Akva Novi Beograd Blok 44 (sportsko rekreativni kompleks)

Diskusije o predloženim projektima, idejama i uticaju raznih projekata na Beograd

Moderator: Igor

Straxa
Beginner
Pridružio se: Čet Feb 07, 2019 12:43 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 28
Pohvalio: 1

Re: RE:

Postod Straxa » Uto Jun 25, 2019 7:40 am

vucko napisao:Grad uzima akvapark?
N. P. | 18. jun 2010. 21:57 | Komentara: 0
Prestonica bi mogla da preuzme nezavršeni vodeni kompleks u Bloku 44, jer investitori nisu završili radove u predviđenom roku. Projekat stoji pet godina
SRODNE VESTI

Srndać „izronio“ iz Dunava
Kupanje startuje 1. juna
Obijene prostorije Zaštitnika građana
Leš u kontejneru
Povređeni u sudaru nisu životno ugroženi
AKVAPARK, čija je izgradnja u Bloku 44 na Novom Beogradu započeta još pre pet godina, uskoro bi mogao da se nađe u rukama Beograda. Kako investitori zemljište, na kome se gradi vodeni kompleks, još nisu priveli nameni, prema prethodnom zakonu o planiranju i izgradnji ova lokacija mogla bi da im bude oduzeta i na tenderu dodeljena novom zakupcu.
Pošto je u međuvremenu na snagu stupio novi zakon, komisija za prestanak prava korišćenja građevinskog zemljišta obratila se nadležnom ministarstvu i zatražila mišljenje nadležnih. Sada čekaju zeleno svetlo za oduzimanje ove atraktivne lokacije na Novom Beogradu.
- Kada je reč o kompleksu u Bloku 44, trenutno se vodi postupak o prestanku prava korišćenja gradskog građevinskog zemljišta - kaže Petar Živanović, gradski sekretar za imovinsko-pravne odnose. - Prema Zakonu o planiranju i izgradnji iz 2003. godine, investitori su morali da u roku od tri godine završe izgradnju, međutim, oni to nisu uradili. U međuvremenu je donet novi zakon, u kome ne postoji ova odredba. Zato smo i zatražili mišljenje od Ministarstva za prostorno planiranje i čekamo njihovu odluku kako bismo znali šta dalje da radimo.
Živanović dodaje da bi problem moglo da predstavlja to što su investitori upisali pravo korišćenja nad zemljištem na kome je započeta gradnja akvaparka.
- Ukoliko grad preuzme lokaciju, biće raspisan novi tender kako bi se pronašao i zakupac ovog građevinskog zemljišta koje pripada Beogradu - kaže Živanović. - Novi investitor bio bi u obavezi i da isplati prethodnog vlasnika, tačnije da mu nadoknadi ono što je on do sada uložio.
Izgradnja vodenog kompleksa na Novom Beogradu počela je u oktobru 2005. godine, a planirano je da se posao završi za godinu dana. Međutim okončana je svega polovina prvobitno zacrtanih planova, a u projekat je uloženo više miliona evra. Prvobitni investitori bili su Vladimir Janković i Žarko Paspalj, ali su oni brzo odustali. Od tada je promenjeno nekoliko investitora, a poslednji koji su pokušali da završe započete radove bila je kompanija "Genel". Kako stvari stoje, Beograđani uskoro neće dobiti akvapark, barem ne na ovoj lokaciji.

JOŠ LOKACIJA
ZEMLJIŠTE u Bloku 44 nije jedino koje će grad ponovo preuzeti. Naime, u Beogradu postoji više od 60 lokacija gde nije započeta gradnja u predviđenom roku. Najveći deo zauzimaju društvena preduzeća koja su prestala da rade ili su u stečaju, tako da nisu u mogućnosti da realizuju planirane projekte.

PLANOVI
ZA izgradnju akvaparka bilo je predviđeno pet hektara u Bloku 44, i planirano - 11 bazena, 14 tobogana, kuglana, klizalište, kao i tereni za ekipne sportove. Investitori su želeli da postave i najvišu "kamikazu" u Evropi, koja bi dostizala 20 metara, ali i jedinstvene "porodične tobogane", duge 405 i 132 metra.

[url]http://novosti.rs/vesti/beograd.74.html:289147-Grad-uzima-akvapark[/url]
Nisam citirao komentar u proslom postu

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
SerbPacker
Intermediate
Pridružio se: Uto Mar 14, 2017 8:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 146
Pohvalio: 13

Re: RE: Re: Akva Novi Beograd Blok 44 (sportsko rekreativni kompleks)

Postod SerbPacker » Uto Jun 25, 2019 8:48 am

dex libris napisao:Ponoviću ovde nešto što sam već rekao na nekoj drugoj temi a vezano za ovu priču - ova lokacija je dobra za zatvoreni akva-park kakav postoji u Segedinu Veličina parcele je ista a segedinski ima čak i nekoliko otvorenih bazena. Imaju i podzemnu garažu, sve što i Beogradu treba..

