрока је недостатак поштовања приземница од стране струке, мада би данас ретко који стручњак успео да у малом направи велика дела - што су наше приземнице често и биле.

Примера градова који су сачували своје куће и кућице има много, али подсетићу само на Лондон који и данас има читаве четврти из 19. века у којима се сасвим лепо живи у једноспратним стилски уједначеним црвено белим кућама иако су преградни зидови у некима од летвица и сламе, што у нашим приземницама није био чест случај, зидови су били од цигле.
 
Buduća petospratnica na uglu Braće Baruh i Mike Alasa na Dorćolu.
41994226_745487565796411_4667282312784773120_n.jpg

Mislim da je na kraju izmenjen projekat da nema lokale u prizemlju.
 
Ovo na Dorcolu nije lose. Manko je minimalisticka stolarija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575848#p575848:37b04x0j je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Ned Okt 21, 2018 2:27 am[/url]":37b04x0j]
Примера градова који су сачували своје куће и кућице има много, али подсетићу само на Лондон који и данас има читаве четврти из 19. века у којима се сасвим лепо живи у једноспратним стилски уједначеним црвено белим кућама иако су преградни зидови у некима од летвица и сламе, што у нашим приземницама није био чест случај, зидови су били од цигле.
Meni je uvek bilo glupo što su ovdašnje vlasti, konkretno komunističke, obožavale da istrebljuju kuće i naselja s kućama i da ih zamenjuju soliterima i napakovanim kutija-za-šibice stanovima. Da su gradovi tada nastavili da rastu više u širinu (izgradnjom kuća) a ne u visinu, ne bismo danas imali ovakve betonske džungle u kojima je sve napakovano i zbijeno. Da ne bude zabune, nemam ništa protiv slučajeva gde se na nekada praznom zemljištu izgradilo nešto novo, kao npr na Novom Beogradu. Nego mislim na rušenje nekadašnjih starih naselja i kuća da bi se oslobodio prostor za solitere i betonske kocketine.
Ono... jeste Srbija mala, ali ne toliko da moramo da se zbijemo ko Kinezi u Hong Kongu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=576226#p576226:1nrsa241 je napisao(la):
And7rey » Pon Okt 22, 2018 4:11 pm[/url]":1nrsa241]Smor arhitektura, kao što su i Nemci smor narod.
Da li znaš šta je uošte na slici? Koja je svrha objekta (bila)?
 
Vrh