Šta je novo?

Gradski park

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.354
Lokacija
Fruška gora
Vizija Gradskog parka kao prostora za uživanje i umetnost

Tamo gde tokovi misli i reke jedno drugom „pružaju ruke”, na samom špicu Ušća, mogla bi da se
sagradi zgrada biblioteke. Funkciju hotela dobila bi zgrada SIV-a, a Opera bi našla mesto tik uz Brankov most.
Pored zgrade bivšeg CK i njene buduće „bliznakinje” nalazio bi se vodeni zoološki vrt.

IDEJE - Između ovih objekata, na velikoj zelenoj površini od Brankovog mosta do hotela „Jugoslavija”
na Novom Beogradu, bili bi lepo osmišljeni prostori za uživanje, zabavni, rekreativni sadržaj, košarku,
odbojku na pesku, fubal, tenis, staze i mostove za pešake, bicikliste, igralište za decu, veštačka jezera.

Ideja studenata Fakulteta primenjene umetnosti u Beču Milice Balubdžić, Adama Vukmanova i Vuka Jakovljevića
jedan je od 11 nagrađenih radova na nedavno završenom konkursu za uređenje novobeogradskog Gradskog parka.

- Baš kao što je konkurs i predviđao, ostavili smo veliku zelenu površinu, 95 posto, a sagradili bismo zgradu
Opere, biblioteku i akvarijum. Gradski park treba da se aktivira, obogati raznim sadržajima i time bi doveo i
zadržao ljude bliže vodi - kaže za „24 sata” Adam Vukmanov, jedan od autora nagrađenog rada.

gradparked1.jpg

pun format : http://img98.imageshack.us/img98/4268/gradparked1.jpg

Prema ideji ovo troje studenata, dva pešačka mosta olakšala bi protok pešaka, a uživanje u zelenilu omogućila
bi dodatna sadnja drveća.
- Naša ideja je da Muzej ostane gde je i sada, ali da mu se olakša pristup. Zgrada SIV-a bila bi transformisana u hotel.
Smelim postavljenjem Opere kod obale na izlazu s Brankovog mosta, aktivirali bismo i učinili atraktivnim ovaj p
rostor - ističe Adamov.

Neki od nagrađenih radova predviđaju i dokove za sedenje i uživanje na reci, a kreativni tim grupe studenata i
prostore kao što su začarana šuma, podzemna galerija, lutkarsko pozorište, šuma satova, ogledala i lavirint.

Ideju da mostom povežu Gradski park s Velikim ratnim ostrvom dali su Nataša Ilinčić, Jugoslav Kljajić i
Maja Dimitrovska.
Svi nagrađeni radovi, njih 11, uz preporuku žirija biće predati Urbanističkom zavodu Beograda koji će raditi detaljan
urbanistički plan tog prostora, imajući u vidu nagrađene ideje.
http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=23208
 
Beogradski Central Park :D
Sve je to lepo, ali bih takav park smestio na neku drugu lokaciju, jer ne znam koliko bi ova bas bila interesantna. U svakom slucaju nesto o cemu treba razmisljati
 
shmeksi":2d8ax4we je napisao(la):
U svakom slucaju nesto o cemu treba razmisljati
Pa, dobra stvar je sto su počeli bar da 'razmišljaju' i objavljuju konkurse.

To je ipak neki početak celog posla, a nastavak sledi ... :)
 
Sada jedva cekam da vidim koji procenat tih ideja ce da zapravo i iskoriste za dup.I'm gonna go with ZERO.
 
Sad kad spomenuse SIV, sta se sada tamo uopste od institucija nalazi?
 
Nazalost ja mislim da je ponudjeni projekat kao i uopste sama inicijativa grada totalna glupost i promasaj. Neko je lepo napisao i da je to prikladno za neku drugu lokaciju - neka stvore novi park i neka ga nazovu kako hoce, a ovo je prosto Usce. Beograd je oteo vec mnogo od prirode, citav deo gde je danas Zeleznicka stanica nekada je bila Sava, do pre Rata Dunav je plavio sve do starog dela donjeg Dorcola, kao i dzinovski deo Novog Beograda. Sada je - barem ja tako vidim - Veliko ratno ostrvo i ovaj Park kod usca kao i deo prekoputa Dunava ostao kao svojevrsan spomenik prirodi. Pritom su totalne gluposti da taj park uopste nije uredjen - naravno da jeste, ima pesacke i biciklisticke staze, osvetljenje, splavove oko sebe. To sto se trava ne kosi je na potpuno drugom papiru i ne daje povod da se razmislja o ovakvim zahvatima.

