Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Влада

Advanced
Učlanjen(a)
21.12.2006.
Poruke
2.423
Pohvaljen
24
Lokacija
Дорћол
Ево да не би гушили тему о цркви у 26. отворио сам нову за Славију, хотел, храм... Стева сад може обрисасти ове коментаре на Цркви

Влада
Да ли се још неком чини да би, баш због ове доминације о којој прича Хомер, требало свести Хотел Славију на ниво Славија лукса пошто би се тиме отворио поглед на Храм са Теразија.
Надам се да ће се сада док се још већа око Славије неко сетити да предложи и ово.

Nesa
odlicno...vise puta mi je to palo na pamet....staru slaviju treba skratiti,i izjednaciti sa slavijom lux,to bi bio odlican potez,mada sad ce opet neki da se jave da brane slaviju kao da je taj hotel arhitektonsko remek delo....

Milance
Ne znam samo kako bi to izveli sa skracivanjem hotela. Ideja uopste nije losa ali koliko je to isplativo je veliko pitanje. Meni iskreno vise smeta onaj jezivi parking (parking servisa). Na takvoj lokaciji napraviti parking. Voleo bi da znam razlog. Mozda neko zna pa moze da mi ovde pojasni.

Steva
^^ i parking i mitićeva rupa su privremeni "objekti", tako da se čeka da se to područje reši urbanistički :)

Влада
Ја се надам да се не морамо увек водити исплативошћу неке идеје, има довољно новца на другим локацијама.
Ако се ово сада (пре продаје) не уради не верујем да ће икада, видећемо.
Да ли на Славији посотоји висински лимит за планиране објекте?
 
Slazem se sa tobom Vlado da ne treba da se uvek gleda cena pogotovo ako se radi o centru grada. Tu bi trebalo uvek da se nalaze ne najjeftinija i najisplatljivija resenja nego ona koja ce dati neki smisao tom prostoru. Zato sam i ostavio post u "Razne gradske vesti" za djubretarce. Bojim se ipak da se gradske vlasti nekako plase nesvakidasnjih ideja i resenja. (bez namere da omalovazavam sve ono sto su do sada uradili)
 
Evo nekih rešenja :
Slavija%20by%20METROPOLIS%201.jpg


Slavija%20by%20METROPOLIS%202.jpg


Slavija%20by%20METROPOLIS%203.jpg


metropolis3.jpg


http://archnet.org/gws/ECC06/2547/files_2285/METROPOLIS
 
По овоме они пре планирају да подигну Лукс до висине Славије :/ , или ја лоше тумачим?

п.с.
Иначе Ђорђе Бобић је управо на Студију Б саопштио да је урађен пројекат осветљења Храма и да ће оно бити "укључено" на пролеће следеће године (ако сам ја добро разумео на пролеће 2008)
 
i ne samo to nego i zatvore pogled ka hramu što je bzvz :(
 
Ја имам на компу сличицу оног награђеног решења на последњем конкурсу али не умем да је поставим :(

Тамо нема оваквог решења али ни скраћења Славије.
 
stalno kad prolazim svetosavskom ulicom razmislajam. sta bi bilo kako bi bilo da od nje naprave pesacku zonu. neke velike stepenice. to ne bi bio veliki problem jedino da se regulise raskrsnica kneginje zorke(ivana milutinovica). mislim da to ne bi bio veliki trosak za grad.
 
ivanCE":36g8homc je napisao(la):
stalno kad prolazim svetosavskom ulicom razmislajam. sta bi bilo kako bi bilo da od nje naprave pesacku zonu. neke velike stepenice. to ne bi bio veliki problem jedino da se regulise raskrsnica kneginje zorke(ivana milutinovica). mislim da to ne bi bio veliki trosak za grad.
I ja mislim da bi pesacka zona u Svetosavskoj bila zanimljivo resenje, ali razmisli o problemu parkiranja koji je u tom delu grada vec akutan. Sa ovako malo garaznog prostora, BG nazalost ne moze da priusti vise pesackih zona...
 
Iako bi bilo jako lepo setati "oslobodjenom" Svetosavskom ulicom mislim da je to dosta nerealno. Parkiranje u tom kraju je resiv problem - izgradnjom garaza na Slaviji. Ono sto jeste problem je upravo ta Slavija. Slavija je bila i uvek ce biti glavni saobracajni cvor Beograda. Kada god sam u tom kraju gledam da sto pre zbrisem odatle posto su buka i guzva nepodnosljivi. Zato ne bih voleo da se pesacka zona nadje u takvom okruzenju. Njih treba traziti u starom delu grada, tako sto ce se (za pocetak) zatvarati ulice koje seku Knez Mihailovu.
 
