Da li reciklirate?

Javni parkovi, zelenilo i ekologija Beograda

Moderator: Igor

milos.tro
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Uto Dec 24, 2013 11:42 pm
Pohvaljen: 11825
Pohvalio: 5050

Re: Da li reciklirate?

Postod milos.tro » Čet Feb 20, 2014 7:12 pm

Počele isplate reciklažnoj industriji
Četvrtak, 20. 02. 2014.|16:07 | Izvor: Tanjug

Državna sekretarka Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine Stana Božović izjavila je danas da je počela ispalata reciklažnoj industriji po osnovu nakande za upravljanje opasnim otpadom i da se na toj poziciji Ministarstva trenutno nalazi 300 miliona dinara

http://www.ekapija.com/website/sr/page/855273/Počele-isplate-reciklažnoj-industriji (ceo tekst)
milos.tro
Korisnikov avatar
Expert

Postod milos.tro » Pet Feb 21, 2014 12:05 pm

ANTIĆ: Srbiji potrebno devet terminala za brodski otpad
Petak, 21. 02. 2014.|10:27 | Izvor: Tanjug
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... dski-otpad

Ministar saobraćaja Aleksandar Antić izjavio je danas da Srbija nema nijedan terminal za odlaganje brodskog otpada i da bi u narednom periodu trebalo izgraditi ukupno devet terminala na Dunavu, Savi i Tisi.

Antić je rekao novinarima da će gradski Sekretarijat za životnu sredinu izdvojiti 10 miliona dinara za studiju o izgradnji terminala u Beogradu, koja će pokazati na kojoj lokaciji će se graditi terminal i kakav će biti.

U Srbiji se plovni saobraćaj odvija na Dunavu, Savi i Tisi i godišnje tim rekama prođe 15.000 brodova, naveo je ministar u tehničkoj vladi, obilazeći priobalje u blizini starog savskog mosta.

Antić je rekao da bi na Dunavu trebalo izgraditi šest terminala, na Savi dva i na Tisi jedan.

On je naglasio da se nažalost, u Srbiji na nepropisan način odlaže otpad sa brodova i čiste njihovi tankovi, što veoma loše utiče na našu životnu sredinu.
Feanor
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Nov 30, 2011 11:13 am
Kontakt:
Pohvaljen: 497
Pohvalio: 157

Postod Feanor » Pet Feb 21, 2014 12:16 pm

Studija od 100 000 EUR?!
milos.tro
Korisnikov avatar
Expert

Postod milos.tro » Pet Feb 21, 2014 5:48 pm

Krupanj bi uskoro mogao da dobije reciklažno dvorište
Petak, 21. 02. 2014.|16:03 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... ri%C5%A1te

Radnici Javnog komunalnog preduzeća "1. Maj" započeli su drugu sezonu merenja količine i sastava komunalnog otpada uz podršku GIZ IMPACT projekta "Upravljanje otpadom i otpadnim vodama u opštinama", saopštio je GIZ.

Zahvaljujući ovom projektu u opštini Krupanj, kao i u ostale četiri GIZ IMPACT pilot opštine (Aleksandrovac, Bela Crkva, Kuršumlija i Svilajnac) prethodne godine je realizovano 4 sezonske kampanje merenja komunalnog otpada, te su prikupljeni pouzdani podaci o količini i sastavu otpada koji građani opštine Krupanj proizvedu u toku godine.

Podaci dobijeni merenjem na terenu su poslužili kao osnova za izradu Analize tokova materijala (MFA) u oblasti upravljanja otpadom, koja je obuhvatila sagledavanje postojećeg stanja i definisanje scenarija za optimizaciju budućih sistema. Dobijena su moguća rešenja za buduće upravljanje otpadom koja predviđaju izgradnju infrastrukture za sakupljanje i tretman otpadnih resursa, kao što su reciklažna ostrva, reciklažna dvorišta, postrojenja za kompostiranje i anaerobnu digestiju. Sve predložene opcije biće analizirane sa aspekta njihove ekonomske isplativosti, ali i društvene i ekološke prihvatljivosti i predstavljene u dokumentu "Analiza opcija za održivo upravljanje otpadom i otpadnim vodama u opštini Krupanj". Planirano je da dokument bude finalizovan do kraja marta 2014. godine, nakon čega će predložena rešenja biti prezentovana široj javnosti i donosiocima odluka na lokalnom nivou, kako bi kroz njihovo aktivno učešće bilo izabrano najoptimalnije rešenja za datu opštinu.