Park je teze isprojektovati nego zgradu. Na parkovima rade timovi ljudi sa decenijama iskustva. Ovaj projekat je kao i citava zamisao potpuna suprotnost tendecijama koje vec decinijama postoje u svetu i poznatim gradovima - on nije spomenik prirode kao sto su parkovi svuda vec bio bio ako bude realizovan spomenik unistenju prirode. Projekat ne postoju elementranu simboliku prostora oko Usca, zanemaruje da Beograd na tom mestu uranja u reke.

Ovo je projekat koji je trebalo da se realizuje na onih dzinovskih slobodnih 10ak parcela izmedju blokova na Novom Beogradu koje je nesposobna i neinventivna gradska uprava prodala u bescenje kako bi se zidale jednospratnice.
 
I ja mislim da ovaj prostor ne bi trebalo tako drasticno menjati i urbanizovati. Eventualno da se napravi jos neka staza, ali nikako da se betonira, asfaltira, grade tereni i restorani. Neka prave takav park ne nekom drugom mestu, a Usce neka ostave na miru!
 
Niko ništa nije 'drastično menjao' ?! ... tek će se raditi Idejni projekti, pa na Javnu raspravu...
 
Prosto ne mogu da verujem da bi SIV mogao da postane hotel... nekako mi to ne ide... bolje da naprave hotel u kneza Milosa, a Vladu Sribje prebace u SIV, jer je ta zgrada tako grandiozna i velelepna i do jaja...
 
I ja bih volela kad bi se sedište Vlade izmestilo u SIV, ali iz potpuno drugih razloga - da se više ne zaustavlja ceo grad kada neki državnik dolazi. Gužva satima ne može da se raščisti :mad: .
 
Samo jedno pitanje za ljubitelje prirode - kada ste poslednji put izblejali u parku kod Usca?

Ili, kada ste tamo prosetali sa devojkom, kada ste otisli na piknik, kada ste pikali fudbal sa ortacima ???

Tamo niko ne ide... i to je centar grada, i to je park, i ako se nekome ide u livade da ga izjedu vuci neka kupi voznu kartu do neke netaknute prirode i ode i uziva....
 
Pusti 'ljubitelje', ja ću ti kažem : kad je relativno lepo vreme ima dosta šetača

stazom pored Dunava, od Zemuna do ušća. ... proleti i neki bicikl svojom stazom.

U parku ,Prijateljstva' skoro da nema nikog ni po najlepšem vremenu.
 
Da znam za stazu... ali ne daj boze da skrenu sa staze, ljudi su u tripu da ce da sretnu Crvenkapu i vuka....

Znam kad smo isli na Stonse, kao da presecemo kroz park, safari hebote.... Mislim ne gnusam se ja priorde, zivim prekoputa shume... ali je to ipak centar grada... Jednom smo i isli nesto u MSU u ladno nas pojorio chopor pasa.... Morali smo da trcimo do sporednog ulaza i da lupamo na vrata da nas puste, ka na filmu :)
 
Homer Jay":3np7o8ox je napisao(la):
Samo jedno pitanje za ljubitelje prirode - kada ste poslednji put izblejali u parku kod Usca?

Ili, kada ste tamo prosetali sa devojkom, kada ste otisli na piknik, kada ste pikali fudbal sa ortacima ???

Tamo niko ne ide... i to je centar grada, i to je park, i ako se nekome ide u livade da ga izjedu vuci neka kupi voznu kartu do neke netaknute prirode i ode i uziva....
Daj ne pricaj svasta da tamo niko ne ide. A islo bi mnogo vise ljudi, kada bi se travnjaci sisali, a oni su pustili da tamo naraste Savana. Ne vidim poentu? Merilo kvaliteta prostora je posecenost? Pa to ocigledno ti i Bobic brkate kafane i parkove, kao sto se iz prilozenog projekta i moze videti. To je takva vrsta parka, vise neka park-suma i treba da budemo ponosni sto to imamo u centru grada, jer bi slicno tako nesto imali i drugi gradovi kada bi sebi mogli prostorno da priuste.

