Teslin toranj

Diskusije o predloženim projektima, idejama i uticaju raznih projekata na Beograd

Moderator: Igor

Гага
Expert
Pridružio se: Sre Dec 08, 2010 7:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 10710
Pohvalio: 17864

Postod Гага » Sre Feb 02, 2011 3:16 am

Интересантна и јако лепа вест која је малопре осванула у Блицу. Мислим да ово заслужује и посебну тему на форуму., па сам је и зато отворио.

Предлог градње торња Николе Тесле у Београду "Муње Николе Тесле обасјаваће Београд". Било би јако лепо кад би се ово остварило. Идеја је потекла од Српске академије иновационих наука, а торањ би обасјавале Теслине муње. Ово би била стварно јако лепа атракција и велика почаст нашем научнику.

Oставио сам и краћи коментар на Блицу, који је и објавио ову вест, а малопре сам приметио да је и на насловној страни Беобилта освануо овај текст из Блица.

Шта мислите у ком делу града би било најбоље да се гради Теслин торањ, ако се у опште усвоји предлог за градњу, Нови Београд, Лука Беогрда, ....

Прочитајте целу вест на:
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/232998/Munje-Nikole-Tesle-obasjavace-Beograd
jlaki
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 3:29 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 402
Pohvalio: 71

Postod jlaki » Sre Feb 02, 2011 12:11 pm

meni je i zvučalo kič, a i render izgleda tako... ne znam.
Stop automobilizaciji Beograda!
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5327
Pohvalio: 17070

Postod zexland » Sre Feb 02, 2011 2:51 pm

Ovo je odlicna ideja ! :vops: Svaka cast !

Eto nam nove i cisto nase atrakcije !

:gobb:
Live, Love & Create / Ζήστε, Αγάπη & Δημιουργώ
Archangel
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Apr 08, 2009 9:15 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 203
Pohvalio: 54

Postod Archangel » Sre Feb 02, 2011 3:08 pm

Ja sam više za lokaciju Luka Beograd ili pak na mestu savskog amfiteatra tu negde da se zbudži a i samim tim da se uredi jer bi tako moglo da se vidi i sa reke
razgradjevinar
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 7:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2308
Pohvalio: 1878

Postod razgradjevinar » Sre Feb 02, 2011 3:37 pm

ja se plasim, znajuci nas, da bi ovo na kraju ispala neka sprdnja od tornja i munja.

a lokacija park usce, taman da neko i ode da proseta tamo
Reks
Beginner
Pridružio se: Sre Jun 16, 2010 8:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 0

Postod Reks » Sre Feb 02, 2011 3:57 pm

Meni se ideja svidja, a za lokaciju se slazem sa ragradjevinarom, kakav bi to pogled bio sa Kalemegdana. :vops:
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3721
Pohvalio: 787

Postod vucko » Sre Feb 02, 2011 4:37 pm

Super ideja,moze i ova verzija

Slika
JohnnyLee
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 10:17 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5485
Pohvalio: 7882

Postod JohnnyLee » Sre Feb 02, 2011 5:18 pm

jes dir komrad, det iz d ril Sovjet Tesla kojl :)
где год да кренем, тај град ме прати
Београд мој, себи ме врати
где год да одем, тај град ме чува
кроз моју главу кошава дува
NenoN
Intermediate
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 12:19 am
Kontakt:

Postod NenoN » Sre Feb 02, 2011 6:05 pm

Super ideja, daj Boze da se ostvari.
Johnest_Hon
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 12:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1134
Pohvalio: 2430

Postod Johnest_Hon » Sre Feb 02, 2011 6:14 pm

Ah, C&C Red Alert, budi secanja! :laugh:
Hmm, ne znam, deluje malo kic, u smislu da smo se odjednom setili da je Tesla (americki naucnik) naseg porekla, pa hajde sad sto vise da to guramo, od aerodroma pa nadalje! Jos u svetlu najave ulaganja u nauku i centar za promociju iste.
To bih uporedio sa situacijom oko tenisa. Teniska nacija, ulaganja u teniske centre, akademije, itd.
A niko nije znao do pre dve tri godine sta je ''slajs'' i sl.
Za 10 godina niko se ziv nece baviti tenisom kad neko uradi nesto u ski skokovima, onda cemo verovatno praviti skakaonicu na Avali.
E zato mi je malo kic. :)
Ali ako neko iole normalan uradi projekat i detaljnu analizu, zapravo moze da bude super.
Sto se tice lokacije, ograniceni smo ''studijom'' na blok 42! :lool:
Vise lokacija bi bilo podobno.
Sto se tice Usca, mozda da se iskoriste temelji izmedju SIV-a i PC Usce, osnova je dovoljno velika da se tu smesti a ne da se rovari po parku!
hazard
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:51 am
Kontakt:
Pohvaljen: 225
Pohvalio: 234

