Moje drvo beogradsko

Javni parkovi, zelenilo i ekologija Beograda

Moderator: Igor

sizif
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 4:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1210
Pohvalio: 764

Postod sizif » Uto Jun 28, 2011 11:53 am

Хајде, погађај, зашто секу тополе?
Сизиф не одустаје!
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2252
Pohvalio: 408

Postod vucko » Uto Jun 28, 2011 11:58 am

Evo lepe reportaze o drvecu na krovu jedne zgrade u centru :)

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/262383/Gaje-tresnju-na-krovu-zgrade-u-centru-Beograda
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju."
Glas prirode
Intermediate
Pridružio se: Ned Sep 12, 2010 12:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4
Pohvalio: 0

Postod Glas prirode » Sre Jun 29, 2011 1:32 am

Jablan pripada porodici topola, to visoko i prepoznatljivo drvo, koje je bilo obelezje mnogih beogradskih mesta, se neprestano uklanja svuda.

Da li su i jablanovi prokazeni kao alergena vrsta ili je nesto drugo u pitanju.

Jablanovi su potpuno uklonjeni iz Manjeza, Cuburskog vrta, kod nekadasnje trolejbuske okretnice kod Kalimegdana, u donjem Kalimegdanu, ulici G. Vucica, davno i iz Cvijiceve, Nemanjine i sa mnogih drugih mesta.

Nedavno su jablanovi uklonjeni i u bloku 37 blizu ulice Narodnih heroja i trznog centra i u Bolnickom sredistu izmedju Pasterove i Deligradske ulice.

Ako vi znate gde su nestali jos jablanovi po gradu, napisite.
Poslednja izmena od Glas prirode u Pon Sep 19, 2011 1:33 am, izmenjeno 1 put ukupno.
orion
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 11:17 am
Pohvaljen: 659

Postod orion » Sre Jun 29, 2011 12:27 pm

vucko napisao:Evo lepe reportaze o drvecu na krovu jedne zgrade u centru :)

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/262383/Gaje-tresnju-na-krovu-zgrade-u-centru-Beograda

Лепа је репортажа али ипак мислим да класично дрвеће нема шта да тражи на балконима, али и те како би стубасте и патуљасте форме могле да се гаје по балконима или мањим двориштима чија величина не дозвољава да се формира крошња. Ево како изгледају стубасте јабуке а како стубасте и патуљасте форме осталих воћки
stf
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Jan 22, 2010 4:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8540
Pohvalio: 1917

Postod stf » Sre Jun 29, 2011 12:28 pm

vucko napisao:Evo lepe reportaze o drvecu na krovu jedne zgrade u centru :)

Свака им част. За то служе равни кровови и терасе, а не за дозиђивање, надзиђивање и остале верзије криминалног "решавања проблема прокишњавања".
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
Glas prirode
Intermediate
Kontakt:

Postod Glas prirode » Čet Jun 30, 2011 1:46 am

Nasi strucnjaci cesto vole da se bave zelenim krovovima, to bi bilo u redu, jer je to jedan od nacina obnove proterane prirode sa njenog visemilenijumskog tla, ali nije u redu to sto strucnjaci skoro pa nikad se ne bave pitanjem zamene bezbrojnih suvisnih asfaltiranih i betoniranih povrsina grada koje samo dodatno isijavaju toplotu i daju svoj doprinos svetskoj staklenoj basti, tj. pregrevanju planete, travnatim povrsinama, posebno duz ulicnih drvoreda.
jovanovm
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 09, 2007 11:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 46
Pohvalio: 8

Postod jovanovm » Čet Jun 30, 2011 11:27 am

Ili bar da smisle način da iskoriste taj efekat toplotnog ostrva, tako što će stvoriti mini oazu u urbanom ekosistemu...
Glas prirode
Intermediate
Kontakt:

Postod Glas prirode » Uto Jul 12, 2011 1:38 am

Na Zelenom vencu je nedavno posecen javor i nedugo zatim posadjena lipa blizu stepeniza podzemnog prolaza. Bolje bi bilo da je zasadjen sitnolisti javor ili bilo koja vrsta sem lipe.

Svako drvo je lepo na svoj nacin, ali lipa ima toliko u Beogradu da to drvo pocinje da mi se nesvidja kao pre.

Inace na Zelenom vencu je nasusno potrebno zasaditi nekoliko drvoreda.

Jedan ispod terase, duz stanica, drugi kod bivse zgrade Beobanke gde je stanica.

