Šta je novo?

Treći bulevar ... propuštena šansa?

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.354
Lokacija
Fruška gora
Pošto se na više tema raspravlja o 'Trećem bulevaru', evo ovde mogu da se
iznesu sa mišljenja i kritike o gradnji i DUP-u koji je donet za njega.

Pretpostavljam da je dozvoljena gradnja : 2 podzemna + prizemlje + 4 sprata.
U GUP-u je deo do pruge označen kao komercijalna zona ( crvenim).

Trenutno se grade ili su već izgrađeni objekti prema takvim uslovima.
Osim hotela, uglavnom su sedišta firmi sa izložbenim salonima i magacinima.

Do sada je bilo mnogo kvalifikacija da je Treći bul. : 'ibarska', 'sranje', 'predgrađe', .. itd.
Da se kritikuje samo DUP, to je OK. - možda je moglo i drugačije da se odluči.
Ali, tamo se grade objekti koji su sasvim dobri i potrebni gradu, a prema datim uslovima.

Da li je samo DUP 'bljak' ili su i ti objekti 'šit'?
 
Po meni su vise objekti problematicni nego sam dup. Jos bi mogao da predjem preko spratnosti pogotovo kada se uzme u obzir ono sto smo u vise navrata zakljucili da potrebe grada diktiraju gradnju. Ali takve potrebe ne treba da degradiraju ceo taj potez u estetskom arhitektonskom smislu, sto je po meni daleko veci problem.
 
Pozdravljam temu - sad mogu da se k'o covek raspisem i kritikujem :)

Glavna zelznicka stanica (kojoj je kod nas primat preuzela glavna autobuska stanica) se uglavnom nalazi u centru grada, ili na obodu istog. Buduci kompleks autobuska i zel. stanica na NBG ce tako na neki nacin i formirati centar Novog Beograda, i to na samo par stotina metara od buduceg sedista srpskog biznisa, tj. bloka 25-26. Ako se vec gornji deo 3. bulevara (prema Tosinom bulevaru) nacickava sitnim zgradama, bar bi deo oko "centra" trebalo da "poseduje" malo reprezentativnije gradjevine. Avenue 19a se u taj kompleks lepo uklapa, a i BelExpo. Slican slucaj ce biti i sa BelVillom. Za takvu lokaciju mi je cak i onaj MPC-ov projekat za blok 41 nekako mali.

Nije da patim od megalomanstva, kao sto ni nemam fobiju od "nizine", ali ima toliko mesta u severnom delu Beograda gde mogu da se grade kucice da stvarno ne moraju ih trpaju tamo gde im nije mesto. Grad bi trebalo da za takve lokacije propise jasne arhitektonske pravce - kao za blok 25-26 (konkurs).
 
Nenad":33we6zfs je napisao(la):
Avenue 19a se u taj kompleks lepo uklapa, a i BelExpo. ..
Ajde da krenemo sa ove strane.... tu je otprilike blagi haos do i u bl.43

To jedino da slikam ( uvek sam do sada izbegavao da trošim film :) ), pa tek
onda da daš komentar - kad se povratiš od zaprepašćenja.

bl41vn9.jpg

od bl.19a do Holidej In-a

43pf6.jpg

livada na kojoj ima i neka tabla, kao korisnik neko sportsko društvo.

Nenad":33we6zfs je napisao(la):
Nije da patim od megalomanstva, kao sto ni nemam fobiju od "nizine", ali
ima toliko mesta u severnom delu Beograda gde mogu da se grade kucice
da stvarno ne moraju ih trpaju tamo gde im nije mesto.
Da li su za tebe 'kucice' od nap.8.000kvm ili više?
Da ipak nemaš fobiju? ... proveri ti to. :)
 
Dragan":l07ukx3v je napisao(la):
Da li su za tebe 'kucice' od nap.8.000kvm ili više?
Da ipak nemaš fobiju? ... proveri ti to. :)
Dragane, u evropskim okvirima 8000 kvadratnih metara nisu kućice nego kolibe. U novogradnji u centrima gradova koje ja poznajem na sličnim nigde nisam video objekat manji od 20 000 kvadratnih metara, takvi manji objekti se vidjaju na periferiji gde im je i mesto.

Hoćeš reći da je normalno da se u centru grada na najatraktivnijem prostoru traći priroda i prostor gradnjom objekata tako male kvadrature?

