Šta je novo?

Дечији вртић на Бежанијској коси (Грчка улица)

Гага

Professional
Učlanjen(a)
08.12.2010.
Poruke
11.958
Pohvaljen
18.957
Lokacija
Бежанијска коса
Чим је завршена нова основна школа "Драган Лукић" на Бежанијској коси и почела нова школска година, почело се са градњом новог дечијег вртића, а који ће се налазити преко пута школе. Вртић ће припадати Предшколској установи "11 април" Нови Београд.

Радови на вртићу напредују, ископани су темељи и један део темеља бетониран, постављена је дизалица, а још се одвози земља и шут, све у свему напредује се. Срушено је и неколико нелегалних-нехигијенских "објеката", који су били на тој парцели вртића и то по кратком поступку. Рок изградње вртића је 6 месеци, што значи баш темпирано за изборе ! Вртић иначе гради Г.П. Златибор-Градња Београд а.д.

Пошто станујем у близини, непуних 200 метара, пратићу изградњу вртића, као што сам пратио и изградњу комшијске основне школе. Обиђох јуче (петак) касно поподне радове и направих пар снимака за почетак.

По самом рендеру на табли, главни улаз у вртић ће бити од стране Грчке улице, а то потврђује и натпис на табли са адресом вртића, улица Грчка б.б. И код овог објекта бих критиковао, као и код основне школе, то што се налази преко пута новог Бежанијског гробља ! Видећемо како ће и овде да "заштите" вртић зеленилом од погледа према гробљу. За увећање кликните два пута на слику да би могли да прочитате шта пише на таблама:

adult image host

Посебност овог вртића је та, што ће ово бити први објекат у опште у граду, који ће користити енергију воде за грејање и хлађење вртића. Практично ово је један пилот пројекат, а у Београду ће се градити још четири оваква вртића, то ми рекоше на самом градилишту.

О чему се у ствари ради, једноставно користиће се подземне воде које ће грејати и хладити вртић. Значи користе се природни пасивни извори енергије тј. енергија саме воде и земље или како је то стручно објашњено на самој табли где пише: "Коришћење хидрогеотермалне енергије за грејање и хлађење самог вртића". Једина енергија која ће се трошити је струја, за рад топлотних пумпи за грејање и хлађење воде, а вртић неће у опште користити ткз. централно грејање, јер неће ни бити повезан на инсталације топловода Новобеоградске топлане.
Дат је и тачан положај бунара и црпне станице, са Гугл мапе, који ће се радити (копати) и одакле ће се црпети подземне воде. Приказан је и један општи цртеж куће, како изгледају инсталације бунара, топлотних пумпи и грејних инсталација. Бунар ће бити дубок око 72 метра, јер је на тој дубини и пронађена жила подземних вода. Овај пројекат је радио и још ради Рударско-Геолошки факултет Београд, "департмент" !!?!! за хидрогеологију (ах, та употреба и неко паћење за страним речима у српском језику, па ваљда је лепша српска реч - "одељење").
Ево су и слике са том таблом где су дати сви потребни подаци око подземних вода, степена искоришћености, начини истраживања итд, итд. Ово је интересантно и за нека даља проучавања, а и за форумаше кога ова област интересује и ко се оваквом тематиком стручно бави:

hosting images

image hosting

free image hosting

free image hosting

Вртић ће бити преко пута основне школе и њих "дели" улица Марка Ристића:

upload images

free image hosting

image upload

Улаз у градилиште:

image host

Темељи и бетонирање вртића напредује, а пошто није било шефа градилишта, нису хтели да ме пусте унутра у само градилиште да снимам, без обзира што сам се представио, ко сам, шта сам, и зашто снимам, па је морало иза ограде, биће други пут:

hosting images

adult image host

adult image host
 
Гага":2s3q7823 je napisao(la):
Посебност овог вртића је та, што ће ово бити први објекат у опште у граду, који ће користити енергију воде за грејање и хлађење вртића. Практично ово је један пилот пројекат, а у Београду ће се градити још четири оваква вртића, то ми рекоше на самом градилишту.