U ovoj godini predviđeno je još 3 kampanje merenja otpada, koje će radnici JKP "1 maj" obavljati samostalno uz stručnu podršku GIZ IMPACT konsultanata sa Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada. Tokom 2014. godine u okviru GIZ IMPACT projekta, osim 4 kampanje merenja otpada, obaviće se i 2 ciklusa merenja količine i kvaliteta otpadnih voda, kao i 4 kampanje uzorkovanja otpadne vode u skladu sa zakonskim obavezama JKP.

Cilj novih merenja je prvenstveno dobijanje što pouzdanijih ulaznih parametara prilikom projektovanja i dimenzionisanja budućih postrojenja za tretman otpada i otpadnih voda, u kojima se otpad i otpadne vode tretiraju kao resursi od kojih profitira cela zajednica. Otvaranjem reciklažnog dvorišta u opštini Kurupanj ne bi se samo smanjila količina otpada na opštinskoj deponiji i broj divljih deponija, nego bi se stvorila i nova radna mesta i ekonomski razvoj opštine. Uz sve to građani bi imali i lepšu i zdraviju životnu sredinu.

Komunikacija sa građanima o korišćenju otpada kako resursa započeta je prošle godine putem informisanja o prednostima reciklaže i zaštite voda, a ove godine će biti intenzivirana kroz aktivno uključivanje građana u male aktivnosti na ove teme. Opštine su već izradile akcione planove za oblast zaštite životne sredine koje uključuju i mere komunikacije sa građanima i njihovo aktivno uključivanje. Cilj je da građani uvrste u svoje svakodnevne navike odvajanje PET ambalaže, papira ili drugih frakcija otpada. S tim u vezi rađena je i anketa koja pokazuje da su više od 40% građana u svih 5 pilot opština spremno da odvaja otpad ukoliko u opštini postoji sistem
vladimir79
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 04, 2010 11:02 am
Kontakt:
Pohvaljen: 542
Pohvalio: 260

Postod vladimir79 » Sre Feb 26, 2014 11:32 am

Је ли неко добио кесе за рециклажу и налепнице у последњих месец дана? Испоручивали су их на месец, месец и по. Сада више ништа. Је ли и то готово?
marrecar
Advanced
Pridružio se: Čet Jul 19, 2012 8:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 572
Pohvalio: 299

Postod marrecar » Sre Feb 26, 2014 4:17 pm

Koja opstina, mesna zajednica? Jer ne daje svaka opstina to, tako da ce ti neko odgovoriti precizno ako das i tu informaciju. ;)
Prof. BU:
"...ovakve procese mozete videti u toplotnim..... toplanama."
"Deco, molim vas!"
"Pravim evidenciju sa prisustvima, da bih posle znao ko dobija potpis, ja to tako radim." *2min kasnije* "Ja stvarno ne znam sto me teraju da potpisujem indekse, sto to ne rade oni u sluzbi."
"Pis maco! *5sek kasnije* "Izvinite, nazdravlje"
DusanBG
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Sep 26, 2012 11:42 am
Kontakt:
Pohvaljen: 432
Pohvalio: 492

Postod DusanBG » Sre Feb 26, 2014 9:04 pm

Cini mi se da sam pre par meseci procitao negde da se vise nece isporucivati ove kese, vec ce morati da se ide po njih negde u Cistocu.
evo i cele informacije uz malo googla.
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1583879

Brže i lakše do „eko-kesa”

JKP „Gradska čistoća” uvodi još jednu novost za sve sugrađane koji učestvuju u akciji „Eko-kesa za čistiji grad”. Od 1. februara sugrađani će dolaziti u direkciju „Čistoće” u Ulici Mije Kovačevića 4, kako bi podigli „eko-kese” i bar-kodove za narednih godinu dana.

