Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Javni parkovi, zelenilo i ekologija Beograda

Moderator: Igor

Ultonia
Korisnikov avatar
Novice
Pridružio se: Pon Jan 15, 2018 2:15 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 69
Pohvalio: 31

Re: Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Postod Ultonia » Sre Avg 08, 2018 10:53 am

tuzna%2520morava.jpg
tuzna%2520morava.jpg (155.65 KiB) Pogledano 1674 puta

Mislim da ova slika dovoljno govori i da nije potrebna dalja elaboracija problema sa kesama.
Naplata kesa nije idealno rešenje, pogotovo kada ga nije zakonski propisala i organizovala država čiji je to posao, nije stala iza toga i nije napravila sistem u kojem će novac od naplate da ide ekološki fond, ne sprovodi se kućno razdvajanje otpada, ne sprovodi se kaznena politika, ali u situaciji totalne bole*urice našeg prosečnog čoveka za činjenicu da živi na ogromnoj deponiji umesto u lepoj, Bogom danoj, čistoj i urednoj zemlji, jeste jedan od koraka da se manje kesa uzima, a samim ti i završi u prirodi. Nijedna moja kesa niti kesa bilo koga iz moje porodice nikada nije završila van kante, ali sam spreman da platim kesu ako ju uzmem kao i svi ostali, u nadi da će imati efekta i da je ovo prvi evolucioni korak naših mozgova. I ponavljam, nisu samo kese problem te se nadam da će se u narednom periodu konačno započeti sa rešavanjem problema bačenog PET-a i limenki, a nakon toga i svega ostaloga.
Pohvale za post: 1
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 7801
Pohvalio: 1681

Postod astrodule » Sre Avg 08, 2018 11:04 am

Pa PET i limenke tek nisu problem jer se recikliraju.

Kao što je i Bender rekao, najveći problem je u ljudima koji bacaju djubre van kontejnera, a taj problem se ne rešava naplatom kesa.
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Slika
Pohvale za post: 2
Ultonia
Korisnikov avatar
Novice
Kontakt:

Postod Ultonia » Sre Avg 08, 2018 11:18 am

Da, recikliraju se kada završe u reciklaži.
Problem je što najveći deo ne završi tamo gde se to radi, već jedan deo deo na deponiji, a dobar deo u prirodi.
Dakle, nisu oni sami po sebi problem, nego je problem što ne završe tamo gde treba.
To se rešava ili kaucijom ili automatima za njihovo odlaganje čime se ljudi motivišu da vraćaju ove tipove ambalaže, dobiju nadoknadu za to, a rezultat je da se to reciklira i ne završava na deponiji ili u prirodi.
Što se tiče kesa, radi se o sledećem: manje kesa se uzima kada se plaćaju nego nego kada su besplatne. Samim tim, čim se manje uzima, manja je količina onih koji će naši veseli sugrađani da bace u prirodu. Vrlo jednostavno.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Sre Avg 08, 2018 11:39 am

Mešaš uzrok i posledicu. Uzrok je da ljudi nemaju ekološku svest. Kupiće on kesu, ali će sutra šporet da baci u potok ili u šumu. Kupovina kese mu neće usaditi ekološku svest.

Ekološka svest se formira od malih nogu. U kući, školi...

Dajte deci rukavice, grabulje, kese za đubre i dajte im da očiste školsko dvorište i bližu okolinu škole. Pre toga im objasniti reciklažni proces.

Naplatom kesa će se broj kesa smanjiti za par posto, ali navike će ostati iste.
Duletov blog
Slika
Pohvale za post: 5
Ultonia
Korisnikov avatar
Novice
Kontakt:

Postod Ultonia » Sre Avg 08, 2018 12:10 pm

Naravno da je uzrok odsustvo ekološke svesti, to je valjda svima jasno. Za njeno formiranje je potrebno puno vremena i puno truda porodice, obrazovnih ustanova, države i društva u celini. Ne vidim da se to radi organizovano, bar ne na potrebnom nivou. Jedan sam od organizatora reciklažnih dana u školi u koju mi deca idu i prilično se trudim da utičem na svoje okruženje da se stanje po ovom pitanju popravi. Baš zato, kada vidim rezultate i stepen podrške, nisam optimista da će svest u skorije vreme da se poboljša u potrebnoj meri. I baš zato mislim da mora hitno da se počne sa primenom celog spektra kombinovanih rešenja ili ćemo da se podavimo u sopstvenom smeću. Naplatom kesa smanjuje se broj kesa koje cirkulišu. Posledicu toga sam već naveo. Pored toga, bar deo ljudi će početi da razmišlja o tom problemu pa će možda bar deo njih početi da razmišlja o tome da ih odloži na propisano mesto. I za smeće nije rešenje ni kada završi na deponiji mada jeste bolje nego da završi u prirodi.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Sre Avg 08, 2018 12:16 pm

Slažemo se i svaka čast na trudu.

Ja pamtim kada sam bio mali (to mi je jedno od najranijih sećanja) kada sam bacio omot od sladoleda i kada mi je majka rekla da ga podignem i bacim u kantu. Eto, od tada nisam ništa bacio van mesta predviđenog za to.
Duletov blog
Slika
Ultonia
Korisnikov avatar
Novice
Kontakt:

Postod Ultonia » Sre Avg 08, 2018 12:19 pm

Slično i ja :)
Astrotrain
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 2:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 498
Pohvalio: 852

Postod Astrotrain » Sre Avg 08, 2018 1:10 pm

Најефикасније решење је комбинација позитивних и негативних подстицаја. Најчешће се крене од негативних (законске одредбе и доследно кажњавање) а онда када ствар колико толико заживи људи почну да увиђају позитивне последице (не само мање загађење већ и смањење трошкова сировина, енергије итд.) и почињу сами да се понашају како треба и из сопствене рачунице које раније нису били ни свесни.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Sre Avg 08, 2018 1:23 pm

Ne može narod da bude svestan pozitivnih posledica. Dovoljno je da jedan id*** baci djubre gde ne treba i to se odmah vidi i narod se zapita “pa što ja da pazim kada Mile to radi nekažnjeno”.

Sigurno vlast neće sniziti neke cene, mogu samo da poskupe zbog pravlhenja novih pogona i većih troškova.

Pričamo o Balkanu, a ne o Skandinaviji.
Duletov blog
Slika
Astrotrain
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 2:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 498
Pohvalio: 852

Postod Astrotrain » Sre Avg 08, 2018 1:45 pm

Зато што не желим да будем исти ид*** као Миле и зато што само тако имам пуно право да захтевам да Миле буде кажњен?
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Sre Avg 08, 2018 2:03 pm

Tako je. Problem je što tim našim zahtevima se niko ne bavi.

Sva ova priča pada u vodu jer postoje prijavljene deponije u Beogradu koje se ne čiste.

Ti, ja i mnogi drugi smo malo, a Mile biit kažnjen neće jer oni koji su plaćeni da rade svoj posao neće i kriju se iza birokratije i raznih procedura i prebacivanja odgovornosti.
Duletov blog
Slika
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 3082
Pohvalio: 747

Postod boca-ica » Pet Avg 10, 2018 9:46 pm

Reciklaža koja spaja korisno i lepo
Korisno jer višestruko pojeftinjuje deo ulaganja u mešavini proteina u proizvodnji stočne hrane
Lepo jer čovekovu okolinu čini lepošom i bezbednijom

Na žalost i ako godinama poznato još nije primenjena kod nas vec se i dalje uništava čovekova okolina i rizikuje javno zdravlje

28.11.2016.
Šta bi FARMA MUVA značila u Srbiji
Snežana Radenković, Ante Vujić i Nevena Veličković, profesori sa PMF, imaće jedinstvenu priliku da rade na velikim farmama muva, čiji je masovni uzgoj, kako kažu, ekonomski isplativ.
Profesor Vujić objašnjava da je veštački uzgoj muva jako koristan, pogotovo zbog rešavanja organskog otpada, a dodaje da ideju za podizanje farme kakva postoji u Africi u Srbiji još niko nije ponudio.
Njegova koleginica Nevena Veličković kaže da restorani iz Kejptauna svoj otpad dopremaju na farmu muva
i time se reše 110 tona otpada dnevno.....
Izvor
https://www.blic.rs/vesti/srbija/sta-bi ... ji/72920py

