Hoteli Beograda

Diskusije o predloženim projektima, idejama i uticaju raznih projekata na Beograd

Moderator: Igor

Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11306
Pohvalio: 9081

Re: Hoteli Beograda

Postod Bender Rodriguez » Čet Apr 09, 2020 7:07 pm

Aha ok.
Pitam jer ja to "garni" nisam nikad nigde čuo, ni u porodici, ni od poznanika, ni u toku obraćanja turističkih vodiča i službenika.
I onda pre par godina odjednom svuda to garni. Garni hotel ovaj, garni hotel onaj...

Inn ovo, garni ono, snek bar, fud ovakav, gellato onakav...
Postaje zamorno. A o apsurdnosti da i ne pričam.
Skupi svoju bandu s' konopa i koca, otcijepi se Milo da mu j... oca
idi svojim putem i srecno ti bilo, iskreno te molim - otcijepi se Milo!
Pohvale za post: 2
VeniVidiVici
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Avg 07, 2015 11:49 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1428
Pohvalio: 234

Postod VeniVidiVici » Sub Apr 11, 2020 8:02 pm

Bender Rodriguez » Thu Apr 09, 2020 6:53 pm napisao:Dobro, ajd da pitam pošto se u zadnje vreme sve više osećam kao vanzemaljac (iako engleski znam i pričam kao maternji):
Kako smo u Srbiji zvali ''garni hotele'' pre ove usiljene anglikanizacije? ''Hotel sa polupansionom''?

I oćemo li onda po istom principu neke restorane da preimenujemo u ''dajnere''?

Zanimljivo... budući da nije reč o engleskom izrazu.

An hotel garni is an hotel that offers accommodation, breakfast, drinks and, at most, snacks, but not the classical hotel restaurant. It is similar to a bed and breakfast but is designed and run as an hotel, not a private residence. The term is common in France and Germany.

The term hotel garni comes from the French and literally means "an inn provided (with guest facilities)". Hotels garnis are usually privately run and generally have fewer rooms that hotels that are part of a chain. Hotels garni don't generally have an all-night reception and no night porter.

Sećam se davno da sam ovakve hotele viđao po Austriji i Nemačkoj, u manjim mestima.
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Apr 06, 2019 3:22 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1449
Pohvalio: 118

Postod Хаеул » Sub Apr 11, 2020 8:08 pm

Написах пре пар дана, на једној другој теми, али ми инспекција уклони..

Ја те варварске покондиренотиквизме доживљавам на исти начин као имена Елвис, Денис, Тарзан (амбасадор Ђукистана у Србији) итд. која се срећу међу Ромима и муслиманима. Кад видим "place", "moll" или неког мешанца попут "Shopping Centar", одмах знам да иза пројекта стоји неко ко се обогатио у време када су сви поштени гладовали, и нема више од четири разреда основне.
Садржај цензурисан.
Pohvale za post: 6
Homer Jay
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Jan 03, 2007 5:06 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4349
Pohvalio: 3476

Postod Homer Jay » Uto Apr 14, 2020 12:53 am

Rekao bih da je ovo dizajn sobe za hotel "Balkan" u Prizrenskoj:

Hotel room design- Hotel Balkan - Belgrade - Time studio

Slika

Slika

Slika

Izvor: Behance
"You may say I'm a dreamer, but I'm not the only one..."
Pohvale za post: 7
milanche
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Maj 28, 2011 1:33 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2885
Pohvalio: 1071

Postod milanche » Uto Apr 14, 2020 12:26 pm

Ako se ne varam garni hotel je tip hotela koji nema svoju kuhinju već se oslanja na dostavu hrane (ketering) i to uglavnom samo doručak
And7rey
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 23, 2015 8:38 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3032
Pohvalio: 96

Postod And7rey » Uto Apr 14, 2020 12:29 pm

Inače, pošto nisu postavili skele na stanku ka terazijama, to znači da tu strani neće ni srediti, ili je to u planu za neku sledeću fazu?
Zaklanjaš mi Beograd!
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 17923
Pohvalio: 7405

Postod direktor » Uto Apr 14, 2020 8:15 pm

Ta strana ka terazijama i nije hotel već stambena zgrada koja je uklopljena fasadom sa hotelom i mislim da je prana 2017 kad su radili teraziske
Inače radio je isti arhitekta a investitori su bili prijatelji mislim da njihove biste gledaju fasadu hotela moskva
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Pohvale za post: 1
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1179
Pohvalio: 295

Postod vradovic » Čet Apr 16, 2020 8:11 am

VeniVidiVici » 11 Apr 2020 07:02 pm napisao:
Bender Rodriguez » Thu Apr 09, 2020 6:53 pm napisao:Dobro, ajd da pitam pošto se u zadnje vreme sve više osećam kao vanzemaljac (iako engleski znam i pričam kao maternji):
Kako smo u Srbiji zvali ''garni hotele'' pre ove usiljene anglikanizacije? ''Hotel sa polupansionom''?

