Косанчићев венац - ревитализација

Diskusije o objektima koji se rekonstruišu i obnavljaju

Moderator: Igor

DraganSt
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Uto Avg 15, 2017 4:05 am
Kontakt:
Pohvaljen: 186
Pohvalio: 154

Re: Косанчићев венац - ревитализација

Postod DraganSt » Čet Okt 03, 2019 4:30 pm

Zuma » Sre Okt 02, 2019 4:25 pm napisao:Nema ništa od mog potoka i vodopada. Teško je ovde očekivati nešto kreativno i različito. Počeli da glođu krečnjačku stenu u osnovi ostataka zidova. Oslobođeno je još prostora i priprema se armatura za neki beton. Nadam se da neće neki kafić da se okoristi okolnim zidovima.

Slika

Ideja sao potokom i vodopadom je nesto najbolje sto sam video na ovom forumu i nesto sto bi bila prava turisticka atrakcija i simbol Beograda. To sto tako nesto nece biti ostvareno, pokazuje da jos uvek placamo cenu komunizma. Prostakluk koji je tada zasejan, zilav je poput korova i jos dugo dugo nece Srbiji dati da progleda. A komentari koji na ovom forumu podrzavaju kafic, samo jos vise to potvrdjuje.
Pohvale za post: 2
DraganSt
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod DraganSt » Čet Okt 03, 2019 4:33 pm

Tikvica » Sre Okt 02, 2019 1:11 pm napisao:Koliki je stepen ludila i bezvlašća na kraju bi na taj potok/fontanu neko prikačio svoju kanalizaciju.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока

Pa prikacili bi ovi sto kazu da je to kic. I ne samo sto bi prikacili kanalizaciju, nego bi nuzdu vrsili u njemu. :bash:
Zuma
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Uto Maj 19, 2009 11:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 13908
Pohvalio: 25

Postod Zuma » Čet Okt 03, 2019 6:37 pm

Očigledno je potok i vodopad ipak bilo nerealno očekivati uzevši u obzir standarde i praksu koja nas okružuje. Ali onda sam očekivao da će shvatiti bar toliko da je 20 metara visinske razlike od Karađorđeve do Kosančićevog venca (i nešto manje do mosta i stanice GSP-a) idealno za pokretne stepenice i zaista previše da se masovno i često savlađuje peške. To je recimo nekih 6 spratova visine kod velikih stepenica. Nije baš za svakoga, a naročito za starije ljude. Pa da će bar ostaviti mesto za pokretne stepenice koje sam takođe ucrtao, a koje bi morale postojati i pored velikih i pored malih stepenica. To više nije neka lična estetika nego nužnost i obaveza da se obezbedi elementarna pristupačnost za sve kategorije građana. A ovde za njih ima mesta i ne bi previše odudarale od okoline, što je inače prilično teško naći i postići.

Slika
Nurko7000
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Avg 02, 2007 12:39 pm
Pohvaljen: 988
Pohvalio: 127

Postod Nurko7000 » Čet Okt 03, 2019 7:07 pm

Зар на том месту није дугорочно планиран метро мост паралелан са Бранковим. Излазио би из земље баш на врху степеница.
And7rey
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 23, 2015 8:38 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1907
Pohvalio: 74

Postod And7rey » Čet Okt 03, 2019 7:09 pm

Mislim da će metro ići ispod Save ali u blizini mosta negde.
Zaklanjaš mi Beograd!
DraganSt
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod DraganSt » Čet Okt 03, 2019 7:11 pm

Vodopad na ovom mestu me potseca na vodopade u Italiji. Cak bi umesto travnjaka mozda moglo i neko malo jezero.

Slika

Slika
relja
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 3:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6730
Pohvalio: 1966

Postod relja » Čet Okt 03, 2019 7:48 pm

Nurko7000 » 03 Oct 2019 06:07 pm napisao:Зар на том месту није дугорочно планиран метро мост паралелан са Бранковим. Излазио би из земље баш на врху степеница.

Takav je bio plan za LRT.
A metro će prvo da "prioritetno" poveže Makiš i Mirijevo.
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 4052
Pohvalio: 13981

Postod zexland » Čet Okt 03, 2019 8:30 pm

DraganSt » 03 Oct 2019 03:33 pm napisao:
Tikvica » Sre Okt 02, 2019 1:11 pm napisao:Koliki je stepen ludila i bezvlašća na kraju bi na taj potok/fontanu neko prikačio svoju kanalizaciju.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока

Pa prikacili bi ovi sto kazu da je to kic. I ne samo sto bi prikacili kanalizaciju, nego bi nuzdu vrsili u njemu. :bash:

Da mi je znati samo iz kog si ti ormana pa ispao?