Paralela, ako bi nekadašnji graditelji zemuna pratili sličnu filozofiju ko sada ekipa iz trećeg bulevara, centar zemuna ne bi imao ovako kompaktno lepo zbijene zgrade nego dvosobnu prizemnu kuću sa ogromnim dvorištem, da se tako razvija zemun danas bi bio selendra a ne lep gradić. Da li to želim da 3ći bulevar bude moderna palanka? Neka hvala...
 
evo i da nacrtam i pojasnim bolje situaciju...

danas u trećem bulevaru imamo ovako nešto slično... (samo šematski primer)
trecism9.jpg


a moglo je da bude ovako, uz mnogo bolju iskorišćenost prostora i maksimalno poštovanje urbanističkih ograničenja!
treci1bv9.jpg
 
Steva":2opkh5md je napisao(la):
Dragane, u evropskim okvirima 8000 kvadratnih metara nisu kućice nego kolibe.

Hoćeš reći da je normalno da se u centru grada na najatraktivnijem prostoru traći priroda
i prostor gradnjom objekata tako male kvadrature?
Dobro, da li bi takav objekat od 8.000kvm ( Škoda ili Hundai) bio 'kućica ili koliba'
kada bi bio sagrađen kod tebe u dvorištu?

'Oni' su doneli takav DUP i investitori grade po njemu.Ko je tu kriv?

Normalno, da je Treći bul. moj - ja bih ga balje naplatio. :)
--------------------------------------------

Aaa, kako si to brzo 'sagradio' :) ... malo ti je veći 'stepen zauzetost', razredi malo.
 
takav stepen zauzetosti je skroz normalan za centre gradove, upravo i u tome leži problem pošto mislimo da možemo da se razbacujemo sa prostorom na novom beogradu. Naravno da ne bi bio kućica u mom dvorištu, ne moraš da izvrćeš sada argumente, ali to je kućica, ponavljam za centar grada. Takvi objekti su perfektni za periferna naselja tipa Grocka, Boleč, Batajnica i treba da se grade tamo, a ne u samom centru novog Beograda...
 
Možda tamo negde moraju da se zbijaju jer nema mesta ili je skupo.
Ovde kod 'nas' ima dovoljno prostora, tako da je stepen od 70% sasvim dovoljan.

"ali to je kućica, ponavljam za centar grada" .... ovo je malo, onako više pesnički dojam :)
Većina tih objekata je vrlo dobra i funkcionalna, maderna i dobro opremljena, a to što su
u 3.bul. nije razlog da se nazivaju posprdnim imenima. ..... tu se ne slažemo.

Svi ste se divili mnogim mega-marketima, a ove objekte nazivate kolibama i kucicama ?!
Oni su 3 puta bolji od najboljeg super-mega-marketa, šta su vam oni krivi?
 
dragan":1yxocufu je napisao(la):
Možda tamo negde moraju da se zbijaju jer nema mesta ili je skupo.
Ovde kod 'nas' ima dovoljno prostora, tako da je stepen od 70% sasvim dovoljan.
Danas možda da, ali ne bi bilo uopšte loše razmišljati malo o budućnosti i urbanom imidžu grada. To što je sve onako široko i što ima puno prostora ne znači da se treba razbacivati. Pa i tvoj zemun se nekada gradio tako blok po blok a odmah prvu ulicu iza su bile livade.

"ali to je kućica, ponavljam za centar grada" .... ovo je malo, onako više pesnički dojam :)
Većina tih objekata je vrlo dobra i funkcionalna, maderna i dobro opremljena, a to što su
u 3.bul. nije razlog da se nazivaju posprdnim imenima. ..... tu se ne slažemo.
Nigde nisam napisao da su loši ili nefunkcionalni, siguran sam da su super opremljeni. Gde sam naveo posprdna imena? To i jesu kućice za moderno shvatanje centra grada, pogledaj malo našta liče centri drugih gradova, kakve se zgrade grade u njoj a kakve na periferiji... Za takve objekte postoji periferija, ovo što sada imamo je nepotrebno traćenje prirodnih resursa.

Svi ste se divili mnogim mega-marketima, a ove objekte nazivate kolibama i kucicama ?!
Oni su 3 puta bolji od najboljeg super-mega-marketa, šta su vam oni krivi?
Mega marketi, misliš šoping molovi? Oni uopšte nisu tema ovde, ali oni barem izvlače maksimum od svoje lokacije što nije slučaj sa ovim zgradama u trećem bulevaru.