Одлична вест. Осим што није истина да је реч о првом оваквом пројекту у Београду. Има их већ неколико завршених. Један од њих је пословна зграда Винер Штедише у Блоку 11, а други - који се налази у косој уличици што спаја Рузвелтову са Димитрија Туцовића (преко пута Зире) - је стамбена четвороспратница у коју се почетком године уселио мој доскорашњи комшија. По његовим речима, оваква зграда је 5 до 10 одсто скупља од класично прикључене на топловод, али се то за неколико година покрије уштедом у летњим и зимским месецима.

Занимљиво је да се цеви које греју, односно хладе станове налазе у зидовима. Нема радијатора, ни клима уређаја.
 
hvala gago i samo nastavi......

i ne samo za ovo nego za sve reportaže koje praviš.
 
MilisaV":2hklxy3l je napisao(la):
hvala gago i samo nastavi......

i ne samo za ovo nego za sve reportaže koje praviš.
Милисаве хвала на подршци. :kk:
Управо сам поставио фоторепортажу за Чика Мишкову задужбину овде на Бежанијској коси, пошто је коначно почела градња.
 
sizif":3azhftky je napisao(la):
Гага":3azhftky je napisao(la):
Посебност овог вртића је та, што ће ово бити први објекат у опште у граду, који ће користити енергију воде за грејање и хлађење вртића. Практично ово је један пилот пројекат, а у Београду ће се градити још четири оваква вртића, то ми рекоше на самом градилишту.


Одлична вест. Осим што није истина да је реч о првом оваквом пројекту у Београду. Има их већ неколико завршених. Један од њих је пословна зграда Винер Штедише у Блоку 11, а други - који се налази у косој уличици што спаја Рузвелтову са Димитрија Туцовића (преко пута Зире) - је стамбена четвороспратница у коју се почетком године уселио мој доскорашњи комшија. По његовим речима, оваква зграда је 5 до 10 одсто скупља од класично прикључене на топловод, али се то за неколико година покрије уштедом у летњим и зимским месецима.

Занимљиво је да се цеви које греју, односно хладе станове налазе у зидовима. Нема радијатора, ни клима уређаја.
Сизифе, да ли је истина или не, лично не знам, али су тако рекли из Агенције за инвестиције и становање, да је ово први објекат у граду који се овако гради ! Пошто знаш и конкретне случајеве овако већ изграђених објеката у Београду, више верујем наравно теби, него Агенцији. Лепо би било да се Агенција демантује, јер изгледа да нису добро обавештени и да не прате шта се гради, а баве се тим послом !

Мислим да ће и код вртића цеви за грејање и хлађење бити у зидовима, али наравно питаћу кад одем следећи пут на грађевину да правим фоторепортажу !
 
Super reportaza gago.Ako moze u vecem kvalitetu da mi posaljes ili stavis linkove oko tog geotermalnog dela,sitno mi je da procitam ovako a na dupli klik se ne vidi veca slika.

U pravu je Sizif,postoji vec vise zgrada sa geotermalnom energijom.

Ovo ce biti prvi objekat javne namene sa geotermalnom energijom.Nego se izgube te dve reci u govoru.

Videh render u malo boljem kvalitetu na sajtu izvodjaca,ali nije neki.Sacekacemo da neko zvanicno od politicara otvori radove pa ce izleteti bolji render :kk:
 
Вучко, хвала за плусићћћ и лепе речи. Вероватно су те две речи, јавне намене, изговорене или не изговорене од стране Агенције, направиле малу забуну !

Извињавам се за погрешно објашњење што сам написао да се за увећање слике два пута кликне на исту, а мислио сам на оно што је написао Опуштенооо.