Na mestu onog jezivog parkinga na Slaviji je stajala lepa zgrada koja je bila zaštićena zakonom. I srušiše je i pored zaštite :(
 
Evo i ostalih rezultata za slaviju:
050525_2.jpg


050525_3.jpg


050525_4.jpg


050525_5.jpg


050525_6.jpg


Meni je zadnje rešenje strašno interesantno i urbano :cool: 2go rešenje je isto zanimljivo.
 
meni bi licno ova zgrada kao kapija bila interesantna na ulazu u beogradsku ulicu,ima gde da se izgradi...
 
po jednom od ranijih projekata za slaviju (a bilo ih je do sada na desetine) planirani je da se sacuvaju sve stare zgrade od bulevara oslobodjenja pa do Kralja Milutina ulice. Jasno, to bi znacilo da se sacuva i zgrada Mekdonaldsa kao i ona vrlo lepa i mala preko puta nje. Tada je naglaseno da treba ostaviti te zgrade "kao reminiscenciju na staru Slaviju". Potpuno se slazem sa tim starim predlogom i zao mi je da sada neki novi projekti to zanemaruju. Taj niz zgrada od bulevara oslobodjenja (bivsi bul. JNA) pa nanize duz Nemanjine ulice ima vrednost i treba ga obavezno sacuvati. Nove zgrade se mogu graditi iza ovih starih. Takodje treba sacuvati i hotel Slaviju koji uopste ne zaklanja pogled ka Hramu Svetog Save. Taj hotel je beleg jednog prohujalog vremena.
 
dedinje":icb8xs4e je napisao(la):
po jednom od ranijih projekata za slaviju (a bilo ih je do sada na desetine) planirani je da se sacuvaju sve stare zgrade od bulevara oslobodjenja pa do Kralja Milutina ulice. Jasno, to bi znacilo da se sacuva i zgrada Mekdonaldsa kao i ona vrlo lepa i mala preko puta nje. Tada je naglaseno da treba ostaviti te zgrade "kao reminiscenciju na staru Slaviju". Potpuno se slazem sa tim starim predlogom i zao mi je da sada neki novi projekti to zanemaruju. Taj niz zgrada od bulevara oslobodjenja (bivsi bul. JNA) pa nanize duz Nemanjine ulice ima vrednost i treba ga obavezno sacuvati. Nove zgrade se mogu graditi iza ovih starih. Takodje treba sacuvati i hotel Slaviju koji uopste ne zaklanja pogled ka Hramu Svetog Save. Taj hotel je beleg jednog prohujalog vremena.
Hmmm... nisam jos cuo za predlog da se oni kucerci oko Slavije sacuvaju, mada, nesto ne mislim da bi to bilo pravo resenje. Pitanje je da li insistirati na ocuvanju nekog nasledja ili na razvoju. Da je u pitanju nega druga manje prometna lokacija, verovatno bih se slozio s tobom, ali posto je Slavija ipak jedna od centralnih tacaka Beograda, na tom mestu treba da se izgradi nesto i vece primerenije velikom trgu.
 
Pa ako krenemo tako da razmisljamo i planiramo onda necemo uspeti nista novo da izgradimo. Ne mozemo cuvati sve zive zgrade zato sto su iz proslih vremena i oslikavaju ono sto smo nekada bili. A mi mozemo na svaku zgradu da nakacimo isti epitet - oslikava prosla vremena. Izuzetke treba praviti ali ne u toj kolicini. Ne vidim zasto bi ono na uglu gde je sada McDonald's trebalo sacuvati. Ili ako nju sacuvamo ne vidim razlog da se sacuva jos 20 takvih zgrada pored nje. Jer kao sto je Vrachar napisao radi se o Slaviji i ovaj grad i njegovi centralni trgovi moraju da se razvijaju i tu po meni nema mesta za takve stvari.
 
dedinje":225ke04g je napisao(la):
Takodje treba sacuvati i hotel Slaviju koji uopste ne zaklanja pogled ka Hramu Svetog Save. Taj hotel je beleg jednog prohujalog vremena.
Не бих се сложио (а можда је само "заклањати" погрешно формулисано), када се гледа са Теразија прво у око пада Славија а тек онда Храм који би ипак требао да доминира градом.

dedinje":225ke04g je napisao(la):
Potpuno se slazem sa tim starim predlogom i zao mi je da sada neki novi projekti to zanemaruju. Taj niz zgrada od bulevara oslobodjenja (bivsi bul. JNA) pa nanize duz Nemanjine ulice ima vrednost i treba ga obavezno sacuvati. Nove zgrade se mogu graditi iza ovih starih.
Не слажем се, сигурно да неке делове града треба сачувати али Славија треба ипак да уђе у 21.век
 
