Moje drvo beogradsko

Javni parkovi, zelenilo i ekologija Beograda

Moderator: Igor

direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11304
Pohvalio: 4434

Re: Moje drvo beogradsko

Postod direktor » Pet Maj 02, 2014 2:20 pm

Slika
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Pet Maj 09, 2014 12:35 am

Slika
sumica divlja
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
ГЛАС ПРИРОДЕ
Intermediate
Pridružio se: Sub Avg 08, 2015 2:20 am
Kontakt:
Pohvaljen: 329
Pohvalio: 145

Postod ГЛАС ПРИРОДЕ » Sub Avg 08, 2015 2:28 pm

Добро јутро Београђани !

Срео сам јуче једног мог пријатеља, једног од храбрих дигиталних витезова виртуелног Београда. И тако, као и многи данас, причали смо о катаклизми врелог белог града и начинима како да се носимо са свакодневном врелином.
Тако сам сетио да има једно пријатно место на коме сам пре пет година засадио једну тему. Видим никла је мала шумица разног дрвећа коју је посетило скоро 50. ооо људи, читав један град !

Како би нам било летос без нашег београдског дрвећа ?
Гага
Expert
Pridružio se: Sre Dec 08, 2010 7:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7473
Pohvalio: 13879

Postod Гага » Ned Avg 09, 2015 10:31 pm

Често пролазим поред ових туја па рекох да их овековечим и поставим слику.
Тује висине четири метра, су у улици Бежанијских илегалаца, наравно у насељу Бежанијска коса у делу 3.месне заједнице где су породичне куће староседелаца Бежаније.

Slika
Pohvale za post: 1
rasho62
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Dec 25, 2013 3:49 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 428
Pohvalio: 291

Postod rasho62 » Ned Avg 09, 2015 10:35 pm

К'о шиптари, само није зид!
Мала знања добијају се учењем, велика знања добијају се вером и поштењем.
Гага
Expert
Pridružio se: Sre Dec 08, 2010 7:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7473
Pohvalio: 13879

Postod Гага » Ned Avg 09, 2015 11:30 pm

Па кроз тује може и да се види, а кроз зид не. Човек је барем урадио корисну ствар и оплеменио свој простор-имање и лепо је за видети.

Уосталом Рашо и ти сам знаш колико "шиптара" (српских, црногорских, босанских...) има на Бежанији, посебно у Партизанске авијације, непарна страна од аутопута до бензинске пумпе Еко. Све "шиптар" до "шиптара", од Кебе до власника ланца бутика Бона Сера.

Кеба: https://www.google.rs/maps/@44.823775,2 ... 6656?hl=sr

Slika
http://www.kurir.rs/stars/kucna-zurka-k ... ak-1878853

Кебина кућа, двориште и унутрашњост
http://www.lisa.rs/g/?file=2015/08/u_do ... ntala.html
ГЛАС ПРИРОДЕ
Intermediate
Pridružio se: Sub Avg 08, 2015 2:20 am
Kontakt:
Pohvaljen: 329
Pohvalio: 145

Postod ГЛАС ПРИРОДЕ » Čet Avg 13, 2015 5:01 pm

Тема ограда, иако су од растиња ипак није за ову тематску целину. Али кад сте већ написали нешто у вези високих ограда ...
Високе ограде припадају источњачким схватањима уређења насеља, али нам нису страна.

Венеција је колевка стилова и градова целе Европе. Откуд високи зидови у Венецији. Некада је припадала Источном римском царству. Многе тековине у свим областима стварања Турска и остале источњачке средине, су само преузели од те древније и развијеније средине која је трајала пар хиљада година и чији део су и наши преци.И Београд је до средине претпрошлог века имао кривудаве сокаке и јорговане који извирују иза таквих ограда.

За уређење насеља лепше је свакако без високих ограда, али без обзира да ли су високе или ниске недостатак свих наших насеља са кућама је постављање стаза за пешаке између ограде и коловоза.
Некада није било моторног саобраћаја и цео пут или улица између кућа је био довољно простран. Али данас се насеља уређују на исти начин, као да се ништа није изменило.

Било би добро да је јасно прописано да између ограде дворишта и пешачке стазе мора да постоји и зелена површина бар од једног метра ширине и исто толико до коловоза.Тада би нам и сеоска и градска насеља изгледала и лепше и пријатније при проласку улицама.
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2930
Pohvalio: 723

Re:

Postod boca-ica » Pet Sep 04, 2015 9:24 am

boca-ica napisao:Smokva na Terazijama
Slika

a danas :(
Od smokve sa ogromnim krošnjama, posle intervencije radnika JKP „Zelenilo”, ostao je samo panj oko metar visine, koji će verovatno nazimu da propadne. Takva seča je zločin, posebno ako se radi usred leta kad joj vreme nije, a smokva je sveto drvo – ogorčen je reditelj Momčilo Mrdaković, inače arhitekta po struci, koji je sa majkom Vukom učestvovao u odbrani parka devedesetih godina. Iz borbe koja je tada vođena sačuvao je više od 100 kilograma dokumentacije i sada ponovo kreće u akciju.
izvor http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... si.lt.html
postoji 1.000 razloga za necu, a 1 za hocu :)
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Ned Jan 24, 2016 10:45 pm

Slika

Slika
zastitia reza
Slika

Slika
Pohvale za post: 1
MilisaV
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Jan 12, 2011 12:03 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1303
Pohvalio: 1024

Postod MilisaV » Pon Jan 25, 2016 9:47 am

шта раде они то?
borac za bolje sutra

bez splavova na rekama
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Pon Jan 25, 2016 11:32 am

Sjecnuli ga bio je ostecen zbog udara groma
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Sub Dec 24, 2016 2:11 am

Slika

cetinar rjetka zvjerka na nbg
Pohvale za post: 2

Povratak na “Zeleni forum”