Šta je novo?

Zgrada Tuzilastva Kneza Milosa - [ Objekat javne namene | 12 170kvm ]

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.725
Pohvaljen
37.624
Izvor: Beobuild.rs

Zgrada Tužilaštva Kneza Miloša

110523-TUZL-VS-01.jpg


Pre malo više od mesec dana završen je konkurs za projekat nove zgrade Republičkog javnog tužilaštva, koja je planirana u ulici Kneza Miloša, nedaleko od zgrade Ministarstva spoljnih poslova. Pobednik konkursa je ARCVS studio, a mi ovog puta našim posetiocima ekskluzivno predstavljamo pobednički predlog, koji je prvu nagradu osvojio u konkurenciji četri arhitektonska biroa.

Iako je konkurs za idejno rešenje završen, projekat je još uvek u fazi prikupljanja dokumentacije i nije moguće pouzdano reći kada će se krenuti u izradu projektne dokumentacije i konkretno, u izgradnju objekta.

Zgrada tužilaštva će se prostirati na osam nadzemnih etaža, koje će pokrivati 12170 metara kvadratnih, kao i dodatnih 6760 kvadrata u podzemnom delu. Prema zamisli arhitekata studija ARCVS, na prizemnoj etaži nije se insistiralo na uobičajenim oblicima, poput kolonada, velikih stepeništa ili portala. Njihov predlog je nešto spontanije rešenje, koje je u mnogo direktnijoj vezi sa ulicom i prolaznicima, oslonjeno na snažan drvored u Ulici Kneza Miloša. Ako se u obzir uzme činjenica da se kontakt ovakve institucije sa građanstvom vrši kroz holove, čekaonice i pisarnice, onda do izrazaja dolazi ovakav koncept prilaza objektu i vizuelno-funkcionalne komunikacije prizemlja i ozelenjenog trema sa trotoarom ispred objekta.

Prema rečima arhitekata, problem koji se nikako nije mogao izbeći jeste presecanje trotoara saobraćajnim rampama. Automobili će iz tog razloga morati da pristupaju garaži sa prednje strane objekta, prelazeći preko trotoara i to je jedina funkcionalna zamerka, koju autori nisu mogli rešiti na drugačiji način.

Objekat visinski prati već formiran niz u ovoj ulici, a kako su nam u ARCVS birou rekli, objekat je zamišljen da korespondira za bogatom plastikom poljske ambasade sa leve strane, zatim umerenošću stmabenog objekta sa desne strane, kao i vizurom kupole Ministarstva spoljnih poslova.

Ekskluzivno vam predstavljamo rendere buduće zgrade Republičkog javnog tužilaštva, urađene prema ideji pobedničkog predloga.

Rendere buduceg objekta mozete pogledati u vesti na prvoj strani sajta na linku http://www.beobuild.rs/read.php/491.html
 
Cestitke ARCVS, jos jednom ste na konkursu dokazali da je kvadar sa bocnim staklenim fasadama najadekvatnije i najelegantnije resenje za svaki zadati program i svojom doslednoscu zasluzeno osvojili prvo mesto.

Dosta vise konkursa, dajte lepo Redzicu da popuni sve rupe u gradu, za svaku namenu odgovarajuci kvadar sa natpisom sta se unutra nalazi.


podsecam da je studio ARCVS dobitnik 3.nagrade na konkursu za naucni centar u bloku 39 i 1. nagrade na konkursu za beton halu koju deli sa japancima.

05.jpg

05.jpg
 
zgarda izgleda super ali bolje je da srede neku napustenu zgradu u bg i da se ne raspiaju parama
 
Ови конкурси су постали већа семјурија него обично.Дакле,они више не служе за замајавање народа лепим пројектима већ искључиво за пуњење џепова појединих чланова ДС-а који су сплетом несрећних околности добили диплому.
 
da da bas tako eno zvrziji zgrada beobanke prazna ili zgrada generalstaba neka uloze pare obnove i manje ce kostati nego ova nova zgrada, a i drugo samo gomilamo administaciju
 
Da li je ovo uopste bio javni konkurs,nisam ni cuo za njega uopste?
 
