Da li reciklirate?

Javni parkovi, zelenilo i ekologija Beograda

Moderator: Igor

jovanovm
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 09, 2007 11:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 39
Pohvalio: 6

Postod jovanovm » Uto Avg 11, 2009 6:06 pm

Na Novom Beogradu ima sigurno, samo ne znam gde tačno - znam da je tu na nekoj raskrsnici i počeo pilot projekat. Ima li neko ideju?
Bus
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pet Apr 16, 2010 4:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 0

Postod Bus » Pet Apr 16, 2010 11:06 pm

442doBGD napisao:Budući da posetioci ovog foruma predstavljaju jedan od obrazovanijih delova populacije, interesuje me da li reciklirate u vašem domaćinstvu? I ako reciklirate, šta reciklirate?

Pokusavam... Nakupi se hartije i onda neko od ukucana to izbaci napolje. Govore mi da ne pravim konteiner od sopstvenog stana...
Mada su po pitanju drugih stvari dosta svesni vrednosti pojedinih materijala. Kad se carsav " potrosi '' oni od njega naprave jastucnicu, kad se i ona '' potrosi '' onda s njome brisu pod. Matori kad baca tehniku povadi sve srafove iz nje i obavezno sacuva kabal. Staklene flase odnose u podrum pa na jesen u njih sipaju zimnicu i slicno.

Mozda ljue treba stimulisati nekom sicom od para. Verovatno bi onda cuvali i letke iz PTT sanducica.
Jel ima negde da se proda stara hartija? ( na malo sto bi se reklo ) do 5 - 20 kg posto ne verujem da bi ljudi imali gde da cuvaju pola tone tih stvari.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Jan 22, 2010 4:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6999
Pohvalio: 1545

Postod stf » Sub Apr 17, 2010 5:08 pm

Da me stimulisu sicom od para? Pa mogu ti reci da su pokusali. Naime, vise od godinu i po dana sam skladistio PET ambalazu koju mi potrosimo. Nakupilo se toga desetak dzakova punih presovanih PET flasa. Njih u Beogradu otkupljuje Gradska cistoca, Pogon Visnjica za 8 din/kg. Na kraju sam benzin platio 800 a za flase dobio 350 dinara. Od tada ih ponovo bacam u normalno djubre, jer PET kontejnera u mom kraju nema!
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1424
Pohvalio: 213

Postod vucko » Sub Apr 17, 2010 5:40 pm

Kod mene na faksu bas imasmo prezentaciju smera koji se bavi reciklazom-procesna tehnika i zastita zivotne sredine.Kaze profesor da su nasi zakoni jos nedovoljni a praksa uzasna,pomenuo je i da je recimo u sloveniji 40 eura iznosenje djubre po familiji od troje stanovnika,ali se kod njih 95% djubreta reciklira a takodje imaju elektrane na deponijama.Takodje pomenuse i postrojenja za ciscenje otpadnih voda,u srbiji ih valjda ima samo Novi Sad ili Kragujevac.Za 5 godina cemo dobiti nas a recikliranje ce biti kako treba po proceni profe za 5 do 8 najranije.Pohvalno je sto na kurseve na fakultetu idu zaposleni u gradskoj cistoci(naravno misli se na upravni kadar a ne na radnike)
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju."
zaffa
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Mar 26, 2009 9:53 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1

Postod zaffa » Sub Apr 17, 2010 5:51 pm

ja sam u nemackoj redovno reciklirao flase u samoposluzi - tamo ta kaucija ide do 25 centi po flasi, pa se isplati skupljati ih i reciklirati. i kod nas sam video te masine za reciklazu flasa u vecim trgovackim lancima i pored njih neke cifre u dinarima po flasi, ali nisam nikada probao da ih koristim niti sam video da to neko radi. je l zna neko nesto vise o tome?
okre
BOKI SMOKI
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pon Mar 23, 2009 1:52 am
Kontakt:
Pohvaljen: 14

Postod BOKI SMOKI » Sub Apr 17, 2010 6:23 pm

Ne bi bilo lose naplacivati prazne staklene i plasticne flase, kao sto to rade u Finskoj npr. Time bi poststakli ljude da recikliraju.
Poslednja izmena od BOKI SMOKI u Sub Apr 17, 2010 6:24 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod vucko » Sub Apr 17, 2010 6:36 pm

@boki to imas i u hrvatskoj i sasvim im ok ide.Kod nas po centru ima ljudi koji skupljaju ambalaze plastike i limenke i moram priznati da mi je to lepo videti,em i zarade nesto a i grad je cistiji,jos da zazivi recikliranje kako valja.

