Šta je novo?

Novi Beograd - stare i nove slike

astrodule

Professional
Učlanjen(a)
05.08.2009.
Poruke
17.711
Pohvaljen
30.463
Lokacija
Novi Beograd, Fontana
Gledajući stare slike Novog Beograda, došao sam na ideju da pokušam da ponovim neke fotke.

Prepoznao sam lokacije pa sam danas krenuo u jednu turu. Naravno, slike iz vazduha nisam uspeo da ponovim, ali sve one slike koje su slikane sa zemlje sam uspeo.

Svetlo je malo bezveze (siv jesenji dan), a ni aparat nije profi (Canon A610).

Pored svetla, problem je i vegetacija. Možda će biti bolje kad opadne svo lišće, ili možda u proleće. Probaću ponovo kad se steknu uslovi.

Probajte i vi da učinite nešto slično...

Pogledajte i uporedite:

Kafe soliter u bloku jedan
kafe-soliter-istorija.jpg

kafe-soliter-novo.jpg


Blok 1 i 2
konj-u-bloku-1-istorija.jpg

konj-u-bloku-1-novo.jpg


Blok 1 (iza kopirnice i cvećare preko puta Opštine)
nizbrdica-u-bloku-1-istorija.jpg

nizbrdica-u-bloku-1-novo.jpg


Pariske komune - parna strana
Pariske-komune-ulaz-desno-istorija.jpg

Pariske-komune-ulaz-desno-novo.jpg


Pariske komune
Pariske-komune-ulaz-levo-istorija.jpg

Pariske-komune-ulaz-levo-novo.jpg


Blok 1 i 2
pogled-ka-bloku-2-istorija.jpg

pogled-ka-bloku-2-novo.jpg


Blok 1 - deo oko igrališta
blok-1-unutrasnjost-istorija.jpg

blok-1-unutrasnjost-novo.jpg

blok-1-unutrasnjost-novo1.jpg

ovde sam se baš iznervirao jer se jedna auto prikolica parkirala apsolutno na istom mestu odakle je slikana originalna fotka. Bar sam uhvatio originalnu banderu.

Blok 37 sa Bežanijske kose
blok-37-istorija.jpg

blok-37-novo.jpg


Sve ove slike možete videti i na http://www.ehotim.com/blog/2009/11/novi-beograd-nekad-i-sad/
 
Svaka cast na trudu.

Koliko bi to sve bolje izgledalo sad da nema x razlicitih stolarija, zastakljenih terasa, klima i da se bar svakih 20 godina renovira fasada. :rant:
 
Svaka cast prva slika zute zgrade danas nebih nikad pogodio kako je izgledala kao nova :kk:
 
Па биле нове зграде. И сада би био леп када би се зграде прекречиле.
 
Naravno. Mada mislim da prvo treba da resimo problem koji delom stvar tu cadj na zgradama, a to je zagadjenje. Neverovatno je to sto je prodajom NISa zabrana koriscenja olovnog benzina i niskokvalitetnog dizela odlozena do 2012.
 
Ne znam da li se sećate, ali ja pamtim vreme kada su na 8-spratnicama u mom kraju (Fontana) bile skele (80-te godine).
Da li su ih farbali, ili popravljali, ne sećam se, ali mislim da su molerisali.
Sećam se da sam žarko želeo da se to radi i na mojoj zgradi, tj da vidim "čike kako nešto rade na mom petom spratu".

Sad su fasade (valjda) u nadležnosti skupštine stanara, tako da čišćenje, tj farbanje, teško može doći u obzir (vratite nam socijalizam :) )
 
Ја се сећам да су поједине зграде у Блоковима 1 и 2 сређиване фасаде и кречене.

Сад, што је станове унутра (поготово у солитерима) пројектовао умно поремећен лик, то је друга прича (то донекле и објашњава различите врсте и величине прозора, људи су се сналазили да те брљотине бар како-тако исправе).

У сваком случају, сјајне фотке! :kk:
 
Wile E. Coyote":16yeh51c je napisao(la):
Сад, што је станове унутра (поготово у солитерима) пројектовао умно поремећен лик, то је друга прича (то донекле и објашњава различите врсте и величине прозора, људи су се сналазили да те брљотине бар како-тако исправе).
Možeš da pojasniš?Nisam nikada bio unutra...
 
Да пробам да појасним на брзака, мада ћу (као и обично) да одем ОТ. :D

Ја сам становао 12 година у солитеру тачно преко пута старог Меркатора. Ево како је стан изгледао:

Што нема терасу, што има пролазну собу и што има купатило 1,5 са 1,5 (цео стан је 40 квадрата), то је најмањи проблем. Насред веће собе (која је пролазна) налази се стуб који је невешто сакривен некаквим полицама. Врхунац умне поремећености су кухиња која је неког ненормалног петоугаоног облика и има можда 5 квадрата, тако да о трпезарији нема ни говора, (а тамо је и предвиђено да стоји машина за веш), као и прозори који су дупли, али код половине прозора (укључујући и онај усамљени прозор на ћошковима зграде) само се отвара унутрашње крило, и то на горе! Радијатора нема, већ су уместо њих цеви пречника 10-15 цм. На спрату има 8 станова, што значи да у згради има скоро 120 станова, а постоје 2 мала лифта. Изолација је очајна и чак и станови који нису на последњем спрату прокишњавају (ми смо становали на 11. спрату од 13+поткровље и плафон у соби која је на углу зграде нам је стално прокишњавао). Како су ми причали, првобитни пројекат је предвиђао 4 стана на спрату, али се од тога одустало, па је неки лик у тренутку нервног растројства то тако изделио.

