Šta je novo?

Grad izgubljenih snova

Da je Varsava Beograd, sigurno bi se kod nas urbanisti pobunili na gradnju ovolkih zgrada, jer narusavaju pogled na Palatu kulture i nauka u tom gradu... STRASNO! UZAS! GDE JA ZIVIM!

Kakvi to seljaci mogu da naruse moju zelju za napretkom mog grada, u kom zivim ! Svima su zelje da mladi putovanjima i iskustvima nacine ovo mesto boljim, ja sam putovao, video i zelim to , ali kako kada administracija ovo radi.

Sigurno sede u nekoj kancelariji neke brkate tetke sa crvenim karminima da im jos vise istaknu brkove, a arhitekte ne znam gde uce da rade ovo...

I dok dziberi dozvoljavaju da se ovo desava, oni koji valjaju , moja generacija od 20ak godina, studenti arhitekture, koji su iole kakvu nadu imali da ce nesto biti bolje po tom planu urbanizma, sada ponizeno zele da odu, i odlaze, i projektuju velike projekte po Parizu Nju Jorku, Tokiu... A ovde ostaju malogradjani..

O Beograde, sto dozvoli da se ovolka seljana ulije u tebe. Ko su ovi ljudi, sta je ovo??

PLACE MI SE, OVO JE TUZNO. Al necu da ostavim ovaj grad, nego da se saspe sva paljba preko medija na ovakve sramotne odluke!
 
LJudi, jel postoji neka , bar neka mogucnost da se ovima koji odlucuje kaze nasa odluka, odnosno odluka ljudi ovoga grada, ako se bar oni nesto pitaju?
 
Imaš moju potpunu podršku.
Predlažem da napravimo listu zahteva interesne grupe građana, da je pošaljemo gradonačelniku, i da ga kontaktiramo povodom ovoga. On bi trebalo da poseduje sredstva za ispunjenje dotičnih.
Inače, ako vam ovo smeta kao i meni, dragi Beograđani, pozovite dotične osobe/službe:

GRADONAČELNIK
Dragoslava Jovanovića 2, centrala: 3229-678

SEKRETARIJAT ZA URBANIZAM I GRAĐEVINSKE POSLOVE
27. marta 43-45
Sekretar, 3227-576
Zamenik, 3229-000

SEKRETARIJAT ZA IMOVINSKO-PRAVNE POSLOVE I GRAĐEVINSKU INSPEKCIJU
27. marta 43-45
Sekretar, 750-237
Zamenik, 3292-427

SEKRETARIJAT ZA SAOBRAĆAJ
27. marta 43-45
Sekretar, 2754-933
Zamenik, 3035-260

DIREKCIJA ZA PUTEVE
27. marta 43-45
Direktor, 3309-440

DIREKCIJA ZA JAVNI PREVOZ
27. marta 43-45
Direktor, 3309-457

SLUŽBA ZA INFORMISANjE
Masarikova 5/XVII
Sekretar, 3061-699
Zamenik, 3061-699

AGENCIJA ZA POSLOVNI PROSTOR GRADA BEOGRADA
Mekenzijeva 31
Direktor, 2450-170
Zamenik, 2450-144

Hajdemo da ih pritisnemo malo, da znaju koliko smo ljuti zbog njihove neodgovornosti!
 
Stevo, apsolutno sve čestitke na izrazito zrelom i otrežnjujućem tekstu. Nadam se da će ga pročitati ljudi i dozvati se pameti, još uvek nije kasno. Na moju pomoć možeš uvek računati.
 
" Grad izgubljenih snova" i ........."San o izgubljenom gradu"

Nekad je ovaj Grad bacao svetla daleko.........čini mi se od EKVe.
 
To sto urbanisti rade po Beogradu je stvarno katastrofa. Odsutnost stila, modernih ideja i shvatanja. Pored toga NITI JEDAN krucijalni problem Beograda nije resen ili bar poceo da se resava (gradi). Metro, Beovoz (gradska vlast bi morala da potencira to pitanje i razgovore sa ZS oko sredjivanja jer je pobogu Beovoz najvazniji za Beograd!), Most preko Save, Most preko Dunava (za jedno 150 godina), Trg Republike i Opera (koju cemo ko zna kada dobiti) itd. Pa nije uvek samo lova problem nego volja i odlucnost. Pa ako nisu dovoljno odlucni i hrabri u nekim slucajevima onda neka prepuste grad drugim i hrabrijima od sebe. Tuga, stvarno tuga!
 