04.08.2018.
Pokvarene svinjske polutke, krilca i riba bačeni niz padinu
Pun kamion robe ispražnjen u divlji kupinjakgde su ranijih godina stanari brali kupine od kojih su kuvali slatko. –
Od nesnosnog smrada ljudi nisu mogli da izađu ni ispred kuće, a robu su razvlačili psi i pacovi.
Od nesnosnog smrada otpisane robe životinjskog porekla bačene u divlji kupinjak u Ulici oslobođenja na Straževici stanari već nekoliko dana ne mogu da izađu ispred kuća, otvore prozore, odu do autobusa i tramvaja.
Zbog letnjih vrućina i vlage ovom naselju preti i zaraza jer hranu razvlače psi, a pojavili su se i pacovi....
Izvor
http://www.politika.rs/sr/clanak/408570 ... niz-padinu

Tekst o farmi muva iz 2018 g
... Kompanija “AgriProtein” iz Južno Afričke Republike, Kajptaun je dobila investiciju od više miliona dolara
i na osnovu toga utvrdila svoj brend koji se sada prodaje Saudijskoj Arabiji, Izrealu, Koreji, Dubaiju. :!:
Prave se dve fabrike muva mesečno
koje prerađuju organski otpad i daju nekoliko različitih produkata,
uz godišnji plan da ih bude prosečno 25 svake naredne godine.

Kompanija “BioFlyTech” iz Španije, Alikante je u završni pregvorima oko velike milionske investicije koja će omogućiti njegov rast i širenje....

http://www.topsrbija.com/index.php?opti ... Itemid=560

Eto nešto ne obično i novo za ovu temu Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije :sesir:
postoji 1.000 razloga za necu, a 1 za hocu :)
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 5257
Pohvalio: 4011

Postod Bender Rodriguez » Pon Avg 27, 2018 7:14 pm

Vezano za kese i reciklažu, par stvari:

Pričao sam sa prijateljem koji je diplomirani tehnolog i bavio se raznim laboratorijskim i terenskim radom. Halabuka oko kesa definitivno jeste nastala zato što se ispostavilo da su neki proizvođači kesa (koje su koristili i najveći trg. lanci u Srbiji) lažno tvrdili da su njihove kese razgradive posle 4 godine, a u stvarnosti nisu. I onda je krenula ta frka i lov na veštice, vođen Ministarstvom ekologije.

Druga stvar, objasnio mi je kako razlikovati kese koje imaju katalizatore tj. jesu biorazgradive, od onih koje nisu. Kaže one koje počnu da se komadaju i istežu već na prvom nošenju, čak i ako nisu probušene, one najverovatnije jesu razgradive. One koje i posle nekoliko nošenja i oštećenja ili meseci stajanja deluju isto, one nisu razgradive. Bar ne u narednih 10 godina.

I za kraj par primera licemerja i bezobrazluka Maxija. Pre par dana kupujem par stvari u Maxiju (pardon... Shop and Gouuu... jeaaa...) kod Politike. Radnica se vadi kako nema da mi vrati sitno pa će kao ''da mi duguje''. Par dana kasnije, isti slučaj u mom malom Maxiju u kraju. Nedugo potom, isto i u Maxiju u Rajićevoj. Račun 235 dinara, sa kesom 237. Dajem 500 + 40 dinara. Dakle već im izlazim u susret time što im dajem tako. Žena mi vraća 300. Ja čekam i dalje ostatak kusura. Ona me pogleda i krene da se vadi ''nemam da ti vratim''. Iako taj Maxi ne može biti veći, prometniji i bolje snabedeven. Kad pokušam da se raspravljam s njima o tome - ne da bih radnicima zagorčavao život nego da bi im izbacio iz glave tu ideju da mušterije treba da nose vreće dukata sa sobom zbog njih... vade se na ''pa ja tu ne mogu ništa''. Još se nađu uvređeni kako ti smeš da očekuješ svoj kusur u celosti i da po zakonu očekuješ da oni kao trgovci imaju sve apoene u kasi.