Potpuno prosecna zgrada. Nit je lepa nit ruzna. :/

Medju svim stakleno-metalno-plasticnim kvadrima koji su izgradjeni u Beogradu, ovo je jos dobro.
 
одвратна зграда, уопте се не уклапа у целину те стране улице
 
I meni je nekako cudno kako su je tu uklopili, pored zgrada iz drugog perioda, koje pritom izgledaju neuporedivo lepse. Ne znam da li je jeres danas u 21 veku praviti fasade zgrada kakve su nekada bile, da bi se uklopile na mestima gde vec postoje ocuvane, ali i rupe pa nemamo celinu. To isto bi se mogli primeiti u Karadjordjevoj gde su isto tako rupe. Spolja fasada koja pripada nekom drugom periodu, a unutra moderna zgrada.
 
zidar":3su0qlh1 je napisao(la):
Cestitke ARCVS, jos jednom ste na konkursu dokazali da je kvadar sa bocnim staklenim fasadama najadekvatnije i najelegantnije resenje za svaki zadati program i svojom doslednoscu zasluzeno osvojili prvo mesto.

Dosta vise konkursa, dajte lepo Redzicu da popuni sve rupe u gradu, za svaku namenu odgovarajuci kvadar sa natpisom sta se unutra nalazi.


podsecam da je studio ARCVS dobitnik 3.nagrade na konkursu za naucni centar u bloku 39 i 1. nagrade na konkursu za beton halu koju deli sa japancima.

http://www.arcvs.com/Arcvs/blok39/img/05.jpg
http://www.arcvs.com/Arcvs/betonhala/img/05.jpg
Nazalost nisi se gotovo uopste osvrnuo na ovo pobednicko resenje sem da si dao neki opsti komentar tipa da im je sve slicno i da su osvojili vec dve nagrade na dva drgua projekta.

Za razliku od bloka 39 i beton hale ovo je daleko primereniji objekat i po meni nenametljiv u ulici u kojoj se nalazi i ukoliko se ispostuje render i stakla koja su prilicno transparentna onda bi to mogao biti sasvim dobar objekat
 
:kk: igore, sgrada uopste nije ruzna, i uklapa se bas fino sa ostalim zgradama, pogotovo mi se svidja nagalseni V stubovi, i transparentnost fasade, koja ocigledno je metafora za sta ljudi ocekuju od tuzilastva..... takodje mi se svidja cist zid po bokovima, koji prepusta okolnim zgradama da dodju do izrazaja... i soldnost zgrade i snazna masivnost betona ukazuje na to da tu treba da bude neka mocna institucija,
 
@bulevarac
Ne znam koliko je moguće napraviti novu zgradu koja će da izgleda kao autentične iz tog perioda, a da to ne ispadne kič.
Ali jeste moguće upotrebiti neke elemente dizajna.
Ima i u Beogradu odličnih primera novih zgrada građenih po ugledu na one iz 30-ih.

Slike preuzete sa SSC:
dyqbsm.jpg

DSC09955.jpg
 
Igor je postavio temu u 01,30 h sticajem okolnosti pročitao sam je u 02,30 h i od tada pokušavam da razumem ali ne ide
Molim ako može nek bilo ko, objasni lepotu vrednost ravne , glatke, staklene fasade koja je još providna a pritom vodeci racuna o nameni i značenju te zgrade .
Skoro sam video jednu staklenu fasadu u Baba Višnjinoj koja je meni lepa Ima profilisana stakla i svoim oblicima i detaljima priča neku priču i zavlači se čoveku pod kožu.
Po datoj slici neprofilsana glatka, staklena fasade koja je još providna - nit je osećam nit je razumem nit shvatam poruku
Hajde nek neko kaže koju lepu i vrednu reč o njoj. :) pa da mi bude jasnije.
 
