Spomenici

Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd

Moderator: Igor

Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pon Jan 11, 2016 2:09 am
Kontakt:
Pohvaljen: 610
Pohvalio: 1578

Re: Spomenici

Postod Ksenija » Sub Jul 15, 2017 1:35 pm

stf » Sre Jul 12, 2017 12:46 pm napisao:Биста Иве Лоле Рибара у истоименој Основној школи у Бегаљици:

Pretužno. To bi bilo kao kada bismo spalili sve knjige koje su obeležile jedan istorijski proces.

Svojevremeno, kada je Tito pao u zaborav, u jednoj državnoj ustanovi bačene su sve njegove slike (u svakoj kancelariji je bila obavezna), bačene biste, što veće što manje, od različitog materijala. Bilo je tu i drugih likova iz komunističkog perioda, vrhunski štampanih publikacija raznih gradova i regija ex-YU koje su glavešine dobijale na dar.

Sve se to našlo na gomili zajedno sa otpacima i smećem čekajući kamion za deponiju na kojoj bi završili dokumenti prošlosti. Imala sam sreću da uzmem odbačenu bistu Moše Pijade ali slabog kvaliteta pa je jadna dok sam brisala prašinu pala i rasparčala se, a tako mi se lepo uklopila u knjige, čak nije pridržavala Kapital koga sam takođe pokupila ispred stana spremnu za kontejner. Zbog čega ljudi brišu tragove prošlosti? Na kraju, to je neko uradio iz entuzijazma šta god da mu je bio motv, da li sama figura ili ideja lika koga je izvajao.
Pitali su Mikelanđela kako nastaje savršena skulptura a on je odgovorio: "Uzmete komad kamena i od njega odbijete sve što je višak."
"Dozvolite mi pravo da navijam za svoj tim." /Earthmoving
Pohvale za post: 1
boca-ica
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pet Apr 02, 2010 4:58 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1772
Pohvalio: 565

Postod boca-ica » Sub Jul 15, 2017 5:48 pm

@ZvezdarkaVracaric
Evo za zbirku iz dela starog Resnika,
iza je odelenje policije Rakovice
o samom spomeniku nemam pojma nit sam sigao da pogledam bolje , bio sam u niskom ,,preletu ,,
al sam ga na ,, taze,, uzslikao :lol:

Verujem da ti je poznat
a ako nije siguran sam da ce dr. momci sa BB znati koju rec više da ti napišu

:sesir:
Prikačeni fajlovi
IMG_20170714_103756.jpg
IMG_20170714_103806.jpg
IMG_20170714_103855_1CS.jpg
.
relja
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 3:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3232
Pohvalio: 1363

Postod relja » Sub Jul 15, 2017 6:52 pm

Ksenija » 15 Jul 2017 12:35 pm napisao:
stf » Sre Jul 12, 2017 12:46 pm napisao:Биста Иве Лоле Рибара у истоименој Основној школи у Бегаљици:

Pretužno. To bi bilo kao kada bismo spalili sve knjige koje su obeležile jedan istorijski proces.

Svojevremeno, kada je Tito pao u zaborav, u jednoj državnoj ustanovi bačene su sve njegove slike (u svakoj kancelariji je bila obavezna), bačene biste, što veće što manje, od različitog materijala. Bilo je tu i drugih likova iz komunističkog perioda, vrhunski štampanih publikacija raznih gradova i regija ex-YU koje su glavešine dobijale na dar.

Sve se to našlo na gomili zajedno sa otpacima i smećem čekajući kamion za deponiju na kojoj bi završili dokumenti prošlosti. Imala sam sreću da uzmem odbačenu bistu Moše Pijade ali slabog kvaliteta pa je jadna dok sam brisala prašinu pala i rasparčala se, a tako mi se lepo uklopila u knjige, čak nije pridržavala Kapital koga sam takođe pokupila ispred stana spremnu za kontejner. Zbog čega ljudi brišu tragove prošlosti? Na kraju, to je neko uradio iz entuzijazma šta god da mu je bio motv, da li sama figura ili ideja lika koga je izvajao.

Ксенија, што се тиче школе Иво Лола Рибар, ове фотографије су настале приликом посете школи која се стренутно реконструише.
Радови су у току.