Inace 5.6.2010. Dulic organizuje ciscenje cele Srbije,valjda ce sada biti zaista onako kako kaze :laugh:
nbumbic
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 2:07 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1

Postod nbumbic » Čet Okt 07, 2010 10:56 pm

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1413996

Четвртак, 07. октобар 2010.
[size=25:fbb14291ab]
Почела изградња рециклажног центра на Звездари
[/size:fbb14291ab]
Изградња рециклажног центра у оквиру SWIFT пројекта почела је у улици Ђанга Рајнхарта у Орловском насељу на Звездари. На земљишту које је општина Звездара определила за изградњу овог рециклажног центра биће изграђена монтажна хала од 200 квадратних метара са додатним санитарним и канцеларијским просторијама. SWIFT пројекат („Иницијатива одрживог управљања отпадом ради здравијег сутра”) спроводи се у партнерству три агенције Уједињених нација у Србији (SZO, UNOPS i IOM), које предводи Светска здравствена организација и општина Звездара, а финансира га норвешка влада.

Неформални сакупљачи отпада, удружени у Задругу, која ће бити члан Удружења предузетника општине Звездара, добиће могућност решавања својих егзистенцијалних питања у институцијама система. Задруга је формирана у јулу ове године и броји 11 чланова – оснивача, који су били довољно храбри и вољни да се први укључе. Очекује се да ће у задругу у првој години бити укључено око 30 чланова, а у другој од 50 до 100. Задруга ће, од агенција УН, добити на коришћење савремену опрему за овакву врсту активности: опрему за сортирање и балирање (једну пресу – балирку, радни сто и тракасти транспортер), виљушкар, ваге и друго. Запослени у SWIFT центру биће опремљени са пет лаких доставних возила за транспорт сировина.

Задругари ће се бавити искључиво неопасним отпадом – амбалажним отпадом, папиром, пластиком и металом. Примењиваће се високи стандарди заштите и безбедности на раду. Сви запослени ће проћи обавезни тренинг који ће укључивати едукацију о безбедности на раду и едукацију у раду са опремом. Важност увођења заштите и безбедности на раду веома је битна, будући да се досадашњим неформалним сакупљањем отпада и радом без адекватне заштитне опреме ова популација излагала многим здравственим ризицима.

Основни циљ овог пројекта је да се помогне социјално угроженим групама које се тренутно баве неформалним сакупљањем отпада у граду, процесом активног укључивања у формалне токове, као и деловање на више нивоа. Поред социјалне компоненте, он укључује и очување животне средине, здравствену и образовну компоненту (различите врсте тренинга, подстицање обавезног школовања деце, помоћ при обезбеђивању личних докумената и друго).
AlexLU
Beginner
Pridružio se: Pet Jan 28, 2011 11:33 pm
Kontakt:

Postod AlexLU » Ned Apr 10, 2011 1:20 am

BOKI SMOKI napisao:Ne bi bilo lose naplacivati prazne staklene i plasticne flase, kao sto to rade u Finskoj npr. Time bi poststakli ljude da recikliraju.

:violina: ko neće da gleda ceo video, neka premota na deo od 4:50 da vidi gde završavaju plastične flaše...

http://www.youtube.com/watch?v=pBai3fl8MbI
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1860
Pohvalio: 573

Postod boca-ica » Ned Apr 10, 2011 11:23 am

Glavi snabdevači reklažnog centra treba da budu prodavnice-firme koje i prodaju robu sa reciklažnim materijalom
a ne pojedini građani ili grupe . Vec pisano o tome ,evo primera.
Trafika prodaje novine, -reciklažni materijal omoguciti da za 10-15 starih novina može se kupiti jedna današnja
Dostavna vozila, kad nose današnje novine vracaju se prazna u svoje sedište. Magacinski prostori nekada su bili puni a zbog trenutne situacije su polu prazni , iskoristiti ih za skladištenje starih novina do momenta dostave u reciklažni centar.
Na osnovu tog primera, svi mi bi smo mogli da ekonomski pravedno učestvujemo u reciklaži sa skoro svim artiklima