Е нек си им рек'о! :D
Даљи коментар не бих давао да се не бих понављао, пошто сам се сличним размишљањем већ више пута оглашавао.
Најгоре ми је што уместо овог сивила лако може наступити тама.
 
Slazem se sa svime sto si napisao, samo sto bi ja to rekao znatno ostrije.
Medjutim, ne sme da ostane na ovome. Treba proslediti ovo ili neko jos ostrije pismo svim medijima u Srbiji, vidjenijim arhitektama i svim ostalima koji mogu da uticu odluke i javno mnjenje. Mora da se digne glas, ne vredi pisati samo na ovom forumu, jer se ovde uglavnom svi slazemo i nema nikakve koristi od toga.
 
guimaraes":30y8aw42 je napisao(la):
Slazem se sa svime sto si napisao, samo sto bi ja to rekao znatno ostrije.
Medjutim, ne sme da ostane na ovome. Treba proslediti ovo ili neko jos ostrije pismo svim medijima u Srbiji, vidjenijim arhitektama i svim ostalima koji mogu da uticu odluke i javno mnjenje. Mora da se digne glas, ne vredi pisati samo na ovom forumu, jer se ovde uglavnom svi slazemo i nema nikakve koristi od toga.
Serija će da se nastavi sutra, sa nekim negativus fotkama.
 
Jedan mali dodatak sto se tice 3. bulevara. Kada smo radili foto report naisli smo na romsko "naselje" tik uz novoizgradjene objekte. U pitanju su neke stare drvene barake, i potpuno neverovatan kontrast pored njih nova "fancy" zgrada kojoj je mesto na ibarskoj magistrali doduse, kao i tom romskom naselju. Samo je pitanje kada ce problem i tog malog romskog naselja izbiti u prvi plan.
 
Ja mislim da cinjenice iz Stevinog texta moraju da se objave u svim novinama!! Mozda bi Politika teze isla, ali ovi ostali ionako uvek traze neke provokativne price (jer sami jadni nista ne mogu da smisle)! Tako da, treba sumirati sve u jedan kompaktan text i poslati svim redakcijama!!

A ta Marina, sto je tako ponosno donela to resenje o ogranicenju visine na Autokomandi, molim da se identifikuje i da stavi svoje reference pred oci javnosti! Verovatno je do sada uredila svoju bastu kod kuce, i eventualno par komsijskih! Dalje ne bih isao, postaje preozbiljno!
 
Ljudi, znate li da se dosta toga moze promeniti ako svaki od vas umesto pisanja ovih odgovora na forumu pozove jedan od ovih brojeva? Ja predlazem gradonacelnika, na primer, on mi izgleda kao covek koji najbrze moze ovo da resi.
Slazete li se da napravimo listu zahteva interesne grupe gradjana? Ja po drugi put pitam... To bismo onda mogli poslati novinama, i na razna mesta...
 
Ljudi, znate li da se dosta toga moze promeniti ako svaki od vas umesto pisanja ovih odgovora na forumu pozove jedan od ovih brojeva? Ja predlazem gradonacelnika, na primer, on mi izgleda kao covek koji najbrze moze ovo da resi.
Slazete li se da napravimo listu zahteva interesne grupe gradjana? Ja po drugi put pitam... To bismo onda mogli poslati novinama, i na razna mesta...
Ne moze se promeniti nista. Cenim vasu mladalacku energiju, ali bolje je usmerite na kreativni rad i licno usavrsavanje nego na jalove pokusaje da uticete na gradske ili republicke aparatcike. To jednostavno nije moguce. Gradonacelnik (koga licno poznajem) je ozbiljan igrac i ne interesuje ga previse nista od cega nema koristi.
Ovo oko interesne grupe gradjana... ne igrajte se sa vatrom. Prvo ne postoji "interesna grupa gradjana" kao pravna kategorija, osim u krivicnom pravu, i njima se bavi specijalni sud za organizovani kriminal. Drugo, "grupa gradjana" odnosno ma kakav NVO (ili ako vam se vise svidja, NGO) mora da bude registrovan, ima statut, osnivacki akt, zatim izvod iz statistike, PIB, racun u banci itd itd... ne shvatajte preozbiljno ovu razmenu misljenja po forumu, obice vam se o glavu.
 