Postod hazard » Sre Feb 02, 2011 6:22 pm

Johnest_Hon napisao:Hmm, ne znam, deluje malo kic, u smislu da smo se odjednom setili da je Tesla (americki naucnik) naseg porekla, pa hajde sad sto vise da to guramo, od aerodroma pa nadalje! Jos u svetlu najave ulaganja u nauku i centar za promociju iste.

Pa dobro nije bas kao da smo se odjedanput setili. Njegov muzej je u Beogradu jos od njegove smrti, njegove ime nose firme, skole stare pola veka, stoji mu onaj spomenik ispred ETFa decenijama, a i covekov lik je skoro na svakoj seriji novcanica od 50ih naovamo.

Tesla je (medj' narodom sto bi rekli, ne medju strucnjacima) kod nas poznatiji nego u Americi.
Reks
Beginner
Pridružio se: Sre Jun 16, 2010 8:42 pm
Kontakt:

Postod Reks » Sre Feb 02, 2011 8:30 pm

A ni ova ideja nije nova...
Citao u novinama intervju sa covekom koji je dao ideju Vordenklajf tornja, odnosno Teslinog tornja za prenos radio talasa koji nikada nije zaziveo...To je ovaj toranj

Slika

A evo tog clanka http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:261590-Teslin-toranj-u-srcu-Srbije
Johnest_Hon
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 12:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1134
Pohvalio: 2430

Postod Johnest_Hon » Sre Feb 02, 2011 8:34 pm

Dobro, to jeste, u pravu si, ali i ja sam. :laugh:
Ovo nije prvi put da se pominje Teslin toranj.
Cini mi se da je bilo slicnih prica 2006. i to u istoj godini kada je bila godina Tesle u Hrvatskoj.
Ali bilo bi dobro da konacno celu pricu oko Tesle stavimo u konkretnu funkciju, do kraja.
Eno na aerodromu uvece ne rade sva svetla Nikola Tesla.
Banalno, ali i nije,...
HaLyl
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pet Apr 03, 2009 12:08 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2

Postod HaLyl » Sre Feb 02, 2011 9:51 pm

Meni je ideja sjajna...i bilo bi fantasticno da Beograd dobije jos jedan prepoznatljivi objekat. Naravno, kao sto je vec receno, debelo treba paziti da se projektom ne zagazi u kic...sto je ozbiljan problem.

A sto se lokacije tice, po meni je lokacija Topciderskog brda vise nego idealna za jedan ovakav objekat. I to negde u zoni Hajd parka ili Muzeja 25. maj...pa cak sve gore do Topciderske zvezde.
Lokacija je po meni, nepotrebno zanemarena i jedan ovakav toranj bi se sjajno uklopio ovde negde :)

Slika

Zamislite jedno takvo cudo iznad Senjaka negde, kako dominira celim tim delom grada! :) Meni prosto fantasticno...

Slika
„Ko je imao sreće da se jutros probudi u Beogradu, može se smatrati da je za danas dovoljno postigao u životu. Svako dalje insistiranje na još nečemu, bilo bi neskromno."
shumar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Mar 09, 2010 1:11 am
Kontakt:
Pohvaljen: 41
Pohvalio: 142

Postod shumar » Sre Feb 02, 2011 9:59 pm

Sviđa mi se ideja gradnje Teslinog tornja, samo bih voleo da stvarno izgleda "svetski a naše". Dobilo bi se na turističkoj atraktivnosti a i krajnje je vreme da počnemo ulagati više i u nauku za koju nikad nema para. U svakom slučaju Teslin toranj bi trebao da izgleda impozantno ili ga ne treba ni graditi, u ovom slučaju nisam za polovično rešenje. E sad odakle pare je druga priča.