Parkovi se danas koncipiraju u svetu upravo tako da svako ko u njih dodje ima osecaj mira i privatnosti, kao da je u parku jedini, a ovaj nakazan projekat je nesto postpuno suprotno - cilj mu je da se svi osecaju kao na varosanskom vasaru. Taj park ne zvrji prazan zato sto nema kafane i kosarskaske terene, vec zato sto mi nemamo park-kulturu. Kod nas je gaziti ili nedaj boze sesti na travu prekrsaj za koji moze da se izrekne novcana kazna, a u svetu ljudi idu u parkove upravo da bi uceli, odmarali se, ljubili se sedeci na travi. Posto za razliku od Kalemegdana tu ne postoji neki narocit pogled ljudi se ne zadrzavaju vec dolaze tu samo da se setaju. I zato je normalno da se cini da ih nema mnogo.

Ja uopste nisam neki narocit ljubitelj prirode, vec ljubitelj ispravnog. A ovaj projekat samo donosi dalje unovcenje zelenih povrsina koje Beograd ima ispod evropskog proseka i nista vise. Sa TC Uscem je moralo da se stane. Ovako parcela po parcela i ode sve. Te parcela za kafane, te parcela za basket, te parcela za operu... onda ce biti hajde da ogradimo sve to... onda ce Rada da shvati kako nije red da se dozvole tezge samo na Kalemegdanu..., a da naravno i jedna parcela za dzinovki parking, jer ipak treba ljudi nekako da dodju do parka... bljak, bljak, bljak.


I plus da dodam da je park kod Usca sa pravom koncipiran kao "drzavnicki park" odnosno uredjena zelena povrsina oko drzavnih institucija. Ne vidim zasto svaka zelena povrsina koju nazivamo parkom treba da bude mesto na kome se sa ortacima pika fudbal ili ide da se pali rostilj-pikniukuje.

Prava logika pejzaznog urbanizma je potpuno jasna - pripitomi dilvlje (sume, jezera, livade u okolini grada) i napravi dojam divljeg u urbanog (odnosno oponasaj sto vise prirudu u gradkom jezgru). Sve drugo je igranje arhitekturom zbog koga ovaj grad suze roni i dobrim delom ga vise nema.
 
Homer Jay":1cu8o99y je napisao(la):
Samo jedno pitanje za ljubitelje prirode - kada ste poslednji put izblejali u parku kod Usca?

Ili, kada ste tamo prosetali sa devojkom, kada ste otisli na piknik, kada ste pikali fudbal sa ortacima ???

Tamo niko ne ide... i to je centar grada, i to je park, i ako se nekome ide u livade da ga izjedu vuci neka kupi voznu kartu do neke netaknute prirode i ode i uziva....
Zivim u Zemunu i cesto se setam kejom ili vozim bajs. Priroda i cist vazduh su mi sasvim dovoljni sadrzaji na tom mestu, a kada zelim da igram tenis ili popijem kaficu to mi je lako dostupno na drugim mestima. Ali cenim i drugacija misljenja..
 
Lusajfere, ae izbegnuci tvoj nadrkano "boze kako sam prepametan i obdaren svekolikom pamecu univerzuma" stil diskusije, ali cini mi se da cesto tvoje kritike dolaze samo radi kritike..... Voleo bih da si dao neki cvrsi argument od toga "zato sto je ispravno"... Ko je odredio da je ispravno? Ti? Vlast? Gradjani? Bog? NIKO! Za 150 primera u svetu cak, mozes da nadjes 150 suprotnih.... Ja uopste ne branim gorepredlozeni projekat iz 24 sata, jerbo mi je kicast i preteran, ali svakako treba imati neki sadrzaj koji nije tu per se (priroda narasla, je*******i ga, a mi cemo da izbetoniramo dve staze).... Ako narod nema parkovsku kulturu, na istu je treba i nauciti, a to ces time sto ces u park da stavis neki sadrzaj (amfiteatar, lettnju pozornicu, muzicki paviljon, table za sah, jezerca sa patkama i sta ja znam vec).... Ja samo kazem da ja tamo ne idem jer moram da gledam da li ce da me pojede neki pas ili da me siluje neki manijak ili zgaze kola nekog baje koji je doveo neku klinku da je razdevici u sumici.... Smatram da gradski park treba osveziti, treba se najzad na ozbiljan nacin baviti pejzaznom arhitekturom i parkovskim prostorom... park nije suma, niti su te dve reci sinonimi....
 