Богдановић није на послу већ неко време због болести (да не грешим душу нећу да ставим наводнике), а како се локални избори ближе (јесен?) не верујем ни да ће се враћати.
 
andrejp":2jaqoazv je napisao(la):
Ljudi, znate li da se dosta toga moze promeniti ako svaki od vas umesto pisanja ovih odgovora na forumu pozove jedan od ovih brojeva? Ja predlazem gradonacelnika, na primer, on mi izgleda kao covek koji najbrze moze ovo da resi.
Slazete li se da napravimo listu zahteva interesne grupe gradjana? Ja po drugi put pitam... To bismo onda mogli poslati novinama, i na razna mesta...
Ne moze se promeniti nista. Cenim vasu mladalacku energiju, ali bolje je usmerite na kreativni rad i licno usavrsavanje nego na jalove pokusaje da uticete na gradske ili republicke aparatcike. To jednostavno nije moguce. Gradonacelnik (koga licno poznajem) je ozbiljan igrac i ne interesuje ga previse nista od cega nema koristi.
Ovo oko interesne grupe gradjana... ne igrajte se sa vatrom. Prvo ne postoji "interesna grupa gradjana" kao pravna kategorija, osim u krivicnom pravu, i njima se bavi specijalni sud za organizovani kriminal. Drugo, "grupa gradjana" odnosno ma kakav NVO (ili ako vam se vise svidja, NGO) mora da bude registrovan, ima statut, osnivacki akt, zatim izvod iz statistike, PIB, racun u banci itd itd... ne shvatajte preozbiljno ovu razmenu misljenja po forumu, obice vam se o glavu.
Pa nisam bas ubedjen da ne moze bas nista da se postigne. Ako mislis da je nama do igre kada raspravljamo i nerviramo se oko toga sta rade gradske vlasti sa NASIM gradom onda se varas. Ukoliko svi budemo nemo posmatrali sta se desava i niko nista ne bude preduzimao i ne bude rekao (kao sto se u ostalom do sada stalno cutalo i jos se cuti na zalost i to ne samo za ove stvari...) onda se definitivno nista nece ni promeniti. Ok mozda se ne moze uraditi nesto organizovano kao sto je interesna grupa gradjana ali ako hocemo da se obratimo nekome iz grada ne vidim u cemu je problem. Ako ja treba da se plasim takvog jednog koraka onda ne znam sta ce meni (kao gradjanu) takva vlast u gradu i cemu im onda sluze ti telefoni i kontakti. Pa ne zelim da se pomirim sa time da ja na to nemam pravo!
 
Sto se tice odnosa medija, apsolutno se slazem. Posebno nervira sto Studio B (jos uvek u drzavnom vlasnistvu) uopste nije mesto gde se suceljavaju razlicita misljenja..tj. sada slabije pratim, ali ranije nije bio. Dok ovamo izlazu hvalospeve, a recimo na Artu (cesto nekonstruktivne, pa i zlonamerne) kritike, tesko da ce iz svega toga izaci kvalitativni pomak...
Neki aspekti alternativa zaista i nisu za vrednovanje u televizjskoj analizi (ili debati), uglavnom mislim na neke cisto tehnicke probleme, ali zato pitanje spratnosti na Autokomandi ili NBGD-u, razloga za i protiv (sa troskovima i koristima) ove ili one vrste metroa, ili izgradnje mostova treba da bude predmet neke "javnije" rasprave, koja bi mozda mogla i da pruzi sanse za donosnje bolje odluke.

Doduse, na razvoj Grada svakako da utice i celokupna ekonomska i politicka situacija. Mi sada ne mozemo bas da se poredimo sa Varsavom, ali svakako da mozemo da vidimo sta oni (i ostali) rade i sta ce (daj Boze, mada moze da potraje) i kod nas doci na red za koju godinu. A ne, kao postoji neka (prolazna) vizija i strategija, iako je ona mozda cisto predizvorna poruka, a operativno, ko zna sta ce biti.. Donosicemo trule kompromise, tolerisati ovo ili ono, ali insistirati tvrdoglavo na necemu drugom, izbegavati odgovornost i ljutito reagovati na svaku kritiku..
Ne kazem da u upravljanju Gradom nije bilo izuzetno znacajnih pozitivnih pomaka. Samo pored svog nedostatka novca, mislim da se svi ovde slazemo sa onim sto je Steva izneo, moglo se mnogo bolje...makar na sitnicama, koje u sumi i cine veci deo ukupnog utiska...i uvek moze..proces se ne zaustavlja..samo malo otezava...
 
