Šta je novo?

Trg Republike i Galerija na trgu

Don't mind if I do ;)

Bolje je od prethodnih varijanti koje sam videla, ali je ovaj deo sa strane (između staklenog dela i bioskopa Balkan i susedne mu zgrade) stvarno ružan, a i čini mi se da su ljudi na prvih nekoliko renderinga mnogo manji nego što bi trebalo...
 
ma sta znam,sigurno je bolje od sadasnjeg stanja...jedino sto se nadam da ce pored staklenca da ruse i one odvratne nadogradnje iznad bioskopa balkan[one kuce]....
i slazem se sa prethodnim postom da resenje izmedju starih zgrada[tamo gde je danas do jaja i staklenog dela,nije bas najbolje..nekako mi deluje ovaj vidljivi beton kao neka japanska arhitektura sa sitnim otovorima i betonom,stim sto je prizemlje skroz skroz u staklu i tu vidim neku kontradiktornost izmedju prizemlja i ostatka gradjevine...
sve u svemu,prilicno ok...
 
cly-redix":2w3jgs3l je napisao(la):
ma sta znam,sigurno je bolje od sadasnjeg stanja...jedino sto se nadam da ce pored staklenca da ruse i one odvratne nadogradnje iznad bioskopa balkan[one kuce]....
i slazem se sa prethodnim postom da resenje izmedju starih zgrada[tamo gde je danas do jaja i staklenog dela,nije bas najbolje..nekako mi deluje ovaj vidljivi beton kao neka japanska arhitektura sa sitnim otovorima i betonom,stim sto je prizemlje skroz skroz u staklu i tu vidim neku kontradiktornost izmedju prizemlja i ostatka gradjevine...
sve u svemu,prilicno ok...
Dobrodošao ;)

Za te zgrade iza Galerije je problem zato što su one zavedene pod tačku "nacionalizacija" pa se čeka rešavanje tog problema da bi se videlo kako dalje. Tek kada se reši to onda bi galerija mogla lako da se proširi i na taj deo trga.
 
Takodje je plan da se ove godine konacno krene sa više puta odlaganim rušenjem "Staklenca" cime bi se oslobodio prostor za gradnju galerije. Urbanisticki plan za Trg Republike ce se uskoro nalaci na javnom uvidu, a da bi se raspisao tender za projektovanje i kasnije izgradnju ovog objekta treba pricekati završetak zakonskih rokova.
Nesto mi se ipak cini da cemo se mi nacekati dok se Galerija izgradi, pogotovo kad se setim da je Bogdanovic rekao da njena gradnja "zavisi od para". Takodje, ne zaboravite da je ovo zbog donosenja Ustava izborna godina na lokalu, svasta moze da se desi.
Neka za pocetak ispune taj "plan" i sruse Staklenac pre izbora. Takodje, ako nam i Galeriju bude "ukrasavala" nadogradnja na Trgu onda pisi propalo, Stevo ne vidim kakve veze te nakaze imaju sa "nacionalizacijom" ako mislimo na isto.

Meni se projekat dopada (pogotovo ovaj pogled iz Kolarceve), drago mi je sto ostaje plato ispred Doma vojske, jedino sam kao i prethodnici skeptican u vezi sa izgledom dela u Makedonskoj ali ajde da im verujem :)
 
B92>blogs » Đorđe Bobić
TRG REPUBLIKE i o njemu

.....Planira se izgradnja Gradske galerije na poziciji staklenca po idejnom projektu sa javnog konkursa od pre dve godine.
Gradska galerija je multifunkcionalan objekat za sve vrste umetnosti, komunikativan, transparentan i dostupan bez prepreka.
U njemu se događa prezntacija onoga što beogradski i strani umetnici stvaraju.
To je mesto komunikacije, mesto gde umetnici pokazuju svoje delo.
To je mesto gde se Beograd prezentuje svetu i gde prima informacije iz okruženja.
Zbog toga je objekat svojim arhitektonikom otvoren ka spolja i sa trga se sagledava događaj unutar ugrade.
Zašto Gradska galerija?........
http://blog.b92.net/node/5900
 
Ne izgleda uopste lose. Moderno i sa ukusom! Bez zelenog i plavog stakla :) Ono sto se meni svidja je da ce se pored pozamasne velicine te galerije, zahvaljujuci njenoj transparentnosti otvoriti prostor na trgu. Staklo kao dominantni materijal pomoci ce da se postigne taj efekat. Jos ako bude uspeo plan da se izmesti saobracaj odatle bice super. Dobicemo onda konacno pravi trg kao centar grada. Samo da se obistini ceo projekat u neko dogledno vreme.
 
