Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Javni parkovi, zelenilo i ekologija Beograda

Moderator: Igor

BadMan
Intermediate
Pridružio se: Sre Jun 16, 2010 9:52 am
Kontakt:
Pohvaljen: 119
Pohvalio: 35

Postod BadMan » Uto Okt 19, 2010 10:12 pm

Što se tiče baterija, ja sam hteo da napravim jednu malu kantu u KC Grad-u, samo nikako da stignem da se pozabavim time.
Da li ima nekog ko bi mi pomogao?
vladimir79
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 04, 2010 11:02 am
Kontakt:
Pohvaljen: 746
Pohvalio: 274

Postod vladimir79 » Čet Okt 28, 2010 6:03 pm

Akcija „Eko kese” skupila 500 tona otpada
28.10.2010. - 00:29
Javno komunalno preduzeće „Gradska čistoća“ i GO Savski venac letos su na teritoriji ove opštine započeli sprovođenje pilot projekta „Eko kese za čistiji Savski venac“...

PROJEKAT - Radnici JKP „Gradska čistoća“ podelili su kese za prikupljanje različitih vrsta otpada građanima Savskog venca. Tako je Savski venac postao prva opština u Beogradu u kojoj je počelo sprovođenje projekta primarne selekcije i sakupljanja posebnih vrsta otpada.
U dobijene kese građani prikupljaju papir, metalnu i plastičnu ambalažu. Ovako razvrstan otpad ne bacaju u kontejnere, već ga određenim danima iznose ispred svojih stambenih objekata. Odatle ih ekipe JKP „Gradska čistoća“ odnose prema utvrđenoj dinamici. Različite vrste otpada se brzo razdvajaju na traci za separaciju. Na taj način, svaki stanovnik Savskog venca dobio je priliku da pruži doprinos čistijoj opštini i sredini u kojoj živi. Na početku akcije odziv građana je bio oko 40 odsto, ali danas on iznosi 65 odsto i ima dalju tendenciju rasta. Za samo nekoliko meseci zahvaljujući ovom pilot projektu prikupljeno je više od 500 tona ambalažnog otpada. S obzirom na pokazanu spremnost građana da njihova opština, pa samim tim i grad, budu čistiji, akcije će početkom naredne godine biti proširena na sve gradske opštine i opštinu Surčin.
Pored građana, u akciju su uključeni i svi privredni subjekti na teritoriji opštine. U svim školama i vrtićima na opštini postavljena su takozvana reciklažna zvona za odvajanje papira, plastike i metalne ambalaže.

Prema rečima direktora JKP „Gradska čistoća“ Aleksandra Stamenkovića, cilj akcije je da se proces primarne separacije približi građanima. Posebno je značajno što su u ovaj proces uključena i deca, koja od malih nogu razvijaju svest o značaju reciklaže za okolinu u kojoj žive. Žitelji Savskog venca su uz uplatnicu Infostana dobili informacije o rasporedu i dinamici odnošenja otpada iz njihovih ulica, obuhvatu mesnih zajednica, kao i o telefonima za prijavljivanje veće količine ambalažnog otpada. Za sve dodatne informacije na raspolaganju im je telefon JKP „Gradska čistoća“ 011/288-3701, kao i info telefon opštinskog kol -centra 011/360-2380.
Hydnellum_peckii
Korisnikov avatar
Novice
Pridružio se: Uto Nov 09, 2010 12:51 am
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 0

Postod Hydnellum_peckii » Uto Nov 09, 2010 1:20 am

donato86 napisao:Kod mene na Filološkom postavljene su kante za različite tipove ambalaže, međutim... uvek mora biti to međutim... ja ih ne koristim. Razlog? To su obične kante sa poklopcem (kao one koje imaju neka prigradska naselja, među kojima je i moje, koje su zamenile kontejnere) na kojima je nalepljeno, odštampano na belom papiru A4 formata, PET, ALU i STAKLO. Naravno da neću da ih koristim kad samo 20 metara dalje čeka me kanta, lepa, otvorena, obična, plastikara, koja samo čeka da primi sve otpatke koje možemo proizvesti.

Zbog takvih kao shto si ti ,tu smo gde smo!
Ti se vrati u prigradsko naselje iz kog si doshao i nastavi da bacash djubre na mesta koja su ti pristupachna,sledeci put u reku,fontanu,travnjak....

Nije mi jasno ako je vec napravljen mali pokam,stavljene su te "bedne" plastichne kante,odshtampani su nazivi na "bednom" papiru,shta je onda teshko samo baciti na odgovarajuce mesto?
Ne ochekuje se da se po ledu i snegu shte ilometrima da se baci djubre,ali dok god je moguce potrebno je uchiniti neshto,biti primer mladjima,a vala i ovim starijima!

vucko napisao:Kada bi flasa kostala makar jedan dinar ili 2,mnogo ljudi bi vracalo flase,zvuci sasavo ali tako je kada narod gleda sve kroz novac.

