Dedinjske vile

Diskusije o predloženim projektima, idejama i uticaju raznih projekata na Beograd

Moderator: Igor

Саша
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jul 25, 2014 1:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8438
Pohvalio: 1749

Re: Dedinjske vile

Postod Саша » Uto Sep 16, 2014 11:18 pm

Није ми јасно зашто би се неко устручавао да фотографише по Топчидерском брду и Дедињу.
Шетао сам се пре неколико недеља потезом од Толстојеве скоро свим улицама лево-десно и наниже до Цвећаре и Кинеског конзулата, и од Косте Главинића и Васе Пелагића до Пушкинове. Те улице јесу практично без пролазника, има у неким деловима камера и кућица с чуварима, али могло би се сликати, зашто да не? У уређеном, цивилизованом свету ако нешто није за сликање ту лепо стоји знак или обавештење. Ако сте у недоумици, питате, ако имате кога.

Наравно, то не подразумева скакање на нечију ограду или протурање апарата кроз капију, јер тиме се угрожава приватност и посед. Али, оно што је с улице видљиво, то је јавни изглед, град. Ако неко неће туђе погледе, подигне високу и непровидну ограду, али (хм, теоретски, или формално-правно*) нема права да некоме забрани да слика с улице оно што се види с улице. Јер, у супротном, готово све је нечије.

Шетајући се тим улицама с радозналошћу која би волела да види куће и дворишта с разних страна (искључиво из побуда које спадају у област архитектуре и уређења) пало ми је на памет једно питање: колико у висину досеже посед власника земљишта? Наиме, јасно је да на већој висини пролазе авиони и друге летелице, али шта с висином од (десет до) неколико десетина метара? При том највише мислим на оне нове мини-летелице налик хеликоптерчићима које носе камере. Да ли је та висина регулисана неким законом? Занимљиво практично и правно питање!

........................

*) Недавно сам сликао натписе на једној кафани у Жаркову. У том тренутку се испред кафане зауставио мерцедес с, убрзо се испоставило, њеним власником, и почео одмах да ме кроз отворени прозор набусито пита зашто сликам. Ја сам му уљудно узвратио питањем зашто се то њега тиче, а он ми је рекао да је кафана његова. Рекао сам му, исто уљудно - па шта. Улица је јавни простор, натпис је јаван. Он је устукнуо и тренутно изгубио све аргументе. Онда сам му објаснио да од тога што ја сликам може да има само користи, и лепо смо се растали.
Истовремено, схватио сам да се људи код нас још боје државе, инспекција и контрола, па зато неретко реагују набусито. Наиме, сви су криви по неком основу - и дословно, и иронично говорећи.
Poslednja izmena od Саша u Čet Sep 18, 2014 3:04 pm, izmenjeno 2 puta ukupno.
Ћирилица се пише срцем!
Pohvale za post: 1
MilisaV
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Jan 12, 2011 12:03 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1314
Pohvalio: 1026

Postod MilisaV » Sre Sep 17, 2014 2:42 pm

na ulazu u užičku postoji čak i znak zabranjeno slikanje.

nemoj da se praviš francuska sobarica.

ljudi jednostavno ne žele da imaju posla sa takvim likovima kao taj u s klasi....

a pri tome u ovim navedenim ulicama žive jači ljudi od nekog restorandžije sa žarkova. pa može da ti se desi da umesto restorandžije izađe neko obezbeđenje sa oružijem i značkom da te propita zašto slikaš.
borac za bolje sutra

bez splavova na rekama
Саша
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Саша » Sre Sep 17, 2014 3:31 pm

Лако је с ресторанџијама, а углавном и с бар донекле култивисаним обезбеђењем, све с наоружањем и значком који, рекло би се, неке људе изобилно импресионирају још од страобалног тренутка њиховог детињства кад им је у госте дошао даљи рођак који је успео у животу - политички комесар у кожњаку и с фасцинантном футролом са зна се чиме - али, с фином господом без елементарног познавања мистичног правописа и недокучиве граматике матерњег им језика, која ти се из прве обрати као комшији из јединог сокака у родном им селу на крају вечито гладне и завидне недођије - вала, није, брате!

