Šta je novo?

Bioskop "Jugoslavija"

Hogar

Novice
Učlanjen(a)
16.10.2009.
Poruke
7
Pohvaljen
1
Lokacija
Zemun
Nešto se dešava u bioskopu "Jugoslavija"?!? Sa zadnje strane je ograđeno i majstori "čupaju" kompletnu instalaciju za ventilaciju (KGH - doduše ne znam šta je implementirano u tom objektu, da li je ventilacija nezavisna od grejanja, a lično sumnjam da je centralno hlađenje ikada postojalo).

Deluje kao renoviranje? To bi bilo sjajno, taj prostor je na fantastičnoj lokaciji a i sala je (bila) sasvim solidna. Mislim da je taj objekat bio zamišljen da bude po potrebi i neka vrsta kulturnog centra - ima prilično veliku binu ali praktično ne postoji zadnja/bočna bina tako da nikakava "ozbiljnija" produkcija ne dolazi u obzir, samo nešto što ne zahteva veliki ansambl i kompleksnu scenografiju (i smenu scenografije). U tom smislu mislim da bi sala bila sasvim dobra za koncerte (ne znam kakva je akutika, ali novi sistemi visećeg ozvučenja solidno prevazilaze probleme sala koje nisu preterano akustične, a ipak mislim da Bioskop "jugoslavija" nije hala 1 sajma koja je katastrofa za ozvučaanje... Pa se ipak održavaju koncerti tamo).

Ako je neko zainteresovan mogu da napravim par snimaka, mada nisu posebno zabavni. Plastična ograda i ogromne, isečene ventilacione "cevi" (stavio sam pod navodnike pošto to nisu cevi puravom smislu te reči, već vodovi preseka recimo metar sa metar i po!).

Lično ne verujem da bioskopi, osim u tržnim centrima, imaju smisao u eri kućnog bioskopa / piraterije. Ja sam veliki filmofil ali mislim da će bioskopi i u Americi uskoro da zapadnu u probleme, a kod nas nemaju šansu da budu isplativi. Zato mislim da bi bioskop "jugoslavija" trebalo da postane novobeogradsko-zemunski "SKC / Dom Omladine"...

Hogar
 
Pa napravi slike. Cisto da imamo za neku arhivu, da mozemo da uporedimo kad/ako srede.

Nikad nisam bio u tom bioskopu ali onako spolja zaista deluje strasno, kao napusteni objekat posle nekakve nuklearne katastrofe(siva boja samo pojacava utisak). Cak i one stepenice Sluzbenog glasnika pored, koji radi, su u istom stanju.
Tamo iza se obnavlja hotel Putnik. Ne znam dokle su stigli pa mozes i to da skljocnes.

Sto se tice posete bioskopima, ja sam im se nekako u poslednje vreme malo vratio. Ali gledam da idem u onim nepopularnim terminima(16-18) kad nema klinaca i kojekakvih bu**** koje se malo malo pojave i sve vreme pricaju i kikocu se, cak i ako nije komedija. Takodje mislim da bi trebali da imaju jeftinije cene karata za te sporedne termine. Stvarno je glupo imati istu cenu za svaki termin.
 
Pa, ako se ja dobro sećam, Jugoslavija se renovira da bi se u nju preselilo pozorište Duško Radović, dok se njihova zgrada bude renovirala sa čitavim DKC-om, ili tako nešto.. Priča je trebalo da se desi još pre jedno 2-3 godine.
 
Da, pozoriste "Dusko Radovic" prelazi privremeno u "Jugoslaviju" po renoviranju, dok bude trajala rekonstrukcija zgrade na Tasu. Posle toga, "Jugoslavija" ni trebalo da postane kulturni centar tipa "Vuka" na Zvezdari.
 
Meni je zgrada gde je Jugoslavija bas odvratna, da se ja pitam [ a ne pitam se] srusio bi je i napravio trg... :)
 
Kako tacno izgleda ta zgrada (ne mogu da se setim) - ima li nekih slika spoljasnjih radova?
 