HaLylova lokacija mi je najbolja.
Poslednja izmena od shumar u Sre Feb 02, 2011 10:06 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3422
Pohvalio: 817

Postod boca-ica » Sre Feb 02, 2011 10:53 pm

Hoce li on biti pravi tj u funkciji ili samo da izgleda ko Teslin toranj
Trebalo bi obratiti pažnju i na to ako je samo spomenik onda treba da zadovolji samo panoramske uslove
ali ako će biti u funkciji nj. efekti pri radu, imaće uticaja na neke stvari pa i to će uslovljavati i nj.položaj
o tim mogucem uslovljavanju ostavljam nekome iz te struke
postoji 1.000 razloga za necu, a 1 za hocu :)
mastercat
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sub Apr 25, 2009 1:24 am
Kontakt:
Pohvaljen: 8

Postod mastercat » Sre Feb 02, 2011 10:55 pm

Dobra ideja,ocajan tajming
http://www.kajakanje.com/
http://www.joskoibosko.com/

It takes a brave man to be a coward in the Red Army
JohnyBgood
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 26, 2010 8:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 28
Pohvalio: 67

Postod JohnyBgood » Čet Feb 03, 2011 12:55 am

A ko za ovo treba da "pljune" ne tako malu lovu? Ako nadju privatnog investitora ja kazem samo napred, mada mi je zgrada krajnje neelegantna, cak zdepasta.

Izgleda ipak neko treba da se omasti otvarajuci nekakav centar, praveci projekte od kojih nece biti nista, i uopste prodajuci maglu narodu, samo ne znam u nadleznosti kog ministarstva ce ova kradja da bude. Ovaj pasus sve govori:

" Naučno-razvojni centar okupljao bi ljude koji imaju ideje za nove proizvode i tehnologije, a bavio bi se obrazovanjem mladih jer, kao kaže Rajačić, “možda se među nama krije neki novi Tesla, a mi ga ne prepoznajemo”.

Centar se ne bi poklapao sa drugim naučnim institucijama, već bi sarađivao s njima. U njemu bi postojale konferencijske sale, održavale bi se radionice, služio bi za povezivanje sa inovatorima u svetu. Ne isključuje se čak ni mogućnost da u ovom centru postoji i hotel. Na vrhu tornja, u kugli, bila bio neka vrsta izložbenog prostra.

- Želimo da stvorimo mesto odakle ćemo slati nove proizvode u svet, a ne samo da oni dolaze iz sveta kod nas. Mi danas nemamo razvojni centar ovakvog tipa koji bi bio povezan sa razvojnim centrima Evrope i sveta i sa kojima bismo sarađivali. Nemamo razmenu informacija sa svetom, a to je veoma bitno za svaki razvoj - objašnjava predsednik Srpske akademije inovacionih nauka. "

Ja ne znam gde taj koji je ovo pisao uopste zivi? Novi proizvodi i tehnologije se ne lansiraju iz svetlucavih palata od par stotina miliona evra, da neko stvarno hoce nekakav "research park" adaptirao bi neku staru fabricku halu ili skladiste. I ulozio u postojece laboratorije na univerzitetima koje se raspadaju (toliko o tome da je nekome stalo do "obrazovanja mladih"), a i u projekte sa njima. A ako "nemamo razmenu informacija sa svetom" dajte zaposlenima na univerzitetu pristup svetskim casopisima, nekakva kugla na tornju nam tu nece pomoci.

Najzad, kako to da u svetu nove proizvode lansiraju PRIVATNE FIRME a ne nekakvi drzavni instituti? Dakle, privucite privatne investitore pa samo napred (a cini mi se da oni hoce zaista inovacije i nije im do ogromnih disko kugli okacenih na vrh neke zgrade). Svaki put kada se drava mesa pre ces dobiti Duliceve racunare ili prevare tipa "Ocistimo Srbiju" nego neku "inovaciju" koju ces kao da prodajes svetu, pogledajte samo pistaljka.rs.

Sto se tice simbola Beograda, sto to ne bi bio most na Adi koji vec gradimo, ili lepo uredjena Karadjordjeva ulica? Bolje sagradite most preko Dunava za te pare, a ne da tom ulicom tutnje kamioni - i to na Pancevacki most koji samo sto se nije srudio u Dunav. Sto nam lepo nisu rekli koliko bi ovo cudo trebalo da kosta po stanovniku glavnog grada ako grad to treba da placa? A da ova izmucena, promrzla, i ogladnela Srbija ovo placa, onda nam stvarno treba jedan egipatski ustanak da se ova nasa "elita" malo urazumi.
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3721
Pohvalio: 787

Postod vucko » Čet Feb 03, 2011 12:59 am

Ovo sa munjama je preterano,ako ste bili na prezentaciji teslinog generatora znali bi koliko je bucan a kamoli tako neka gromada da se trosi,da ne govorimo koliko bi trosila struje.