Kompleks ima dve velike celine i centralni toranj sa liftom koji vodi do najviših tobogana. Ima različite sadržaje za sve uzraste a deo bazena je i na otvorenom, što je naročito zanimljivo zimi i noću. Na drugom spratu su velike teretane i kiosci sa hranom , kao u našim tržnim centrima.

Ono što je naročito zanimljivo je da Madjarska ima puno ovakvih kompleksa a neki su vrlo blizu Segedina kao Gyula, Makoi ili manji Morahalom - i svi su jako popularni kod naših ljudi - kad dodje raspust ili neki praznik, većina kola imaju naše tablice.

Cena - sigurno da košta i da su troškovi održavanja veliki ali ni cena ulaznica ne može biti niska.. Veliki grad kao Beograd ima potrebu za nečim ovakvim, što radi 365/365 i sigurno donosi profit.. Nisu Madjari budale da podižu tolike komplekse po celoj zemlji da bi pravili gubitke...

https://www.youtube.com/watch?v=pScxXGInvQU
Hm. Ne dovodi se u pitanje potreba, nego mogućnost ove države da taj projekat "isprati".
Prosto mislim da je stanje infrastrukture kod nas takvo da bi ovaj Akva park bio preveliko opterećenje. A po gradnji stambenih objekata vidimo da "privatni investitori" vole da se "nakače" na postojeću mrežu, puteva, energetike, vodovoda...
U "dogovoru" sa državom da maksimizuju profit.
Nemam razloga da mislim da bi ovde bilo drugačije. A bojim se da bi to bio smrtni udarac za već opterećene resurse u ovom kraju...
Tako da jedina situacija, po mom mišljenju, ja da se ponudi neka parcela van tih mreža, pa da onda neka studija isplativosti krene "od nule" I da se onda vide svi parametri.
Ovako će se dobiti nerealna slika...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
dex libris
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Okt 12, 2017 12:34 am
Kontakt:
Pohvaljen: 221
Pohvalio: 484

Re: Akva Novi Beograd Blok 44 (sportsko rekreativni kompleks)

Postod dex libris » Uto Jun 25, 2019 9:30 am

Ovaj predlog sam naveo zato što je parcela već data za akva-park pa bi zatvoreni bio mnogo smisleniji od otvorenog akva-parka. U Segedinu se takođe nalazi odmah pored velike reke i oni su imali probleme pri izgradnji podzemnih nivoa garaže zbog vode ali su to uspešno rešili.. A ulaganje u infrastrukru se uvek vraća... U protivnom, dobićemo ovde još jedan stambeni blok koji će samo dodatno zakomplikovati stvari.. Akva-park bi barem koristili svi..
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 15074
Pohvalio: 6274

Postod direktor » Uto Jun 25, 2019 9:44 am

Par strana je okacen zatvoreni akva park to treba da urade ...
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Пантограф
Expert
Pridružio se: Pon Apr 23, 2012 12:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8002
Pohvalio: 4992

Postod Пантограф » Uto Jun 25, 2019 11:50 am

dex libris » 24 Jun 2019 10:08 pm napisao:Ponoviću ovde nešto što sam već rekao na nekoj drugoj temi a vezano za ovu priču - ova lokacija je dobra za zatvoreni akva-park kakav postoji u Segedinu Veličina parcele je ista a segedinski ima čak i nekoliko otvorenih bazena. Imaju i podzemnu garažu, sve što i Beogradu treba..
https://www.youtube.com/watch?v=pScxXGInvQU

Deks, rado odlazim tamo, poslednji put u februaru, ali, Aquapolis u Segedinu koristi termalnu vodu, kao i svi takvi parkovi u Mađarskoj. Ima li je ispod Bloka 44?
Перспектива Београда: Tirana railway station was the central railway hub of Tirana, Albania... On 2 September 2013, the station was closed for passenger and freight transport, and was demolished to make room for a new boulevard that leads over the station area to the north. A completely new district will be created.
dex libris
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Okt 12, 2017 12:34 am
Kontakt:
Pohvaljen: 221
Pohvalio: 484

Postod dex libris » Uto Jun 25, 2019 12:07 pm

@Panto, i ja ga veoma rado posećujem... onda znaš kako bi nešto kao Aquapolis čučnulo ovde.. :)

Što se tiče primedbe za termalnu vodu, ona je u Segedinu samo u onim malim smrdljivim bazenima u drugoj hali, gde nisu tobogani - u ostalim bazenima nije. Ta voda je vrlo tamna i dosta agresivna pa se ne preporučuje boravak u njoj duži od 15 min, a deci je zabranjen ulazak.. A kako greju vodu za ostatak kompleksa to već ne znam..
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 7613
Pohvalio: 18291

