Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Javni parkovi, zelenilo i ekologija Beograda

Moderator: Igor

Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6667
Pohvalio: 6325

Postod Igor » Pet Okt 15, 2010 9:34 pm

Uvođenje reciklaže kao standarda u Beogradu. Prednosti reciklaže u očuvanju životne sredine, ali i ekonomski benefit. Iskustva stečena u svetu i kako ih najbolje primeniti na Beograd.

Slika
Pohvale za post: 1
donato86
Intermediate
Pridružio se: Pet Avg 14, 2009 8:26 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 0

Postod donato86 » Ned Okt 17, 2010 3:25 am

Kod mene na Filološkom postavljene su kante za različite tipove ambalaže, međutim... uvek mora biti to međutim... ja ih ne koristim. Razlog? To su obične kante sa poklopcem (kao one koje imaju neka prigradska naselja, među kojima je i moje, koje su zamenile kontejnere) na kojima je nalepljeno, odštampano na belom papiru A4 formata, PET, ALU i STAKLO. Naravno da neću da ih koristim kad samo 20 metara dalje čeka me kanta, lepa, otvorena, obična, plastikara, koja samo čeka da primi sve otpatke koje možemo proizvesti.
barrcode11
Intermediate
Pridružio se: Uto Apr 27, 2010 4:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4
Pohvalio: 39

Postod barrcode11 » Ned Okt 17, 2010 11:00 am

... i još kaže "naravno da neću da ih koristim JER imaju nalepljen papir i imaju običan poklopac"

:bash:
pedja76
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Čet Jun 03, 2010 12:56 am
Kontakt:
Pohvaljen: 15
Pohvalio: 1

Postod pedja76 » Ned Okt 17, 2010 12:34 pm

Što reče moj kolega: "neću da im ja sortiram djubre za Dž., kad u Hrvatskoj ti plaćaju za svaku flašu pet ambalaže koju im vratiš u prodavnicu".

Šta ti je naš narod...
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1429
Pohvalio: 215

Postod vucko » Ned Okt 17, 2010 12:38 pm

Kada bi flasa kostala makar jedan dinar ili 2,mnogo ljudi bi vracalo flase,zvuci sasavo ali tako je kada narod gleda sve kroz novac.
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju."
BOKI SMOKI
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pon Mar 23, 2009 1:52 am
Kontakt:
Pohvaljen: 14
Pohvalio: 6

Postod BOKI SMOKI » Ned Okt 17, 2010 12:43 pm

A kada bi sve bilo reciklirano kao u Evropi, koliko bi otpilike dobit imala drzava?
Poslednja izmena od BOKI SMOKI u Ned Okt 17, 2010 12:43 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Ambassador
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Sre Jul 04, 2007 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2

Postod Ambassador » Ned Okt 17, 2010 12:52 pm

Zapravo, hrvatski model reciklaže jerelativno loš, iako ima gomila ljudi koji skupljaju plastične flaše po raznoraznim skušovima, đubertu, gradu itd, procenat recikliranog je vrlo mali. (Tu se može primeniti relativno slična logika kao i sa davanjem krvi - kad se plaća, nema mnogo donatora, kad je dobrovoljno - broj je mnogo veći.)

Na Savskom Vencu je počela reciklaža, i ja uredno imam dve ogromne kese u kojima skuplja, ,a li još ni jednom nisam izneo jer nisam skupio dovoljno plastike i stakla. U mom kraju se reciklažno đubre skuplja svakog četvrtka. Mislim da je kao početni koncept i uvod u nešto ozbiljnije vrlo dobar (mesna zajednica obezbeđuje reciklažne kese), i oni koji najviše budu reciklirali dobiće neke nagrade - ali izvedba im je ipak malko krngava, npr. zovem call centar da pitam gde se nalazi moja mesna zajednica, i oni ne znaju, itsl. Kese za reciklažu su prevelike i ne znam da li je potrebno sortirati ih. Ali dobro, makar se kreće.
Denacionalizujte Novi Beograd, rehabilitujte mo
barrcode11
Intermediate
Pridružio se: Uto Apr 27, 2010 4:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4
Pohvalio: 39

Postod barrcode11 » Ned Okt 17, 2010 3:23 pm

2 pitanja:
gde i šta sa staklom? ovde na NBGD imam PET, metal, hartija (sve troje redovno punim), ali nič staklo.
gde šta sa baterijama? onomad se nešto pričalo da ima neka reciklaža kod SO Palilula, ja tamo ništa nisam našao - a imam punu kesu baterija.
Ambassador
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Ambassador » Ned Okt 17, 2010 5:00 pm