А у вези твог питања "зашто људи бришу трагове прошлости?"... конкретно за тај случај (а имали смо сличних ситуација у историји) сви ти предмети су бацани зато што су били наметнути или зато што били беспотребни (нпр те скупе монографије које спомињеш су углавном само скупљале прашину по полицама, а многи су се тихо у себи коментарислаи да је то само расипање пара и финансиранје подобних другова хонорараца).
Титов култ личности је био наметнут, онда су се околности промениле а људи су се ослободили и "прогледали" .. зар није мало болесно наметати да у свакој службеној или јавној просторији мора да стоји слика некога ко је ипак био само човек од крви и меса, са људским манама и правио грешке (о којима није смело да се прича), неке од тих слика још из рата који се завршио пре генерацију и по?
Претерали се са култом личности, а ми смо ипак слободарски народ - који мало спорије капира :D али ипак не могу нас исти нон стоп кљуцати у мозак. И десило се оно што је и природно - стотине хиљада слика, биста, књига које нико није ни отворио су бачени у први контејнер.
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g

Slika
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Sub Jul 15, 2017 8:21 pm

@relja

За школу нисам знала да је у фази реконструкције.

Која монографија је беспотребна? По мени ни једна. Имам монографију Јадранске обале, фантастичан приказ и најмањег места на обали и приобаљу, зар то није интересантно? Затим монографију Косова и Метохије, Бања Луке (поклонила једној Бањалучанки) и монографију "Наша лијепа", свака монографија врхунска опрема са посветом поклонопримцу. Интересантно је погледати шта се писало у оно време јер нпр. мени "Наша лијепа" није битна због "лијепих" већ због лепих иако и лепи пишу ијекавицом и данас тамо живе, и то не смемо занемарити.

Што се фотографија тита тиче и наметнутог култа личлности ту се апсолутно слажем, али нисам акценат ставила на фотографију већ на опрему. Замисли нпр. 100 канцеларија пута 100 рамова. Од 100 рамова сигурно је да би само мени одговарало макар 20 да урамим своје слике. Коначно, урамила бих фотографије мојих баба и деда јер било је врло квалитетних рамова. Успела сам узети један скромни, и у њега привремено урамити православни крст кога сам ја нацртала оловком у боји. Хоћу рећи, био је ред да нас запослене питају желимо ли нешто узети али нису. Вероватно је неки шефчић однео рамове у викендицу да потпаљује смедеревац када пече паприку. Можда би титове бисте биле интересантне тадашњем СУБНОР-у јер то је била њихова идеја.

Знамо да је Моша Пијаде, који као да је баш мене чекао, био сликар па сам његову бисту узела као бисту сликара што је мени блиско, а не као политичара. Счучајност или не, али тако би.
Pitali su Mikelanđela kako nastaje savršena skulptura a on je odgovorio: "Uzmete komad kamena i od njega odbijete sve što je višak."
Pohvale za post: 3
relja
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod relja » Sub Jul 15, 2017 10:30 pm

Da su te monografije cenili oni kojima su poklanjane - ne bi tako završile. A napisao sam "bespotrebne" pošto je u jednom trenutku na delu bila hiperprodukcija takvih "suvenira" za "reprezentaciju" - da se svašta štampalo. Mada, nije sve završavalo u kontejneru, ljudi su znali da ih uzimaju za sebe kada su već bile "rashodovane."
A što se tiče slika i ramova... ja sam shvatio da je pitanje bilo o odnosu prema prošlosti, ne o materijalu, ali dobro.

Da završimo sa off-om, pošto je ovo ipak tema o spomenicima, a počeli smo da pričamo o odnosu prema prošlosti na primeru Titovih slika i sl.
"Čovečuljci sa logaritmarima i računarima će naslediti zemlju." "Feniksov let" , 1965. g

Slika
stf
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Pet Jan 22, 2010 4:33 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6771
Pohvalio: 1499

Postod stf » Ned Jul 16, 2017 1:19 pm

Ksenija » 15 Јул 2017 12:35 pm napisao:Zbog čega ljudi brišu tragove prošlosti?

Комунистима се то десило зато што су они то сами први урадили када су зајашили на власт. Другачији третман заиста нису могли ни да очекују. Они су први брисали историју, басали књиге и уметничка дела, заборављали све хероје рата који нису њихови .... и све им се природно вратило.

Да ли је у реду? Није. Али је очекивано.
Trenutno ne gledamo dovoljno daleko u buducnost ... treba gledati mnogo dalje ....da bi buducnost sto pre postala sadasnjost !!!
Вожд
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 15, 2014 11:47 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4320
Pohvalio: 3993

Postod Вожд » Ned Jul 16, 2017 11:41 pm

s5y.jpg
s5y.jpg (46.58 KiB) Pogledano 1551 puta
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1309
Pohvalio: 1280

Postod Bender Rodriguez » Pon Jul 17, 2017 12:34 pm

Slika

Vrhunska slika. :kk:
Pohvale za post: 2
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Pon Jul 17, 2017 9:49 pm

Zbog čega vrhunska ako nije problem čuti?