Postod Дошљак » Uto Jun 25, 2019 12:25 pm

SRBO » Уто Јун 25, 2019 6:07 am napisao:тај код Панчевца може да искористи неке од силних термалних извора што су укопани ту. Кад су могли да закопају, могу и откопати. Могу и у Вишњичку Бању да га тутну па да стварно буде бања. Нешто као Ждрело код Петровца на Млави

Добар предлог за бању, генерално том источном крају Београда фале спортско-рекреативни садржаји, као и било какви забавни садржаји уопштено.
Mitroslav
Intermediate
Pridružio se: Sub Feb 09, 2019 11:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 111
Pohvalio: 110

Postod Mitroslav » Sre Jul 17, 2019 11:03 am

Zanimljivo bi bilo i lepo videti banju.
Što se akva parka zanimljvo bi bilo videti.Mada nekako mi ne ide stambeni blok i akva park.I lično sam više za neki park na periferiji,ali da to bude akva park i sa dečijim,a i adrenalinskim toboganima.Nigde u svetu nisam video otvoreni akva park u gradu,svugda se ti otvoreni akva parkovi grade na periferiji pa i van grada.
Primer Waterland Solun - https://www.google.rs/maps/place/Waterl ... 6127?hl=en
Pa se postavlja i pitanje koliko bi akva park bio ekonomski isplativ.Sa obrni okreni pare i muljanje strane sigurno je isplativ,ali sa druge normalne strane sigurno nije.
Mitroslav
Intermediate
Kontakt:

Postod Mitroslav » Sre Jul 17, 2019 12:02 pm

I da dodam lično,kad bih bio investitor,nikad ne bi u Beogradu otvori akva park,osim ako nije zatvoren,jer ovako ne bih imao isplativosti jer radim 3 meseca maksimalno i to bi mi bila jedina zarada.A morao bih da ulažem novac i u toku ostalih 9 meseca za održavanje tobogana i bazena.Znači zarada 0
SerbPacker
Intermediate
Pridružio se: Uto Mar 14, 2017 8:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 146
Pohvalio: 13

Postod SerbPacker » Sre Jul 17, 2019 6:43 pm

Mitroslav napisao:I da dodam lično,kad bih bio investitor,nikad ne bi u Beogradu otvori akva park,osim ako nije zatvoren,jer ovako ne bih imao isplativosti jer radim 3 meseca maksimalno i to bi mi bila jedina zarada.A morao bih da ulažem novac i u toku ostalih 9 meseca za održavanje tobogana i bazena.Znači zarada 0
Pa to sam ja pisao ranije, ne vidim kako otvoreni akva park može biti isplativ. A zatvoreni je mnogo skuplji i ne isplativ za standard koji postoji kod domaćeg stanovništva...
No ako uleti neki perač para sve je u igri...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
Mitroslav
Intermediate
Kontakt:

Postod Mitroslav » Sre Jul 17, 2019 7:24 pm

Upravo tako.Da pričamo o akva parku na halkidiju,pa bi imogao proći otvoreni zbog turista,ali otvoren park u Beogradu...
Ali naravno sa obrni okreni pare i muljanjem sve je isplativo.
Tikvica
Intermediate
Pridružio se: Sre Okt 10, 2018 10:31 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2218
Pohvalio: 59

Postod Tikvica » Sre Jul 17, 2019 8:46 pm

dex libris napisao:@Panto, i ja ga veoma rado posećujem... onda znaš kako bi nešto kao Aquapolis čučnulo ovde.. :)

Što se tiče primedbe za termalnu vodu, ona je u Segedinu samo u onim malim smrdljivim bazenima u drugoj hali, gde nisu tobogani - u ostalim bazenima nije. Ta voda je vrlo tamna i dosta agresivna pa se ne preporučuje boravak u njoj duži od 15 min, a deci je zabranjen ulazak.. A kako greju vodu za ostatak kompleksa to već ne znam..
Kasno sam se uključio u ovu temu.
Dex,Panta je u pravu,svuda je termalna voda u akvapolisu jedino što je ona smrdljiva kako ti kažeš,u ona dva bazena u medicinskom delu sa više sumpora u sebi.Naravno u ovom delu sa toboganima je dodatno rashlađena.
Pametna je ideja da ovaj naš akva park radi cele godine a možda bi mogli da razmisle da deo ove tople vode iz Obrenovca (ako taj toplovod ikada ponovo naprave) iskoriste za zagrevanje celog kompleksa.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
Jedna slika govori više od hiljadu reči,a dve slike...

Povratak na “Opšte diskusije o projektima”