Jedine zgrade koje su pristojne za taj bulevar, naravno moje mišljenje, su Avenue 19, Belexpocentar i Holiday Inn, ostatak mi se nimalo ne svidja.
 
Kada se gradio Donji grad bila je druga koncepcija, zgrada do zgrade pa u blok
između 4 ulice, a u sredini dvorišta ..... šteta što se od toga odustalo, ali šta da se radi.

Znači TO su kućice ?! ... nisam znao do sada, je mislio ... kad ono kolibe. :)
A, da su u Vojvođanskoj, umesto onih neprofitnih stanova, onda ne bi bile 'straćare' ?

I šta sad da radimo? Da ih srušimo, ne možemo - nisu naše. Da ih kupimo?Pa srušimo.
 
haha, Stevo, al radi Google Sketchup! :)

Inace, potpuno se slazem sa tobom is Nenadom - pomalo razocarava nespremnost investitora da rizikuju. Mislim, u cemu je problem sagraditi vecu zgradu, pa iznajmljivati deo kancelarija? Da li je to stvarno toliki trosak da se ne isplati? Ili mozda politicka nesigurnost se pretapa u nedostatak volje investitora da ulazu u dugorocnije investicije? Mislim da ono sto nama smeta je upravo cinjenicno stanje, ta nestabilnost koja se prenosi na ekonomsku racunicu... Ali stvarno je moglo bar malo mastovitosti sa ponudjenim DUP-om i prostorom. :(

P.S. dragane, mislim da se mi ne zalimo da su objekti losi, ili da ne predstavljaju realan nivo investicija, vec jednostavno nam je zao sto je situacija takva kakva je :(
 
ok, ovo sam prvo postovao u raspravi o Veranu, ali mi je Dragan sugerisao da ga strpam ovde, uostalom, odnosi se i na druge zgrade

Ne moramo da gradimo zgrade da bi imali pravo da komentarišemo ono što nam se gradi u neposrednom okruženju. Uostalom, koliko ljudi ovde ima u planu da gradi sopstvenu zgradu?

90% zgrada koje su izgrađene na Novom Beogradu (a i šire) u zadnjih 15 godina su neverovatno ružne, kako god gledao. Da ih neko sutra sruši i onda sprovede anketu po okolnim zgradama, niko ne bi umeo da ih nacrta. Jednostavno te zgrade su bez duha.

Poenta je da svaka zgrada predstavlja ogledalo kompanije. Nažalost, iz gore navedenog primera mogu da zaključim kako je to projektovano:

10 kupi plac
20 podigni ciglu (kocku) od zgrade u uglu placa(ako želiš da budeš moderan, dodaćeš joj par bandera koje štrče ili krov koji podseća na heliodrom)
30 na ostatku izgradi parking sa dva-tri grma koji glume zelenilo
40 goto 10

Da može bolje, može. Recimo treba mi zgrada sa 10000 kvadrata poslovnog prostora, imam toliki plac, budžet mi je toliki itd.. Raspišem konkurs za idejno rešenje koje ću nagraditi, animiram i studente kao i crtače stripova (u stripovima i video igrama i te kako ima kvalitetnih ideja) da pošalju svoja rešenja. Posle raspišem tender za izvođača radova i voila - zgrada.

Da ne pričam o tome da se napolju npr. za spoljnu dekoraciju zgrada koriste i komadi (od par stotina kilograma) raznih minerala interesantnog oblika i boje, ili o pametnim zgradama (ili makar energetski efikasnim). Scientific American je krajem osamdesetih imao specijalno izdanje posvećeno energetskoj efikasnosti u svim oblastima privrede. Koliki broj zgrada ovde spada u tu kategoriju?
Koliko je uopšte građevinarstvo tehnološki napredovalo ovde zadnjih 30 godina? Koliko projektnih biroa i građevinskih firmi ima odeljenje za istraživanje i razvoj? Ili smo i dalje low tech.
 
Dragan trenutno uziva u ulozi "jao pazi sto su se decica primila" pa nas tvrdoglavo zeza :)

Svejedno.