Кад виде некога ко макар издалека личи на наоружану власт њима тренутно почну да клецају колена од неке врсте религиозне падавице, а на помисао на пун тањир хране на тераси неке пристојне куће губе разум у потпуности и постају опасни за околину.

Зато се оправдано клоне чак и проласка одређеним деловима цивилизованих насеља, а у неко уређено иностранство и не помишљају да икад оду. Паметно!
Poslednja izmena od Саша u Sre Sep 17, 2014 11:47 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Ћирилица се пише срцем!
laki72
Expert
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 11:56 am
Kontakt:
Pohvaljen: 7519
Pohvalio: 1683

Postod laki72 » Sre Sep 17, 2014 6:06 pm

Kakvo `bre` uredjeno inostranstvo|?
AJd bas da vidim da u Becu (valjda je dovoljno uredjeno)
neko slika u ulici gde su rezidencije ambasadora nekoliko mocnih drzava?
Nemojmo se frljati nekim stvarima, stvarno ne ide. Potrudimo se da budemo zreli, ozbiljni i odgovorni ljudi.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 16056
Pohvalio: 6859

Postod direktor » Sre Sep 17, 2014 7:13 pm

Jeli google uradio uzicku za ulicni pogled
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Саша
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Саша » Sre Sep 17, 2014 9:57 pm

Па, ево, овако.

Био сам у неколико резиденција на Дедињу. На пријемима, с позивницом.
Амбасадори и разни директори овога и онога воле да покажу кућу у којој живе, па тако обично видите главне просторије и врт. Успут вам испричају да воле, рецимо, Ролингстонсе и пуњену димљену вешалицу - ако нису вегетаријанци, наравно, као њихове госпође. Они који нађу за сходно направе коју фотографију са собом, такозвани селфи. Наравно, ако им уђете у спаваћу собу без питања, реаговаће, али исто бисмо учинили сви ми.

Ако би ме неко питао нешто док на пристојан и ненаметљив начин сликам, рецимо, резиденцију америчког амбасадора, рекао бих му да је реч о кући коју је поседовао предак једног мог даљег рођака, пре него што су га једног претежно сунчаног и слатким малим облачићима на плаветном небу украшеног дана посетили они намргођени ликови у кожњацима. Од тог красног сусрета тог предивног дана је живео неко време у кућици за вртлара, а онда је морао да умре, пред сам крај свог живота. Тако су комунисти замишљали космичку правду за себе и своје гвоздене комраде. Са све презиром према француским собарицама и немачком есцајгу, оним првим ни сами не знају зашто, а овом другом због замршених правила његове употребе. Зато бих дотичном рекао да пренесе Његовој екселенцији моју љубазну молбу да ме, када узмогне времена и расположења, припусти да разгледам кућу изнутра. Не бих при том одбио један солидни бурбон из његовог бара.

Све остало сам написао горе. Упутство: прочитати више пута, једног дана ће постати јасно.
Ћирилица се пише срцем!
laki72
Expert
Kontakt:

Postod laki72 » Sre Sep 17, 2014 10:24 pm

E bas lepo.
Preporucujem ti onda da produzis malo uzbrdo do Izraelske ambasade, cuh onomad da imaju burbona na pretek...
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Sre Sep 17, 2014 10:29 pm

Momci ispred izraleske ambasade imaju metak u cijvei ipaak je to mosad
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Moravac
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Jun 21, 2011 12:50 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 574
Pohvalio: 315

Postod Moravac » Sre Sep 17, 2014 11:24 pm

direktor napisao:Momci ispred izraleske ambasade imaju metak u cijvei ipaak je to mosad