Poslušajmo šta neki kažu o spomeniku na Avali.

Članak i video zapis http://www.tt-group.net/video/zrnov-mas ... ani-junak/
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Pon Jul 17, 2017 10:03 pm

stf » Ned Jul 16, 2017 1:19 pm napisao: Комунистима се то десило зато што су они то сами први урадили када су зајашили на власт. Другачији третман заиста нису могли ни да очекују. Они су први брисали историју, басали књиге и уметничка дела, заборављали све хероје рата који нису њихови .... и све им се природно вратило.

Да ли је у реду? Није. Али је очекивано.

Слажем се а верујем да и сам знаш да су многи отишли на онај свет као комунисти па и социјалисти са вечитом идејом и уверењем да су били на правом путу. Они нису били профитери. Да ли је ико имао право ишта да им оспори? Оно што је већина радила јесте брутално, такви затиру сваки свој траг, и комунистички и социјалистички; досовски и демократскоалтернативни и ко зна који још и ко зна на коме су сада. Такви ме не тангирају иако су понајпре они делом креатори данашње климе у Србији, али ми се гаде.
ZvezdarkaVracaric
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Avg 20, 2009 9:00 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 437
Pohvalio: 650

Postod ZvezdarkaVracaric » Uto Jul 18, 2017 1:13 am

boca-ica » 15 Jul 2017 04:48 pm napisao:@ZvezdarkaVracaric
Evo za zbirku iz dela starog Resnika,
iza je odelenje policije Rakovice
o samom spomeniku nemam pojma nit sam sigao da pogledam bolje , bio sam u niskom ,,preletu ,,
al sam ga na ,, taze,, uzslikao :lol:

Verujem da ti je poznat
a ako nije siguran sam da ce dr. momci sa BB znati koju rec više da ti napišu

:sesir:
Slika
Slika
Slika

Хвала велико.

Познат ми је био - "по чувењу", и на списку ми је (одавно скинутом са сајта Општине Раковица) али га, ево, тек сад први пут и видим :) ... Одавно се накањујем да одем тамо, али, не знам ни сама зашто, стално сам их некако губила из вида. Сад ћу морати, несумњиво. :)
Према томе списку, у истој улици, само на вишем броју, је и спомен чесма погинулима из Великог рата...

П. С. Не умем да се оријентишем - с које стране почиње та улица 13. октобра? :)

П. П. С. И, којим превозом је најлакше доћи? Видим на плану и 47, што би ми одговарало највише (ако не иде воз од Вуковог споменика), барем да се добацим негде у близину...
ZvezdarkaVracaric
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod ZvezdarkaVracaric » Pet Jul 21, 2017 12:48 pm

Још једна скулптура у потрази за именом... За вајара знам: Владимир Загородњук, и годину: 1933. Налази се у дворишту Академије за примењене уметности, у Краља Петра, где такође нису знали како се зове.

Slika
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Pet Jul 21, 2017 7:49 pm

@ZvezdarkaVracaric
Vi ste dragulj ove teme. :kk:

Danas sam fotografisala dva spomenika u Zemunu, verujem da su vam oba poznata.
Ugao ulice od GO Zemun (ne znam kao se sada zove, neki trg slobode ili pobede... nije ni važno jer ništa nije u opticaju), do Gospodske.
01.jpg
Frontalni deo sa natpisom
02.jpg
Frontalni deo
03.jpg
Bočni deo
04.jpg
Bočni deo
05.jpg
Bočni deo
Prikačeni fajlovi
06.jpg
relja
Korisnikov avatar
Professional
Kontakt:

Postod relja » Pet Jul 21, 2017 10:22 pm

ZvezdarkaVracaric » 21 Jul 2017 11:48 am napisao:Још једна скулптура у потрази за именом... За вајара знам: Владимир Загородњук, и годину: 1933. Налази се у дворишту Академије за примењене уметности, у Краља Петра, где такође нису знали како се зове.