Niti je park suma niti suma park, ali postoji rec park-suma i zna se sta znaci. To sto mi imamo park-sumu u centru grada prakticno je nesto jednistveno. To je nuspojava naseg kasnog nepravilnog urbanistickog razvoja, ali ostali gradovi mogu samo da nam zavide (i zavide nam) na toj nuspojavi. Ti ocigledno ne znas sta je park-kultura. Park-kultura je upravo kultura dolazenja u park radi sedenja u parku, a ne radi amfiteatara, kafana, tazgi i staznam sve sta si pobrojao i nisi.

Necelishodno bi bilo da ponavljam ovde sve argumente koje sam izneo. Ti ako hoces vrati se na njih pa odgovori, umesto sto zamuknut vrtis neke fraze o tome kako ja prosipam pamet i nadobudno pisem. Forma je irelevantana, a ako gdekad preteram neka me moderator opomene ili sprovede neke druge mere.

Kao i mnogi projekti u Beogradu, da ne kazem vecina, i ovaj projekat i uopste zamisao gradske uprave je notorni promasaj i spomenik bezgranicnom neznaju, nesposobnosti i vremenskoj pregazenosti tih jadnih ljudi. Ti jadni ljudi koji misle da su originalne boje fasada one koje su na starim litografijama, koji veruju da su klackalice adekvatan sadzaj za terazijsku terasu, koji misle da svaki kvadratni plac treba iskoristiti za podizanje jednospratnica, koji zamisljaju Lenjingrad dok gledaju Beograd, koji ovom gradu nisu ostavili niti ce ostaviti nijedan urbani landmark, ti jadni ljudi koji smatraju da im je crkva na Adi vrhunac karijere... nazalost nisu samo jadni za sebe vec su i nas ujadili i ojadili. Zamisao o kojoj pricamo na ovoj temi nije ni pocemu izuzetak. A da se sve moze relativizovati, moze. Ali to nije nacin diskusije za ljude.
 
Narode, ima 11 nagrađenih radova koji će biti objavljeni da ih pogledamo.

Pa će se tek onda raditi 'Idejni projekat' u Zavodu, koji će ići na Javnu raspravu.

Tek ćemo videti kakvo će biti predloženo rešenje - možda bude i nešto dobro. :)
 
Po meni takva vrsta parka jednostavno ne ide na mesto na kojem su ga oni predlozili. Polazim od gradskog parka koji je za mene otac svih parkova takve vrste u svetu, a to je Central park. Glavna razlika je u stvari u lokaciji, stavljanje parka na ovu lokaciju je po meni totalno necelishodno, jer je vrlo mali broj ljudi blizu parku i sta vise cak ne vidim neki narociti podsticaj da odem tu da se odmorim i relaksiram, ako nemam nikakav posao da obavim usput. Sa druge strane imamo Central park koji se jelte nalazi u samom centru Menhetna i cija je pozicija idealna, relativno je blizu rezidencijalnim objektima (na Menhetnu, ne celom Njujorku), a takodje zaposleni iz obliznjih zgrada uvek mogu da svrate tu i da se malo odmore.

Ko bi realno dolazio u takav park kakav su oni zamislili kada tu nema zive duse da se krece. Vec sam u nekoj temi rekao gde bi bilo idealno mesto za ovakvu vrstu parka, a to je po meni u Savskom amfitetru, e sad nisam bas siguran koje je resenje najbolje, da bude uz obalu ili da ga uglave kao i Central Park izmedju zgrada koje ce biti u Savskom amfiteatru, vise naginjem prvoj opciji. Jos bi idealno bilo kada bi se trenutni Sajam izmestio sa svoje sadasnje lokacije pa da se taj park prostire od Ade Ciganlije pa sve do Kalemegdana. Na toj lokaciji bi takav park vec licio na nesto, jer bi ljudi vec imali nekog realnog osnova da se pojave u njemu.
 
shmeksi":1gu44gt4 je napisao(la):
Po meni takva vrsta parka jednostavno ne ide na mesto na kojem su ga oni predlozili. Polazim od gradskog parka koji je za mene otac svih parkova takve vrste u svetu, a to je Central park. Glavna razlika je u stvari u lokaciji, stavljanje parka na ovu lokaciju je po meni totalno necelishodno, jer je vrlo mali broj ljudi blizu parku i sta vise cak ne vidim neki narociti podsticaj da odem tu da se odmorim i relaksiram, ako nemam nikakav posao da obavim usput. Sa druge strane imamo Central park koji se jelte nalazi u samom centru Menhetna i cija je pozicija idealna, relativno je blizu rezidencijalnim objektima (na Menhetnu, ne celom Njujorku), a takodje zaposleni iz obliznjih zgrada uvek mogu da svrate tu i da se malo odmore.