Опуштенооо, хвала за исправку и што си поставио те увећане слике, наравно укњижен плусићћћ. :kk:
 
Да ли неко зна да ми каже да ли се ради о отвореном или затвореном геотермалном систему? Отворени нису добри, јер постоји опасност од загађивања подземних вода, а зар и код њега нису потребне две бушотине. Ако је затворен, једна бушотина од 70-ак метара није довољна за толики објекат.
 
@Гага
+ 1 :)

Napokon stiglo i kod nas

Sećam se epizode Dirty Jobs - Mike Rowe
koj je tlo bušio cevima sa puno vode (čitaj blata)
gde je ta hidrotermalna enegija iz podzemnih voda korištena za jeftinu klimatizaciju staračkih domova
koji su se upravo gradili a Mike Rowe pokazivao bušeći, kako je to težak (prljav) posao

Ovde na crtežima je prikazana jedna velika bušotina
a u seriji bilo je prikazano puno malih
vrlo interesantan i koristan projekat za buducnost

Baš mi je drago da ćemo imati siguran ,,direktan prenos,, ostvarivanja takvog projekta :kk: :) :kk:


Edit

Prateci ovaj projekat dobicemo i dosta odgovra na mnoga pitanja
kao što je centralna klimatizacija postojecih (i novih) zgrada sa ugradnjom
instalacija radi korišćenja hidrotermalne energije
značajni efekti bi se sigurno osetili u ekonomskom , tehničkom i estetskom smislu.
 
Kako je moguce da kvalitet projekata skole i obdanista toliko varira?
Skolu kao da je projektovao neki arhitektonski tehnicar, a obdaniste ne samo da je arhitektonski neuporedivo superiornije vec se vodilo racuna i o samoodrzivosti projekta.
Ima li ko ideju?
 
za obdništa su raspisali konkurse bio žiri koji je izabrao najbolje projekte. i to ne samo ovo nego i još pet pored njega. bilo je na gradologiji o tome pa potraži na youtubu.
 
Skolu je radio CIP sigurno bez projekta.A glavno je bilo da se sagradi za 100 dana,bila je i emisija o tome na Studiu B.

Zanimljivo je sto ne naprave emisiju o vrticu koji je manji objekat a gradice se 180 dana :D
 
Та школа је срамота од архитектуре. А Студио Б је срамота од телевизије.
 
Cak su da bi ustekali novce napravili manju salu nego sto je planirano. :notok: Rodjak radi u cipu pa mi je to pomenuo.
 
Изградња вртића лепо напредује, ето већ се почело са изградњом спрата.

Хтео сам да мало усликам унутар самог градилишта, али ме нису пустили ни овог пута, опет није било шефа градилишта, ко’ да бре граде неки војни објекат или неку (уса) амбасаду. Желео сам да усликам и простор и рад око извора подземних вода, које ће служити за грејање и хлађење вртића, али није могло. Можда неки трећи-четврти пут.

Направио сам ипак две сликe унутар градилишта и то кришом (!), а остале су иза ограде.

„Искрсао“ је и један мали проблемчић, али не код градње вртића, него око пробијања излаза на улицу !

Сликајући грађевину, двоје људи из околних зграда су ми рекли да извођач радова хоће да направи улаз-излаз за аутомобиле из дворишта вртића на улицу Неде Спасојевић. Кажу да су се станари већ бунили код извођача радова (безуспешно), јер наводно то није предвиђено, него би се то урадило мимо пројекта !!! Станари се буне из основног разлога што би морала да се посеку један или чак оба платана и елиминишу због тог пролаза два паркинг места ! О томе нешто касније, а ево слика напредовања изградње вртића.