Restoran je termin koji se uobicjeno koristi u USA
- diner je podkategorija restorana
- fast food restaurant je takodje "restoran"

Diner je obicno kada je vlasnik restorana stalno tu i uobicajeno rade kratko do recimo 13h.

Na primer onaj vagon u BW Parku je diner. Ja mislim da ima i onaj na Banovom brdu. (barem je bio ranije).
Labud
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Ned Nov 10, 2019 5:18 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 82
Pohvalio: 152

Postod Labud » Čet Apr 16, 2020 10:50 am

Intergalactic diner?
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pet Apr 17, 2020 1:27 pm

Nije poenta samo u tome odakle je koja reč, poenta je u srozavanju sopstvenog jezika uvođenjem termina za kojima nema potrebe.

Jedno je kad srpski jezik, usled različitih okolnosti, u svoj rečnik uvede reči kao što su: hotel, bar, đakuzi, kabl, monitor, električno...
Ali drugo je kad se usled lenjosti i pomodarstva ne samo uvode, nego forsiraju strani izrazi za koje smo nekad imali odgovarajuće reči ili smo prosto koristili druge izraze.

Nisam jezički purista i verovali ili ne, pre 10ak godina i ja sam bio među ljudima koji su smatrali da je poželjno da uvedemo još stranih reči u našem jeziku. Ali situacija se u ovih 10 godina toliko promenila i toliko zaletela, da je premašena norma, i da se širenje jezika pretvorilo u njegovo srozavanje i zamenu drugim.

Gledam i slušam današnje srednjoškolce - postali su toliko i nepismeni ali i lenji, da polovinu reči pričaju na engleskom. Ja, koji engleski učim od 5. godine života, i znam ga savršeno već 10 godina, sam pribegavao ubacivanju engleskih termina samo u određenim okolnostima. Kad bih pričao o nekim naučnim stvarima (pogotovu ako sam o tome saznao iz engleskih izvora), o nečemu u kontekstu kompjutera, zabave, igara... ili prosto nekad kad ne bih mogao da nađem adekvatan pandan u našem rečniku. Ovo danas... ovo nije prirodna evolucija nego forsirano nametanje.

Sve je garni, sve je in (u trendu), sve je inn (gostionica), sve je lounge, square, place, saint, street, home... bro, dude, yeah, nope, aight...
Postaje bolesno. A i jadno u neku ruku. Doduše znam da nismo jedini koji prolaze kroz to. I da je to neminovna sudbina globalizacije. Ali to ne menja činjenicu da je jadno. I da ne moramo da dolivamo benzin na taj proces samo zato da bi se dodvoravali turistima.
Pohvale za post: 9
Kailan
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Avg 24, 2015 3:44 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1155
Pohvalio: 119

Postod Kailan » Pet Apr 17, 2020 3:15 pm

+1 ^
if you need years in college to be convinced a building doesn’t look like shit, it looks like shit
sizif
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 4:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1428
Pohvalio: 936

Postod sizif » Pet Apr 17, 2020 8:08 pm

Ma, све се слажем са Бендером, али која је домаћа алтернатива за "гарни хотел"?
Сизиф не одустаје!
Pohvale za post: 1
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Sub Apr 18, 2020 1:07 am

Hvala ljudi.

Što se tiče naziva ''garni hotel'', ja stvarno nisam čuo za njega na ovim prostorima do pre 10ak godina. Ako grešim, i ako je on bio u opticaju kod nas i ranije, onda se izvinjavam i povlačim svoju ''primedbu'' vezanu za njega. :?
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Uto Apr 21, 2020 3:28 pm

sizif » 18 Апр 2020 03:08 napisao:Ma, све се слажем са Бендером, али која је домаћа алтернатива за "гарни хотел"?

Шта су уопште „гарни хотели”?

