Фасаде / Fasade

Diskusije o objektima koji se rekonstruišu i obnavljaju

Moderator: Igor

Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Avg 12, 2011 6:26 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1382
Pohvalio: 561

Re: Фасаде / Fasade

Postod Nebojsa » Pon Feb 19, 2018 10:49 pm

Ok, posto su Srbi majstori za izgovor svake vrste idemo u Majami gde je ipak malo(vise) toplije.

https://www.youtube.com/watch?v=Hn13V6P ... =62&t=496s
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4093
Pohvalio: 3122

Postod Bender Rodriguez » Pon Feb 19, 2018 10:51 pm

Nisu izgovori nego lupate gluposti ko Maksim po diviziji. Poredite babe i žabe non stop. Sledeći put vidi da uzmi primer Osla, pa uporedi njega i Beograd. Budalaštine. :roll:

Što se tiče Majamija, to je Amerika. Centralizovane ventilacije u modernim visokim zgradama. U starijim ili niskim, klime se smeštaju na krovove. Al opet su centralizovane. Zato mesečno održavanje zgrada košta ko jedna srpska plata.
Džepni rečnik srpskih nadležnih organa:
Spoiler!
Nismo obavešteni - Ne cimamo se zbog jedne prijave
Nismo nadležni - Ne možemo vam opisati koliko nas zabole
Ruke su nam vezane - Naša služba je na nečijem platnom spisku
A vi ste? - Bolje sam daj ime da te ne bi posle mi tražili
A što vas to interesuje? - A ko s' ti i šta zabadaš nos?
Nama je bitno da bude mir - Ne talasaj previše da ne bi svašta bilo
Pohvale za post: 3
Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Nebojsa » Pon Feb 19, 2018 11:04 pm

Kakve babe i zabe? jel si lepo rekao da je prosecna temperatura u Londonu 24 stepeni? ja ti onda postavim video gde je prosecna oko 40 a ti na to odgovoris da poredim babe i zabe???

Nemoraju i kod nas klime da budu svuda centralizovane, moze to da se resi i na drugi nacin za pocetak pa da bude efektno, imao par primera na prethodnoj strani.
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pon Feb 19, 2018 11:10 pm

Pa babe i žabe, nego šta. Onaj genije pre tebe upoređuje Beograd sa Pragom i Bečom. Ti se sad vataš za London. Porediš grad, odnosno jedan ceo region poznat u svetu po najmračnijoj klimi sa Beogradom koji ključa već krajem aprila. Toliko vas sve vozaju OCD i raznorazne fantazije da zaboravljate čak i u kakvoj klimi živite.

A za Majami sam ti rekao, taj Majami je uglavnom sve moderna gradnja, tako da su zgrade već od starta bile projektovane i pravljene tako da imaju klime. One koje su starije ili su niže, imaju klime na krovovima. Ili smeštene u uličice iza. Ali jedno je kad zgrada ima jedan dva sprata, a drugo je kad ima 6-8, kao prosečna stambena u Beogradu.

To da se klime ovde mogu rešiti bolje tako da manje ruže grad stoji. I s tim sam se složio. Ali onda prestanite da mračite sa pričama kako je u Pragu, Beču, Londonu, Antverpenu, Oslu, Rejkjaviku... Ne zanima me kako je kod njih. Kad oni budu imali upola toplu klimu kao mi, onda možemo da pričamo i gledamo kako je kod njih. A ovde i sada možemo samo da pričamo kako možemo ovu našu potrebu, koja je prerasla u sistematski problem, da malo ublažimo i bolje rešimo.
Spoiler!
Bukira
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Sep 03, 2015 9:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6348
Pohvalio: 4753

Postod Bukira » Pon Feb 19, 2018 11:19 pm

Primetio sam večeras da Ispred Tanjuga dežuraju dva komunalna policajca u belom službenom Fiatu 500L. Čuvaju onaj deo zida gde je bila poruka „Ko je rušio u Hercegovačkoj”.
Pohvale za post: 2
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pon Feb 19, 2018 11:22 pm

To su realno mogli da rade i prethodnih x godina, pošto redovno viđam njihove patrole kako sede na beskorisnim mestima. Jedna kod Albanije (non stop), a druga je noću na Studentskom trgu. A ništa ne rade, samo sede unutra.