Ovi sto kazu (citaj ja) da je to kic (a ja sam rekao da KOKETIRA sa kicom) su upravo i uradili (citaj ja) ovu montazu vodopada koji se tebi neizmerno dopada.
Meni se ideja sa vestackim potokom ne dopada jer ne vidim potrebu za tim zaista.

Elem, ovo s tribinama pitaj Boga na sta ce da lici na kraju.
Live, Love & Create / Ζήστε, Αγάπη & Δημιουργώ
Corradi
Beginner
Pridružio se: Ned Sep 01, 2019 11:49 am
Kontakt:
Pohvaljen: 141
Pohvalio: 44

Postod Corradi » Čet Okt 03, 2019 8:55 pm

DraganSt » Čet Okt 03, 2019 4:30 pm napisao:Ideja sao potokom i vodopadom je nesto najbolje sto sam video na ovom forumu i nesto sto bi bila prava turisticka atrakcija i simbol Beograda. To sto tako nesto nece biti ostvareno, pokazuje da jos uvek placamo cenu komunizma. Prostakluk koji je tada zasejan, zilav je poput korova i jos dugo dugo nece Srbiji dati da progleda. A komentari koji na ovom forumu podrzavaju kafic, samo jos vise to potvrdjuje.

Bi sigurno, do Zelenjaka bi se napravio red turista.
Zuma
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Zuma » Čet Okt 03, 2019 10:19 pm

U Beogradu se ne treba plašiti jačih akcenata, neobičnih, kreativnih i originalnih rešenja. On je isuviše puta rušen, bio tragično siromašan, vodili su ga primitivni ljudi i gazile strane vojske. Hteli su da bude, i gradili su ga kao Mađarski, Nemački, Turski, Krajiški, Jugoslovenski i još svakakav. Pa je kasno da se (sem na posebnim mestima) ustežemo zbog čuvanja klasične lepote, nekog sklada ili stilske ujednačenosti koje najčešće nema. Drugde bi nešto kao vodopad ili veštački potok u sred grada odudaralo od okoline i bilo viđeno kao kič. Kod nas su i ruševine od krstarećih raketa normalna pojava i prihvaćeni deo gradskog pejsaža. Zbog toga bi se malo duha, smelosti i mnogo kreativnosti divno uklopilo upravo u takvu raznovrsnost doživljaja grada koji nije kao drugi. Da li je nešto kič ili ne zavisi i od konteksta, a on je u Beogradu sasvim poseban. Tu posebnost treba dalje da razvijamo, a ne da je se stidimo. Potok, vodopad, pa čak i jarko osvetljni i bujni, možda i viseći vrt ispod ogromne metalne konstrukcije pune ofarbanih cevi koja glumi jednu novu vrstu gradskog neba (sa koje ionako padaju pravi vodopadi tokom svake veće kiše), odmah ispod visokog klasičnog zida od tesanog kamena i dve ogromne žute svetljke na ulazu u stepenište, zašto da ne? To već više nije oponašanje ničega, pa nije ni kič.
ГЛАС ПРИРОДЕ
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Avg 08, 2015 2:20 am
Kontakt:
Pohvaljen: 577
Pohvalio: 498

Postod ГЛАС ПРИРОДЕ » Čet Okt 03, 2019 10:33 pm

Некоме је и цвеће кич. Али било би добро да нам неко до дежурних стручњака каже нешто више о кичу. Па да размотримо да ли и нешто сасвим природно и здраво може да буде то, а нешто што је ту већ скоро па читав век, река аутомобила, је врхухнац људских достигнућа и стваралаштва.
На који начин изглед Калемегдана, Ушћа, Аде, обала и других природних целина може да се унапреди ? Ако знате - пошаљите ми поруку !
Corradi
Beginner
Kontakt:

Postod Corradi » Čet Okt 03, 2019 10:34 pm

Zuma, bez ljutnje, ali šta ti je zanimljivo u potoku i to veštačkom?
Meni bi taj deo da postaviš potok ličio najviše na ova bosanska etno sela, samo bi još vodenički točak falio i to je to.
Саша
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jul 25, 2014 1:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 5331
Pohvalio: 1160

Postod Саша » Čet Okt 03, 2019 10:50 pm

DraganSt » Чет Окт 03, 2019 7:11 pm napisao:Vodopad na ovom mestu me potseca na vodopade u Italiji. Cak bi umesto travnjaka mozda moglo i neko malo jezero.
Slika

Похваљујем идеју о потоку и водопаду, слажем се са Зумом. Али, не верујем да су власти у стању да брзо и способно реагују на тако добре замисли.