Stevini komentari su potpuno na mestu. Ako Grad moze da definise DUP-om maximalnu visinu, moze onda valjda da definise i maximalnu "nizinu". Tako bi se obrazovale celine koje su unapred planirane i koje bi se uklopile u neki siri kontekst ili bi se cak priblizili i nekoj "viziji" da se nesto kreativno postigne u ovom gradu.
Drugo, 8.000 kvm moze da ima i prizemna zgrada, ali to onda nije nista bolje od jednospratnice od 200 kvm.
Trece, Dragane, nije lepo da recenice citas onako kako tebi odgovaraju :) (mada smo diskusiju na tu temu vec imali). Kao sto postoje rezidencijalne zone gde su kuce i gde bi jedna zgrada od 8.000 kvm izgledala kao monstrum, tako postoje i poslovno-komercijalne zone gde bi kuca od 150 kvm izgledala kao smesni patuljak. Upravo taj efekat se i postize na Trecem bulevaru i to je ono sto mi smeta.
I poslednje, za Treci bulevar jos nije uradjen DUP (bar nije objavljen)
 
Dosta sam "uživao i zezao ( stvarno imaš čudnih ideja),al' svejedno : sedi - jedan. :)

"... za Treci bulevar jos nije uradjen DUP (bar nije objavljen)"?!
Građ.dozvole se izdaju samo za parcele koje su obuhvaćene DUP-om
a, pošto se u 3.bil. gradi na sve strane, onda DUP-ovi i postoje.
Neke delove sam 'objavio' i ovde na raznim temama - bl.41 i 43.

Ne postoji jedan , već više DUP-ova jer je Treći dugačak oko 2,5Km !
Za taj čitavi potes do pruge nije rađen DUP kao za blok 26, pa nema
ograničenja u minimumu, nap. fordov salon je prizeman objekat od ~1.000kvm.

Investitori su kupili lokacije i grade prema postojećim uslovima, a pošto
3.bul. nije Prvi ili Drugi već Treći, gradske vlasti su odredile da to bude
praktično 'privredna zona', kao i sa druge strane pruge - takvo je stanje.

Da li sad treba samo pisati 3.bil. je šit i ne interesuju me te kolibe u njemu?
Ili treba ipak pratiti šta se tamo gradi, a komentarisati objekte u 'datim uslovima'.
A, znam objekte koje ne bih sazidao ni u mom dvorištu, a bojim se da će ih biti još.
 
Treći bulevar (idealne slike za razglednice – podsetite se prizora svoga rodnog kraja - dođite u Treći bulevar) :D

 
Mislim da prevshe ochekujete od 3.Bulevara.Relnost je nazalost takva da je ili moglo da se izgradi ovo shto je izgradjeno ili da ta strana uz prugu ostane totalno pusta n-godina..do nekih sretnijih vremena.
19.avenija,Holiday inn,expo centar po meni chak i GTC square su jedino shto na tom poterzu od izlaska na reku do bezanijska kose tu pripada...sve ostalo je verujem na duze staze privremeno-u prevodu kako se bude menjala ekonmska situacija i stanje kako u drzavi tako i u gradu,bitje izgradjeni odgovarajuci sadrzaji da zamene barake/salone automobila. :)
Da i ne spominjem da chak i kada sve zavrshe ostaje josh poodosta prostora u obodnim delovima za gradnju(na samom pochetku i kraju-oko sava centra u pravcu gde su sada oni teniski tereni i uz bezanijsku kosu na drugom kraju....gde ima neko napredovo skladishte i meshalica za beton shta li..koje se raspada).Tako da 3.bulevar i uz svu gradnju daleko od toga da je 100% izkorishtjen.Verujem da ce i izgradnja autobuske i dogradnja zeleznichke stanice doprineti atraktivnosti lokacije iz puke vaznosti kao infrastrukturnog chvora ne samo NBG nego i celog grada.+Belvil u blizini...i da meni se chini da ni zgrada gorenja nije toliko losha...bar na tabli..staklenac ali chini mi se bar 4 sprata:)
 
Centralni deo, od hotela do GTC-a, je Holivud za ovaj deo preko puta Buvljaka.