Al dobro, bolje ikad nego nikad.
Spoiler!
Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Nebojsa » Pon Feb 19, 2018 11:29 pm

opet trolujes i spinujes izgleda da ti je to osobina a bogami si i podosta nervozan i ponovo cuveno srpsko majstorstvo za izgovor kako je onamo onako a ovde ovako ...

Ko je nama smetao i ko nam smeta da uradimo nesto konkretnije po pitanju tih klima? Ko bre mraci sa pricama iz Beca, Londona itd? Poenta je da treba da se ugledamo i prenesemo neka resenja koja su oni uspesno sproveli, nikakvo mracenje i sl. gluposti. Grad nam je u stanju u kakvom je ne zbog klimatskih uslova vec zbog nasih navika i osobina a delom i zbog ekonomske situacije u kojoj se nalazimo to stoji. I pored toga mnogo toga moze da se uradi da fasade izgledaju kako treba i da se postave na mesta koja nisu toliko vidna za pocetak.
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pon Feb 19, 2018 11:37 pm

Izgleda da neko ne zna šta znači trolovanje. Elem, niti trolujem niti spinujem, stvarno me ne zanima da nekome teram inat. Nego obaram vas bandoglave i najtvrdokornije koji biste da poredite babe i žabe, i što očigledno više ne primećujete ni u kakvoj klimi živite.

Onaj prvi, Prometheus, je poredio Beograd sa Pragom i Bečom. Ti, s druge strane, si postavio link kako je u Londonu i kako oni nemaju klime. Jesi razmislio o tome zašto nemaju? Zato što žive u najgorem klimatskom pojasu na planeti. Tako da ne razumem šta si hteo da kažeš tim postom. Budimo ko London? Ajde, budimo. Samo prvo da nađemo način da privučemo oblake i vetrove i oborimo temperaturu za 10 stepeni. A onda da nađemo način da dupliramo standard. Eto, za početak samo toliko.

Ja ti opet kažem, po treći put (sledeći mogu i da ti nacrtam) - za rešavanje problema klima jesam. Uzimam u obzir sve opcije koje imaju i trunku razuma i logike. Ali te ideje ''e gle'ajte kako je vamo'', ''e aj budemo ko ovi'', ''ma sve to pod zabranu'' (Prometheus)... to zaboravite.
Spoiler!
Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Nebojsa » Pon Feb 19, 2018 11:55 pm

Aj mani Londom sa najgorom klimom ja postavim video Majamija a ti odgovoris kako opet mesam babe i zabe? a da, tamo imaju redom te centralne i zgrade imaju maksimum 2 sprata a u Beogradu Evropski Menhetn, da da izvini. London ili Oslo sa svojim klimatskim uslovima ne smeju da budu izgovor za katastrofalno stanje fasada u Beogradu ukljucujuci problem ili epidemiju sa klimama.

Postavljanje snimaka sluzi da se vide uspesni primeri necega u svetu, to je jedini razlog a ne neko mracenje. Mogao sam da postavljam 100 videa iz Australije npr. opet bi usledio neki izgovor kako je to ovde nemoguce zbog toga i toga.
Poslednja izmena od Igor u Uto Feb 20, 2018 12:04 am, izmenjeno 1 put ukupno.
Rezlog: Admin edit
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6498
Pohvalio: 1313

Postod astrodule » Uto Feb 20, 2018 12:02 am

A kako misliš da je moguće da cela zgrada (koliko god bila velika) se odrekne trenutnih klimi i plati ukupno ko zna koliko hiljada evra za centralni sistem?

Pa čak i da se donese zakon da se samo sve klime postave u liniju, ko će da plati premeštanje klimi?

Ni prostiji zakoni kod nas ne zažive, ali kamoli nešto što kači više od 50% stanara zgrada.
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Slika
Pohvale za post: 4
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Uto Feb 20, 2018 12:05 am

''Došao'' sam pre godinu dana. Ali na iracionalne i besmislene tvrdnje i stavove ću uvek da reagujem, bez obzira na mesto, vreme i to ko mi je sagovornik.
Aj mani Londom sa najgorom klimom ja postavim video Majamija a ti odgovoris kako opet mesam babe i zabe?