ponavljam sta sam napisao pre : zgrada uopste nije ruzna, i uklapa se bas fino sa ostalim zgradama, pogotovo mi se svidja nagalseni V stubovi, i transparentnost fasade, koja ocigledno je metafora za sta ljudi ocekuju od tuzilastva..... takodje mi se svidja cist zid po bokovima, koji prepusta okolnim zgradama da dodju do izrazaja... i soldnost zgrade i snazna masivnost betona ukazuje na to da tu treba da bude neka mocna institucija,
Last edited by bg259 (Today 12:56:52)
 
Prizemlje u onom staklu mi izgleda kao neki fancy shoping centar.
 
Samo jedna rec mi pada na pamet po pitanju ovog objekta.

Jezivo...
U svakom pogledu.

Ali ajde bolje neg rupendaca koja godinama tu stoji ( ako rupa moze da stoji, posto je rupa, mozda da kazemo postoji ).
 
ajde objasni sad zasto je jeziva, ako mozes da bi razumeli , na ovom forumu niko nikad nece da govori o arhitekturi, samo o politici ili necem trecem, kad sam prvi put se uclanio na ovaj forum ja sam mislio da ce svi da diskutuju zgrade i arhitekturu... al sam se zaje*******ao :/
 
bg259":3oph09rs je napisao(la):
ajde objasni sad zasto je jeziva, ako mozes da bi razumeli , na ovom forumu niko nikad nece da govori o arhitekturi, samo o politici ili necem trecem, kad sam prvi put se uclanio na ovaj forum ja sam mislio da ce svi da diskutuju zgrade i arhitekturu... al sam se zaje*******ao :/

imam oci :lol:
 
bg259":2ykemwll je napisao(la):
ponavljam sta sam napisao pre : zgrada uopste nije ruzna, i uklapa se bas fino sa ostalim zgradama, pogotovo mi se svidja nagalseni V stubovi, i transparentnost fasade, koja ocigledno je metafora za sta ljudi ocekuju od tuzilastva..... takodje mi se svidja cist zid po bokovima, koji prepusta okolnim zgradama da dodju do izrazaja... i soldnost zgrade i snazna masivnost betona ukazuje na to da tu treba da bude neka mocna institucija,
Last edited by bg259 (Today 12:56:52)
Slažem se.
Takođe, naglasio bih da je ovo način, na koji staklo treba da se upotrebljava na fasadi. Da su drugi arhitekti imali sličan pristup, ne bismo imali averziju prema staklenim zgradama.

Jedino je postalo žešće sumnjivo da Redzić dobija baš na svakom konkursu....
 
Izgleda da je dovoljno, od svih raspoloživih opcija u nekom programu za projektovanje znati
1 - nacrtati kvadar
2 - iz palete odabrati teksturu stakla
i ništa više.... osim naravno
3 - smisliti neku dobru žvaku koja bi trebalo da sakrije da autor nema mašte i ne poznaje ostale opcije u tom istom programu
4 - lupiti da se uklapa u ambijent i ostati živ

I eto nam arhitekture i neshvaćenog aritekte koji ne može da stvara u ovako zatucanoj i zaostaloj sredini :)


Sažeto - još jedan stakleni kvadar i jedna stvarno dobra žvaka.
 
Evoga relja odmah sve okolo da diskretno nazove budalama..... srecom da si ti toliko pametan... da nekazem nesto gore ! :bash:
 
zgrada je cista i jednostavna, doduse malo stidljiva u odnosu na okolinu ali krajnje odmerena u skladu sa svrhom, vremenom i prostorom gde se nalazi. jedno veliko HVALA BOGU i vracanje na stare staze arhitekture u drzavnim institucijama ( ma kakve one bile).
lepo bi bilo ako neko ima neki plan da vidimo i unutrasnjost, ako se tu kriju i jos neki fluidni oblici ili assimetrije, onda stvarno veliki plus!
 
Vrh