Svaka cast,1000 % se slazem.svaki dan ruzne vesti,vishe nije podnosljivo.toliko se iznerviram da se pitam sta mi je,lakse mi je da odem odavde.To sto si napisao je i vishe nego tacno i tuzno,ja ne bi imao snage da napishem to posle svih razocarenja vezanih za ovaj grad pa i zemlju
pozdrav
 
Ja te podrzavam! Lepo si im rekao, dosta su ovu zemlju i grad vodili provincijalci. Kao sto sam rekao u prethodnom komentaru, lepo je sto se gradi, ali ono sto se gradi obicno nema nikakvu arhitektonsku vrednost i propusta se ogromna sansa.
 
andrejp":21n8vtgv je napisao(la):
Ovo oko interesne grupe gradjana... ne igrajte se sa vatrom. ( ?! )
Prvo ne postoji "interesna grupa gradjana" kao pravna kategorija, osim u krivicnom pravu, i njima se bavi specijalni sud za organizovani kriminal.
Drugo, "grupa gradjana" odnosno ma kakav NVO (ili ako vam se vise svidja, NGO) mora da bude registrovan, ima statut, osnivacki akt, zatim izvod iz statistike, PIB, racun u banci itd itd... ne shvatajte preozbiljno ovu razmenu misljenja po forumu, obice vam se o glavu.
Prvo - "jovanovm" je očigledno pod "interesna grupa gradjana" mislio na "zainteresovanu grupu građana"
za razvoj ovog grada, što je dozvoljeno zakonom, a zato ova GG i posećuje ovaj forum na sajtu BB
koji se i bavi praćenjem izgradnje u Beogradu.

Drugo- ne volim pretnje ni preko interneta, ni meni, ni ovom forumu ....ni sajtu.
Šta ti znači ovo "obice vam se o glavu" ? ....i ko si ti da to znaš?
Ja ću da dodam onda još par najavljivanih, a ne ostvarenih projekata i nerešenih problema :

1.- Kargo i logistički centar na aerodromu 'N.Tesla'
2.- Staro sajmište, naselje pored elitnih blokova na N.Bgd.
3.- Prokop, želj.stan.'Beograd Centar'
4.- Područje ada Huje
5.- 'Treći Beograd' na banatskoj strani
6.- Divlja naselja u centru grada
7.- Divlja preprodaja u podzemnom prolazu Z.Venac
8.- UMP još se ne gradi
9.- Laki metro, šta se tu radi?
10. Obilaznica, kako napreduju radovi?

Povremeno čelnici pokreću neka od ovih pitanja, mediji dignu tenziju u javnosti i
posle par meseci menja se tema, a ništa ili sporo se radi na predhodnoj.

Gurne se gl.grad.arh.Đ.Bobić kao frontmen da objašnjava šta i kako, a
Oni koji stvarno odlučuju o izgradnji u gradu ostaju u senci :

1.- Градоначелник
2.- Градски менаџер
3.- Direkcija
4.- ЈЕДИНИЦА ЗА УПРАВЉАЊЕ ПРОГРАМИМА
Циљ Програма је да се у оквиру Градске управе формира Јединица за управљање програмима (ЈУП) чији је задатак да обезбеди да се инвестицијама, појединачно вредним више од милион евра, управља ефикасно и у складу са европским стандардима и праксом. Јединица за управљање програмима у оквиру
Програма подршке инвестицијама у градску инфраструктуру прати реализацију неколико великих пројеката у Београду.
Задатак Јединице за управљање програмима је да помогне приликом избора и одређивања пројеката чије је споровођење приоритет за град, да побољша координацију и планирање пројеката који се реализују, да контролише спровођење пројеката и редовно извештава градског менаџера о напретку.
На тај начин, кроз нов и ефикасан систем планирања и праћења великих инвестиција, градска управа ће у сваком тренутку имати увид и потпуну контролу над пројектима чија је реализација у току.

Програм подршке инвестицијама у градску инфраструктуру реализује се од јануара 2005. године. Покренут је на иницијативу Скупштине града Београда, а спроводи се у сарадњи са Европском унијом која је преко Европске агенције за реконструкцију (ЕАР) обезбедила неопходну техничку и финансијску подршку.
За спровођење програма ЕАР је издвојила више од 3 милиона евра, а
Град Београд 400.000 евра.
Da li neko uopšte zna šta radi ova spec.jedinica i izveštavaju li mediji o njoj?
druzenje.jpg

Током овог доручка, представници медија упознали су се са циљевима Програма, радом Јединице за управљање програмима, њеним задацима и важности спровођења овог Програма за Град Београд и његове становнике.
 
Istog smo misljenja dragane...
Stevo vidim i sliku si zacrneo. Nemoj da padnes u preveliki bedak! Ko ce onda da nam vodi sajt? :)
 
Vrh