Naravno da mešaš. Moderan, planski građen i vrlo bogat grad na drugom kontinentu porediš sa Beogradom. To što su nam klime iste ne znači da su i ostali faktori.
Ali tebi je očigledno džaba pričati, pošto svu svoju predstavu o Americi baziraš na tim snimcima, tako da očigledno ne vidiš celu priču iza toga i razlike koje postoje između nas.
London ili Oslo sa svojim klimatskim uslovima ne smeju da budu izgovor za katastrofalno stanje fasada u Beogradu ukljucujuci problem ili epidemiju sa klimama.

Navedi mi post gde sam ja tvrdio drugačije. Nigde nisam rekao da treba da tražimo izgovore, nego da ne može da se ide u krajnost sa stavovima. A krajnosti su upravo: 1) ma sve to pod zabranu i 2) e ajde da budemo kao London.
Postavljanje snimaka sluzi da se vide uspesni primeri necega u svetu, to je jedini razlog a ne neko mracenje. Mogao sam da postavljam 100 videa iz Australije npr. opet bi usledio neki izgovor kako je to ovde nemoguce zbog toga i toga.

Uspešni primeri čega? London je uspešan primer rešavanja problema kojeg nikad nije ni imao? Majami je uspešan što je uz trostruko veći standard i plansku gradnju uspeo da postigne fasade bez klima? Pa vidi, to je lepo. Ali kao što rekoh, nas od toga deliko nekoliko neostvarivih koraka. Mi možemo, i treba da težimo da budemo na pola puta do toga umesto na ovoj tački na kojoj smo sad. Ali biti kao London ili Majami nećemo nikad.

A to da je Majami lep i sređen znam i bez snimaka.
Spoiler!
Pohvale za post: 1
Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Nebojsa » Uto Feb 20, 2018 12:10 am

@Astrodule. Ko prica o centralnom sistemu, tamo gde moze mogu da se postave unutar terasa recimo a moze u 70% slucajeva sigurno. Tamo gde nemoze moze da se uradi rekonstrukcija tog dela fasade u liniji i da se aparati smeste u neka kucista gde ce biti totalno diskretni u odnosu na celokupnu fasadu itd. U svakom slucaju bi se naslo neko resenje samo da se ima volje ali ovo stanje kako je sad ovo je nedopustivo ako nista drugo sigurno za uzi centar grada.
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 8947
Pohvalio: 9293

Postod Igor » Uto Feb 20, 2018 12:15 am

Polako polako. Misilm da je osnovno i red da prvo drzavne i gradske institucije srede svoje objekte i sklone klime sa fasada pa tek onda da se krene kroz neku vrstu zoniranja i uvodjenja pravila za vlasnike stanova i kuca.
Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Nebojsa » Uto Feb 20, 2018 12:22 am

Bender Rodriguez » 19 Feb 2018 11:05 pm napisao:''Došao'' sam pre godinu dana.

Aha, ok.

Bender Rodriguez » 19 Feb 2018 11:05 pm napisao:
A to da je Majami lep i sređen znam i bez snimaka.

Ma jeli, kako je to divno :) a da se nisi mozda naljutio sto sam postavio video?
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6498
Pohvalio: 1313

Postod astrodule » Uto Feb 20, 2018 12:23 am

Sve je to utopija, na žalost.

Isto kao i pokušaj da se svuda uvedu delitelji toplote na primer.

Ono čemu se može težiti je da se ta pravila i lokacije na fasadi utvrde i poštuju na novogradnji.

Koliko soba, toliko mesta za spoljašnje jedinice klima uređaja.
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Slika
Nebojsa
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Nebojsa » Uto Feb 20, 2018 12:32 am

Pa sigurno je nemoguce ukloniti bas sve klime, jednostavno su situacije u tim slucajevima takve narocito kod najstarijih zgrada kod novijih i novogradnje bice daleko lakse, ali od necega se jedanput mora poceti. Evo recimo u svim novogradnjama koje gledam klime su postavljene u okviru terasa ne na fasadi. Gde god je moguce u starijoj gradnji primeniti upravo to za pocetak a posle kad se steknu uslovi ici na druga resenja.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11756
Pohvalio: 4633