Koliko mi je poznati 1kg plastichnih flasha se placa 8 dinara,a 1kg= 33 plastichne flashe od 1,5l shto je SRAMOTA!
Kao shto ste Vi rekli,da je barem dinar,dva flasha bilo bi mnogo isplativije.
jovanovm
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 09, 2007 11:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 65
Pohvalio: 19

Postod jovanovm » Uto Nov 09, 2010 9:09 am

Ti se vrati u prigradsko naselje iz kog si doshao.

Molim bez vređanja prigradskih naselja - moje je čistije od većine gradskih. Što se ostalog tiče, kritika je na mestu. :)
Hydnellum_peckii
Korisnikov avatar
Novice
Kontakt:

Postod Hydnellum_peckii » Uto Nov 09, 2010 12:06 pm

BadMan napisao:Što se tiče baterija, ja sam hteo da napravim jednu malu kantu u KC Grad-u, samo nikako da stignem da se pozabavim time.
Da li ima nekog ko bi mi pomogao?

Odlichna ideja!
Chuh za neku firmu il shta je vec koja se bavi reciklazhom baterija i akumulatora,mislim da je to ova http://www.galenit.org.rs/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=26
Mozhda bi mogli da uradite neshto u saradnji sa njima?
Spojite lepo i korisno.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Jan 22, 2010 4:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 10190
Pohvalio: 2309

Postod stf » Uto Nov 09, 2010 5:16 pm

jovanovm napisao:

Molim bez vređanja prigradskih naselja - moje je čistije od većine gradskih. Što se ostalog tiče, kritika je na mestu. :)

Slazem se sa ovim. Mnogo je veci broj ‚‚seljacina‚‚ nastanjen po centru, nego po obodima. Nama bar ne mirise svaki cosak na urin.
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
Hydnellum_peckii
Korisnikov avatar
Novice
Kontakt:

Postod Hydnellum_peckii » Uto Nov 09, 2010 6:25 pm

stf napisao:
jovanovm napisao:

Slazem se sa ovim. Mnogo je veci broj ‚‚seljacina‚‚ nastanjen po centru, nego po obodima. Nama bar ne mirise svaki cosak na urin.

ok. moja je greshka.
izvinjavam se na generalizaciji.
orion
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 11:17 am
Pohvaljen: 759

Postod orion » Čet Nov 18, 2010 12:45 pm

Mислим да би било корисно када би постојала и одвојена места за бацање баштенског отпада. Свако насеље које има стамбене објекте са окућницом производи велике количине таквог отпада кошењем траве, шишањем живице... После сваког сређивања окућнице произведе се толико тога отпада да се комотно може напунити један контејнер. Последице тога су пиромани који пале тај отпад мислећи да тиме чине услугу комуналној служби.
Следећи корак би било компостирање али оно већ заслужује посебну тему.
Poslednja izmena od orion u Čet Nov 18, 2010 1:07 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
GOJE
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 15, 2008 10:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 6992
Pohvalio: 4037

Postod GOJE » Čet Nov 18, 2010 1:44 pm

orion napisao:Mислим да би било корисно када би постојала и одвојена места за бацање баштенског отпада. Свако насеље које има стамбене објекте са окућницом производи велике количине таквог отпада кошењем траве, шишањем живице... После сваког сређивања окућнице произведе се толико тога отпада да се комотно може напунити један контејнер. Последице тога су пиромани који пале тај отпад мислећи да тиме чине услугу комуналној служби.
Следећи корак би било компостирање али оно већ заслужује посебну тему.

Da, ali to je u našim uslovima nemoguće. Na primer kako bih ja znao da se nalazim u Srbiji, u slučaju da se obeznanim i zagubim. Pa to konstantnim stubićima dima na horizontu. Nemojte ljudi slučajno da izgubimo taj šmek, po kome smo praktično jedinstveni.

Šalu nastranu na stranu, ali stvarno problem paljenja u Srbiji je izuzetnih proporcija, i tome mora da se stane na put.

