Šta je novo?

Moj grad na koji imam pravo

azbuki

Intermediate
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
247
Pohvaljen
3
Lokacija
Bgd
Hteo bih da sa vama podelim zabrinutost koju sam stekao u poslednje vreme, a koja se tiče novih tendencija koje gradska uprava (u najširem smislu) razvija u bavljenju svojim poslom.

Naime u poslednjih godinu dana sam prisustvovao, bio učesnik ili čitao u medijima o dogadjajima izvesnog neprijatnog tipa. Opisaću vam ukratko događaj koji me je naveo da otvorim ovu temu.

Naime, pre dva dana je trebalo da se vidim sa nekim starim društvom. Skupili smo se kod jednog prijatelja da ga ispratimo na njegovom odlivu u inostranstvo. U razgovoru smo se dotakli rekonstruisanog tašmajdanskog parka i interesantnih i modernih igrališta u njemu. Pošto nam se svima izlazilo, brzo je pao predlog da odemo tamo i u ime starih dobrih vremena "izblejimo" malo. (Bila je noc, tako da ne bi smo smetali klincima.)

Ovde bih napomenuo da smo svi mi uzorna deca, studenti ili sveže zaposleni, nepoznati od ranije policiji i blagog spoljašnjeg izgleda. Takodje, bilo je tri devojke i pet momaka.

Stigavši u park, posedašmo po ljuljaškama i klackalicama i povedosmo razgovor u prelepom noćnom ambijentu parka u jesen. :)

Međutim, ne lezi vraže. Odnekud se stvori Pripadnik Obezbeđenja i neprijatnim tonom nam reče da ne možemo tu da budemo.

Pitali smo ga zašto. Rekao je zato što su neki uništavali. Rekli smo mu da nećemo da uništavamo. Rekao je da on ne zna to. Rekli smo mu da nas kazni ako budemo uništavali. Rekao je da je zabranjeno za starije od 10(!) godina. Pitali smo ga gde to piše. Rekao je u odluci skupštine grada(!). I pitao bih ga ja još svašta i verovatno bih ostao tu da vidim šta će da uradi, ali nismo bili svi zainteresovani za isterivanje pravde.

E, sad, razumem ja da ima vandala. Razumem i da su nadležni nesposobni i/ili nezainteresovani da rade ono za šta su plaćeni. Sve ja to razumem, ali odbijam da u mom gradu ne mogu da se rade prijatne i bezopasne stvari samo zato što je nekome lakše da ih zabrani nego da preuzme odgovornost.

Evo još jednog događaja koji me je podjednako izbacio iz ravnoteže. Pre nekih godinu dana sam sa sestrom bio na kališu, kada smo naišli na dva Pripadnike Obezbeđenja koji su pokušavali da na čistom srpskom obave komunikaciju sa dvoje španaca (koji su osim maternjeg poznavali i engleski jezik, ali uzalud).

Priskočišmo nas dvoje, kao savesni građani u pomoć toj grupici vavilonskih nesrećnika, a i u pomoć ugledu našeg grada i države. I reče meni Pripadnik Obezbeđenja: reci im da ne mogu da snimaju. Što, bre, ne mogu da snimaju, upitah ja bez prevođenja. Imaju profesionalnu kameru. (Zapravo imali su kameru srednje veličine, srednjeg kvaliteta, daleko od onih tv kamera recimo, ali pomislih ja, nije u tome stvar.) Pa šta, upitah. Pa, moraju da imaju napismeno dozvolu od direktorke beogradske tvrđave (tako nešto je rekao, nisam siguran).

Da ne dužim, rakao sam im da je ovo javno mesto i može da snima ko šta hoće i da im ne mogu ništa jer nisu službena lica, i da ne mogu da se bave tim poslom ako ne znaju engleski i da je ovo i moja tvrđava i da im se serem u ton film. :D

Inače, verovatno znate za inicijativu pomenute direktorke da se ulaz na tvrđavu naplaćuje i da bude zatvorena noću.



Oba ova primera se savršeno uklapaju u sliku grada koji bi bio kontrolisan kamerama, u kome te legitimišu na svakom ćošku, u kome moraš da se propisno obučeš ako planiraš da ideš u neku državnu ustanovu, u kome te policija pretresa zato što si im sumnjiv, a sumnjiv si im jer imaš dugu kosu.

Interesuje me vaše mišljenje o svemu ovome.

Takođe, interesuje me šta treba da očekujem u konfliktu sa obezbeđenjem kada se za par dana budem pojavio na tašu na klackalicama. Da li je moguće da zaista postoji odluka skupštine grada o tome?