Akcija je pokrenuta krajem maja 2012. godine i do danas se za učešće prijavilo oko 18.000 beogradskih porodica. Do sada su ta domaćinstva „eko-kese” dobijala na kućnu adresu svaki drugi mesec tokom godine. Međutim, kako se troškovi edukativne akcije uvećavaju sa porastom broja učesnika, a zbog racionalizacije i smanjenja troškova, JKP „Gradska čistoća” poziva sugrađane koji učestvuju u akciji da od 1. Februara, od 7 do 15 časova, dođu u direkciju preduzeća i preuzmu „eko-kese” za narednih godinu dana kako bi nastavili učešće u procesu reciklaže.

„Gradska čistoća” podseća sugrađane da je jedna „eko-kesa” od 120 litara dovoljna za odlaganje reciklabilnog otpada za jednu sedmicu. Kada se kesa popuni papirom, tetrapak, plastičnom i metalnom ambalažom, na nju se lepi jedinstveni bar- kod i iznosi se na trotoar, na vidno mesto, u blizini neke veće saobraćajnice ili pored kontejnera, od 20 do 22 časa, i to danima posebno određenim za svaku opštinu. (Novi Beograd ponedeljkom, Zemun utorkom, Čukarica sredom, Savski venac i Rakovica četvrtkom, Vračar i Zvezdara petkom, Stari grad i Palilula subotom i Voždovac nedeljom).

Sugrađani će učešćem u akciji, zajedno sa „Gradskom čistoćom”, značajno uticati na očuvanje životne sredine i povećanje otpada koji se reciklira, a tako i produžiti životni vek jedinoj javnoj gradskoj deponiji „Vinča” u korist svih Beograđana. Pored toga, „Čistoća” će sugrađanima koji učestvuju u akciji, učitavanjem bar-kodova sa „eko-kesa” na pogonu „Otpad”, gde se one i dopremaju, obezbediti i retroaktivni popust od 20 odsto na uslugu odvoženja smeća.

Pozivom na broj Info centra „Čistoće” 011/ 3314- 000, svakog radnog dana od 7 do 15 časova, sugrađani mogu da dobiju i pomoć obučenih operatera, kako povodom učešća u akciji „Eko-kesa za čistiji grad” tako i o svim drugim aktivnostima tog preduzeća.
Pohvale za post: 1
vladimir79
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 04, 2010 11:02 am
Kontakt:
Pohvaljen: 542
Pohvalio: 260

Postod vladimir79 » Čet Feb 27, 2014 3:32 pm

Хвала за информацију. Ово сам скроз пропустио да су објавили.
milos.tro
Korisnikov avatar
Expert

Postod milos.tro » Uto Mar 31, 2015 4:47 pm

Slika
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8413
Pohvalio: 3122

Postod direktor » Pet Maj 15, 2015 12:30 am

Neće deponiju u parku na Senjaku
M. T. K. | 14. maj 2015. 16:00 | Komentara: 0
Opština Savski venac protivi se izgradnji reciklažnog dvorišta u šumi kod stadiona Grafičara i manastira Vavedenje

OPŠTINA Savski venac protivi se predlogu Direkcije za upravljanje otpadom grada Beograda da se na Senjaku, u parku koji se nalazi između stadiona Grafičara, manastira Vavedenje i OŠ "Stefan Nemanja", izgradi reciklažno dvorište.

- Ova dvorišta su dobro zamišljen način da se reši problem kabastog otpada koji imaju naši stanovnici. Međutim, smatram da je ideja da se ono otvori tako što bi se uništila zelena površina i poseklo drveće potpuno promašena i predstavlja veoma problematičan momenat u nečijem sagledavanju života stanovnika ovog dela opštine Savski venac - kaže Dušan Dinčić, predsednik ove opštine.

Dinčić navodi da je opština sa svoje strane već predložila nekoliko lokacija koje bi bile pogodnije za otvaranje reciklažnih dvorišta, na parcelama koje su adekvatnije za tu namenu i gde ne bi bili ugroženi ni stanovnici, ni okolina.

Nastavićemo da insistiramo da se ne otvara deponija u senjačkom parku, pogotovo zato što je naše protivljenje toj ideji naišlo na izuzetan i nepodeljen prijem kod stanovnika naše opštine. Verujem da ćemo se još jednom zajedno izboriti za očuvanje zelenih površina kao što smo uradili kada smo sačuvali park-šumu Bencion buli od izgradnje parkinga na dve lokacije u Šekspirovoj ulici - zaključio je Dinčić.