Ovako i dalje ce biti svaljeno na određene siromašne grupe koje ce iz kontejnera nositi u taj centar... a to će ih terati da i dalje prave privremene deponije oko svojih staništa .... i šta je time dobio grad opet ništa. :notok:
Uvesti obavezu svim trgovcima da moraju da preuzimaju reciklažni materijal po određenom cenovniku od građana, pa i oni će imati vajdu od toga kroz lančanu cenu.
Poslednja izmena od boca-ica u Ned Apr 10, 2011 11:28 am, izmenjeno 1 put ukupno.
postoji 1.000 razloga za necu, a 1 za hocu :)
stf
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod stf » Ned Apr 10, 2011 11:14 pm

Да ли неко зна да ми каже, где да однесем оштећени термометар?
Жива није исцурела, али је он неупотребљив, односно, постоји опасност од цурења.
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
Bulevarac
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 4:39 am
Kontakt:
Pohvaljen: 847
Pohvalio: 952

Postod Bulevarac » Ned Apr 10, 2011 11:25 pm

stf napisao:Да ли неко зна да ми каже, где да однесем оштећени термометар?
Жива није исцурела, али је он неупотребљив, односно, постоји опасност од цурења.

Apoteka, tako je trebalo da bude, ako su se dogovorili, a sumnjam da jesu.
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod vucko » Pon Jul 25, 2011 8:28 pm

Postavljen je kontejner za reciklazu baterija u opstini Stari Grad.

Slika

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/267898/Kontejner-za-odlaganje-dotrajalih-baterija-na-Starom-gradu
MilisaV
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Jan 12, 2011 12:03 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1296
Pohvalio: 1024

Postod MilisaV » Uto Jul 26, 2011 12:43 am

imam gomilu 0.33 staklenih boca a ne bih baš da ih bacim kantu. jel zna neko gde bih mogao da ih recikliram.
borac za bolje sutra

bez splavova na rekama
Bus
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pet Apr 16, 2010 4:39 pm
Kontakt:

Postod Bus » Pet Jan 06, 2012 10:52 am

Mozda nebi bilo lose da se otvori tema sa spiskom mesta za reciklazu u BG. Ako je neko uopste dosao do tih informacija do sada, posto vidim gomilu pitanja i nigde odgovora.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod stf » Pet Jan 06, 2012 6:27 pm

MilisaV napisao:imam gomilu 0.33 staklenih boca a ne bih baš da ih bacim kantu. jel zna neko gde bih mogao da ih recikliram.

И ја имам стакла колико хоћеш, има ли где контејнера за то , сем оног ортопедовог контејнера у дворишту Владе Србије, где нормални смртници не могу ни да приђу? ....

Једино где ја знам да се може рециклирати буквално све, је погон Градске чистоће у Вишњичкој улици. Ту откупљују све сировине, ја сам до сад тамо давао папир и ПЕТ. Још добијеш неку сићу за кафицу....
jovanovm
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 09, 2007 11:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 39

Postod jovanovm » Pet Jan 06, 2012 8:14 pm

@stf
Osim ponovnog korišćenja stakla (za tegle, projekte, zimnicu, čak i za izolaciju), mislim da postoje neki kontejneri ispod Studentskog trga, pored Šeih Mustafinog turbeta.
Felix
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Sep 08, 2008 11:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 118
Pohvalio: 40

Postod Felix » Pet Jan 06, 2012 9:51 pm

stf napisao:
MilisaV napisao:imam gomilu 0.33 staklenih boca a ne bih baš da ih bacim kantu. jel zna neko gde bih mogao da ih recikliram.

И ја имам стакла колико хоћеш, има ли где контејнера за то , сем оног ортопедовог контејнера у дворишту Владе Србије, где нормални смртници не могу ни да приђу? ....

Једино где ја знам да се може рециклирати буквално све, је погон Градске чистоће у Вишњичкој улици. Ту откупљују све сировине, ја сам до сад тамо давао папир и ПЕТ. Још добијеш неку сићу за кафицу....

Ne znam u kom si kraju, ima kontejnera za pet, staklo i papir u Mirka Tomića na Dedinju.

Mogli bi da počnu makar od toga da kontejneri za reciklažu budu postavljeni pored osnovnih škola u svakoj opštini. Em edukacija klinaca, em svi bi znali gde mogu da odlažu.