Две шпијунске :D слике унутар грађевине:

psd upload

tiff upload

Остале слике иза ограде, молим:

upload images

upload psd

tiff upload

bmp upload

adult image host

upload bmp

Снимљено са раскрснице улица Неде Спасојевић и Марка Ристића. Овај са СУВ Шевролетом је нашао баш лепо место за паркирање !

upload images

image upload

jpg upload

Слика снимљена са раскрснице улица Марка Ристића и Грчке:

image upload


Да се вратим на „проблемчић“.
Самим пројектом је предвиђен улаз-излаз у двориште вртића према Грчкој улици, не баш директно на улицу, него на ткз. „уличицу у блоку“ па из те уличице се излази на Грчку, разумете шта хоћу да кажем.
Е сад, нисам баш сигуран да овај улаз-излаз није предвиђен пројектом, јер на табли где је цртеж објекта (или ти рендер) и где су остали подаци, постоји „уличица“ у самом дворишу објекта са улазом-излазом према Грчкој улици, а завршава се (!) на крају дворишта где треба да буде овај „проблематични“ улаз-излаз. Ту таблу је сад извођач радова склонио, јер наводно смета за даље извођење радова на темељима за ограду вртића.

Станари хоће иначе да пишу петицију, инвеститору (Граду), општини, пројектанту и извођачу радова, па ће се видети шта ће од свега да испадне !

Слике те табле са цртежима и планом где ће бити извор за подземне воде, сам поставио одмах на почетку ове теме, а ево сад само цртежа-скице оног дела пројекта где се види, колико-толико, предвиђени улаз-излаз у објекат. То је онај део где је она горња црна стрелица, према Грчкој улици. Лепо се на цртежу види да има, у правој линији, иста таква стрелица, што лично предпостављам да је то тај „проблематични“ улаз-излаз“ према улици Неде Спасојевић, а на самом цртежу сам окружио тај „проблематични“ део.

hosting images

На овој слици се види (између платана и овог Пасата, да постоји скретање из улице Неде Спасојевић према вртићу који се гради, а то скретање је изграђено још давно кад се градила и ова улица, средином деведесетих година. То значи да је тако нешто и предвиђено, мада по првобитном плану, вртић није требало да буде овде.

image upload

Ипак кад гледате ово скретање и „уличицу“ у дворишту објекта, не поклапају се правиолинијски. Вероватно из тог разлога ће требати да се ови платани и посеку ! По „ситуацији на терену“, ако се овај улаз-излаз и треба урадити, онда би само један платан требало да се посече, а не оба. Стварно су лепи ови платани и дају дабелу хладовину.

hosting images

psd upload

Прошетаћу ових дана, колико ми време дозволи, до грађевине да видим шта је урађено по овом питању !
 
Gago, jeste da je ovo malo van teme, hteo sam da prokomentarisemo u okviru Neimarove zgrade u Nedeljka Gvozdenovica otvorena su 3 lokala ako se ne varam. Jedan je kladionica, drugi je servis za hemijsko ciscenje i peglanje i treci je kafic Olimp. Rekao si svojevremeno da si cuo da ce biti otvorena 2 kafica, pa sam misliu da li znas gde ce biti taj drugi, da li na ovom drugom cosku zgrade koji gleda ka pijaci ili negde u sredini objekta. Sa ta dva kafica, ul Nedeljka Gvozdenovica postaje kljucna za ovaj deo B.kose. Imacemo ih ukupno 5, sa ona dva u crvenoj zgradi Energoprojekta i Trojom u onoj poslednjoj zgradi sa leve strane ulice. Mislim, da za nas lokalce je to interesantan momenat, jer se puni taj komercijalni i poslovni sadrzaj u tom kraju, koji bi trebao da se zaokruzi u nekih 3-5 narednih godina.
 
Белка, да треба да буде отворен и други тај кафић, а као што си и рекао, кафе бар "Олимп" (већи је и са дограђеном галеријом) је отворен пре неки дан. Наравно знам лично и власника Олимпа, то је комшија из моје зграде, а он је и власник тог другог мањег простора где треба да буде тај мањи кафић. То је онај простор одмах до тог већег кафића са дограђеном галеројом, а један део тог мањег простора гледа на Макси тј. на улицу Матије Вуковића, а други део гледа на Веспучијеву.

