Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Javni parkovi, zelenilo i ekologija Beograda

Moderator: Igor

drvopro
Intermediate
Pridružio se: Pon Avg 12, 2019 11:29 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 132
Pohvalio: 42

Re: Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Postod drvopro » Sre Nov 06, 2019 5:02 pm

Zato i kažem da nema bolje motivacije od novca.
Pretvoriš ekologiju u novac i svi smo na dobitku.
Za novac ne treba edukacija.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
Igor
Korisnikov avatar
Site Admin
Pridružio se: Sre Jan 10, 2007 1:15 am
Kontakt:
Pohvaljen: 13054
Pohvalio: 15287

Postod Igor » Sre Nov 06, 2019 5:07 pm

Za mene je to i stvar principa. Ne želim da odvajam otpad ako pored ekološke koristi grad nema finansijsku korist a ne da se odvaja za privatnika koji će na tacni dobiti odvojen otpad umesto da za to recimo angažuje dodatne radnike.

Dakle odvajamo otpad ali da dobit od reciklaže ide u gradski budžet a ne u privatne džepove.
Pohvale za post: 6
11030
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jan 21, 2011 8:20 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 974
Pohvalio: 542

Postod 11030 » Sre Nov 06, 2019 5:23 pm

Ja bih to ovako...da novac ide u naše ruke umesto u gradski budžet. Ako sad već plaćamo ambalažu koju bacamo, lepo da nam se novac vrati kad ambalažu razvrstamo i damo na reciklažu. Depozitni sistem kao u Nemačkoj za flaše a za ostalo smanjena naknada na infostanu za iznošenje smeća.

Meni je žao kad staklenu ambalažu moram da bacim u običan kontejner koji završi u Vinči, umesto da imam reciklažni u blizini. Hajde karton i tako to se razgradi ali staklo...tuga.
Pohvale za post: 3
ChemiR
Novice
Pridružio se: Ned Apr 10, 2011 2:10 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 49
Pohvalio: 15

Postod ChemiR » Sre Nov 20, 2019 9:00 pm

Где однети старе фарбе, разређивач, стара машинска уља?
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 8955
Pohvalio: 6813

Postod Bender Rodriguez » Sre Nov 20, 2019 9:37 pm

Dobro pitanje...

Jel bi bilo neodgovorno ako se razređivač sipa u odvod, da posluži kao (takoreći) zamena za Cevtok? Mislim... i Cevtok je teška hemija, pa ga sipamo u kanalizaciju i time u reke... Što bi bilo drugačije sa razređivačem? Pitam samo.
orion
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 11:17 am
Pohvaljen: 705
Pohvalio: 0

Postod orion » Ned Dec 01, 2019 9:00 am

И шут може бити ресурс, а зарада од њега скоро 500 милиона евра годишње

Процењује се да се у Србији годишње генерише око 100 милиона тона грађевинског отпада. Више од две трећине заврши на депонијама а могао би поново да се искористи.

"Ада Хуја, као једна од великих депонија и комуналног и грађевинског отпада, постаје јако проблематична за будућу градњу јер је тешко поставити шипове зато што је унутра и бетон и арматура и све и свашта, и то тло не може да се стабилизује", каже Аца Поповић из Привредне коморе Србије.

Око 80 одсто грађевинског отпада може се поново искористити. У скандинавским земљама и више од 90 одсто.

"Ми правимо бетон користећи природне сировине што данас представља нешто што је скоро па неприхватљиво и идеја је да заједнички пројекат свих нас буде да што мање користимо природне сировине, а што више рециклиране", каже доц. др Јелена Драгаш са Грађевинског факултета.

Додаје да су истраживања, али и светска пракса показали да је то могуће, али и корисно.

Материјал који остаје од рушења, адаптација, реновирања, реконструкција чини две трећине отпада у Србији, а у ЕУ једну трећину.

"Суштина је да се што мање минералних сировина користи у изградњи нових објеката. У Европи постоји већ дуго времена забрана вађења шљунка и песка из река, они тако штите животну средину, а све друго што раде кроз обнову, рушење, кроз мењање разгледница града, у ствари се користи као нови материјал да би се заштитили природни ресурси", каже Дејан Бојовић из Српске асоцијације за рушење, деконтаминацију и рециклажу.

Зато се, каже, тај посао и зове "Урбано рударство".

Према неким рачуницама, Србија би, уколико почне да рециклира грађевински отпад и употреби га као ресурс, могла да оствари добит од око 500 милиона евра годишње.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... isnje.html
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 13165
Pohvalio: 3797

Postod astrodule » Pon Dec 02, 2019 4:25 pm

Napokon su i kod mene zamenili "Đilasov" podzemni kontejner sa reciklažnim. Zna li neko kako se prazne, jer do ovog ne može nikad da priđe kamion zbog parkiranih vozila?SlikaSlika

Poslato sa telefona
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Slika
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod astrodule » Pon Dec 02, 2019 5:32 pm

Sad čitam malo bolje šta piše, tj, kako su preveli PET ambalažu - opaque bottles, used for home cleaning products.

E sad, gore piše providne plastične boce od napitaka i jestivog ulja - da li tu spada i zelenkasta flaša od kisele vode?

Ili bolje, šta ovde ne bi trebalo da se stavlja od platike?
Duletov blog
Slika
marrecar
Advanced
Pridružio se: Čet Jul 19, 2012 8:12 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1357
Pohvalio: 526

Postod marrecar » Uto Dec 03, 2019 12:12 am

Ovo je skolski primer kako se ne radi "sirenje svesti o reciklazi". Sada ce neki politicar da dodje i kaze kako je u gradu postavljeno xxxx novih kontejnera za sakupljanje reciklaznog otpada (bonus ce biti dodatak i da su zamenjeni Djilasovi kontejneri koji su upropastili grad) i kako se oni zalazu za cistiji grad. A u realnosti, em sto je kontejner postavljen na nedostupnom mestu za odnosenje otpada, em sto sugradjani nisu informisani i edukovani sta je potrebno odvajati i sta se sme stavljati u tu u kantu.
Astrodule, slobodno mozes da stavis i tu zelenkastu flasu od kisele vode. Svaka reciklaza plastike mora da podrazumeva u jednom svom delu i sortiranje otpada po boji. Pogotovo sto su tako sturo naveli "cepove", koji su i kod providnih flasa obojeni. Osim ako gradska cistoca nema tu tehniku za odvajanje, sto je krajnje suludo jer je takva reciklaza onda primitivna i kontejneri su bespotrebni, onda mogu da zaposle radnike koji ce rucno da sortiraju plastiku iz ostalog otpada.
Pohvale za post: 1
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod astrodule » Uto Dec 03, 2019 1:58 am

Baš ću da pišem Čistoçi da mi opiše put djubreta od kontejnera pa dalje...
Duletov blog
Slika
Pohvale za post: 1

Povratak na “Zeleni forum”