Šta je novo?

Parkovi

Саша":3617mffm je napisao(la):
Остаје шљунак!?!
..., како ће кроз шљунак?...
Kako bi drugačije nego kamilama, kao kroz sve ostale bezvodne (saharske) prostore
J. i njih i takav park bez česme :rant:
 
Саша":s1ls8iyf je napisao(la):
astrodule":s1ls8iyf je napisao(la):
Pikavcima nije mesto dole već u kantama.


Верујем да би се ђаци из "Николе Тесле" поваљали од смеха на то ... :lool:

Kad bi postojali policajci, komunalci koji šetaju tamo gde treba da se kreću, đaci iz Tesle bi malo razmislili gde bacaju opuške.
 
Hvala bogu da su konacno odlucili da ostave šljunak u nekom parku, to je mnogo bolje rešenje od betonskih staza. A kako će kolica kroz isti, pa kao i kroz svaki drugi park u evropskim gradovima gde je isto staza od sljunka, a ne od betona. Ide sitnija granulacija, ne brinite za kolica :)

Najbolji je još kada je kiša zato što se svaka bara relativno brzo isuši, a ako sa asfaltom omaše nagib ostanemo sa barama danima. I nije to pesak da ga vetar oduva.
 
DusanBG":ctp38vif je napisao(la):
Hvala bogu da su konacno odlucili da ostave šljunak u nekom parku, ...

Ја се још надам да шљунак није коначно решење.

Слажем се да је он добар за стазе у већим парковима, где се шета, али, око овог споменика, преко тврде бетонске подлоге ...

Одмах замишљам како се кучићи јурцају око споменика и све пршти наоколо, и како га тако набацају на степенице, а пешаци крену да силазе ...
И, уопште, идеш низа степенице и - у базенче са шљунком! Баш леп осећај, нарочито ако успеш да одржиш равнотежу ...!
 
Sada zbog kučića koji su pušteni tamo gde ne sme, učenika koji bacaju pikavce i zbog mnogih drugih stvari treba svuda da stavimo asfalt / beton.

Najbolje da posečemo i drveće jer je teško ukloniti suvo lišće, a trava raste pa je moramo kositi.

Shvatam ja da je najlakše staviti asfalt (što se tiče održavanja), ali dokle tako?

Zelenilo treba da zaposli više ljudi koji će da rade fizičke poslove i oni treba stalno da rade nešto, a ne samo kad je nešto zacrtano godišnjim planom.
 
Као што градска полиција и зеленило треба да "раде нешто", тако треба и архитекте да раде свој посао, а он се састоји у познавању и избору одговарајућих материјала.
Зато, надам се да у оном пакету "од 40 тона" има и плоча - бетонских, мермерних или камених - за покривање ових површина. Шљунак је у реду непосредно уза споменик (у појасу од метар-два), између осталог и ради заштите, да се одели од платоа и да му се отежа приступ. Али, по платоу (дакле - не у парку), по већ изграђеним површинама, то је као да се по Тргу Републике или по Кнез Михајловој поспе шљунак ... Или по Калемегданској тераси/шеталишту (ух, што се нико не буни против асфалта ТАМО!), или по платоу око Победника - истина, тамо су оне листасте плоче убрзо по постављању почеле да се мрве - ето примера лошег избора материјала.

За асфалт се слажем - не долази у обзир!

А, површине с овим шљунком као да јесу направљене за кучиће, само још да поставе занимације за њих, и ограде ...
 
Ja nisam znao da je ovaj sljunak postavljen u betonske kadice. to ni po meni nema nekog smisla. Jedna od osnovih prednosti je odvod atmosferske vode direktno u zemlju, a ne kanalizacionu mrežu.

Dodatne prednost sljunka u parkovima je sto je znatno zdravije hodati po bar malo neravnoj podlozi, koja je manje tvrda od asfalta/ploca, nema blata..
 
dsc01914.jpg

dsc01915.jpg

Park sestara sanitic na neimaru
 
Sljunak ce primiti i suvo lišce i pikavce i sve sto može da se zavuče i nataloži a ako se ne menja brzo ce se i zatravniti
opravdan je samo ako je planirana ČESMA u tom šljunkovitom bazenu
ali sudeci po dosadasnjoj Saharskoj praksi da se gradjani more žedju
još jedna arhi Tetka ispustice iz vida običnu parkovsku česmu....
 
Sređivanje Pionirskog parka 2015.
V. N. | 22. oktobar 2014. 14:00 | Komentara: 0
Direktor „Zelenila“ Slobodan Stanojević o planovima preduzeća za narednu godinu: U planu je rekonstrukcija Pionirskog parka i Terazijske padine

OVE godine sređeno je 14 dečijih igrališta, završene su sanacije Devojačkog parka i Miljakovačkih izvora, a za 2015. u planu je rekonstrukcija Pionirskog parka i Terazijske padine. Ako se ovi projekti budu realizovali, Beograd će imati desetak uređenih parkova u samom centru grada, na kojima bi mogle da nam pozavide najveće svetske metropole, rekao je generalni direktor JKP „Zelenilo“ Slobodan Stanojević prilikom proslave 85 godina postojanja ovog gradskog komunalnog preduzeća.