1356282_Bioskop_Jugoslavija.jpg


news_3707.jpg


bioskop-1.jpg
 
Tuga stvarno...kultno mesto starog Novog Beograda...

Ocigledno da bioskop tu ne moze da opstane u zivotu...tako da bi pozoriste bilo idealno! Ionako NBG nema ni jedno.
 
Pa dobro kakve sve gradjevine ima po gradu ovo je koliko toliko i cak pristojno. Mislim ne bi bilo pristojno da govorimo o Parizu ili tako nekom belosvetskom gradu ali kad je nas sivi i prljavi grad u pitanju ovakve zgrade i mogu da prodju.
 
Izgleda slicno kao na slikama, s tim da je ogradjeno. Videcu da zveknem neku fotku ovih dana.
Nego ja sam nesto ranije citao da je sve to prodato sa hotelom Putnik, cije se renoviranje privodi kraju, pa se sve nadao da ce neki privatnik to da sredi malo. Medjutim, sve ide brzinom puza...
 
koja je situacija sa bioskopom slavica na karaburmi?Prolazih juce i ono izgleda kao lokacija za snimanje horor filma
 
Novi život bioskopa
I. JAKOVLJEVIĆ | 16. avgust 2010. 21:04 | Komentara: 0

Počelo renoviranje "Fontane", radovi u "Jugoslaviji" pri kraju


FILMSKA umetnost se vraća na Novi Beograd. Majstori su, po nalogu čelnika opštine, otvorili vrata nekada poznatog bioskopa "Fontana", sa namerom da ga renoviraju iz temelja i da posle više od decenije propadanja pokrenu novi život u njemu.


- U bioskopu "Fontana" nedavno su počeli grubi građevinski radovi i trajaće još nekoliko meseci, koliko je potrebno da se najpre isprazni prostor, a potom srede fasada, izolacija, mokri čvorovi i sve šta u to spada - kaže Igor Pupić, koordinator za projekte u opštini Novi Beograd. - Potom sledi druga faza, koja se odnosi na enterijer i opremanje, ali to u velikoj meri zavisi od prikupljanja sredstava za kompletno uređenje.


Vlast u ovoj lokalnoj samoupravi je odlučila da u svojoj nadležnosti zadrži jedina dva oronula bioskopa na svojoj teritoriji - "Fontanu" i "Jugoslaviju", kako bi Novobeograđani ponovo dobili mesto gde će uživati u ostvarenjima svetske kinematografije.


- Opština je investitor rekonstrukcije oba bioskopa i oni neće izgubiti svoju prvobitnu namenu. "Jugoslavija" je u završnoj fazi - otkriva Pupić. - Ostalo je da se srede fasada i prilazni plato, pa bi vrata posetiocima trebalo da se otvore naredne godine. Dugoročna ideja za "Fontanu" je da ona bude centar evropskog filma.
 
Poprilicno neocekivana radosna vest. Znam da su za "Jugu" pricali da ce da privremeno udomi pozoriste "Dusko Radovic" dok se zgrada na Tasu bude renovirala, ali nisam znao da imaju nameru da joj vrate prvobitnu funkciju. Ovo za "Fontanu" je tek sok.

Znaci, NBG ce sada biti i definitivno opstina sa ubedljivo najvise bioskopskih sala u zemlji O_o
 
Izgleda, promena plana... ;)



http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Dusko-Radovic-se-seli-u-Jugoslaviju.sr.html

„Duško Radović” se seli u „Jugoslaviju”
Obnova unutrašnjosti nekadašnjeg bioskopa u Novom Beogradu, vredna 115.000.000 dinara, biće završena do kraja septembra. – Otvaranje malog pozorišta na novoj adresi do kraja godine, poručuju iz Sekretarijata za kulturu

Zavese na novoj sceni Malog pozorišta „Duško Radović”, koje će ubuduće biti smešteno u zgradi nekadašnjeg bioskopa „Jugoslavija”, trebalo bi da budu podignute do kraja godine. Da bi teatar namenjen najmlađima spremno ušao u novu sezonu, potrebno je da se unutrašnjost zdanja smeštenog nadomak Starog Merkatora još dotera, ali i da se uredi fasada zgrade, plato i prilazi.