Činjenica je da se izgradnjom galerije na tom mestu gubi jedan lep park. Mnogi će reći da je to parkić a ne park. Ali, ipak šteta je. Naravno, staklenac treba srušiti kao i onu divlju gradnju (što se ne objavi ko je odgovoran za nju). Zgrada galerije oduzeće trgu njegovu širinu i osećaj prostranstva. Imam utisak da će trg nekako biti skučen i "ugušen". Sve u svemu moglo se naći bolje rešenje a galerija se mogla podići na Novom Beogradu mozda baš u bloku 26 o kome se sada toliko govori. Koliko vidim to će biti blok bez apsolutno ikakvih kulturnih sadrzaja. Ja sam pristalica čuvanja starih zgrada ali mozda je ipak trebalo srušiti bioskop Balkan i ostale zgrade do Makedonske i onda naći neko grandioznije rešenje za trg.
 
Odlicno!!! Konacno jedan uravnotezen projekat i u skladu sa svetskim trendovima. Jedva cekam da vidim taj objekat na tom mestu.

Sto se tice dela zgrade koji je uradjen u betonu, za to bih rekao da je najbolji deo projekta i u skladu sa svetskim tedencijama. Cist beton, tj. specijalni beton kao zavrsna podloga, izgleda mnogo bolje nego povrsine presvucene nekim kamenom. Pogledaj te ulaze u garaze Narodne banke, pa cete se uveriti.
 
WOW, Izgleda sasvim solidno, mozda cak i odlicno :D Bilo bi super kada bi i ceo trg sredili u tom modernistickom stilu, a tu mislim pre svega na ulice.
 
Jedno pitanje vezano za Trg, Terazije i BeLaM:

da li bi ispod Trga onda isto isli plitki tuneli za laki metro? Ako bi se malo izmenila trasa jel bi mogli da se iskoriste postojeci podzemni prolazi (na primer ispod Kolarceve i Terazija) za stanice i eventualno trase?

Drugo pitanje:

da li se vec radi neka dugorocna studija za resavanje saobracaja na Trgu, tj. zatvaranja celog potesa izmedju buduce galerije, pozorista, narodnog muzeja, pa mozda ukljucujuci i celu Kolarcevu ulicu? Znam da je uradjeno ono mini resenje, da automobili iz Kolarceve vise ne skrecu levo prema Vasinoj i Francuskoj vec samo prema Makedonskoj, ali jel postoji nesto ozbiljnije, sa resenjem i za gradski saobracaj i za komplex garaza na Trgu?

Hvala
 
Nenad":22w24p1j je napisao(la):
Jedno pitanje vezano za Trg, Terazije i BeLaM:

da li bi ispod Trga onda isto isli plitki tuneli za laki metro? Ako bi se malo izmenila trasa jel bi mogli da se iskoriste postojeci podzemni prolazi (na primer ispod Kolarceve i Terazija) za stanice i eventualno trase?
Mislim da je to mnogo plitko. Zamisli samo kako bi se tresle Terazije kada prolazi kompozicija...

Dubina za laki metro jeste plica od klasicnog, no ni ona sigurno nije manja od 10ak m.
 
Steva":28c66a1v je napisao(la):
cly-redix":28c66a1v je napisao(la):
ma sta znam,sigurno je bolje od sadasnjeg stanja...jedino sto se nadam da ce pored staklenca da ruse i one odvratne nadogradnje iznad bioskopa balkan[one kuce]....
i slazem se sa prethodnim postom da resenje izmedju starih zgrada[tamo gde je danas do jaja i staklenog dela,nije bas najbolje..nekako mi deluje ovaj vidljivi beton kao neka japanska arhitektura sa sitnim otovorima i betonom,stim sto je prizemlje skroz skroz u staklu i tu vidim neku kontradiktornost izmedju prizemlja i ostatka gradjevine...
sve u svemu,prilicno ok...
Dobrodošao ;)

Za te zgrade iza Galerije je problem zato što su one zavedene pod tačku "nacionalizacija" pa se čeka rešavanje tog problema da bi se videlo kako dalje. Tek kada se reši to onda bi galerija mogla lako da se proširi i na taj deo trga.
hvala na dobrodoslici:D
ne pricam ja o zgradama iza,vec o nadogradnji koja se vidi jako lepo iz decanske ulice..neko se prethodnih godina sluzio onom,gde god nadjes zgodno mesto ti nadogradnju posadi.
na zalost,nisam u beogradu,ali bih veoma rado slikao to i okacio na sajt.