„Zelenilo“ je ove godine uradilo sedam dečjih igrališta, a u toku je sanacija u Ulici Osmana Đikića, Dr Ivana Ribara 75-85, Rimskoj 1-5, dva igrališta u Ohridskoj ulici, kao i u Indire Gandi i Ignjata Joba.

- Ove godine imamo razloga da budemo zadovoljni, jer je s obzirom na finansijsku situaciju, mnogo toga urađeno - rekla je sekretar za komunalne i stambene poslove grada Nina Jandrić.

ODRŽAVAJU 175 KOŠARKAŠKIH TERENA

„ZELENILO“ je vršilo i stalnu kontrolu dečjih rekvizita i konstrukcija na sportskim igralištima. Rezultat je uklanjanje čak 44 košarkaške konstrukcije koje su bile nebezbedne za korišćenje, popravka 12 i montaža 15 novih. Od 302 košarkaška terena u Beogradu, „Zelenilo“ održava 175.

VIŠE POSLA ZBOG ČUDNOG VREMENA

ZBOG specifičnog proleća, pa i leta, i česte smene sunčanih i kišnih intervala, radnici „Zelenila“ su imali uz redovan program koji izvode na javnim zelenim površinama i uvećanje dinamike radova za 70 odsto kada je u pitanju košenje travnatih površina u stambenim naseljima.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... parka-2015
 
Почели су да постављају траву у Девојачком парку - слика је од јуче поподне:

idQPCC5sj


Још једна слика споменика Цару Николају Другом у истом парку:

exkref8Fj



И даље се питам шта ће поставити преко шљунка ...
 
Nova moda ostej sljunaka , a za par mjeseci kad uvide da to nemogu odrzavati onda ce polocati po meni mogli su izliti gumu kao za djecija igralista
 
Не знам зашто мислите да овакве стазе захтевају тлико више одржавања. Стаза ако се користи неће се "затравнити", не захтева уопште много више чишћења, једино ако је уопште нико не користи једном годишње запрсткати.
Уосталом, трамвајске кадице на НБГ су последњих десет година шљунковите и нису зарасле (иако би ту хтели да буду :).
 
Један од већих паркова у Загребу, чини ми се Зрињевац, већ деценијама је урађен од белог туцаника и увек изгледа добро. То су урадили намјерно да би спречили вожњу бициклима и ролерима по стазама парка. Како то одржавају не знам али од те варијанте не одустају.
 
Nije to šljunak kao na plaži (toliko dubok).

Sigurno se može održavati, samo treba da se nešto radi, a kod nas je održavanje obično NULA.
 
Uslišen zahtev mame sa Altine: Deca dobijaju igralište

I.Nedić | 26. 10. 2014. - 20:44h | Foto: O.Bulić | Komentara: 6
Posle skoro pet meseci od kako je Katarina Stojković poslala pismo predsedniku opštine Zemun sa zahtevom da se napravi jedno dečije igralište u naselju Altina, radovi su konačno počeli.

- Presrećna sam što je moj trud urodio plodom i jedva čekam da se radovi završe, pa da odvedem ćerkicu tamo da se igra. Baš sam juče prolazila pored mesta na kojem se gradi igralište i već vidim da će biti prelepo - uzbuđeno priča Katarina.

Iz Opštine Zemun poručuju da se nadaju da će igralište biti završeno za dve nedelje.

- Plan je da već za dvadesetak dana igralište bude u funkciji. Ipak, sve zavisi od vremenskih uslova i sadnica sa zelenilom koje treba da se postave po završetku radova.- kaže Ivana Božović, PR beogradske opštine.

529007_gradnja-igralista-u-altini261014ras-foto-oliver-bunic02_f.jpg


Katarina je u julu ove godine poslala prvo pismo sa svojom molbom predsedniku
Opštine Zemun, na koje nije dobila odgovor. Ona se tada obratila redakciji "Blic"-a i poslala i drugo pismo Opštini, na koje je dobila odgovor.

Sav trud ove majke, konačno se isplatio i deca iz Altine će za manje od mesec dana moći da se igraju na novom igralištu, u svom naselju.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/505847 ... -igraliste
 
Djecije igraliste dedinje
dsc02039.jpg

dsc02040.jpg

dsc02041.jpg

dsc02042.jpg

parkic dedinje
dsc02050.jpg

jos jedan parkic
dsc02059.jpg
 
Izleda da ne ostaje šljunak u Devojačkom parku. Stigao kamen za popločavanje:

Privodi se kraju uređenje „Devojačkog parka“
J. NOVAKOVIĆ | 06. novembar 2014. 16:00 | Komentara: 2
Ukrasne ploče iz Makedonije i Bugarske. Sade kesten, breze, dud i carsko drvo
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
bg-spomenik-park-car-nikolaj-0.jpg


POPLOČAVANjEM kamenom iz Makedonije i Bugarske i sadnjom sezonskog cveća, počela je juče završna faza uređenja Devojačkog parka u kome se nalazi spomenik caru Nikolaju Romanovu Drugom.