Momci ispred ambasade su pripadnici PTJ, jedino ako možda u slobodno vreme, ne rade honorarno za Mosad
Belo lice Beograda !!!
Саша
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Саша » Sre Sep 17, 2014 11:35 pm

Једном сам ишао пешке Ужичком, и одједном, веровали или не, видим како кола из супротног смера иду благо укосо улицом, полако, у мом правцу (према ул. Теодора Драјзера, на неколико стотина метара од раскрснице). Мало необично, али ја настављам, а настављају и кола тако, према супротном, мом тротоару, и ја тада у магновењу схватим да нема возача у њима. Онда се однекуд створио човек којег до тада нисам видео - трчи и зауставља кола.
Очигледно су се била откочила и побегла му.

Оно што је занимљиво јесте да апсолутно нико то није видео, нити се узбудио око тога, никакве камере то нису снимиле, никаква полиција нити обезбеђење нису дојурили, ни у том тренутку, ни после, кад сам наставио пешке до Топчидерске звезде. А у улици толико резиденција и агената с откоченим пушкама и мецима у цеви. Мислим, могао је да буде аутомобил пун експлозива, иде без возача, као у неком филму.
Ћирилица се пише срцем!
kopte3
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sre Nov 16, 2011 12:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 567
Pohvalio: 327

Postod kopte3 » Čet Sep 18, 2014 3:05 pm

Je li ih stigao na kraju? :)
Саша
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Саша » Čet Sep 18, 2014 3:07 pm

Ћирилица се пише срцем!
Гага
Expert
Pridružio se: Sre Dec 08, 2010 7:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 10701
Pohvalio: 17842

Postod Гага » Sub Sep 20, 2014 1:22 am

Кад је већ реч о сликању амбасада.
Без проблема сам прошле године, 20. октобра, усликао амбасаду Боливаријанске Републике Венецуеле на Бежанијској коси (Земунски део), налази се у улици Марије Бурсаћ иза Дома пензионера.

Slika
Slika

"Поглед са улице":
https://www.google.rs/maps/@44.8339457, ... !2e0?hl=sr
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Pon Nov 03, 2014 2:30 pm

Stavljam slike sa brojevima lokaciej ce dopuniti honest prvi dio foto ture po dedinjskom zabranu uz honesta kao vodica
1.
Slika
Slika
2.
Slika
stigla kriza
3.
Slika
serijska kuca vila
4.
Slika
5.
Slika
Slika
jedino gdje je bio problem momic sta to sslikate za koga slikate nema slikanja itd standardno
6.
Slika
Slika
vila majora gaspara raspada se mora da je u drzavnom vlasnistvu
7.
Slika
8.
Slika
9.
Slika
10.
Slika
11.
Slika
12.
Slika
skulpture po dvoristu vaja vlasnik
Slika
Slika
13.
Slika
14.
Slika
15.
Slika
16.
Slika
17.
Slika
18.
Slika
19.
Slika
kucica vodovoda
20.
Slika
osttak kasnije
Pohvale za post: 4
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Uto Nov 04, 2014 1:13 am

Nastvak , moram reci da mi je par fotki nestalo morcu da ponovim Honest
21
Slika
22
Slika
23
Slika
24
Slika
Slika
25
Slika
26
Slika
Slika
27
Slika
28
Slika
vila gencic ofarbana do pola
29
Slika
Slika
30
Slika
31
Slika
mjesna zajednica
32
Slika
33
Slika
34
Slika
35
Slika
Djecije igraliste
Slika
Slika
Slika
Slika
36
Slika
37
Slika
tabla sfrj stil
Slika
38.
Slika
Slika
39.
Slika
40.
Slika
41.
Slika
42.
Slika
43.
Slika
ovdje zivi drug vucko propagator crveni, a vamo prica po forumu o solidarnosti itd
44.
Slika
45.
Slika
46
Apsolutni hit kuca sa silnim nagradama ima maleni problemcic imovinske prirode
Slika
Slika
Apsolutni hit
Slika
Honest popuni sta nedostaje do sledece setnje po dedinju i senjaku
laki72
Expert
Kontakt:

Postod laki72 » Uto Nov 04, 2014 1:58 am

Pa dobar 'djir' ste napravili...
Od Instituta za ortopediju i belog dvora, pa skoro do marakane :D
Jel to bila rekreativno - pesacka tura ? ;-)
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Uto Nov 04, 2014 3:09 am

Da da je bilo vise mjesta na kartici aparata bilo bi vise slika ,ovako drugi put
Johnest_Hon
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 12:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1134
Pohvalio: 2428

Postod Johnest_Hon » Uto Nov 04, 2014 9:12 pm

Joj Direktore gde sad da nabrajam nije pregledno ako nekog nesto posebno zanima nek pita. :D
ada huja
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 11:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 248
Pohvalio: 127

Postod ada huja » Uto Nov 04, 2014 9:41 pm

jel u kuci pod rednim brojem 3. snimana serija Gore dole iste su :)
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Sre Nov 05, 2014 12:40 am

Jeste , i druge serije ,bakica rentira glumcima kako bi odrzavala kucu
Mene interesuje kome je pripadala vila pod brojem 24 nekad je koristila neka ambasada u sfrj zna ko nesto vise
.:Aleph:.
Intermediate
Pridružio se: Pet Sep 03, 2010 6:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 9
Pohvalio: 0

Postod .:Aleph:. » Ned Nov 09, 2014 1:54 pm

Johnest_Hon napisao:Joj Direktore gde sad da nabrajam nije pregledno ako nekog nesto posebno zanima nek pita. :D

Hvala vam, Johnest i direktore! :D

Mene zanimaju kuće broj 20 i 46 (ovo zapravo i ne liči na kuću).

Da se niste prošetali do Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića, Šoline i Mladena Stojanovića? Mislim da sam već rekao da mi se ta iz nekog razloga sviđa.

:mrgreen:

Da mi je saznati ko je arhitekta... Niko se u vreme dok je građena nije šetao s foto-aparatom pa da slika tablu s obaveštenjem.

Nikad dosta ni slika nove vile iz Tolstojeve.

I trouglaste kuće u Miloja Đaka.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Pon Nov 10, 2014 2:13 am

A zna li neko nesto vise o vili pod brojem 24 bila je nekad neka ambasada ,stoji napustena veoma dugo
.:Aleph:.
Intermediate
Pridružio se: Pet Sep 03, 2010 6:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 9
Pohvalio: 0

Postod .:Aleph:. » Pon Nov 10, 2014 1:49 pm

To možda zna mmilovan.

Zanimaju me još 7, 11, i 34.

Lep je ovaj stambeno-poslovni objekt arhitekte Aleksandra Šavikina u Smetaninoj ulici:

www.aleksandarsavikin.rs/smetanina.html

U kakvim je to imovinsko-pravnim problemima?

Još tri kuće koje me podsećaju na onu prekoputa američke ambasade:

Tolstojeva

https://www.google.rs/maps/@44.7858827, ... sSsJBA!2e0

Milenka Vesnića:

https://www.google.rs/maps/@44.7844497, ... CBkq2Q!2e0

Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića:

https://www.google.rs/maps/@44.7806203, ... gLBfHw!2e0
times12
Intermediate
Pridružio se: Ned Jun 22, 2008 9:11 am
Kontakt:
Pohvaljen: 77
Pohvalio: 713

Postod times12 » Pon Nov 10, 2014 3:02 pm

direktor napisao:A zna li neko nesto vise o vili pod brojem 24 bila je nekad neka ambasada ,stoji napustena veoma dugo

Која је то улица и број? Можда преко та 2 податка може да се пронађе.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Pon Nov 10, 2014 10:51 pm

To bi nam mogao reci Johnest_Hon ja ako je nabodem preko binga ili gugla da saznam

Povratak na “Opšte diskusije o projektima”