На сликама су делови парка с водоскоцима Виле д'Есте у месту Тиволију тридесетак километара од Рима, који представља у свету јединствено дело парковског уређења, хидрауличко-инжењерског умећа и уметности скулптуре. Рад водоскока и фонтане, као и чудесних оргуља које аутоматски свирају, засновани су на природном паду воде, без пумпи. Скупо за одржавање појединцима и породицама који су били међу најбогатијим у свом времену. Био сам тамо пре две и по године, неупоредиво је с било чиме до друге половине 20. века, наглог развоја технологије и великих државних и приватних пројеката.

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%92%D ... 1%82%D0%B5

Што се кича тиче, Фонтана ди Треви у Риму би била његов добар пример да није изванредне скулпторске композиције која је њен главни део.
Ћирилица се пише срцем!
Zuma
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Zuma » Čet Okt 03, 2019 11:44 pm

Corradi » 03 Oct 2019 09:34 pm napisao:Zuma, bez ljutnje, ali šta ti je zanimljivo u potoku i to veštačkom?
Meni bi taj deo da postaviš potok ličio najviše na ova bosanska etno sela, samo bi još vodenički točak falio i to je to.

Šta je zanimljivo? Voda. Čisti vazduh, hladi ga, umiruje ljude, popravlja raspoloženje, prijatnim šumom vode pokriva večnu buku grada i, u ovom slučaju, mosta. Pošto smo ubetonirali i sproveli u kanalizaciju toliko prirodnih izvora i potoka u Beogradu, mogli bi smo jedan i da napravimo, bar u parku Nesvrstanih i na par desetina metara ispod mosta. Gde je još u centru ostao neki potok? Ja sam predlagao i jedan od izvora u podrumu hotela Moskve, niz padinu Terazijske terase, pa sve do Save, kroz Beograd na vodi. Beograd je ustvari i naseljen zbog svojih reka, živeo od njih i opstao samo zbog njih. Reka je u grbu. Zašto onda u njemu nema daleko više vode? Da ne spominjem modernu ekološku arhitekturu i nove principe po kojima se priroda (pa čak i kompletan vodeni ciklus) MORA ukomponovati u grad i postati njegov integralni deo. Ali prava priroda, a ne tu i tamo simbolični cvet, travka, ili osakaćeno drveće koje glumi drvored, a sastoji se od dve grane i tri lista pošto velika krošnja iritira narod kome su još na umu sela kao nešto negativno, iako su neki modrnizovani seoski aspekti odavno postali kompliment za velike zagađene gradove, a ne pokuda. Evo kako se sve pokušava uvući voda i vodeni tokovi u moderni grad. On više ne sme da ostane samo asvalt i beton. To je zastareo, previše redukovan pristup. Mnogi drugi materjali i ambijenti su i poželjini i mogući kao "urbani".

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
2548123605_f0790eaf0e.jpg
2548123605_f0790eaf0e.jpg (230.75 KiB) Pogledano 671 puta
Pohvale za post: 2
DraganSt
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod DraganSt » Pet Okt 04, 2019 10:11 am

Corradi » Čet Okt 03, 2019 9:55 pm napisao:
DraganSt » Čet Okt 03, 2019 4:30 pm napisao:Ideja sao potokom i vodopadom je nesto najbolje sto sam video na ovom forumu i nesto sto bi bila prava turisticka atrakcija i simbol Beograda. To sto tako nesto nece biti ostvareno, pokazuje da jos uvek placamo cenu komunizma. Prostakluk koji je tada zasejan, zilav je poput korova i jos dugo dugo nece Srbiji dati da progleda. A komentari koji na ovom forumu podrzavaju kafic, samo jos vise to potvrdjuje.

Bi sigurno, do Zelenjaka bi se napravio red turista.

Drago mi je sto se slazes sa mnom. U tom redu bi bili i oni koji uzivaju u lepoti i onima poput tebe koji bi dosli da vide kic, da slikaju pa da posle u svom selu pricaju o kicu koji su videli u prestonici.
Poslednja izmena od DraganSt u Pet Okt 04, 2019 10:18 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Pohvale za post: 1
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 9049
Pohvalio: 21028

Postod Дошљак » Pet Okt 04, 2019 10:17 am

Нажалост нема ништа од водопада, добијамо потенцијално сметлиште испод трибина.
Pohvale za post: 3
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12359
Pohvalio: 3402

Postod astrodule » Pet Okt 04, 2019 10:24 am

Verovatno će biti posećeno koliko i tribine na Cvetnom trgu i plato na Slaviji
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Slika
DraganSt
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod DraganSt » Pet Okt 04, 2019 10:30 am

Corradi » Čet Okt 03, 2019 11:34 pm napisao:Zuma, bez ljutnje, ali šta ti je zanimljivo u potoku i to veštačkom?