Treci drvored od Kamenicke niz Jug Bogdanovu.

I Prizrenska i Brankova bi mogle da dobiju drvorede.

Sta biste vi zasadili?
Glas prirode
Intermediate
Kontakt:

Postod Glas prirode » Pon Sep 19, 2011 1:25 am

Jos jedno velicanstveno, lepo i staro nase drvo beogradsko je preseljeno u secanje.

Kesten u Krunskoj ulici u Dvorskoj basti, kod galerije Ozon, koji je imao lep postament ozidan belim kamenom poput skulpture koja je delo prirode.

Kesten je pre par godina orezan, a nedavno sasvim obezbedjen od daljeg propadanja.
Poslednja izmena od Glas prirode u Pon Sep 19, 2011 1:27 am, izmenjeno 1 put ukupno.
jabbu
Beginner
Pridružio se: Čet Jun 14, 2012 3:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 54
Pohvalio: 54

Postod jabbu » Čet Jun 14, 2012 3:42 pm

Ćao svima, prvi put postujem na nekom forumu (za ne poverovati , slazem se) pa ako nesto nije kako treba, ispravite me. Elem, posto cesto vozim bicikl po Adi, proletos (otprilike mart) sam ustanovio da je red drveca uz samo biciklisticku stazu, sa makiske strane posecen. U pitanju se verovatno topole koje su drzale debeo 'lad biciklistima , rolerima i pesacima. To se desilo pri samom kraju gde su platforme za skijanje na vodi, tacnije kada se od njih krene ka pocetku ade na potezu od stotinak metara. Sada je neko posekao i panjeve i prekrio ih piljevinom?! Da li neko mozda zna o cemu se radi i kome od nadleznih se u vezi ovoga moze postaviti pitanje? Pozdrav i hvala unapred na odgovoru!
MilisaV
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Jan 12, 2011 12:03 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1303
Pohvalio: 1024

Postod MilisaV » Čet Jun 14, 2012 3:54 pm

probaj prvo sa jp ada ciganlija

http://www.adaciganlija.rs/page/home/sr/contact.html

BTW ja sam to pitanje već postavio jp ada ciganlija pa čekam odgovor.
borac za bolje sutra

bez splavova na rekama
jabbu
Beginner
Pridružio se: Čet Jun 14, 2012 3:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 54
Pohvalio: 54

Postod jabbu » Čet Jun 14, 2012 6:06 pm

Pisao takodje. Videcemo epilog.

Pozdrav
Bivis
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Dec 18, 2011 8:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 420
Pohvalio: 288

Postod Bivis » Čet Jun 14, 2012 7:15 pm

jabbu napisao:. Sada je neko posekao i panjeve i prekrio ih piljevinom?!

Ta piljevina je u stvari ono što je ostalo od tih panjeva. JKP zelenilo ima nekoliko drobilica za panjeve koje ih relativno lako i brzo uklanjaju.
Slika
Poslednja izmena od Bivis u Čet Jun 14, 2012 7:15 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
‘‘Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti, bu**** progovori, a fukara se obogati.’’
sizif
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 4:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1210
Pohvalio: 764

Postod sizif » Čet Jun 14, 2012 10:32 pm

Постоји дугорочни план да се са ширег појаса Београда уклоне тополе, јер је ово дрво, уз амброзију, један од највећих изазивача алергије. Ако се питаш откуд онолике маце које изненада запоседну цео Београд - кривац је топола (иначе лепо и брзорастуће дрво).

Јесте штета што су уклоњена нека од стабала која дају најбољу хладовину, али је заузврат јесенас посађено више стотина младих стабала племенитих лишћара - храста, јавора, платана... Биће Ада још лепша.
Сизиф не одустаје!
Drakche
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Avg 19, 2010 11:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1442
Pohvalio: 1626

Postod Drakche » Pet Jun 15, 2012 12:41 pm

Drvece u gradu je jedna od mojih najvecih dilema vezanih za Beograd. Imam utisak da su stabla sadjena po gradu nekako random prikrivavsi neke od najlepsih zdanja (kao da je to i bio plan). U medjuvremenu su ta stabla narasla dajuci skoro pa divlji izgled nekim ambijentima, pogotovu u centru grada. Medjutim, ona su godinama dobila svoj karakter, pricu, istoriju, tako da je postao pravi greh poseci ih , a neka mesta su pocela da izgledaju jos gore nakon sto su ih posekli ostavljajuci utisak pustosi.