+ (i to prvi kolko vidim)
Poslednja izmena od GOJE u Čet Nov 18, 2010 1:44 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
....Frizurica sređena, pomorandža ceđena...Brodski podovi, morski plodovi...Podno grijanje, intimno brijanje...
http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA
barrcode11
Intermediate
Pridružio se: Uto Apr 27, 2010 4:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4
Pohvalio: 39

Postod barrcode11 » Čet Nov 18, 2010 8:12 pm

- šta smo rekli gde ima da se baci staklo, staklena ambalaža, flaše?
- baterije?
orion
Korisnikov avatar
Advanced

Postod orion » Pet Nov 19, 2010 5:44 pm

Johnest_Hon
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 12:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1134
Pohvalio: 2428

Postod Johnest_Hon » Uto Nov 30, 2010 9:56 pm

Bilo bi dobro da svaka opstina odredi mesto za reciklazu materijala poput baterija a i nekih uredjaja u kojima su te baterije bile a vise ih ne koristimo. Ne treba da ih bude previse, taj otpad ne bacamo bas svakodnevno ali je bitno da se to pitanje resi, sto pre to bolje.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod stf » Sre Dec 01, 2010 1:55 am

Kod mene na fakultetu su postavili reciklazne kante za papir, sto je pohvalno uzevsi u obzir da je u pitanju umetnicki faks, gde se dnevno baca tona papira.
Ono sto je meni palo napamet, je da opstine organizuju neke akcije za skupstine stanara. Koliko se samo flajera baca po sanducicima i liftovima, pa onda novine itd. U svaku zgradu postaviti reciklazne kante, a zgrada koja sakupi najvise papira na mesecnom nivou dobije neki novcani bonus za krecenje ulaza ili nesto slicno. Sta mislite?
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
Johnest_Hon
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Okt 16, 2010 12:07 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1134
Pohvalio: 2428

Postod Johnest_Hon » Sre Dec 01, 2010 2:50 am

Onda bi NBG najbolje prosao zbog spratnosti, moralo bi da se deli sa domacinstvima! :laugh:
A flajere mogu odmah da ubace u reciklazu! :D
orion
Korisnikov avatar
Advanced

Postod orion » Sre Dec 01, 2010 1:29 pm

Мислим да би се проблем старих батерија врло лако могао решити, сећам се кад сам био у Грчкој виђао сам испред продавница пластичне канте које су биле препуне старих батерија и имајући у виду да се то не баца сваки дан могле би де поставити такве канте нпр. код великих супермаркета. Тиме би и ти супермаркети могли покупити део захвалности јер данас је ин причати о одрживом развоју.
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3648
Pohvalio: 751

Postod vucko » Sre Dec 01, 2010 2:17 pm

Slazem se!Ispred prodavnica odredjene robe kutije za reciklazu,a mogu cak i u prodavnici ako postoji opasnost da ce biti ukradene.

Evo mog primera,jutros sam kupio ventilator za TA pec,ako ne znate to je kilogram lima.Lepo treba da stoji kutija ispred elektricarske radnje,ode sa izvadjenim delom,kupis isti takav i na izlasku iz prodavnice bacis taj stari u kutiju i svi srecni :)
hazard
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:51 am
Kontakt:
Pohvaljen: 225
Pohvalio: 234

Postod hazard » Čet Dec 02, 2010 10:43 am

vucko bar na Zvezdari nije problem otarasiti se starog lima :lol:

Ima onaj ciga sa megafonom sto kruzi po celoj opstini i najavljuje kako skuplja akumulatore, lim, stare stvari i druge sekundarne sirovine...
vucko
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Ned Apr 20, 2008 1:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3648
Pohvalio: 751

Postod vucko » Čet Dec 02, 2010 11:20 am

Auf rodjace,imas pravo,ubise me u pojam sa tim razglasom...a kako li je njima da svaki bozji dan pustaju tu istu poruku od minut beskonacno sa razglasa,dan mrmota :)
hazard
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:51 am
Kontakt:
Pohvaljen: 225
Pohvalio: 234

Postod hazard » Čet Dec 02, 2010 2:44 pm

Ja sam ih cuo milion puta ali sam ih tek video pre koju nedelju...znaci neki raspadnuti stari auto (i to limuzina, a ja sam ocekivao neko kamionce), neki Opel ili tako nesto, a unutra sedi ciga s porodicom...

Btw, sad ozbiljno, mislim da mi nismo svesni koliko veliki posao obavljaju Romi-sakupljaci otpada...jes da drpnu neki saht ili tablu sa spomenika tu i tamo, ali zamislite koliko bi inace korisnog otpada zavrsilo na deponijama da nema njih...
orion
Korisnikov avatar
Advanced

Postod orion » Čet Dec 02, 2010 4:16 pm

Ако се нађе неки шахт у секундарним сировинама нису криви Роми већ они који врше откуп јер немају Роми технологију да тај шахт претопе, а и не бих баш Роме оптуживао за сваки шахт који нестане, нађе понекад тај шахт своју примену не само као секундарна сировина. Иначе и по Земуну кружи један сакупљач секундарних сировина тако да се може рећи да је тај проблем решен бар кад су у питању лимови и стари акумулатори :) Мада питање је колико они тога накупе јер је очигледно да се код нас људи емотивно вежу за старе ствари, довољно је погледати по двориштима и видеће се колико је ту у ствари старог лима који сигурно никад никоме неће затребати али је људима жао да га баце.
medjutim
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Mar 29, 2010 10:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 69
Pohvalio: 381

Postod medjutim » Čet Dec 02, 2010 4:34 pm

orion napisao:Ако се нађе неки шахт у секундарним сировинама нису криви Роми већ они који врше откуп

Upravo.