Bez ljutnje, ali ti to ne mozes da shvatis. Kao sto je mom umu tesko da shvati teoriju relativnosti i kako to moze vreme da prolazi sporije ako se covek krece brze, tako i ti ne mozes da shvatis lepotu potoka i vodopada. Jedina razlika izmedju mene i tebe je sto sam ja svestan toga da ne razumem, pa se ne smejem onima koji pricaju o teoriji relativnosti.

Uzgred, pozdravljaju te "glupi" Slovaci iz Kosica, grada na istoku Slovacke. Sagradili potok kroz beton. :lol: Nadam se da ces im oprostiti na gluposti.

Slika
relja
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 3:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6730
Pohvalio: 1966

Postod relja » Pet Okt 04, 2019 10:54 am

Da li je izašla neka informacija kako će da izgleda taj prostor?
Da li su postavili tablu na gradilištu? Da li je ovo u sklopu projekta uređenja Karađorđeve, tj. da li je ovo bilo prikazano na javnom uvidu?
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g
Corradi
Beginner
Kontakt:

Postod Corradi » Pet Okt 04, 2019 4:20 pm

DraganSt » Pet Okt 04, 2019 10:30 am napisao:
Bez ljutnje, ali ti to ne mozes da shvatis. Kao sto je mom umu tesko da shvati teoriju relativnosti i kako to moze vreme da prolazi sporije ako se covek krece brze, tako i ti ne mozes da shvatis lepotu potoka i vodopada. Jedina razlika izmedju mene i tebe je sto sam ja svestan toga da ne razumem, pa se ne smejem onima koji pricaju o teoriji relativnosti.

Uzgred, pozdravljaju te "glupi" Slovaci iz Kosica, grada na istoku Slovacke. Sagradili potok kroz beton. :lol: Nadam se da ces im oprostiti na gluposti.

Slika

Složio bih se sa tobom, ipak ne mogu da shvatim lepotu žubora potoka, zvuka zvona na ovnu predvodniku, oglašavanja petla u cik zore i sl., jednostavno nemam taj senzibilitet, ali verujem ti da je to nešta posebno.

Što se tiče ove turističeke atrakcije, malo sam izguglao i vidam da ima i u Krnjači.

Slika
Pohvale za post: 7
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 4052
Pohvalio: 13981

Postod zexland » Pet Okt 04, 2019 4:48 pm

Hahahaah! Ovako izgleda svaki potok u srbalja.
Live, Love & Create / Ζήστε, Αγάπη & Δημιουργώ
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Дошљак » Pet Okt 04, 2019 6:45 pm

Тако изгледа сваки ћошак, жбуње, испод сваког степеништа где има шупљинa, у жардињерама, на сваком напуштеном плацу, око контејнера, око сплавова на води, по градилиштима...
unedfined
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 13, 2017 10:10 am
Kontakt:
Pohvaljen: 867
Pohvalio: 2323

Re: RE: Re: Косанчићев венац - ревитализација

Postod unedfined » Pet Okt 04, 2019 7:36 pm

Дошљак napisao:Тако изгледа сваки ћошак, жбуње, испод сваког степеништа где има шупљинa, у жардињерама, на сваком напуштеном плацу, око контејнера, око сплавова на води, по градилиштима...
Za sve to su krivi NATO, Masoni Vatikan i ljudska prava i gej lobi.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Дошљак » Pet Okt 04, 2019 7:56 pm

Па НАТО због санкција којима је наш народ осиромашен духом па је постао немаран за околину и чистоћу.
DraganSt
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Re: RE: Re: Косанчићев венац - ревитализација

Postod DraganSt » Pet Okt 04, 2019 9:39 pm

unedfined » Pet Okt 04, 2019 8:36 pm napisao:
Дошљак napisao:Тако изгледа сваки ћошак, жбуње, испод сваког степеништа где има шупљинa, у жардињерама, на сваком напуштеном плацу, око контејнера, око сплавова на води, по градилиштима...
Za sve to su krivi NATO, Masoni Vatikan i ljudska prava i gej lobi.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Pa i jesu krivi Nato, Masoni, Vatikan. To je 30% posledica ropstva pod Trcima, a 70% posledica komunizma. A gde je izmisljen komunizam? U Nemackoj. Gde su Nemci izvezli komunizam? Na istok i jug, tacnije u slovenske zemlje. Lenjin koji je bio na carskoj poternici, diplomatskim vozom je poslat iz Evrope u Rusiju da organizuje revoluciju. Odmah posle zavrsetka revolucije, oduzuje se svojim nalogodavcima: Rusija izlazi iz Prvog svetskog rata i Nemackoj poklanja Ukrajinu, Poljsku i Finsku (to su tada bili delovi Rusije). Tako da si potpuno u pravu, krivi su ti sto si ih nabrojao.

Povratak na “Rekonstrukcija i obnova objekata”