Oprostite na opširnosti. :)
 
Jel su pripadnici obezbedjenja imali mozda neki od egzoticnih naglasaka s'jugoistoka?
 
Добар закључак зли јужњаци и босанчероси не дају Београђанима да буду у њиховом парку :p
Пар пута сам прошао после поноћи летос, клупе су биле заузете наравно нико није терао никога. Ко зна за чим су ти припадници обезбеђења били суочени па им је било чудно да зреле особе седе на љуљашци за децу, морам признати да су и мени клупе логичнији избор. Наравно не пада ми на памет да браним било кога али изводити неке шире закључке из овога нема смисла. Чињеница је да су ретке метрополе где се у ситним сатима може опуштено седети по парковима и ја бих ствари посматрао кроз ту призму.
 
Pa ja bih dodao da u svim evropskim gradovima je postalo normalno da te policajci maltretiraju i legitimišu na svakom ćošku. Prosto od policije i ostalih organa ne možeš ništa da normalno da radiš.

Naravno ja sam žestoki protivnik takve vrste prisustva i ponašanja navedenih organa.

Međutim: u vezi korišćenja dečijeg igrališta a naročito noću, pa ja bih vas prvi oterao odatle. :lol: Moja deca apsolutno nemaju gde da se igraju jer su svi dečiji rekviziti izvaljeni, polupani, uštrokavljeni i svuda unaokolo su pseća govna, ostaci pivskih flaša i limenki na koja se redovno neko poseče i da ne pominjem dalje gadosti...

Apsolutno podržavam svaku akciju da se bilo kome osim deci sa roditeljima zabrani ikakav pristup tome a naročito noću. Koliko god da ste bezazleni... :cool:
 
Prvo - radnici svakakvih obezbedjenja su najniza vrsta ljudskih bica. Tacka. Ako neko radi u obezbedjenju i ne svidja mu se ova definicija, neka da otkaz, nadje posten posao i ne bruka vise sebe i svoju porodicu.

Nazalost, ova pojava o kojoj azbuki prica, nije novijeg datuma i u manje-vise istoj formi egzistira vec decenijama u ovom gradu. U srednjoj skoli smo, kao i vecina klinaca, od Djurdjevdana do Mitrovdana blejali po parkovima jer je to bila najjeftinija zabava. Imali smo bezbroj susreta sa policijom, uglavnom na Tvrdjavi - licne karte?, sta radite?, zasto ste ovako kasno u gradu?, u koju skolu idete?, ne sme da se sedi na zidicu, imate klupe za to?...

Cesto su igrali one glupave good cop/bad cop igrokaze. Jedan jestrog i formalan, trazi licnu kartu, trazi da ga gledas dok te legitimise, kaze ti da se ne smejes itd. Drugi je onako friendly, kao u koju skolu idete, kakvi ste djaci, nemojte da budete toliko glasni i sl.

Ipak, omiljeno pitanje (koje nikada nisu propustili da pitaju) je: "imate li drogu kod sebe?" :laugh:

Zapravo, pozornice, imam. Upakovao sam je u plasticnu kesicu i sondirao u sopstveno dupe u nadi da me necete uhvatiti tako lukavoim metodom.

Svakako najiritantniji susret sa policijom je bio na raskrsnici Beogradske i Njegoseve. Vracao sam se sa drustvom iz grada i usput smo pricali viceve i glasno se smejali. Nailaze panduri, odmah nam prilaze i uzimaju nam licne karte. Jedan se odvaja i preko radio stanice proverava da li smo osudjivani i slicna sranja. Drugi nam u medjuvremenu drzi predavanje zasto se u 23h toliko glasno smejemo na ulici jer ljudi spavaju i ujutro idu na posao. U medjuvremenu pored nas prolaze besna nabudzena kola iz okolnih kafica - pici mjuza iz kola, pici iz kafica, ali naravno oni ne smetaju ljudima koji zele da spavaju jer ujutro rade.

Vrhunac bezobrazluka, medjutim, je bilo pitanje jednoga pandura koji me je, gledajuci u moju licnu kartu, pitao kako cu ja u ovo doba da se vratim u Bolec i sta ja iz Boleca uostalom radim u gradu u ovo vreme!?