Na objektu u Bulevaru Mihajla Pupina do sada su zamenjeni svi prozori, urađeni keramika, vodovodne i kanalizacione cevi, zamenjene termotehničke instalacije... Sređeni su enterijer i scena, a reparirano je i više od 350 sedišta.

Kako najavljuje Ivana Avžner, gradski sekretar za kulturu, radovi unutar zdanja koje sprovodi Agencija za investicije biće završeni do kraja ovog meseca.

– Iz budžeta grada izdvojeno je oko 93.000.000 dinara za projekat obnove koji je izradio Saobraćajni institut CIP. Aneksom ugovora, za dodatne radove izdvojeno je još 22,5 miliona dinara. U isto vreme Agencija za javne nabavke priprema tender za audio-video sistem pozorišta i scensku rasvetu, a vrednost nabavke iznosi oko 24 miliona dinara. Tek posle toga, pozorište će moći da radi u novom prostoru – kaže Avžnerova.

O spoljašnjosti zgrade koja je išarana grafitima, a trg ispred zapušten, brinuće opština Novi Beograd.

– Prilaz objektu, mali trg i fasada biće uređeni o opštinskom trošku, a autentični izgled će biti očuvan. Radovi bi trebalo da počnu za mesec dana i biće završeni do kraja godine. U obnovu spoljašnjeg ruha nekadašnjeg bioskopa biće uloženo oko 15 miliona dinara – ističe Miloš Hetlerović, pomoćnik predsednika opštine Novi Beograd.

I nekada najomiljenije sastajalište mladih Novobeograđana – bioskop „Fontana”, čija su vrata zatvorena još 2004, trebalo bi da budu otvorena sledeće godine. Sala je godinama u katastrofalnom stanju, krov je prokišnjavao, a sedišta su bila razlupana... Kraj grubih građevinskih radova biće ozvaničen idućeg proleća, a opština je izdvojila 82 miliona dinara. U toku sledeće godine počeće, napominje Hetlerović, opremanje bioskopske sale, posle čega će ovaj filmski kutak biti spreman za otvaranje.

M. R. B.

objavljeno: 13/09/2010
 
a na trenutnoj lokaciji duška radovića biće ... ?

to je pametan potez.
 
Oni koji pazljivije prate forum sigurno vec znaju (jos od 2004.) da se priprema rekonstrukcija pozorista Dusko Radovic na Tasmajdanu, te da ce, dok traje rekonstrukcija u centru grada, pozoriste Dusko Radovic privremeno raditi u zgradi bioskopa Jugoslavija (isto se svojevremeno desilo i sa Pozoristem na Terazijama koje je privremeno radilo u bioskopu Vuk, odnosno danasnjoj Ustanovi kulture Vuk kod opstine Zvezdara).

Bioskop Jugoslavija ce verovatno zadesiti ista sudbina kada se Dusko Radovic vrati kuci, a to je da verovatno nece biti (primarno) bioskop, vec neka vrsta novobeogradskog kulturnog centra.
 
"Blic" pise da su poceli radovi na fasadi i platou ispred bioskopa (odnosno, sada vec pozorista) i da se zavrsetak ove, inace poslednje faze radova ocekuje kroz mesec dana.

Tamo se onda seli pozoriste "Dusko Radovic", pa krece rekonstrukcija njihove zgrade na Tasu.
 
:) isao sam do Shish-a pa rek'o da obavestim. Da rekonstrukcija Bioskopa Jugoslavija se zahuktala na fasadu. Sve to lepo izgleda za sada. Sredjuje se kompletna fasada Jugoslavije. Sa vec renoviranim Putnikom daje neku lepu celinu i nadam se da ce i onaj mali kao trg izmedju Putnika i Jugoslavije biti sredjen takodje.
 
Vrh