Znam da ima nekoliko clanova foruma koji su Elektrotehnicari pa je bolje nek oni pojasne.

Toranj moze postojati samo kao izgled,ali bez munja,moze neki light show koji to imitira.A u tom tornju bi valjalo da bude i muzej nikole tesle jer mislim da vise zasluzuje od trenutnog.
zidar
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Mar 23, 2010 10:16 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2920
Pohvalio: 803

Postod zidar » Čet Feb 03, 2011 12:59 am

HaLyl napisao:A sto se lokacije tice, po meni je lokacija Topciderskog brda vise nego idealna za jedan ovakav objekat. I to negde u zoni Hajd parka ili Muzeja 25. maj...pa cak sve gore do Topciderske zvezde.
Lokacija je po meni, nepotrebno zanemarena i jedan ovakav toranj bi se sjajno uklopio ovde negde :)

Tako je, na Prokop ga stavite, da imamo dva faraonska gradilista u jednom :rolleyes:
Poslednja izmena od zidar u Čet Feb 03, 2011 1:00 am, izmenjeno 1 put ukupno.
www.BelgradeMaps.com - mape gradskog prevoza
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.imamoplan.com - uticajna grupa
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5327
Pohvalio: 17070

Postod zexland » Čet Feb 03, 2011 1:59 am

:laugh:

:gobb:
Live, Love & Create / Ζήστε, Αγάπη & Δημιουργώ
HaLyl
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pet Apr 03, 2009 12:08 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2

Postod HaLyl » Čet Feb 03, 2011 2:47 am

Za razliku od Luke Beograd ili Usca gde sve puca od izgradnje :)
„Ko je imao sreće da se jutros probudi u Beogradu, može se smatrati da je za danas dovoljno postigao u životu. Svako dalje insistiranje na još nečemu, bilo bi neskromno."
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3422
Pohvalio: 817

Postod boca-ica » Čet Feb 03, 2011 9:42 am

@zidar
Bravo.... :kk: ,, Tako je, na Prokop ga stavite, da imamo dva faraonska gradilista u jednom ,, ... :kk: :laugh: :kk:
:laugh: Pharaoh building :laugh: :lool: :laugh: :kk:
Eto... Prokop dobi i kuma.... :) a od kuma, ime Pharaoh building :) ::lool: :laugh: :lool: :kk:
Poslednja izmena od boca-ica u Čet Feb 03, 2011 9:46 am, izmenjeno 1 put ukupno.
postoji 1.000 razloga za necu, a 1 za hocu :)
dragan44
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Sep 17, 2009 2:32 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1

Postod dragan44 » Čet Feb 03, 2011 9:49 am

Dobra fora. Još jedna Beogradska atrakcija ili sprdnja,
to možda zaživi u sledećem milenijumu u ovom teško, ako je to tačno da će da se gradi onda je najbolje na nekom brdu de će se videti iz svih krajeva grada, kao toranj na Avali ili vrh pivona mosta na Adi.
Ako se obistini bilo bi to super atrakcija, kao ATOM U Briselu
Živi bili pa videli
:grand: :grand: :grand:
matoro zanovetalo
Wile E. Coyote
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Jul 15, 2009 6:31 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8

Postod Wile E. Coyote » Čet Feb 03, 2011 10:04 am

Свиђа ми се идеја, може бити супер атракција, а таман би се Теслин неостварени сан, бар као приказ њега, видео у природи.
Homer Jay: "Ko želi dostojanstvo, neka emigrira, ovo je zemlja za mazohiste... a ja sam jedan od njih."
Goldstein: "Što se nisi registrovao kao Њиле?"
mastercat: "93 strane o metrou bog te mazo, a od metroa ni milimetar"
GOJE: "Naši saobraćajni mozgovi najviše na svetu vole dve stvari: 1. SEMAFOR 2. 60km/h"

Povratak na “Opšte diskusije o projektima”