Kalamegdansko obezbedjenje je smehotres. Ta zabrana snimanja je prvoklasan skandal i vec je nekoliko puita pisano o tome - vise po forumima, manje po medijima (koji opet imaju realan problem jer za svako snimanje na Kalemegdanu treba ti dozvola JP Beogradska tvrdjava, tako da na Kalisu ne mozes da snimis ni najobicniju anketu bez dozvole).

U principu radi se o vestoj manipulaciji atmosferom straha. Tako drzava s jedne strane pusta kriminalce i huligane da divljaju i kolju po gradu, stvarajuci atmosferu straha, pa s druge strane, uvodi red i sigurnost preko kicme obicnih gradjana (obezbedjenja, video nadzori, krsenje prava na privatnost - svaka susa ti uzima licnu kartu i trazi JMBG, prohibicija posle 22, ogranicenje rada ugostiteljskih objekata i sl).
 
Odakle pravo jp beogradska tvrdajva da zabrani nekom da snima bilo sta na tvrdjavi sa bilo kojom kamerom na osnovu odluke neke likuse koja je slucajno direktorka ima li to gdje napismeno ili ona rekla strasno :mad:
 
Homer Jay":36l93o4h je napisao(la):
svaka susa ti uzima licnu kartu i trazi JMBG, prohibicija posle 22, ogranicenje rada ugostiteljskih objekata i sl).
...сваки пушач ће бити жив одран, набијен на колац, испечен на ражњу, глава ће му бити одсечена и бачена пиранама да је поједу, тело ће му привезати за 4 коња које ће потерати на 4 стране света, а шта остане бациће вуковима да разнесу.
 
Moj primer.Pre neku godinu,ja i drustvo se ubismo od alkohola na malom tasu.Prilazi nam policija u civilu,bilo je 3 ujutro.I poce da nas legitimise,kao da nismo maloletni a bilo i ljudi od 30 godina a i bar pola su bile zene. :laugh:

Enivej,to je sve proslo ok i oni bejase kulturni ali me je zanimalo zasto ne cimaju neke klince koji su na klupi u blizini ocigledno pusili travu,a primetno je bilo da su maloletni.Pa sam i pitao cika policajca(u pitanju je bio neki mladji od 20tak godina).

Rece da lome inventar alkosi dok travari ne unistavaju inventar,i to je jedini njihov zadatak,da cuvaju inventar na tasmajdanu.

Inace,ne postoji odluka po kojoj je zabranjeno koriscenje tih sprava ako ih ne lomite,ubuduce azbuki reci balvanu da pozove sefa,svi imaju voki tokije i gluposti.Pozovite ga da sedne na klupu prekoputa pa nek vas apsi ako pravite probleme.U pitanju je zajednicki park i nema pravo da ti ogranicava kretanje,jedino sme da te ukori ako trckaras po travi jer je na Tasu neka ekstra klase i fazoni.

A te kamere su im tolko dobre da nisu uhvatili anarhiste koji Hajdaru isarase ime i iscrtase zardinjere,a to mesto gledaju 2 kamere.
 
azbuki":2diep0hg je napisao(la):
Inače, verovatno znate za inicijativu pomenute direktorke da se ulaz na tvrđavu naplaćuje i da bude zatvorena noću.
Dijagnoza: cista ljubomora. Verovatno ni u Direktorku niko ne ulazi nocu pa joj je krivo. (pardon my french)

Homer Jay":2diep0hg je napisao(la):
Jedan se odvaja i preko radio stanice proverava da li smo osudjivani i slicna sranja.

Mogu da razumem da proveravaju da li neko ima poternicu ali nikada mi nije bilo jasno pitanje "da li ste osudjivani?", pa sta te briga i sta ima veze da li sam osudjivan ili sam robijao, ako sada setam ulicom a nemam poternicu znaci da sam svoje odsluzio i nikom nista nisam duzan.


Zasto odrasli ne bi smeli da se ljuljaju na ljuljaskama, naravno nocu jer ipak deca imaju prednost a ljuljaski nikada dovoljno?
Obezbedjenje je tu da se ljudi osecaju sigurno a ne da popuju i dele pravdu. Ako im je dosadno kao sto rece @HomerJay neka daju otkaz i nadju posao koji im odgovara, niko ih ne tera to da rade.
 
Ja se kod mene u bloku cesto ljuljam :) :D , doduse uglavnom nocu kad je manje ljudi napolju al i cesto u sred dana, sta me boli uvo, isto cu i kad budem imao 50g!
 
I ja se ljuljam, ponekad klackam, a skoro sam se spustala niz tobogan. Isto nocu, preko dana ne mogu da dodjem na red :D Te pripadnike obezbedjenja samo kulirajte nemaju oni ovlascenje ni dobar dan da vam kazu a ne nesto vise.
 