Al zato kad treba oni tebi da uzmu svojih 2 dinara za kesu... tu nema pogovora. Nema ''donećeš''. Nema ''ostaćeš dužan''. Nego ili plati odmah sve u dinar ili nema kese. :bash: :roll:
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Pon Avg 27, 2018 7:57 pm

A zato na zapadu kada krenu da mi vraćaju i poslednji euro cent. I ama baš me nikada nisu pitali da li imam sitno pa da mi vrate krupno.
Duletov blog
Slika
Zuma
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Uto Maj 19, 2009 11:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11037
Pohvalio: 25

Postod Zuma » Pon Sep 17, 2018 9:10 pm

Ovo ide pod "Nove tehnologije".

2018-09-12T110300Z_342654516_RC13445D3530_RTRMADP_3_MALI-ENVIRONMENT-DONKEYS.jpg
2018-09-12T110300Z_342654516_RC13445D3530_RTRMADP_3_MALI-ENVIRONMENT-DONKEYS.jpg (128 KiB) Pogledano 995 puta
Дошљак
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Nov 01, 2014 12:14 am
Kontakt:
Pohvaljen: 5145
Pohvalio: 13122

Postod Дошљак » Pon Sep 17, 2018 9:49 pm

Тужно магаре.
orion
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 11:17 am
Pohvaljen: 660
Pohvalio: 0

Postod orion » Pon Sep 24, 2018 8:37 am

Ultonia » 08 Авг 2018 11:10 am napisao: I baš zato mislim da mora hitno da se počne sa primenom celog spektra kombinovanih rešenja ili ćemo da se podavimo u sopstvenom smeću. Naplatom kesa smanjuje se broj kesa koje cirkulišu.

Баш тако, смањење броја кеса у употреби је само један мали али користан корак у свеукупној проблематици решавања отпада. Да ли је форсирање те приче преувеличано у односу на укупну проблематику проблема са отпадом није толико ни важно јер дефинитивно доноси неке резултате.

Требало би видети где би се још могла смањити употреба пластичне амбалаже јер смањење употребе је боље од рециклаже.

Пива и газирани сокови од литре па на више би могла да буду у повратној амбалажи.
Дозволити само да паковања воде од 5 литара буду у пластичним балонима.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Pon Sep 24, 2018 9:24 am

Problem je što će se stati na plaćanju plastičnih kesa. Država je kao nešto time učinila, ali to je najmanje što se može učiniti. Nije to tako samo u Srbiji. Ponavljam po stoti put da su platične kese ubedljivo najmanji deo platične ambalaže koji cirkuliše u prirodi. Skoro sve što stavimo u ceger (ili kupljenu plastičnu kese) je umotano/upakovano u plastiku. Flaše, ambalaža, one kutijice u kojima na pakuju sir ili masline...

Kese su najviše na udaru jer takve kakve su najlakše izlete iz kontejnera vise sa drveća. Pogledajte slike đubreta po rekama i recite čega tu ima najviše.

Plastika je fenomenalan materijal i sada zbog toga što svet ne ume da je pravilno skladišti i reciklira, ispaštamo svi.
Duletov blog
Slika
Zombieboy
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Uto Maj 30, 2017 3:05 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 336
Pohvalio: 487

Postod Zombieboy » Pon Sep 24, 2018 9:51 am

astrodule » 24 Sep 2018, 08:24 napisao:Plastika je fenomenalan materijal i sada zbog toga što svet ne ume da je pravilno skladišti i reciklira, ispaštamo svi.

Ali kako vi to ispaštate? Ja se ponekad uhvatim kao da živim na drugoj planeti, a ne u drugoj državi. Šta to prosečan čovek kupuje, gde, koliko često, da zbog plaćanja kese toliko ispašta?