Druga opcija je npr kao u Londonu. Da se u kese različitih boja razvrstava otpad za reciklažu a "Lejkersi" pokupe u određenim danima i molim lepo.
11030
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jan 21, 2011 8:20 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 595
Pohvalio: 362

Postod 11030 » Sub Jan 07, 2012 2:33 pm

Kako da Srbija pocne da reciklira kad vecina naroda ne zna da ubaci djubre u kantu uopste? :rolleyes:
BadMan
Intermediate
Pridružio se: Sre Jun 16, 2010 9:52 am
Kontakt:
Pohvaljen: 118
Pohvalio: 35

Postod BadMan » Ned Jan 08, 2012 2:18 pm

Ja pet i alu iz kuće nosim kod studentskog parka, tu je organizacija "živimo zajedno" za pomoć deci sa posebnim potrebama. Oni dolaze po papir iz firmi u centru, pa ih mi zovemo kad se nakupi.
roger
Intermediate
Pridružio se: Sub Okt 20, 2007 3:32 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 170
Pohvalio: 24

Postod roger » Ned Jan 15, 2012 9:26 pm

Zamolio bih nekoga da postavi ovu fotografiju na temu jer nisam vičan tome, a ilustrativno pokazuje kako se čovečanstvo zatrpava otpadom. U pitanju je plastični otpad koji je bacan u okean, a s obzirom koje vreme je potrebno da se on razgradi, plutaće još dugo Pacifikom, zato što niko nije spreman da finansira nekoliko desetina milijardi dolara, za njegovo uklanjanje, niti su države spremne da se obavežu da će sankcioisati svako neodgovoro odlaganje đubreta u mora i okeane.

http://www.dailygalaxy.com/photos/uncategorized/2007/12/30/trashpattern_2.gif

Pogledajte i sajt Plastiki ekspedicije, koja je imala za cilj da utiče na svest ljudi da je neophodno nešto preduzeti da se reši problem neodgovornog bacanja otpada u okean.

Sam brod-jedrenjak koji je prešao od Amerike do Australije je napravljen od recikliranih plastičnih flaša i simbolično prikazuje da je moguće iskoristiti plastični otpad u korisne svrhe.

http://www.theplastiki.com/
U Srbiji je pravda spora, ali nedostižna.
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1860
Pohvalio: 573

Postod boca-ica » Ned Jan 15, 2012 10:56 pm

Šta je potrebno građaninu za otvaranje ,,reciklažnog ostrva ,, i koje stimulacije može da dobije ?
Poslednja izmena od boca-ica u Ned Jan 15, 2012 10:59 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
postoji 1.000 razloga za necu, a 1 za hocu :)
Uzegli Zejtin
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Maj 05, 2011 10:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4

Postod Uzegli Zejtin » Uto Jan 31, 2012 11:22 am

Идеја са мапирањем рециклажних острва уопште није лоша! :) У породици већ скоро 10 година рециклирамо папир (може се предати код пијаце у Блоку 44, мислим да је цена 3,5 дин за кг), а од ове године смо почели да одвајамо и пластичне флаше. Како на Бежанији нема контејнера за разврставање отпада, када се накупи већа количина флаша ја их стрпам у гепек и бацим у контејнер за пластику у Гоце Делчева када кренем на кеј или до Шиша. Имам огроман проблем са стаклом, појма немам где то могу бацити! А накупило се, богами, једно 6-7 гајбица и кутија разноразне стакларије. :/
Сир.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8944
Pohvalio: 3413

Postod direktor » Uto Jan 31, 2012 12:54 pm

Postoji reciklazno ostrvo u blokovima tri zambo kontejnera za papir ,staklo,pet ,tacnu lokaciju jedino znam kod sajma stajaliste tramvaja sajam .Valda na sajtu komunalnog imaju mapu tih kontejnera
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Uzegli Zejtin
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Maj 05, 2011 10:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4

Postod Uzegli Zejtin » Uto Jan 31, 2012 1:00 pm

direktor napisao:Postoji reciklazno ostrvo u blokovima tri zambo kontejnera za papir ,staklo,pet ,tacnu lokaciju jedino znam kod sajma stajaliste tramvaja sajam .Valda na sajtu komunalnog imaju mapu tih kontejnera

Нема овог за стакло, у питању су папир, ПЕТ и метална амбалажа. :)
Сир.

Povratak na “Zeleni forum”