Trebalo bi da baterije mogu da se recikliraju u nekim tržnim centrima, hiper marketima, itsl. Imaju one kutije za stare baterije.
hazard
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:51 am
Kontakt:
Pohvaljen: 221
Pohvalio: 234

Postod hazard » Pon Okt 18, 2010 11:00 am

donato86 napisao:Kod mene na Filološkom postavljene su kante za različite tipove ambalaže, međutim... uvek mora biti to međutim... ja ih ne koristim. Razlog? To su obične kante sa poklopcem (kao one koje imaju neka prigradska naselja, među kojima je i moje, koje su zamenile kontejnere) na kojima je nalepljeno, odštampano na belom papiru A4 formata, PET, ALU i STAKLO. Naravno da neću da ih koristim kad samo 20 metara dalje čeka me kanta, lepa, otvorena, obična, plastikara, koja samo čeka da primi sve otpatke koje možemo proizvesti.

Toliko te zabole za sopstvenu okolinu i problem ogromnih deponija koji je svuda oko nas da ne mozes ni toliko da se "iscimas" i da otvoris poklopac od kante i ubacis u unutra praznu flasu ili konzervu? Zamisli, kanta ima poklopac, i onda ti "naravno neces da ih koristis"!

Svest o svetu oko tebe je ocigledno na nuli.
vladimir79
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 04, 2010 11:02 am
Kontakt:
Pohvaljen: 560
Pohvalio: 265

Postod vladimir79 » Pon Okt 18, 2010 11:13 am

Код мене на Савском венцу откако је почела ова акција има кеса у комшилуку које чекају на предвиђени дан да буду однешене. Међутим када сам ишао у МЗ да узмем нове кесе, на списку где се потпишеш да си узео три кесе, нема више од 15 имена за МЗ која покрива све између Савске и Кнеза Милоша.

Стварно не схватам шта је проблем око разврставања отпада. Чак и не траже да разврставаш у три кесе, већ метал, папир и пластика иду у једну велику.

Гледам јуче четири нова контејнера код Сајма. Код овог на полугу иста је разваљена, а код три рециклажна поклопци поломљени, јер имају само рупе и прорезе за убацивање, па не можеш да отвориш поклопац.

Чудни смо стварно. Све нам смета, ништа нећемо да урадимо, а кукамо за све око нас зашто није чистије, боље или лепше. Град лицемера.
Ambassador
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Ambassador » Pon Okt 18, 2010 12:11 pm

cgmiki napisao:Стварно не схватам шта је проблем око разврставања отпада. Чак и не траже да разврставаш у три кесе, већ метал, папир и пластика иду у једну велику.

Jel si siguran? Ja to pokušavam da sazanam - ali nisam uspeo - jer od kako je počelo pokušavam da razvrstavam u različite kese, ali jedva sam ih do pola napunio (a mi stvarno mnogo koristimo PET kisele od 2L.

Taođe, kad se priča o reciklaži treba nekoliko stvari napomenuti:
1. "Začujuđe" u SFRJ je reciklaža bila solidno rasporstranjena - naročito za to vreme. Papir servis je radio punom parom - sve škole su skupljale stare papire (odeljenja se takmičila, na početku godine se dobijalo nekoliko sveščica od recikliranog papira - i dalje ih se sećam). Drugo, plastikase se pretapala u čipseve, ili tako nešto, što se 15 godina kasnije u Evropi prihvata kao najbolji i najpooželjniji oblik recilkaže plastike.
2. U Beogardu je prvi zvanično počeo sa reciklažom Zoran Đinđić jer je jedna od prvih stvari koju je uradio kad je izabran za gradonačelnika bilo postalvljanje reciklažnih kontejnera na Studentski trg - gde se i sada nalazi reciklažni park, u kojem je i dalje pristojno sortirano - ispod turbeta u Višnjićevoj.
3. Za reciklažu treba izbegavati zatvorene kontejnere - psihološki daju osećaj da tu može da se ubaci bilo šta, najbolje bi bilo stavljati prozirne, odnsono mrežaste kao što se u jednom momentu krenulo sa PET-om - i gde zapravo njije bilo skoro uopšte drugog đubreta osim reciklažnog. Treba obratiit pažnju na nekolik otih jednostavnih psiholoških fora kad se pristupa procesu reciklaže.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Jan 22, 2010 4:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7014
Pohvalio: 1548