Ako na Slaviji izgradimo iskljucivo i samo sve potpuno novo onda ce izgledati da tu ranije nista nije bilo. U projektu od pre 20 godina, koji sam pomenuo, naglasava se "sacuvati reminiscenciju na staru Slaviju". Tu se misli na samo jedan mali deo trga, prvenstveno na one dve zgrade koje su na uglovima deligradske koja ulazi na Slaviju. Minimalni prostor koji ove zgrade zauzimaju nece spreciti da Slavija udje u 21 vek pogotovu sto, kako sam rekao, nove, visoke, moderne zgrade se mogu graditi neposredno iza njih. Inace, a o tome se moze diskutovati, svojevremeno je jedan arhitekta ( mislim arh. Mladjenovic, ali nisam siguran) predlagao da se kompletan stari Beograd sacuva kakav je sada a da se sve novo gradi na Novom Beogradu i preko Dunava. Vrlo interesantna ideja!
 
dedinje":vbq4nhjt je napisao(la):
svojevremeno je jedan arhitekta ( mislim arh. Mladjenovic, ali nisam siguran) predlagao da se kompletan stari Beograd sacuva kakav je sada a da se sve novo gradi na Novom Beogradu i preko Dunava. Vrlo interesantna ideja!
Bojim se da stari Beograd nikada nije uspeo da dozivi potpunu transformaciju u urbanu sredinu, tako da to sto bi cuvali ne prilici jednom modernom gradu kakav BG tezi da bude (ili bilo kom drugom). Uzdericama nije mesto u centru.
 
Beograd vec dugo nem u svom centru "udzerice". Nema ih cak ni na Slaviji. Ono sto je ruzno na Slaviji to su parkinzi, "privremeni"park na mestu Miticeve "rupe" i sam skver sa bistom kojoj tu nije mesto. Ne secam se tacno da li je hotel Slavija podignut 1961 za potrebe Prve konferencije nesvrstanih zemalja (sto mladji danas omalovazavaju iz cistog ne znanja) ili 1962 godina kada je u Beogradu odrzano evropsko prvenstvo u atletici. Bilo je izvanredno organizovano i BG je dobio pohvale iz celog sveta. Taj hotel, takav kakav je, pretstavlja uspomenu na jedno vreme i jedan period u razvoju Beograda. Hram Svetog Save se odlicno vidi cak kada stojite ispred palate Albanija i ne zaklanja ga ni zgrada skupstine grada, ni beogradjanka ni hotel Slavija.
 
Kako nema?Idi u Beogradsku pa ces videti.Imas ih po Dorcolu i Paliluli(oko nekadasnje 27.marta,danas kraljice Marije).
 
Ja sam naglasio da nema udzerica u centru a ti pominjes Dorcol. Inace vidim da neki projekti za Slaviju predvidjaju i rusenje zgrade u kojoj je restoran "Manjez". To je cista steta posto je rec o lepoj i solidnoj zgradi a nikako o "udzerici".
 
Imas udzerice u Kralja Milana i sa leve i desne strane ako krenes od Slavije, cak i do hotela Moskva je ona mala zgrada, nije bas udzerica ali strci.
 
dedinje":34qdf7f5 je napisao(la):
Ja sam naglasio da nema udzerica u centru a ti pominjes Dorcol. Inace vidim da neki projekti za Slaviju predvidjaju i rusenje zgrade u kojoj je restoran "Manjez". To je cista steta posto je rec o lepoj i solidnoj zgradi a nikako o "udzerici".
Idemo redom:

Slavija - MC, zgrada do MCa, motazni objekti iza, zatim celo blok izmedju Kralja Milutina, Nemanjine i Kralja Milana...

Centar - 2 udzerice na Terazijama (iza hotela Moskva), Kralja Milana od Slavije do Beogradjanke...

Za neke od ovih zgrada moglo bi se reci da nisu udzerice vec "lepe male zgrade". OK, ima tu i simpaticnih kuceraka, ali takvim objektima nije mesto na glavnim gradskim bulevarima, trgovima i skverovima, pogotovu ako su okruzeni sa vise puta vecim zgradama.

Na kraju krajeva, sve vece zgrade u centru BGa zidane pre rata su sagradjene na rusevinama takvih udzerica koje su bile jedina zidana forma Beograda 19. i pocetka 20. veka.
 
Gudmund":3cmze7mt je napisao(la):
Imas udzerice u Kralja Milana i sa leve i desne strane ako krenes od Slavije, cak i do hotela Moskva je ona mala zgrada, nije bas udzerica ali strci.
Ako mislis na zgradu do Hotela Moskva na Terazijama to nije udzerica vec ono sto je ostalo od ove zgrade:
447137.jpg

Terazije1928.jpg

Ona je bila tesko ostecena u I Svetskom ratu, pa je obnovljena, a potom pogodjena i 1941. Oduvek mi je bilo cudno kako tako niska zgrada ima dvoikrilna ulazna vrata vioka 4 metra :)
 
Vrh