И таман и да нема никакве ваљане домаће или одомаћене замене за тај појам, то не мења ништа, јер ово о чему говоримо не тиче је једне речи, већ хиљада њих - а сада, већ, и реченичних конструкција.

Зашто се све ово дешава? Зато што недовољно вреднујемо свој језик и културу; зато што се неки међу нама не осећају лагодно у сопственој кожи; зато што неки од нас мисле - и говоре - о свом народу оно што ни у сну не би рекли о било ком другом; зато што у медијима доминирају полуписмени и мулави; зато што је за неке све што је за Запада аутоматски добро и пожељно, па макар то и не било; и зато искомплексирани и бедни медиокритети - лишени било каквих духовних или моралних вредности, и без способности, а још мање смелости, за било шта оригинално и креативно - којима је место на дну друштвене хијарархије, код нас „успевају”.

Укратко: зато што смо таоци оних који немају смелости да буду, или радије не би били, то што јесу.
Садржај цензурисан.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Čet Apr 23, 2020 12:48 am

Hotel sa spratom viska majmunisanje ...
Slika
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Pohvale za post: 7
Mikie
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Avg 26, 2019 12:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1710
Pohvalio: 1113

Postod Mikie » Čet Maj 14, 2020 10:00 pm

Претпостављам да је овај хотел у изградњи за ову тему. :)

Будући хотел "Порто"(назив са рендера) у Карађорђевој улици, пре Бранковог моста.

После паузе због епидемије КоВиД-19, вратили су се на градилиште.
Од јуче.
Slika
Slika
Pohvale za post: 6
10k
Beginner
Pridružio se: Sre Feb 26, 2020 12:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 145
Pohvalio: 274

Postod 10k » Uto Maj 19, 2020 12:25 am

Hotel Centralpoint
Malo slika iz hotela i sa terase koja je na spratu viška.
Otvaranje za mesec dana.
Na žalost ne znam kako pravilno da postavim slike, tj. kako da ih okrenem! :bash: :bash:
Prikačeni fajlovi
36EC48AE-A8FE-444A-AC91-4833AB68AAEC.jpeg
2FA1EDB6-130B-46FB-A726-308FDAB897F6.jpeg
5DC3FCA4-B5F6-4B04-838D-E08657B0C0D6.jpeg
D12144E2-2EA6-4AC1-94C3-8A6766CBF6EB.jpeg
3021AB86-4FCA-4B11-9FBF-EE578CE4B7DF.jpeg
EB299267-BD88-404A-A381-411396C9A196.jpeg
Pohvale za post: 5
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Uto Maj 19, 2020 3:41 pm

Хвала Богу, коначно се и та рупа попуњава. Када заврше, овај простор ће коначно личити на нешто.
Садржај цензурисан.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Uto Maj 19, 2020 11:46 pm

Takovska i divlj hoteli vol 2

Slika
Дошљак
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 12185
Pohvalio: 29244

Postod Дошљак » Sre Maj 20, 2020 12:02 am

Oви радови су се баш развукли. А од ваљка ни трага ни гласа.
spatiotecte
Professional
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 8:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8541
Pohvalio: 2017

Postod spatiotecte » Sre Maj 20, 2020 2:24 am

VeniVidiVici » 11 Apr 2020 07:02 pm napisao:

Zanimljivo... budući da nije reč o engleskom izrazu.

An hotel garni is an hotel that offers accommodation, breakfast, drinks and, at most, snacks, but not the classical hotel restaurant. It is similar to a bed and breakfast but is designed and run as an hotel, not a private residence. The term is common in France and Germany.

The term hotel garni comes from the French and literally means "an inn provided (with guest facilities)". Hotels garnis are usually privately run and generally have fewer rooms that hotels that are part of a chain. Hotels garni don't generally have an all-night reception and no night porter.

Sećam se davno da sam ovakve hotele viđao po Austriji i Nemačkoj, u manjim mestima.

Reč Garni je zapravo francuskog porekla, ne engleskog.
Хаеул
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Хаеул » Sre Maj 20, 2020 2:10 pm

Да, и дословно значи „гарниран”. У принципу, као ноћење са доручком у објекту који власник не користи за приватно становање. (У међувремену сам сазнао шта су, а требало је да то већ знам јер сам својевремено одседао у њима у Француској.)
Садржај цензурисан.

Povratak na “Opšte diskusije o projektima”