Postod stf » Pon Okt 18, 2010 1:53 pm

Kod mene u Grockoj ne postoje reciklazni kontejneri, niti ista slicno, iako sam veliki pobornik reciklaze. Skupljao sam pet, imao desetak dzakova, ali kada sam nazvao reciklazne centre, kazu da oni NE DOLAZE. Morao sam sam da donesem. Sto znaci da sam morao da izdvojim pola dana i platim benzin. Na kraju, sam jos bio u gubitku, jer novac koji sam dobio za tih 10 dzakova noje pokrio ni troskove za benzin. Dok se ne pojave reciklazni kontejneri kod mene, vose nista necu skupljati.

Ajde, jasno je da nas narod tako zabole da razvrstava djubre, jer je to ‚‚ispod casti‚‚ ali mi nisu jasna preduzeca tipa cistoce, koje kada krenu u uklanjanje divljih deponija, sve bagerima trpaju u kamione i za Vincu. A 70% toga je reciklazno. Mogli, bi oni za pocetak da uklanjaju deponije reciklazno, a onda da pocnu da uce narod. Kampanja.
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
vladimir79
Higher intermediate
Kontakt:

Postod vladimir79 » Pon Okt 18, 2010 2:06 pm

@Ambassador

Ако си мислио на то да све иде у једну кесу на Савском венцу, онда да. И ја сам пар пута проверио док нисам нашао на упутство да све иде у једну кесу иако су у почетку мислили да се раздваја у три кесе. Али ето да буде лакше грађанима нека иде све у једну велику кесу.
Искрено, двоје људи у стану и напуним кесу за неких 10-15 дана.
donato86
Intermediate
Kontakt:

Postod donato86 » Pon Okt 18, 2010 4:45 pm

Ne sekirajte se za moje očuvanje okoline - doprinosim njenom očuvanju koliko god mogu, ali se to ovako ne radi. Dužan sam vam dati još nekolike informacije, pa se možda malo i pojasnim i smanjim snobovski utisak koji sam ostavio.

Kada otvarate poklopac jedne takve kante i obavite ono što ste namerili, pa je lepo zatvorite, šta osećate da bi trebalo uraditi nakon toga, a da nema veze sa reciklažom i otpacima? Zbog prisustva veće količine organskih materija svakakvih vrsta na tim površinama i sličnim površinama, ja bih svakako prvo poželeo da operem ruke, ali vas ne bih zamarao nedostatkom sapuna i tople vode u ovoj ustanovi. A da ima sapuna, ali nestane vode, kako rešavate problem, osim ako ne nosate razna dezinfekciona sredstva sa sobom? Zar je toliki problem livenje plastike u Srbiji da se ne mogu nabaviti reciklažne kante sa prorezima za bacanje otpadaka?

@barrcode11 Slikovit opis kante (nemoj mi zameriti na rasplinutosti u opisu; naveo sam gde studiram) dao sam samo s namerom da pokažem koliko je ona neprikladna za svrhu kojoj služi, jer je prosto adaptirana, a namenjena je prikupljanju otpadaka u potpuno drugačijim sanitarnim uslovima. Mada, priznajem, to je moglo da se shvati drugačije.
mastercat
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sub Apr 25, 2009 1:24 am
Kontakt:
Pohvaljen: 8

Postod mastercat » Pon Okt 18, 2010 4:51 pm

Meni je najbolja fora sto su postavili one kontejnere za reciklazu,a nista ljudim a nisu objasnili nikakva edukacija.Ako hocemo da recikliramo oda se pocinje sa decom od vrtica .... I tako postavise oni kontejnere,jedan koplet na celo naselje.Pa zar oni stvarno misle da cu po zimi i kisi da setam kilometar da bi reciklirao ?
http://www.kajakanje.com/
http://www.joskoibosko.com/

It takes a brave man to be a coward in the Red Army
vladimir79
Higher intermediate
Kontakt:

Postod vladimir79 » Pon Okt 18, 2010 5:23 pm

Али с друге стране то се не ради сваки други дан.
Евентуално ћеш у 15 дана да накупиш довољно да однесеш и бациш. Нећеш ваљда за сваки картон или лименку да идеш до контејнера.
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1429
Pohvalio: 215

Postod vucko » Pon Okt 18, 2010 7:43 pm

Evo primera kako je to Rambo Amadeus resio,ima jednog roma,sakupljaca sekundarnih sirovina koji svake nedelje ujutro prolazi pored njegovog kontejnera.Rambo mu taj dan ostavi u kesi sve flasticne flase i kartone(naravno odvojene) i eto fine pricice.Moze se uraditi nesto i bez globalnih akcija ali je opet smesno u odnosu na zvanicno angazovanje vlasti i NVO.