Šta se tu gradi i šta će se graditi, ne smem ni da slikam ... da ne trošim 'film'. :)
 
Bloq72":30r5dovy je napisao(la):
Mislim da prevshe ochekujete od 3.Bulevara.Relnost je nazalost takva da je ili moglo da se izgradi ovo shto je izgradjeno ili da ta strana uz prugu ostane totalno pusta n-godina..do nekih sretnijih vremena.
19.avenija,Holiday inn,expo centar po meni chak i GTC square su jedino shto na tom poterzu od izlaska na reku do bezanijska kose tu pripada...sve ostalo je verujem na duze staze privremeno-u prevodu kako se bude menjala ekonmska situacija i stanje kako u drzavi tako i u gradu,bitje izgradjeni odgovarajuci sadrzaji da zamene barake/salone automobila. :)
Da i ne spominjem da chak i kada sve zavrshe ostaje josh poodosta prostora u obodnim delovima za gradnju(na samom pochetku i kraju-oko sava centra u pravcu gde su sada oni teniski tereni i uz bezanijsku kosu na drugom kraju....gde ima neko napredovo skladishte i meshalica za beton shta li..koje se raspada).Tako da 3.bulevar i uz svu gradnju daleko od toga da je 100% izkorishtjen.Verujem da ce i izgradnja autobuske i dogradnja zeleznichke stanice doprineti atraktivnosti lokacije iz puke vaznosti kao infrastrukturnog chvora ne samo NBG nego i celog grada.+Belvil u blizini...i da meni se chini da ni zgrada gorenja nije toliko losha...bar na tabli..staklenac ali chini mi se bar 4 sprata:)
Uaaa anti-megaloman!

Još da si napisao da Bobić nije đubre, odnosno da on nije kriv za npr. loše izdanje Zvezde u Evropi ove sezone, ovde bi te streljali, pa banovali sa foruma.
Ili obratno.
 
dragan":2momsr91 je napisao(la):
Centralni deo, od hotela do GTC-a, je Holivud za ovaj deo preko puta Buvljaka.

Šta se tu gradi i šta će se graditi, ne smem ni da slikam ... da ne trošim 'film'. :)
Najgori deo je od samog podnozja bezanijske kose kad se krene ka buvljaku.Tu su neke kutjice sa crepom,shta li.... :rolleyes:
 
barrcode":2b4q22zk je napisao(la):
Još da si napisao da Bobić nije đubre, odnosno da on nije kriv za npr. loše izdanje Zvezde u Evropi ove sezone, ovde bi te streljali, pa banovali sa foruma.
Ili obratno.
Pa ni o dotichnom gospodinu nemam bash neko pozitivno mishljenje,chovek jednostavno po mom subjektivnom sudu nema ni grama ukusa...za shta je njegova "intervencija"na zgradi Centrotextila najbolji dokaz.A verujem da je ukus ipak najvaznija stvar za urbanistu/arhitektu...ali treba biti realan,nije Djordje Bobic Bil Gejts nego aparatchik lokalne administracije-previshe mu se daje na vaznosti koju on objektivno nema.
I ne mislim da je ovde "sukob"megalomani VS realisti nego jednostavno ko shto neko reche u pitanju je kod nekih nezadovoljstvo trenutnim stanjem..shto razumem ali ipak smatram da je bolji chak i ovakav 3.bulevar nego prazna njiva koju cemo da "sredimo"kad se "steknu uslovi"...a dotle mogu Romi da se recimo "prelociraju"ako ih rasele iz karton sitija ili neka druga slichna"komplikacija"moze da se desi.
 
Bloq72":il77ck89 je napisao(la):
Najgori deo je od samog podnozja bezanijske kose kad se krene ka buvljaku.
Tu su neke kutjice sa crepom,shta li.... :rolleyes:
Kod početaka od T.Bunara su skoro prodate neke parcele, pa će valda
da se poruše one uđzerice i 'nehigijensko' naselje do pruge.

3b2pocetakqg3.jpg
 
Bloq72":k3422m66 je napisao(la):
dragan":k3422m66 je napisao(la):
Centralni deo, od hotela do GTC-a, je Holivud za ovaj deo preko puta Buvljaka.

Šta se tu gradi i šta će se graditi, ne smem ni da slikam ... da ne trošim 'film'. :)
Najgori deo je od samog podnozja bezanijske kose kad se krene ka buvljaku.Tu su neke kutjice sa crepom,shta li.... :rolleyes:
Tu je Novi Beograd predlagao solitere, a Gradski arhitekta naglasio da ne zeli nista vise od 1-2 sprata kao na celom pojasu gde pocinje ravno kod Bezanije. I bi tako.
 
O arhitekturi Treceg bulevara nista vise ne moze da se doda. Jedino da se nadamo da ce vecina gradjevina jednog dana biti porusena i da ce biti sagradjeno nesto novo.

Ono sto bi trenutno moglo da se uradi je da se po sredini, kao i pored ulice posade drvoredi (da bar malo sakriju onu bruku). Ovako bulevar deluje prazno i tmurno.
 
Vrh