sto se starih zgrada iza staklenca tice,tipa bioskop balkan i onaj tamo prostor...sta znam,mozda ne bi bilo lose da se srusi i da se dobije jedna nova celina,koja se ne sastoji iz nekoliko arhitektoskih delova..
jer ovako mi se cini da ce jedina stvar koja ce se desiti biti to da ce umesto staklenca niknuti jedan novi staklenac u vidu galerije a da ce trg kao trg[dozivljaj prostora] ostati nekako isti.
moze biti i da gresim,cak bih i voleo da je tako...

a posto sam pesimista da ce se to uopste i izgraditi u sledecih par vekova[kao i sve] onda ni skepticima ni entuzijastima ne ostaje nista nego da komentarisu renderinge preko neta
pozdrav! :) :)
 
Nenad":340xnwa7 je napisao(la):
Jedno pitanje vezano za Trg, Terazije i BeLaM:

da li bi ispod Trga onda isto isli plitki tuneli za laki metro? Ako bi se malo izmenila trasa jel bi mogli da se iskoriste postojeci podzemni prolazi (na primer ispod Kolarceve i Terazija) za stanice i eventualno trase?
Не, испод трга је предвиђено да иде дубоки тунел. Он би ишао од Саве све до трга Николе Пашића где би прешао у плитак тунел.
trasatrasa.jpg

За велику слику клик ;)

Више информација на: сајту Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда

Поздрав!
 
Delim misljenje da nije dobro da se rusi onako lep parkic. Osim toga , park sa spmenikom cini i jednu kulturnu celinu, pa mi se ne svidja ideja da se rusi. Takodje se slazem da ce Trg izgubiti na sirini zbog dimenzija zgrade, koja samim tim sto nema vise otvoren prostor u sredini kao na pocetnom projektu deluje masivnije. Pogled iz Makedonske me podseca na novi kineski trzni centar u blokovima. Gledano iz Kolarceve izgleda odlicno i bilo bi dobro da se takva "prozracnost" mogla odrzati iz svih perspektiva.
 
Gradski urbanisti izabrali definitivno rešenje za budući izgled Trga Republike
Garaža i metro ispod celog Trga

Urbanisti Beograda definitivno su se opredelili da se na Trgu Republike sruši „Staklenac“, na njegovom mestu sazida gradska galerija, pod zemljom metro stanica i garaža, a saobraćaj, osim za vozila GSP, izmesti sa Trga i iz Vasine ulice.

Plan detaljne regulacije je gotov i uskoro će biti na javnom uvidu.
- Ideja je da se Trg Republike proširi na prostor od Knez Mihailove ulice do Doma vojske bez dramatičnih saobraćajnih prepreka, koje su do sada težište Trga usmeravale na prostor od Vasine ka Knez Mihailovoj. Donji deo, između Narodnog pozorišta i „Staklenca“ ostao je marginalizovan, neuklopljen u okruženje i neartikulisan - kaže gradski arhitekta Đorđe Bobić.

Na mestu „Staklenca“ planira se, kaže on, izgradnja gradske galerije po idejnom projektu sa javnog konkursa od pre dve godine. Gradska galerija će biti multifunkcionalan objekat za sve vrste umetnosti, komunikativan, transparentan i dostupan, bez prepreka. U njemu će se pokazivati ono što beogradski i strani umetnici stvaraju.

trg.jpg


Na konkursu raspisanom pre dve godine, pobedilo je idejno rešenje dve mlade arhitektice Natalije Ristanović i Bojane Puzić. Pošto u vreme raspisivanja konkursa plan detaljne regulacije nije bio završen, njih dve su angažovane da svoje prvobitno idejno rešenje usklade sa planom. Tako se buduća galerija površinski povukla iz parka ispred Doma vojske, ali je „otišla“ u visinu venca Narodnog pozorišta. Ispod zemlje nalaziće se depoi i garaža od oko 8.000 kvadrata, a čitav objekat imaće ukupno 20.000 kvadratnih metara.
Prema Bobićevim rečima, planirana je izgradnja podzemnog nivoa Trga izmedu Doma štampe, Narodnog muzeja i Vasine ulice sa vezama ka svim okolnim zgradama. Metro stanica će biti ispod Trga. Iz metroa će se izlaziti u podzemni trg koji će imati brojne sadržaje. Takode, ispod Trga se planira izgradnja javne garaže.
- Plan će najzad definisati i status objekta uz Ulicu braće Jugovića, posebno zgrada iza biskopa koja prkosi logici. Suština i cilj plana je promovisanje rešenja koje će urediti Trg, zaštiti staru urbanu matricu, ponuditi nove sadržaje primerene vremenu i potrebama i pružiti mogućnost budućim generacijama da unapređuju Beograd - objašnjava gradski arhitekta.