Ja uvek imam svoj ceger sa sobom i nikada, već nekoliko godina nisam morao da kupim plastičnu kešu na kasi. Dobro, lažem, jednom ili dvaput. I Ama baš mi nikada nije zatrebalo plastičnih kesa. Ja ne bih nazvao moje nošenje kese baš ispaštanjem...

(Za one sa jeftinijim ulaznicama, ja iz Londona pokušavam da teram ljude da gutaju ko zna kakve priče)
Mali ljudi pričaju o drugim ljudima.
Prosečni ljudi pričaju o događajima i svetu.
Veliki ljudi pričaju o idejama.
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Pon Sep 24, 2018 10:07 am

Ja isto koristim platneni ceger. Nekada ponekad, a sada stalno. Opet, ne staje mi uvek sve u ceger, pa moram da dokupim i kesu.

Pre sam obične kese koristio kao kese za đubre, pa sada moram da kupujem namenske kese za đubre.
Duletov blog
Slika
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pon Sep 24, 2018 11:50 am

astrodule » Pon Sep 24, 2018 10:07 am napisao:pa sada moram da kupujem namenske kese za đubre.

Koje su, gle čuda, isto od plastike. :mrgreen: Što samo pokazuje besmisao cele te ideje o zabrani jedne vrste kesa samo da bismo je zamenili drugom. :D

Inače pošto je Maxi počeo žešće da pljačka u skorije vreme - nikad nemaju da vrate metalni deo kusura, ja im uvek lepo kažem ''ok, dajte mi onda jednu/dve/tri kese''. :wink: Neka prodaju te hohštaplersko-folirantske fore nekom drugom. :wink:
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pet Sep 28, 2018 12:11 pm

Grad odlučio da od 2020. eliminiše plastične kese

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1448018
astrodule
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod astrodule » Pet Sep 28, 2018 12:26 pm

Aha, vrlo mudro. Hoće li ukloniti i platične kese kod voća i povrća?

Šta ćemo sa pijacama?

Najbolje mi je što u saopštenju kažu da kese završavaju na divljim deponijama i da razgradnja traje 500 godina. Otkuda divlje deponije? Ako znaju za njih, što ih ne uklone? Naravno da znaju za njih, pa samo ja sam više puta prijavljivao lokacije istih.

Biorazgradive platične kese se raspadnu posle par godina (lično se uverio na svojoj terasi u kutiji gde mi stoji sve i svašta). Šta njima fali? Što se ne uvede da one bude obavezne i u prodavnicama i na pijacama.

Ponavljam po stoti put (ne samo ja) ovo je populističko rešenje da se stekne utisak da oni misle na životnu sredinu i da se pomisli kako su veliki ekolozi.

Da samo spomenem par primera gde je potrošna plastična kesa (posuda) nezamenljiva, a to su npr. prljavi krompir i "vlažne" namirnice (salata, maline...).
Duletov blog
Slika
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Advanced
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pet Sep 28, 2018 12:38 pm

Slažem se u potpunosti. Ali kao što si i sam rekao, sad su na snazi populističke metode. A kao što znamo, populizam i razum često ne idu zajedno.
11030
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jan 21, 2011 8:20 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 842
Pohvalio: 490

Postod 11030 » Pet Sep 28, 2018 1:11 pm

Inače pošto je Maxi počeo žešće da pljačka u skorije vreme - nikad nemaju da vrate metalni deo kusura, ja im uvek lepo kažem ''ok, dajte mi onda jednu/dve/tri kese''. :wink: Neka prodaju te hohštaplersko-folirantske fore nekom drugom. :wink:

Kažeš lepo, ok ja sad ovo što si kucala neću. I ostaviš nek stornira i bakće sa sa tim. Odjednom će imati kusur svi...
Mrzim ali mrzim kad krenu da mu zaviruju u novčanik i kažu evo imaš sitno 10 din. Šta tebe boli ona stvar šta ja imam u novčaniku i šta hoću ili neću da ti dam.

Povratak na “Zeleni forum”