Е сад, комшија размишља да сруши зид између великог кафића и малог будућег кафића и једноставно их споји. Мислим да му је то сад идеја водиља. Такође тамо где је улаз у гаражу, имаш оних седам паркинг места и видео си да су три означена са црвеном бојом, а четири са жутом, е тих седам паркин места је он исто купио, а хтео је и остала која су тамо исцртана, али му ови из грађевинске фирме "Неимарв", нису дали.

Како ми је комшија рекао, планира да на пролеће надкрије тих седам паркинг места и направи плато за башту за кафиће/кафић !!! Ух баш ће лепо бити оним станарима изнад тих кафића/тог кафића. Ево слика тог дела зграде где су ти кафићи, а сликао сам пре него што је комшија почео да сређује простор(е).

image hosting gif


adult image hosting


image hosting jpg

Иначе он у нашој згради има и локал где је спа центар "Олимп".

На другом крају те зграде где комшија има кафић/кафиће, онај ужи део који гледа према пијаци, а у ком ће бити хотел, тај велики локал ће бити колико знам, ресторан од самог хотела !
Она коцкарница иначе, као што знаш има два улаза, и из Недељка Гвозденовића и Веспучијеве, а мало ми је сумњиво, да ли је коцкарница удаљена више од 200 метара (ваздушне линије) од нове основне школе !!!

Да наш крај се полако попуњава са објектима и добија неку целину, још само да "пробију" Грчку улицу, па да онда моју улицу Недељка Гвозденовића претворе у једносмерну, како је иначе и планирано и да мало одахнемо од буке. Пре неки дан сам чуо да ће по пробијању Грчке улице, пребацити линију 72 да иде том улицом, тако да ће та линија од "пењања" на Б. Косу улицом Николе Добровића, продужити даље Марка Челебоновића, па лево скретање у Норвешку па насавити право Грчком улица и даље онда Сурчинским путем. То би исто било јако добро, јер како кажу то је и основни разлог што је 72-ка пребачена да иде преко Бежанијске косе.

Их, још да се заврши Дом здравља код пијаце, па онај мотел баш близу тебе и иселе коначно Цигане из насеља "Бежанијско Дедиње :rolleyes: "!!!, да могу путари да заврше коначно и улицу Љубинке Бобић и да грађевинци почну да граде зграду где је сад то нехигијенско насеље.
 
Gago matori, uvek me obradujes vrhunskim informacijama. Kako se ono kaze na Beobuild-u - pluscina za tebe ko vrata. Znaci tako stvari idu sa kaficima. Nekako mi malo bezveze da budu kafic do kafica, logicnije je ovo da bude jedan, da ih spoji. Ovo za natkrivanje parking mesta mozda i nije lose resenje. Mislim da nema potrebe da sazaljevas one koji zive u stanovima iznad, jer tom je takav tip zgrade - objekta (komercijalno - stambeni) i morali su biti svesni da je prizemlje i vise od toga (jer postoje galerije) dominantna komercijala, a to su kod nas najcesce kafici, pekare, apoteke i naravno nezibezne kladionice (kockarnice).

Ovo vezano za kladionicu i meni se nametnulo kao pitanje da li su ispunjeni uslovi udaljenosti od skole. Meni se cini da nisu ili su tu negde na granici. Kad bi merili od coska skolskog dvorista, siguran sam da nema 200 metara. Mislim da nam kladionica uopste nije potrebna ovde. Ali, kad je vec tu, sta cemo, prezivecemo i nju.

E sad mi je najveca enigma sta ce biti u lokalu na cosku koji gleda na Nedeljka Gvozdenovica. On se radi, doduse vrlo sporo, bas me zanima sta ce tu da bude, on mi je bio kao rodjen za kafic, tu bi basta sevnula sama od sebe i to direktno na jedno parce zelenila, malo bi nam zasmetalo, ali seli bi na kaficu nema sta.