Bez automobila
Bitna promena predviđena Planom detaljne regulacije je zabrana saobraćaja za automobile na Trgu i u Vasinoj ulici. Saobraćaj će iz Kolarčeve biti preusmeravan na Makedonsku ulicu, odatle levo u Braće Jugovića do Doma Vojske i dalje u Francusku. Vozila GSP saobraćaće kao i do sada.
Blic : http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=4817
 
Objekat kao objekat mi se dopada, ali nije ništa spektakularno, novi staklenac, samo primeren aktuelnim trendovima i stilu gradnje staklom. Smatram da mu mesto nije na Trgu Republike. Pre negde na Novom Beogradu ili eventualno u perspektivi na Savskom Amfiteatru ili zašto ne na Ušću pored Muzeja savremene umetnosti i buduće Opere. To bi bio jedan lep set na jednom mestu.

Objekat je jednostavno ogroman i potpuno bi zauzeo i ono malo slobodnog prostora na Trgu koje mu daje širinu, perspektivu i osećaj prostornosti (space). Ali to (prostornost i osećaj za prostor) za beogradske gradske urbaniste i arhitekte ali i nestručnu javnost nije nikakvo merilo niti kvalitet. Ustvari ogledalo i main stream beogradske arhitekture i gradnje se i ogleda u tome da se neki objekat samo negde uglavi, da se utisne, da se bilo koji slobodan prostor nekako zgusne, stisne i zgrči. Pri tome se ne misli niti na prostor oko objekta niti na arhitekturu okruženja, što je od odlučujućeg značaja za izgled tog ukupnog prostora kao celine. To je po meni najveći problem gradnje u gradu, veći i od divlje i neplanske gradnje i nadgradnje. Svaki objekat se posmatra zasebno za sebe i potpuno je nebitno onima koji ga projektuju kako će se uklopiti u okruženje, kao ni funkcionalnost i kvalitet svega onoga što je van objekta, prilazi, parking, zelenilo, taj ceo ambijent, a što je jednako važno kao i izgled i funkcionalnost samog objekta. To je suština kvaliteta života u jednom gradu.

I da se vratim na gradsku Galeriju. Ona se po meni uopšte ne uklapa u okruženje. Trgom bi trebalo da dominiraju Narodno pozorište (ne samo njegovom pročeljnom fasadom kao danas, u tom cilju bi trebalo srušiti i onu staklenu zgradu levo od pozorišta), Narodni muzej i Dom Vojske koji je takodje jedna veoma lepa gradjevina. Red zgrada sa bioskopom Balkan bi mogao da ostane tu gde jeste, ali da se obnovi i renovira i prilagodi izgledu okruženja, pre svega izgledu tri zgrade koje dominiraju Trgom. Za ceo prostor trga idealno rešenje, po meni bi bilo nešto slično onom jednom rešenju predloženom za Terazijsku terasu, posebno iz razloga što je na tom mestu planirana podzemna stanica metroa, tako da bi to bilo nekakav silazak u stanicu metroa sa svih strana Trga, ali sa sadržajima koji su predvidjeni za Terazijsku terasu, dakle izložbenog prostora i sličnih pre svega kulturnih sadržaja. Eventualno bi tu mogla da se izgradi i podzemna garaža, ne znam da li je ovim projektom to predvidjeno.

Ali izgleda da su se gradski urbanisti prilikom raspisivanja konkursa za gradsku Galeriju vodili onom idejom i argumentom, koja mnogima u Beogradu, nažalost, nije nimalo strana, a koju je povodom plana da se Opera izgradi na Ušću, izrekao nekakav operski poslenik, da bi Operu trebalo smestiti u blizini Narodnog Pozorišta jer su se svi umetnici uglavnom smestili i stanuju tu u blizini pa da ne moraju mnogo da putuju na Ušće. Moram da priznam da nešto tako stupidno kao ta izjava retko imam priliku da čujem, čak i u srpskim medijima u kojima može sve i svašta da se čuje i pročita. Ta izjava je savršen primer ograničenosti u svakom pogledu i malogradjanštine velikog dela beogradske političke i kulturne elite, ali i celokupne javnosti a nažalost pre svega velikog dela onih, trenutno odgovornih za urbanizam i arhitekturu Beograda, koji se pre svega rukovode devizom "Sve ugurati u krug dvojke, jer ja tu stanujem pa će mi sve biti na dohvat ruke". A stanovati u krugu dvojke je vrhunski uspeh u životu!
:( :mad:
 