Ko bi realno dolazio u takav park kakav su oni zamislili kada tu nema zive duse da se krece. Vec sam u nekoj temi rekao gde bi bilo idealno mesto za ovakvu vrstu parka, a to je po meni u Savskom amfitetru, e sad nisam bas siguran koje je resenje najbolje, da bude uz obalu ili da ga uglave kao i Central Park izmedju zgrada koje ce biti u Savskom amfiteatru, vise naginjem prvoj opciji. Jos bi idealno bilo kada bi se trenutni Sajam izmestio sa svoje sadasnje lokacije pa da se taj park prostire od Ade Ciganlije pa sve do Kalemegdana. Na toj lokaciji bi takav park vec licio na nesto, jer bi ljudi vec imali nekog realnog osnova da se pojave u njemu.
Racunica je vrlo prosta - ili ce ostati ono sto jeste i koliki jeste, a poraditi se na njegovoj zapustenosti, ili ce postati to sto se predlaze u kom slucaju ce morati da bude duplo manji - jedna polovina potrebna je za parking za ljude koji treba da ga "napune".

To je tipicno za proste ljude - ne prave nove stvari po kojima ce biti pamceni, vec unistavaju postojace dobre "poboljsavajuci" ih.
 
^^ Kad je Central Park napravljen, ne samo da nije bio u centru naseljenog dela Menhetna, nego je plan napravljen kad pola tih ulica nije postojalo...Kapiram da se ide u takvom pravcu

A vas dvojica sto rasporavljate o parkovima, molim vas, navedite par ljudi, teorija, urbanista, koji vam odgovaraju pa da podignemo diskusija na malo intelektualniji nivo... O estetici se ne moze raspravljati, a o izgradnji parkova postoji odredjena drustvena nauka - :) ajmo je iskoristiti...

Ja sam za uredjen park - CP koji shmeksi spominje je jedan od odlicnih primera toga. U Beogradu vec postoji prilicno dosta neuredjenih zelenih povrsina, a u ovakvoj centralnoj lokaciji mislim da bi bilo veoma kontraproduktivno urediti park koji u isto vreme nije javni prostor (u socioloskom smislu te reci).
Recimo, meni se svidja rad Tomasa Vinta (Thomas Chalmers Vint), on je radio na Josemiti Nac. Parku u SAD... ili npr.. uhhh bilo bi lepo kad bi doveli Pitera Vokera (Peter Walker) da uradi Usce u celini sa VRO...

Eto, to su mi neke ideje...
 
@Lucifer
Pogledaj malo rad Vinta, on je to dosta dobro resio sto se parkinga tice.
Takodje, bilo koji veci gradski projekat u gradu bez metroa je nemoguc - u park niko ne ide automobilom, tako da moramo pretpostaviti da sve sto se radi u Beogradu se pravi sa planom tog prokletog metroa, inace grad jednostavno vise nece moci da postoji.
 
Citavo uredjenje Menhetna sa sve central parkom je napravljeno bese jos u 19. veku jer su tamo ljudi umeli na vreme da planiraju i da predvide kakva buducnost moze da ih ocekuje. Da li je to slucaj kod nas ostavicu drugima da sami zakljuce. I dalje sam protiv ideje da se gradski park pravi na toj lokaciji.

Jedini nas park tacnije parkic koji mene odusevljava po svom izgledu i svemu ostalom jeste onaj mali park kad se krene od slavije niz nemanjinu pa sa leve strane, tacnije na cosku sarajevske i nemanjine. Kada bi nam svaki park izgledao tako lepo (i po danu i po noci) i pametno napravljeno, ja ne bih imao nikakve zamerke.

Meni dobar deo nasih parkova nekako deluju metiljavo, dosadno. mozda i gresim......
 
Vrh