Posle čitanja ove teme dobio sam od jedom želju da odem da se proljuljam na Tašu :D
 
колико ови лупетају то је страшно, бацих поглед на њихова путашествија, у Будви изјављују нешто као лук ет оушн у Загребу традишнл кроеишн бурек... :lol:
 
:laugh: :laugh: hrvati i burek, na sta li to cudo lici, ko kad bi se mi dicili pohovanim sladoledima i sl. skalamerijama :kafa:
 
Mi smo letos na Tašu imali bliski susret sa obezbeđenjem. Prijateljima iz inostranstva smo pokazivali nove "spomenike", i očas posla su se pojavila 3 pripadnika obezbeđenja koja su stajala jako blizu nas.
Doduše nisu nam ništa rekli, ali su polako smanjivali prostor i na taj način nam stavili do znanja da moramo da odemo.
 
Trebalo bi za inat da dodjemo i vicemo alah akbar i slicno i to da snimimo kamerama.Mogu se kladiti da ne bi reagovali jer bi se uplasili.
 
@Vucko :laugh:

a za ideju da se zatvori kalemegdan predlazem istu kaznu- zatvaranje za tu glavnu i odgovornu likusu. Kalis je i najlepsi nocu, osvetljenje, restorani, ma milina.
 
Nasao majmun ogledalo neko, pogledao u njega pa ovako reko. Sto, jes, jes stvarno nema zbora, jos video nisam ruznijeg stvora. Gle kako je cupav, gle kako je dlakav, boze bas sam srecan sto ja nisam takav!

Kakav narod takvo obezbedjenje.

Za kalis nemam komentara. To je tema za sebe.
 
Homer Jay":23ps29oo je napisao(la):
Radnici svakakvih obezbedjenja su najniza vrsta ljudskih bica. Tacka. Ako neko radi u obezbedjenju i ne svidja mu se ova definicija, neka da otkaz, nadje posten posao i ne bruka vise sebe i svoju porodicu.

:shok:
Mali off, ali ovakva konstatacija puna predrasuda ne može da prođe bez replike :)
Homere, Homere, razočara me sad bez potrebe...
Kojom si logikom došao do toga da je posao fizičkog obezbeđenja - nepošten i sramotan posao? Znam ljude koji su nekoliko meseci radili kao obezbeđenje (prodajnog objekta, banke, itd), dok su čekali posao u struci, jer nisu hteli da bleje kod kuće i kukaju kako su bez para, poput nekih drugih...
Nešto nemam utisak da su tokom tih meseci bili "najniza vrsta ljudskih bica", niti da su "brukali" bilo koga, naprotiv smatrani su vrednim ljudima koji ne žele da finansijski zavise od bilo koga i koji ne beže od posla, čak i kad je teško naći posao u struci :rolleyes:
 
Evo mene opet da vam pokvarim party. Opet od Srbije pravite cudo tj. mecku koja igra uz drombulje.
Jedno je kritikovati i teziti boljem, a druga stvar je umisliti kako se stvari samo tebi desavaju tu u Srbiji.

Dobro sam upoznata sa cinjenicom da vam se u New York City-ju, na javnom mestu, ista stvar moze desiti kao i na Tasu ukoliko idete naokolo i slikate profesionalnim aparatom. Za to se mora imati dozvola od gradskih vlasti i svaki policajac u svakom trenutku moze da ti pridje i trazi ti tu dozvolu. U nekim Americkim gradovima je zabranjeno slikanje okolo i u javnom prevozu. Da se razumemo, licno znam da je ovako bilo i pre 9.11 da ne bi ste pomislili da je taj zakon donet kao posledica tog dogadjaja. Skljocanje aparatom naokolo poteze puno legalnih tema. Pa se vi sada iscudjavajte sto se neke stvari dogadjaju u Bgd.

http://www.nyc.gov/html/dpr/html/film_shoot_form.html

http://www.nyc.gov/html/film/html/permits/permit_download.shtml

http://www.flickr.com/groups/subways/discuss/72157604081575416/
 
@Staklena_Wool_nica
Само зато што се то дешава у Њујорку, не значи да је у реду...

Иначе, слажем се - Србија није никаква мечка, већ једна веома типична мала држава.
 
AH ta demokratija...
Ah, kakva sloboda...

Boze vrati mi nekog `diktatora`, dosta mi je ovakve slobode ;)
 
Vrh