Begex":1800et7j je napisao(la):
I da se vratim na gradsku Galeriju. Ona se po meni uopšte ne uklapa u okruženje.
Са овим се не могу у потпуности сложити, тј. зависи из ког угла гледаш на Трг јер ако нпр. погледаш ове слике итекако се уклапа (поготово уз обновљени Дом омладине). Слажем се са друге стране да Тргом требају доминирати старе зграде али на жалост изгледа да је рушење Инекса, Југодрва и Центротекстила утопија
TrgRepublikepoglednaMakedonskuap-1.jpg


TrgRepublikepoglednaMakedonskuap-2.jpg


TrgRepublikepoglednaMakedonskuapril.jpg
 
Cini mi se da je Vlada u pravu pogotovu kada se uzme u obzir da ce biti renovirana fasada Doma omladine. Sa druge strane ne slazem se sa konstatacijom Begexa da su gradski celnici ili makar urbanisti koji vode grad davali izjave u vezi opere tj da ona tu ne bi trebalo da se gradi zbog navedenih glupih razloga. Upravo su ti isti gradski urbanisti i predlozili usce kao moguce resenje za operu.
Neko moje licno mislienje je da nas trg i ne lici u potpunosti na trg i cinjenica jw da on nije oivicen sa svih strana nego je polu otovren. Izgradanja galerije ce oiviciti trg ali ga nikako nece i zatvoriti u funkcionalnom smislu jel ce u prizemnom nivou biti gotovo kompletno otvorena i dostupna sa svih strana. Mislim da je neumesno uporedjivati danasnji staklenac sa buducom galerijom, sto u arhitektonskom a sto u funkcionalnom smislu.
 
@ Vlada: Ne bih se složio da ova staklena zgrada Inexa dominira Trgom, ona je već u delu prema Makedonskoj i Domu omladine pa bi donekle mogla da bude veza Trga i sa Domom omladine, koji bi se bez Gradske galerije na neki način i sam više otvorio prema Trgu. Sa druge strane bi pogled od Doma omladine bez gradske Galerije išao pravo prema Narodnom muzeju i na veliki deo Trga. A sada on završava na bočnoj strani planirane gradske Galerije. Pogledajte sliku Galerije pri dolasku na Trg iz Makedonske ulice, prodjete kolima prema Kolarčevoj i od Galerije ne vidite niti Narodni muzej niti Narodno pozorište, što je po meni prava katastrofa, gore rešenje od sadašnjeg. A dolaskom iz Kolarčeve uopšte ne primetite Narodno pozorište, Galerija dominira Trgom. Ako gradska Galerija treba da dominira u odnosu na Narodno pozorište i Narodni muzej onda ja zaista nemam tu više ništa da kažem. Po meni je ovaj projekat potpuni promašaj, ne zbog izgleda samog objekta, nego zbog ukupne koncepcije Trga i uloge starih i toliko bitnih insitucija kulture kao što su Narodno pozorište i Narodni muzej.

@ Igor: Niste dobro razumeli moj tekst, nigde ne kažem da su gradski čelinici davali izjave u vezi opere koju je dao izvesni operski poslenik. Ali uopšte ne mogu da razumem zašto ovaj objekat guraju na Trg, kad ima toliko prostora i mesta u gradu koji vapiju za jednim ovakvim objektom i sličnim kulturnim sadržajima.
 
Nisam beogradjanin,parizanin sam,nisam gradjanin Srbije ali sam poreklom i dovoljno dobro razumem i pricam srpski da kazem da jedva cekam dan kada ce biti sruseno ono ruglo na Trgu Republike.Ovaj novi projekat izgleda ok i u svakom slucaju je lepsi,uklopljeniji i sa lepsom namenom za glavni gradski trg jednog velikog grada.Svaki put kada dodjem u Beograd divim se neverovatnom potencijalu i zamisljam kako bi Pariz izgledao da je na tom mestu.Nadam se da ce brzo i bez problema zavrsiti ovaj projekat.Svo nagadjanje i cepidlacenje dovelo je do uzasnih svadja i rasprava i s amo donelo zlo Beogradu.Naravno ne treba dozvoliti da se donose razne gluposti ali mnogi dobri projekti nisu realizovani a Beograd mnogo kasni i dosta je vise cekanja.
Nadovezacu se i na pricu o operi i mislim da je idealno mesto za nju upravo usce.
 
Vrh