Slika

Zeferino Grasi je bio gost emisije StudijaB "Moj Beograd" koja sada ne može da se pronađe na Youtube (mnoge druge mogu).
Onako po sećanju kao je on ispričao: ovo bi trebalo da je kopija, pre rata se nalazila u "Paviljonu Veljković" a posle rata je, sa drugim delima iz te zbirke, dodeljena Akademiji (ili kako se tada fakultet zvao). Takođe po sećanju, ovo bi trebalo da bude Dijana/Artemida i u desnoj ruci je držala koplje.

Slika
ZvezdarkaVracaric
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod ZvezdarkaVracaric » Pet Jul 21, 2017 11:18 pm

Ksenija » 21 Jul 2017 06:49 pm napisao:@ZvezdarkaVracaric
Vi ste dragulj ove teme. :kk:

Danas sam fotografisala dva spomenika u Zemunu, verujem da su vam oba poznata.
Ugao ulice od GO Zemun (ne znam kao se sada zove, neki trg slobode ili pobede... nije ni važno jer ništa nije u opticaju), do Gospodske.
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Хвала. И ове Ваше фотографије су одличне!

Ово је заветни крст којега је подигао Лазар Урошевић својим родитељима Милошу и Христини, испред њихове куће ( из 1801, која је и даље ту). Крст је од 1954. до 1995. био у порти Светониколајевске цркве, па рестауриран, и враћен.
ZvezdarkaVracaric
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod ZvezdarkaVracaric » Pet Jul 21, 2017 11:25 pm

relja » 21 Jul 2017 09:22 pm napisao:
ZvezdarkaVracaric » 21 Jul 2017 11:48 am napisao:Још једна скулптура у потрази за именом... За вајара знам: Владимир Загородњук, и годину: 1933. Налази се у дворишту Академије за примењене уметности, у Краља Петра, где такође нису знали како се зове.

Slika

Zeferino Grasi je bio gost emisije StudijaB "Moj Beograd" koja sada ne može da se pronađe na Youtube (mnoge druge mogu).
Onako po sećanju kao je on ispričao: ovo bi trebalo da je kopija, pre rata se nalazila u "Paviljonu Veljković" a posle rata je, sa drugim delima iz te zbirke, dodeljena Akademiji (ili kako se tada fakultet zvao). Takođe po sećanju, ovo bi trebalo da bude Dijana/Artemida i u desnoj ruci je držala koplje.

У Павиљону Вељковић је (била) ова скулптура:

Slika

Други примерак је у дворишту Ликовне академије на Сењаку, где сам је и фотографисала пре пар година. На њој је натпис - Марија Аделаида од Савоје, но "води" се и као алегорија Дијане/Артемиде...
Ksenija
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Ksenija » Sub Jul 22, 2017 11:11 pm

Najavila sam dva spomenika i zaboravih postaviti drugi pa evo da vidimo kako izgleda. Spomenik se nalazi u malom parku kod zgrade GO Zemun, ulaz iz Preradovićeve.
01.jpg
02.jpg
03.jpg
Вожд
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 15, 2014 11:47 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4320
Pohvalio: 3993

Postod Вожд » Sre Jul 26, 2017 4:59 am

arnautovic.jpg

Архив Србије, биста Александра Арнаутовића, аутор Драган Николић.
ZvezdarkaVracaric
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod ZvezdarkaVracaric » Sre Jul 26, 2017 11:02 am

Арнаутовић је такође већ ушао у Књигу прву "Београдског споменарника". :)

Још једна занимљива скулптура, од оних за које још увек нисам сазнала име и аутора. Круг КЦС, испред болнице "Лаза Лазаревић":

Slika
Nurko7000
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Avg 02, 2007 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 441
Pohvalio: 60

Postod Nurko7000 » Sre Jul 26, 2017 9:58 pm

[јул17]
Slika
_DSC3449 by Polexia Nurkin, on Flickr
Slika
_DSC3438 by Polexia Nurkin, on Flickr
Nurko7000
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Nurko7000 » Sre Jul 26, 2017 10:00 pm

[јул17]
Slika
_DSC3400 by Polexia Nurkin, on Flickr
GOJE
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 15, 2008 10:35 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1676
Pohvalio: 1273

Postod GOJE » Čet Jul 27, 2017 9:14 am

Moj sin, kad je prvi put ugledao ovaj spomenik, zastao je u neverici, pogledao me i viknuo: "Supeeeermeeeeen".
....Frizurica sređena, pomorandža ceđena...Brodski podovi, morski plodovi...Podno grijanje, intimno brijanje...
http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA
Nurko7000
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Nurko7000 » Čet Jul 27, 2017 1:21 pm

[јул17]
Споменик цару Николају II