Prilično je jednostavno kontrolisati one koji otkupljuju sekundarne sirovine, pa ako im se nađe u otkupljenom materijalu nečija bista, šaht ili bilo šta ukradeno, odrapi kaznu i zatvaraj radnju. Lopovi kradu šahtove zato što mogu da ih unovče, ako se onemogući njihova preprodaja, nema ni krađe.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod stf » Čet Dec 02, 2010 4:41 pm

orion napisao:Мада питање је колико они тога накупе јер је очигледно да се код нас људи емотивно вежу за старе ствари, довољно је погледати по двориштима и видеће се колико је ту у ствари старог лима који сигурно никад никоме неће затребати али је људима жао да га баце.

Nije u pitanju emotivno vezivanje, vec ne tako svetao standard. Svaki krs moze da nadje drugu primenu, odnosno da bude recikliran. Evo, ja sam pre neku nedelju pokupio neka vrata od kancelariskog ormana, koje je neko bacio, jer ih lako mogu prepraviti u neke police za podrum. Staru fotelju takodje nisam bacio, vec sam je prepravio da u njoj spava moj haski.

Dragi forumasi, i to je reciklaza.
orion
Korisnikov avatar
Advanced

Postod orion » Čet Dec 02, 2010 5:40 pm

Можда је ово што се рекао управо суштина :) , то ме подсећа на http://thereifixedit.failblog.org/ . Најбоља рециклажа је кад се не производи отпад. Кад је у питању пластична амбалажа највећи корак напред би био кад би се забранила продаја пива у пластичним боцама јер углавном у природи виђам браон пластичне боце, ваљда људима повећањем нивоа алкохола у крви опада еколошка свест.
stf
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod stf » Pet Dec 03, 2010 12:25 am

Tako je. Pravog, neupotrebljivog otpada ima jako malo. Ukoliko se ratosiljate neke stvari,prvo razmislite da li vam ona, ili neki njen deo moze posluyiti necemu. Ukoliko ne, raymislite da li bi doticni predmet mozda bio koristan nekom drugom, pa ga poklonite. Baciti je lako, a proizvodi najgore posledice.
vladimir79
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 04, 2010 11:02 am
Kontakt:
Pohvaljen: 746
Pohvalio: 274

Postod vladimir79 » Sre Dec 22, 2010 5:21 pm

22. 12. 2010. 12:23h | Beoinfo| foto: Beoinfo
Stanari Savskog venca prikupili 15 tona ambalažnog otpada

U okviru projekta "Eko-kese za čistiji Savski venac", koji je počeo 5. jula ove godine, do sada je prikupljeno više od 15 tona ambalažnog otpada. Kese za razvrstavanje otpada dele se preko mesnih zajednica i predsednika skupština stanara, a distribuiraju se i preko časopisa koji izdaje lokalna samouprava.

Akciju realizuje Javno komunalno preduzeće "Gradska čistoća” i Opština Savski venac.

U dobijene kese građani prikupljaju papir, metal i plastičnu ambalažu. Ovako razvrstan otpad ne bacaju u kontejnere, već ga određenim danima iznose ispred svojih stambenih objekata. Odatle ih ekipe JKP „Gradska čistoća” odnose prema utvrđenoj dinamici.

Do sada je podeljeno 17.200 eko-kesa.

Savski venac je prva opština u Beogradu u kojoj je počelo sprovođenje projekta primarne selekcije i sakupljanja posebnih vrsta otpada. Akcija će uskoro biti proširena na sve gradske opštine i opštinu Surčin.

Pored građana, u akciju su uključeni i svi privredni subjekti na teritoriji Savskog venca. U svim školama i vrtićima na opštini postavljena su takozvana reciklažna zvona za odvajanje papira, plastike i metalne ambalaže.

Projekat su podržali i u njega se uključili ministarstva spoljnih poslova, odbrane, unutrašnjih poslova, kao i Uprava za opšte poslove Vlade Republike Srbije, Klinički centar Srbije, Medicinski fakultet i mnogi drugi.

Povratak na “Zeleni forum”