Ukrasne kamene ploče vrste „roze krin“ i „riolit“, kojima se oblažu čvrste podloge, biće „u tonu“ sa monumentom.

- Svakog dana stižu nam nove palete ploča koje naši radnici pakuju na glavnom platou i drugima koji su sa njim povezani stepenicama - kaže Zoran Belovođanin, šef gradilišta projekta „Devojački park“ iz „Zelenila“. - One će pokriti oko 1.300 kvadrata.

Živost stepenicama i platoima daće mekani, travnati buseni i stabla.

- Posadili smo paulovniju, poznatu i kao carsko drvo koje veoma brzo raste, pitomi kesten, dud, likvidambur, čuven po velikim krošnjama, i breze - dodaje Belovođanin.

Osim drveća, zelene površine ulepšavaće i razne vrste mirisnog ukrasnog bilja koje će se automatski održavati, jer će se prskalice aktivirati u tačno određenim vremenskim razmacima.

- Sadimo lavandu, viole („dan i noć“), male čemprese, zimzelen i druge vrste.

Ova mala oaza u centru grada biće zvanično otvorena 15. novembra, kada će biti osveštan i spomenik smešten u njenom centralnom delu.

RASVETA I KLUPE

„DODATAK“ ambijentu čini ograda tik uz spomenik, a četiri svetiljke na širokom platou upotpuniće sliku spomenika.

- Javna rasveta je spremna i na dan otvaranja biće uključena - ističe Belovođanin. - Postavićemo i klupe za naše sugrađane, kako bi imali gde da sednu.

RAMPA ZA INVALIDE I DEČJA KOLICA

PLANOM gradnje predviđen je i prilaz za osobe sa invaliditetom i dečja kolica.

- Rampa za njih biće takođe završena do 15. novembra, a ulaz u nju biće sa trotoara u Ulici kralja Milana - kaže Zoran Belovođanin.

Izvor: Novosti

Juče je Siniša Mali obišao i obnovljeni Miljakovački par. Ovde ću staviti samo fotke, a vest pročitajte na zvaničnoj stranici grada.

1634077_Miljakovacki_park_7_v.jpg


1634048_Miljakovacki_park_2_v.jpg
 
Cuburski park cemu ovi objekti u istom bar da su ih brsljenom zamaskirali , banbusom bilo cim

dsc02183.jpg


dsc02182.jpg


dsc02172.jpg


da li je ovaj objekat nanovo izgradjen ili je renoviran stari jer bila je nekoa buka po novinama da nece kafanu u parku :?:
 
U Bloku 3 u parkiću sa toboganima i ostalim "igračkama" sinoć (21h) videh omladinu (oko 15-16 godina) kako se igra šuge na toboganima.

https://maps.google.rs/maps?ll=44.82666 ... 28,,0,9.01

Zvao sam 192 i rekli su da će poslati patrolu da ih opomene. Bio sam tamo još 20-ak minuta (vežbao sam) i jedno vozilo je prošlo posle 10 minuta, ali samo je prošlo.

Ubeđen sam da je dovoljno da policija sa vremena na vreme opomene klince da to ne rade, da prilazi grupama klinaca koji bleje po parkićima i samo im kaže da ne ostave đubre iza sebe i slično (bez ikakve sile). Ovako se klinci samo otimaju kontroli jer ih niko ne kontroliše.
 
astrodule":9t2stb0j je napisao(la):
U Bloku 3 u parkiću sa toboganima i ostalim "igračkama" sinoć (21h) videh omladinu (oko 15-16 godina) kako se igra šuge na toboganima.

https://maps.google.rs/maps?ll=44.82666 ... 28,,0,9.01

Zvao sam 192 i rekli su da će poslati patrolu da ih opomene. Bio sam tamo još 20-ak minuta (vežbao sam) i jedno vozilo je prošlo posle 10 minuta, ali samo je prošlo.

Ubeđen sam da je dovoljno da policija sa vremena na vreme opomene klince da to ne rade, da prilazi grupama klinaca koji bleje po parkićima i samo im kaže da ne ostave đubre iza sebe i slično (bez ikakve sile). Ovako se klinci samo otimaju kontroli jer ih niko ne kontroliše.

Ako sam te dobro shvatio ti si pozvao policiju da opemene decu da se ne igraju u parkiću?
 
To mora da rade kao crnogorci autoput , bar nije asfalt ,neizgleda lose ,
 
Vrh