Postod direktor » Uto Feb 20, 2018 12:37 am

Jedna spoljasnja jedinica moze da pokriva vise prostorija
Sto je jedinica unutrasnja dalja od spoljne treba vise cijevi i freona Sto dize cijenu i potrebna je veca snaga
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Пантограф
Expert
Pridružio se: Pon Apr 23, 2012 12:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6367
Pohvalio: 4133

Postod Пантограф » Uto Feb 20, 2018 12:33 pm

Људи, само се маните талибанских ставова попут "треба укинути климе у Београду", и већ смо се, сви скупа, одмакли од амбиса за један корак.

Иначе, чудом се чудим читајући неке постове и, искрено, понекад се питам где сам ја то живео свих ових година. Рецимо, "климе су се појавиле у Београду пре 15 година". Па, у СФРЈ су прозорски клима-уређаји чак били и домаћи производ, правио их је "ЕИ Ниш", а и пре тога су се увозили и продавали у робним кућама и сл. У становима нешто имућнијих Београђана нису били реткост - ни седамдесетих, а свакако не осамдесетих година. Примера ради, у улазу форумаша Астродулета, прозорску климу је имао стари др Вуловић са Института за мајку и дете, у суседном (мом) улазу било их је такође. И то није никакво Дедиње или сл.

Касније су се појавили сплит-системи, а можда би требало размишљати у правцу њихове постепене замене тзв. пингвинским климама.

Кога занима, најстарији београдски клима-уређај за који знам инсталиран је у Хотелу "Мажестик" 1936. године.Реклама у дневном листу "Време" позивала је на Вајфертово или минхенско Левенброј пиво у расхлађеној сали, "са кондиционираним, рефриџорисаним ваздухом по најновијој американској технологији". У једној скорашњој књизи о Новом Београду, налазимо податак да су, планирајући граду СИВ-а, закључили да је клима-уређаје пре рата у Београду продавала фирма "Адомп", заступник америчке компаније "General Refrigeration Corporation", па је вероватно њихова машина расхлађивала и госте "Мажестика".
Перспектива Београда: Tirana railway station was the central railway hub of Tirana, Albania... On 2 September 2013, the station was closed for passenger and freight transport, and was demolished to make room for a new boulevard that leads over the station area to the north. A completely new district will be created.
Pohvale za post: 7
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11756
Pohvalio: 4633

Postod direktor » Uto Feb 20, 2018 12:42 pm

A prvi sistem rashladjivanja prostorija uradjen je u zgradi beogradske zadruge svecana sala se hladila tako sto se kroz otvore 50×50 spustale kocke leda koje su ka dolje gurale hladan vazduh danas su tuda provukli modernz klimatizaciju
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
citizen
Beginner
Pridružio se: Uto Dec 05, 2017 12:38 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 27
Pohvalio: 1

Postod citizen » Uto Feb 20, 2018 1:59 pm

Hajmo da pojednostavimo stvari:
Novogradnja - Klime se postavljaju unutar terasa
Starogradnja - Stanovi sa terasama, postoji mogucnost da se klima izmesti na terasu ukoliko se donese takav propis
Starogradnja - Stanovi bez terase a koji imaju klime na fasadi - koje je tu resenje?

Mislim da je najveci broj klima pripada trecoj kategoriji.
Hadzipopovac :sesir:
VeniVidiVici
Intermediate
Pridružio se: Pet Avg 07, 2015 11:49 am
Kontakt:
Pohvaljen: 744
Pohvalio: 115

Postod VeniVidiVici » Uto Feb 20, 2018 2:06 pm

Dobračina 5 - 9 - Google Streetview
Prikačeni fajlovi
dobračina.jpg
Dobračina 5 - 9
dobračina.jpg (434.9 KiB) Pogledano 952 puta
dobračina 5 - 9.jpg
Dobračina 5 - 9
dobračina 5 - 9.jpg (423.47 KiB) Pogledano 952 puta
dobračina 3.jpg
Dobračina 3, 5 - 9
dobračina 3.jpg (331.56 KiB) Pogledano 952 puta
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Uto Feb 20, 2018 2:08 pm

citizen » Uto Feb 20, 2018 12:59 pm napisao:Hajmo da pojednostavimo stvari:
Novogradnja - Klime se postavljaju unutar terasa
Starogradnja - Stanovi sa terasama, postoji mogucnost da se klima izmesti na terasu ukoliko se donese takav propis
Starogradnja - Stanovi bez terase a koji imaju klime na fasadi - koje je tu resenje?