NA TOM MESTU STRELjANI LjUDI 1944.

U PARKU gde je predviđena izgradnja reciklažnog dvorišta, jeseni 1944. godine, bez suđenja, OZNA je ubila nekoliko desetina imućnijih žitelja Senjaka i Dedinja. Kod stadiona Grafičara, streljano je najmanje 40 civila iz tadašnjeg Dvanaestog beogradskog kvarta. Između kafane "Grafičar" i manastira Vavedenje bio je nemački rov u koji su žrtve zatrpane.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... na-Senjaku
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
orion
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 11:17 am
Pohvaljen: 614
Pohvalio: 0

Postod orion » Ned Maj 24, 2015 12:25 pm

мислим да је рециклирање биоотпада занемарено па ево један видео о томе
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WcmXuOhoec8[/youtube]
marrecar
Advanced
Pridružio se: Čet Jul 19, 2012 8:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 572
Pohvalio: 299

Postod marrecar » Ned Maj 24, 2015 3:18 pm

Zanemareno jer ne moze sve da se kompostira, dugo traje, a na kraju se dobije manje od polovine od pocetne kolicine otpada. A tu je i neprijatan miris, pa i potreba za mesanjem i prskanjem. Ali svakako ekoloski nacin da se iskoristi biootpad, nista se ne gubi, a dobija se daleko bolja zamena za djubrivo.
Prof. BU:
"...ovakve procese mozete videti u toplotnim..... toplanama."
"Deco, molim vas!"
"Pravim evidenciju sa prisustvima, da bih posle znao ko dobija potpis, ja to tako radim." *2min kasnije* "Ja stvarno ne znam sto me teraju da potpisujem indekse, sto to ne rade oni u sluzbi."
"Pis maco! *5sek kasnije* "Izvinite, nazdravlje"
laki72
Expert
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 11:56 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5118
Pohvalio: 1631

Postod laki72 » Ned Maj 24, 2015 3:24 pm

Zanemareno je jer smo bahati i rasipni...
orion
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 11:17 am
Pohvaljen: 614
Pohvalio: 0

Postod orion » Ned Maj 24, 2015 6:06 pm

мислим пре свега на приградска насеља где људи пале биоотпад. Наравно да не може да се има нека велика економска корист али и није поента у томе него у подизању свести
Вожд
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 15, 2014 11:47 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4096
Pohvalio: 3869

Postod Вожд » Ned Jun 28, 2015 8:15 pm

Za “Vinču” zainteresovano više od 50 kompanija
G. N. | 26. jun 2015. 15:00 | Komentara: 4

Prokjekat za odlaganje i tretman komunalnog otpada predat nadležnoj Republičkoj komisiji

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... -kompanija
tragac
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1454
Pohvalio: 2911

Postod tragac » Čet Jul 09, 2015 4:21 pm

Stav urbanih planera da BG voz ne može dalje od Prokopa jer navodno nedostaju kapaciteti dokazuje da u Beogradu postoje opštine prvog i drugog reda. Rakovica je decenijama zapostavljena u mnogim segmentima, posebno u segmentu javnog prevoza i saobraćaja. Beograd bi trebalo da ukine dvostruke aršine poput gorenavedenog i postane grad svih njegovih građana.
milos.tro
Korisnikov avatar
Expert

Postod milos.tro » Sub Okt 31, 2015 6:45 pm

Slika
11030
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jan 21, 2011 8:20 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 589
Pohvalio: 353

Postod 11030 » Sub Okt 31, 2015 8:01 pm

Evo ja na primer recikiram a ne znam ni zasto. Prvo ne verujem da oni moju reciklaznu kesu odlazu na neko posebno mesto vec na deponuju. Drugo, jurila sam ih dva meseca da mi posalju te kese, onda sam morala da idem po njih u pogon cistoce Cukarica, i tamo su mi rekli da cu i svaki sl put morati da dodjem po nove kese. Valjda je slanje postom prekomplikovano za cistocu?! Trece, skupljam to djubre ko klosar neki, samo mi zauzima mesto. CEetvrto, za sve ove godine koliko recikliram nisam videla ama ni jednog komsiju da izbacije reciklaznu kesu. Jedina ja, budala.
Nepopravljivi optimista
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Dec 19, 2011 10:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1039
Pohvalio: 1467

Postod Nepopravljivi optimista » Sub Okt 31, 2015 11:27 pm

Nisi jedina, ima nas.