Zelenilo oplemenjuje, prociscava, ali moze da bude leglo insekata i polena loseg za one s osetljivim plucima/alergijama ako se zanemari.

Glas prirode napisao:

Iako zalosne vrbe rastu pored vode, ima ih na prste da izbrojis.

Mozda je samo moj subjetivni utisak, ali u Srbiji kao da generalno postoji neka neobjasnjiva odbojnost prema zalosnim vrbama. Jedino sto znam je da su za nju vezane neke sujeverne price, pa se zbog toga u narodu nije rado zasadjivala.
orion
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 11:17 am
Pohvaljen: 659

Postod orion » Pet Jun 15, 2012 1:43 pm

И да додам да постоји нелогичан избор дрвећа за поједине локације. Можда је платан најбољи пример, прелепо дрво које најбоље лежи парковима поставља се на просторима где нема где да се шири и због тога имамо у 90% случајева искасапљене платане.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12214
Pohvalio: 5060

Re: Moje drvo beogradsko

Postod direktor » Ned Apr 28, 2013 4:39 pm

Slika
kad bi bilo vise ovakvih ulica Desanke Maksimovic
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
Pohvale za post: 1
Express
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Nov 05, 2011 11:07 am
Kontakt:
Pohvaljen: 242
Pohvalio: 14

Postod Express » Sre Maj 01, 2013 12:43 pm

direktor napisao:Slika
kad bi bilo vise ovakvih ulica Desanke Maksimovic

Prelepo. Drvored moze toliko da oplemeni ulicni ambijent koliko nebriga grada prema fasadama moze da ga naruzi. Stvarno na prvi pogled ona garava zgrada pored se ni ne vidi od bistre zelene bolje.
Bulevarac
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 4:39 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1299
Pohvalio: 1101

Postod Bulevarac » Sre Maj 01, 2013 2:03 pm

Naravno da bi grad bio lepsi kada bi vecina ulica ovako izgledala, pritom nije zrtvovano mnogo parking mesta.
Kod mene u ulici , prilikom zidanja novih objekata nijedno novo drvo nije zasadjeno, iako je u dupu, ili kako se zove vec taj dokument napisano da ce se prilikom izgradnje novih zgrada, na mestu nekadasnjih privatnih kuca, saditi drvece (pogledacu da tacno nadjem kako su oni to formuslisali).
Naime oni su iako je parkiranje organizovano u podzemnim garazama, sto je i navedeno u tom dookumentu, prostor oko zgrade-okucnicu , gde je moglo i neko drvo da se zasdaii, u potpunosti zauzeli ili parking mestima ili samo beton, bez drveta.
Da su ispred svake nove zgrade zasadili samo 1 (bolje 2 drveta), ulica bi izgledala kao Desanke Maksimovic.
Svaka ulica je sposobna da primi ovakvo drvece, ali....
Galeks
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Nov 17, 2011 4:20 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1087
Pohvalio: 443

Postod Galeks » Čet Maj 09, 2013 11:04 am

Pa pogledaj Vojvode stepe i novogradnju tamo. Drvo u toj ulici je odavno ugrozena vrsta. Prosto se zacudim sto i postojeca ne poseku.
Ћирилица :dil:
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Ned Maj 26, 2013 9:46 pm

Slika
Primer iz Bakua koji bi Djilasa oborio sa nogu
*Ова порука је за приватну, а не јавну употребу. Њена сврха/циљ/намера није вршење нити позивање на вршење кривичних или других кажњивих дела, већ упражњавање Уставом зајемчене слободе мисли, савести и говора.
mekbejn
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Jul 13, 2010 9:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1458
Pohvalio: 5404

Postod mekbejn » Pon Maj 27, 2013 10:14 am

ne vidi se slika, bar kod mene
Relja: Srbin je u 19. veku pronašao obrtno magnetno polje, a u 21. je izumeo parkiranje u kružnom toku.
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Pon Maj 27, 2013 4:24 pm

Hm ja je vidim ako jos neko ima problem ponovicu probaj na drugom racunaru
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Pet Nov 08, 2013 11:41 pm

Gerilski pokret čuva Šumice: Ko lomi drveće ima malu pišu!
Slika
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/418450 ... -malu-pisu
direktor
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod direktor » Pet Maj 02, 2014 1:26 pm

Slika

Povratak na “Zeleni forum”