Ovo oko saobracajnih resenja cekam kao ozebao sunce, samo o tome razmisljam, i nadam se da ce sto skorije, mada svesno dajem neke procene sto dalje, kako bih zadrzao tlo pod nogama. Mada frekvencija na putu za Surcin postaje dosta ozbiljna i pitanje je trenutka kada vise nece moci da izdrzi. Jer leti cesto postoji zagusenje na delu gde se Surcinska spusta ka kruznom toku u Vojvodjanskoj. Tako da vise od dve godine ne vidim kao moguce cekanje na probijanje Grcke do Suyrcinske.
 
Јучерашње слике вртића чија градња напредује пуном паром. Објекат је као што се види, цео покривен непровидним најлоном и раде се унутрашњи радови. Снимио сам објекат из свих углова, мада све изгледа као нека покривена коцка, једино је код улаза у вртић отворено, али не може да се уђе и слика. Некако ми сад кад је овако вртић покривен, а то ми је прво пало на памет, личи на неки "мега/хипер/шопинг мол" објекат :D !


upload images

free image hosting

upload images

free image hosting

free image hosting

hosting images

adult image hosting
 
Gago,

Hvala za otvaranje ove teme na forumu i uopste na pokazanom interesovanju za napredak u izgradnji vrtica. Predpostavljam da si iz komsiluka i da redovno pratis radove. :)

Danas sam (kao autor idejnog resenja) imao prilike da udjem u sam vrtic, ali nisam pravio fotografije prostora jer je vec zaslo sunce. Unutra sve napreduje dosta brzo i napravicu uskoro neke slike usoro kada se postave sva prozorska stakla u atrijumu pa cu ih okaciti ovde da vidis...

Iskreno receno, izvodjac radi zaista propisno i za sada po ocekivanoj dinamici.

Srdacan pozdrav i nadam se da ce vam nase delo uskoro unaprediti kvalitet zivota u bloku :)
 
Роботе, укњижен плусићћћ у дневник и добро дошао на форум.

Да, станујем ту близу неких 400 метара ваздушне линије, а радове пратим онолико колико ми мој посао дозвољава, а пратим због форума да се чланови, а и гости обавесте о напретку истих, зато и постоји овај форум. На неки начин сам и "приватно везан" за градњу вртића, из разлога што ми је супруга радила у "ПУ 11 април" (сад је у пензији), па и њу интересује како напредује градња, па и кад неки пут шетамо обавезно и свратимо да види.

Многи чланови и гости форуме се сигурно и интересују о вртићу и због уписа деце у исти, јер су то неки већ и питали.

Надам се да ће твој допринос бити велики с обзиром да си и аутор идејног решења вртића, а поготово ако радиш још нека решења, па не би било лоше као члан и да нека и поставиш, да знамо шта ће ново бити у граду.

Одлично за слике, направи их, али те слике треба да виде сви чланови, зашто само ја. Мораћу да одем један дан (радни) до градилишта да видим око самог изворишта за геотермалне подземне воде, да мало и то снимим, јер многе чланове и то итересује (скоро највише), али... морам да потрефим кад је шеф градилишта ту, овако неће да ме пусте да сликам, ко да бре граде "бункер амбасаду" (не дај Боже). Такође да видим како ће се решити и онај "проблемчић" око излаза унутрашње саобраћајнице на улицу Неде Спасојевић !

Не сумњам да радови напредују по очекиваној динамици до коначног отварања крајем марта, па избори су ту, зато и вртић мора да се заврши до тада, извини али нисам одолео :D .
 
Ево нових слика вртића, који је практично у завршној фази уређивања. Слике су само са спољње стране објекта:


upload images

image host

image hosting jpg

image hosting

jpeg image hosting

free image hosting

image hosting jpeg

Постављене су и љуљашке, пењалице и остале справе за играње деце, ту су и клупе, а и осветљење простора око игралишта. Подлога је наравно гумирана због падова деце да се не би озледила.

jpg image hosting
 
Super, dopada mi se zgrada! Plusić uknjižen i ažurirano na mapi :)
 
Vrh