Problem je što gradske vlasti na to gledaju kao projekat sa početkom i datumom završetka a ne kao uvođenjem novog standarda u upravljanju otpadom.
Dejan011
Intermediate
Pridružio se: Uto Nov 18, 2014 10:56 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 266
Pohvalio: 205

Postod Dejan011 » Ned Nov 01, 2015 2:38 am

Video sam na par mesta da izbacuju ispred kuća te zelene kese i sećam se da smo svi dobijali obaveštenja o toj akciji, ali većina je nezainteresovana. Problem je što takve stvari zahtevaju bespotrebno cimanje i gnjavažu, plus što mora da se gomila đubre po stanovima nedelju dana i onda pored svih obaveza moraš da vodiš računa kada je tvoj termin za iznošenje đubreta na ulicu. Za Čukaricu, mislim da je to sreda u 8 uveče. Normalno da ljudi neće da se bakću s tim. Bolje bi bilo da su postavili kontejnere za reciklažu, pa da ljudi ubacuju đubre kad hoće.
Kod mene u kraju proletos su postavili 3 takva kontejnera. Za papir, PVC, i limenke.Videlo se da nisu novi, što znači da su ih premestili sa neke druge lokacije verovatno zato što je bila slaba popunjenost. Uglavnom imam plastične flaše pa njih odvajam od ostalog đubreta. Primetio sam da te flaše dosta uzimaju Cigani i onda ih skladište ispod Žarkovačkog mosta u ogromne kese dok ih neko pokupi.
11030
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jan 21, 2011 8:20 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 589
Pohvalio: 353

Postod 11030 » Pon Nov 02, 2015 12:08 am

Meni je reciklazna kesa prakticnija od kontejnera. Za kontis bih morala da imam tri vrste kesa/kanti za razlicit otpad, ovako trpam sve u jednu. Ja izbacujem na 2 nedelje jer ne popunim celu u roku od 7 dana, tako da mi termin nije problem. Cak mi je prakticnije sto odvajam otpad za reciklazu jer mi regularna kanta onda ne bude silovana flasama i tetrapacima. Moja cela porodica reciklira i to od pocetka programa. Pokusavala sam da nagovorim prijatelje, komsije, ali ljudi ili ne znaju o cemu se radi ili su nezainteresovani. Inace, Cukarica izbacuje sredom od 20-22h.
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1341
Pohvalio: 199

Postod vucko » Pon Nov 02, 2015 12:16 am

Znate li da šta god da stavite u te kante ide na Vinču isto kao i otpad koji nije razbiran?
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju."
Dejan011
Intermediate
Pridružio se: Uto Nov 18, 2014 10:56 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 266
Pohvalio: 205

Postod Dejan011 » Pon Nov 02, 2015 12:34 am

Kod mene u kraju PET ambalaža garant ne ide na Vinču, pošto je Cigani prikupljaju i prodaju nekome, a taj neko sigurno vrši reciklažu.
Pohvale za post: 2
Nepopravljivi optimista
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Dec 19, 2011 10:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1039
Pohvalio: 1467

Postod Nepopravljivi optimista » Sub Okt 22, 2016 8:55 pm

Subota uvece, termin za reciklazu. Komsiluk dosledan!

Slika
Pohvale za post: 3
profa_chb
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Ned Okt 16, 2016 9:11 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 184
Pohvalio: 188

Postod profa_chb » Ned Okt 23, 2016 2:49 pm

Mi smo na Vračaru to ostavljali ispred zgrade petkom u 9. U nekom trenutku su nam bili dali kese za narednih godinu, dve, a kad smo ih potrošili, rekli su nam da koristimo obične i ostavljamo ispred zgrade. No, u zgradi od 16 stanova, samo 2 su reciklirala...

Već neko vreme sam na NBG-u, i nijednom nisam video kese za reciklažu :?

Povratak na “Zeleni forum”