Mislim da je najveci broj klima pripada trecoj kategoriji.

Jedno od mogućih rešenja za treću kategoriju bi bili boksovi odnosno kućišta u vertikalnoj ravni.

Sada već čuveni primer: http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/23 ... gradu-foto

A tamo gde ni to ne može (zbog ukrasa, pojedinih terasa, ili čega god) ako ništa drugo, onda bar premeštanje klima u istu vertikalnu ravan. Po mogućstvu na obodu zgrade. Zex je par strana ranije slikovito objasnio i dokazao koliko samo pomeranje svih klima u istu osu može značajno da promeni utisak i izgled. Naravno, najbolje je kad bi moglo bez njih. Ali ako već ne može, onda bar znači ako su simetrično postavljene.
Spoiler!
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2103
Pohvalio: 7929

Postod zexland » Uto Feb 20, 2018 2:32 pm

zexland » 17 Feb 2018 02:17 pm napisao:
Apsolutno. Gde ima volje ima i nacina. Evo direkcija za fasade i klime pocinje sa radom :)

Nazalost ocigledno je da smo mi jos jako daleko od volje i zelje da se u ovoj oblasti zavede red.

Evo jednog primera poprilicno zapustene zgrade u Brankovoj (uzorak za klasican stambeni objekat u Bg-u iz 50tih ili 60tih), gde su klime poredjane pod konac,sve roletne zamenjene i gde je cak i fasada ostala netaknuta (ok porusio sam groznu nadogradnju :)).

Pre i posle bez maski za klime (simulacija):

klime bg 1 2018.jpg

Pre i posle sa maskama za klime (simulacija):

klime bg 2 2018.jpg

Definitivno nedavna rekonstrukcija predratne zgrade u Kapetan Misinoj i zalaganje njihovih stanara treba da bude primer svima u gradu, sem sto su u ovom slucaju maske za klime mozda ipak malo prejake, ali zgrada izgleda uredno.

https://www.google.rs/maps/@44.8203406, ... 2688?hl=en

Na primeru ovog predratnog objekta isto u Brankovoj ulici slucaj je lako resiv. 6 klima uredjaja treba samo prebaciti na dno balkona, 2 klima uredjaja treba skinuti i ovu sat antenu. Kasnije sa novom fasadom dobijamo jos jednu lepoticu u gradu i svi su zadovoljni.

Premestanje split sistema na pod balkona:

klime bg premestanje 2018.jpg

Slika
Slika
Slika

Sto bi rekao Disha neki ne prate na casu, evo da ponovimo predlog...
Live, Love & Create
Pohvale za post: 5
arapski investitor
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Feb 07, 2015 1:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 538
Pohvalio: 1528

Postod arapski investitor » Uto Feb 20, 2018 5:15 pm

Nebojsa » Mon Feb 19, 2018 9:49 pm napisao:Ok, posto su Srbi majstori za izgovor svake vrste idemo u Majami gde je ipak malo(vise) toplije.

https://www.youtube.com/watch?v=Hn13V6P ... =62&t=496s

da se nadovezen ma ovaj offtopic: koliko je ovaj majami bezveze, kao neki nabudzeni pefkofori.

EDIT: hvala na linku, plejlista je bas za uzivanje :) evo san francisko mi se vec mnogo vise svidja hehe!
rusticus expectat, dum defluat amnis
zexland
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Jun 07, 2007 3:54 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2103
Pohvalio: 7929

Postod zexland » Uto Feb 20, 2018 6:11 pm

Evo jos jednog primera za klime, ali sa obnovljenom fasadom.

Zgrada u Ilije Garasanina (pored Takovske) - opet kalsican primer bg postmoderne kojih ima na stotine:

takovksa klime 2018 CELA.jpg

:gobb:
Live, Love & Create

Povratak na “Rekonstrukcija i obnova objekata”