Е сад, људи су исправљали те брљотине са прозорима што су те прозоре на ћошку зазиђивали, а са појавом ПВЦ прозора видим да доста њих мења 4 крила на већој соби са 3 шира (која, претпостављам, да се нормално отварају). Неки су и померали зидове да тај стуб буде део зида а да соба не буде пролазна, што такође подразумева мењање распореда и величине прозора.

Што се тиче осмоспратница, такође су тако глупави прозори, једнособни станови немају прозоре на кухињама, двособни имају предсобље које је тотално бацање простора, јер је величине мање собе, а трособни имају пролазну собу.
 
Wille sine tako se gradilo samo u pocetku (do sredine 60ih) vec kasniji stanovi puno su bolje projektovani.
Ja sam dobar deo svog zivota proveo u soliteru u 37 bloku gde je organizacija stana bila sasvim pristojna. Nije bilo prolaznih soba, cudnih stubova a bilo je terasa!
 
Наравно, то ми је јако познато. Блокови око Фонтане (о којима и причам :p) и павиљони су очајно пројектовани. Касније се, поред квантитета, водило рачуна и о квалитету, тако да станови личе на станове. Што се осталих блокова тиче, већ је Блок 30 лепо пројектован. О савским блоковима да не причам, то су већ станови модернијег распореда и организације.

А кад већ причаш о Блоку 37, двоипособни станови у осмоспратницама такође имају пролазну дневну собу. ;) (Познајем Нови Београд прилично, ипак сам тамо живео преко 20 година, никад се не навикавши.)
 
Нема фрке. :cool: Боље да се ипак сад вратимо на тему, а шта кога занима, можемо и на ПМ.
 
Evo povratka na temu, јоš par fotki:

Siv i Palata federacije
siv-istorija.jpg

siv-novo.jpg


Kupalište (da li ima dovoljno starih članova foruma koji ovo pamte?
tramvajski-most-istorija.jpg

tramvajski-most-novo.jpg


CK i PC Ušće
CK-istorija.jpg

CK-novo.jpg


Nije mi jasno odakle je slikan CK (crno beli)?!?!?
 
Sad mi je palo na pamet da ova ulica sto se ide ka CK, nije most, nego ona ulica sto ide paralelno sa mostom ka reci. To bi znacilo da je slikano sa mosta, samo sa druge strane (blize CK) nego sto sam ja danas slikao.
Cim budem prolazio, ponovicu snimak (a moze i neko od vas).
 
astrodule":2fewu9op je napisao(la):
Sad mi je palo na pamet da ova ulica sto se ide ka CK, nije most, nego ona ulica sto ide paralelno sa mostom ka reci. To bi znacilo da je slikano sa mosta, samo sa druge strane (blize CK) nego sto sam ja danas slikao.
Cim budem prolazio, ponovicu snimak (a moze i neko od vas).
Da, to je slikano sa mosta, desna staza gledajući ka Novom Beogradu. Tu se nije mnogo šta izmenilo (sem PC ''Ušća''). Mislim da ćeš naći i krševe koji se vide i na starijoj slici.
 
astrodule":7th89a5a je napisao(la):
CK i PC Ušće
CK-istorija.jpg

CK-novo.jpg


Nije mi jasno odakle je slikan CK (crno beli)?!?!?
Crno-bela je nastala pre prošrenja mosta 70-tih.
Parking na fotografiji se danas nalazi ispod "novije" konstrukcije mosta, one kojom se putuje prema Novom Beogradu.
Fotografisano je najverovatnije sa starog kamenog stepeništa koje je srušeno kada je most proširivan, a koje je, srećom, nedavno obnovljeno.
Zato nisi uspeo da "uhvatiš" isti kadar, morao bi da stojiš na sredini mosta, ili u krajnjoj levoj traci u pravcu ka NBG.
Molim te, ne pokušavaj :) ali probaj sa GOOGLE EARTH-a, Zexland je postavio precizan 3-D model novog Ušća.
 
E, ne da je dobra ona prva fotka iz bloka 1, nego je... Naježio sam se. Prvo, ne mogu da se načudim fasadi. Drugo, mnogo mi se sviđa što je u daljini pukla ledina da joj kraja nema (no, to se ne može vratiti. :p Ipak ne bi bilo fer prema stanarima zgrade koja je pod pravim uglom na datu). A onda, fotka ispod, jad i čemer - sivo. Neka postave skele, farba da se kupi i ja ću da se verem i da malam.
 
Ево да се и ја придружим овој интересантној теми.
Сећате ли се филма "Специјално васпитање"? Елем, пар сцена је снимљено на Новом Београду, у четвороспратницама у Нехруовој. Како је то изгледало давне 1976. а како сад - погледајте:

1976.:

untitled2.jpg


Clip_3-1.jpg


Данас:

P4150018.jpg


1976.:

untitled-1.jpg


untitled1.jpg


Данас:

P4150019.jpg


P4150017.jpg
 
Vrh