Evo danas ima vest na b92 pod nazivom

Reciklaza nije blamaza

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=10&dd=18&nav_category=12&nav_id=466016
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju."
BadMan
Intermediate
Pridružio se: Sre Jun 16, 2010 9:52 am
Kontakt:
Pohvaljen: 118
Pohvalio: 35

Postod BadMan » Pon Okt 18, 2010 8:55 pm

Ja u stanu sakupljam konzerve i PET, pa onda stavim u gepek od kola, te kad sam u prolazu kroz centar grada istovarim ispod Studentskog trga.
Što se tiče hartije, sortiram i kačim na kontejner u kraju, jer ima dosta Roma koji redovno prolaze i sakupljaju.
Elektronski otpad (par starih monitora) sam sa još par drugara skupio i odvezao kod "Božić i sinova".

Stvar je da se svako od nas zaista malo pokrene i angažuje, zaista nije teško!
jovanovm
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 09, 2007 11:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 39

Postod jovanovm » Pon Okt 18, 2010 10:31 pm

@stf
Ima ona mreža sa sakupljanje PET ambalaža kod kontejnera pred skretanje za Begaljicu (na mostiću iznad kanala)... Ili je bar bila ovog leta, koliko se sećam. Uvek smo tu ostavljali ambalaže. Realno, ako živiš u Grockoj, to je malo teže, ali znam par ljudi koji će ti doći u kuću/plac sa varijantom motokultivator-prikolica, pokupiti sve reciklažno (papir, plastiku, metal) i platiti po dogovoru. Mi smo to radili sa starom gvožđurijom.

Eto, pa srećno!

@donato86
Opravdavaj ti to sebi kako hoćeš, ali očigledno je da bi i nekoj novoj kanti našao zamerku. Ovde u Americi su kante za reciklažu upravo takve kakvim ih opisuješ, u mnogo bogatijim ustanovama od F.F.
donato86
Intermediate
Kontakt:

Postod donato86 » Pon Okt 18, 2010 11:38 pm

I to znači da mi nikako ne treba da budemo bolji od nekog ko je bogatiji?! Ne razumem...
vladimir79
Higher intermediate
Kontakt:

Postod vladimir79 » Pon Okt 18, 2010 11:50 pm

Сада већ ситничариш. Уместо да кажеш: "Види, канте за рециклажу. Добро да се неко сетио да то постави.", теби смета што је другачијег облика, што је на папиру написано шта се убацује, што нема отвор да убациш отпатке и сл.
jovanovm
Advanced
Kontakt:

Postod jovanovm » Uto Okt 19, 2010 12:37 am

@donato86
Znači da ne treba da se foliramo i izmišljamo toplu vodu. Šta fali kantama, ne razumem? Jel te nešto fizički sprečava da u njih ubacuješ đubre?

Ccc.

Koliko bi se resursa potrošilo na kontruisanje, nabavku, i prevoz novih kanti do destinacije? Reciklaža znači i koristiti ono što imaš, umesto da izmišljaš novo...
stf
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Jan 22, 2010 4:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7014
Pohvalio: 1548

Postod stf » Uto Okt 19, 2010 3:54 pm

@ Jovanovm Hvala na info. Medjutim, iako svaki dan prolazim tuda, nesto se ne secam da postoji takva mreza. Provericu.

@ donato86 Jovanovm je u pravu, reciklaza znaci upravo koriscenje postojecim mogucnosti. To je njena osnovna filozofija. Osim toga, ta rucka za kantu nije nimalo prljavija od tvog mobilnog telefona, novcanica ili kvake na vratima. Neargumentovano sitnicaris.
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
jovanovm
Advanced
Kontakt:

Postod jovanovm » Uto Okt 19, 2010 7:31 pm

@stf
Rekoh, ja sam vidjao proslog leta, ali u Grockoj nisam bio od 12. avgusta ... tako da. Moguce je da je razvaljeno (desava se). Ako ne, secam se postojanja takvih mreza usput na jos nekim lokacijama - eto, obecavam da cu obratiti paznju sad na zimu kad budem isao, pa ti javljam (ako ne bude bilo snega).

Povratak na “Zeleni forum”