Cene nekretnina

Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd

Moderator: Igor

nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 262
Pohvalio: 217

Re: Cene nekretnina

Postod nensav » Uto Sep 10, 2019 10:54 am

Balon nekretnina , ukoliko je stvarno balon još uvek se naduvava. U beogadu je najevidentnije, ali tu je i NOvi sad (pogledajte prilog od prošlje godine još uvek aktuelan http://www.mojnovisad.com/vesti/agenti-novi-stanovi-u-ns-nikad-skuplji-kvadrat-i-do-1.800-evra-id24237.html) Niš, Kragujevac ali i drugi manji gradovi, na primer cene su za taj grad relativno visoke u Požarevcu. Ovo je neki svetski trend, svuda nekretnine rastu, kada padnu u Americi, Londonu i Parizu, pašće i kod nas. Ali nio ne zna kada, ko to zna zaradiće dosta.
Pohvale za post: 1
srdjan
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Sre Sep 29, 2010 10:19 am
Kontakt:
Pohvaljen: 344
Pohvalio: 59

Postod srdjan » Uto Sep 10, 2019 1:29 pm

SerbPacker » 10 Sep 2019 09:28 am napisao:Prodaja/kupovina stana (kod nas) jeste prevashodno proces gde psihologija, "mentalitet" ima veliku ulogu.
Formiranje cena je vrlo podložno tim uticajima.
Ono što sam ja primetio je da pojavljivanje novogradnji sa svojim ozbiljno visokim cenama (ne ulazim u opravdanost) kod pojedinačnih prodavaca u okolini objekata ima efekat "gledanja preko tarabe".
Ovde kod mene u blokovima sam vrlo često nailazio na situaciju gde prodavci u formiranju cena za stanove u "starim blokovima" upiru prstom u novosagrađene stanove u komšiluku i prema njihovim cenama dižu svoje.
Što je meni sumanuto.
Naravno nemam pretenzije da tvrdim da znam koliko neki kvadrat negde treba da iznosi, smatram uvek da je cena stana onolika koliko je neko spreman da plati, ali primećujem tu "psihološku" komponentu.
Za takve tedencije mi je takođe rekao i prijatelj u drugom delu grada...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk

To parcijalno "prelivanje" cena novogradnje na okolne zgrade je opravdano samo u slucaju kada novogradnja iz komsiluka donese infrastrukturni boljitak kraju, tj kada nije samo u pitanju zgrada vec naselje koje je sa sobom donelo sadrzaje i infrastrukturu koji su prethodno nedostajali okruzenju. U ostalim slucajevima je kao sto kazes, pokusaj profiterstva.
Astrotrain
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 2:13 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 758
Pohvalio: 1293

Postod Astrotrain » Uto Sep 10, 2019 1:54 pm

Није тачно, тј. делимично је тачно. Нове зграде са скупљим становима доносе атрактивност целом крају као локацији па и старе зграде добијају на цени. Врло просто.
srdjan
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod srdjan » Uto Sep 10, 2019 2:01 pm

Cudan nacin razmísljanja. Zgrada sama po sebi ne doprinosi atraktivnosti lokacije (osim ako nije remek delo arhitekture, kakvih kod nas gotovo i da nema). Atraktivnosti kraju doprinose sadrzaji i infrastruktura. Ne zivi se na ulici, vec u stanu. Ako je stan tj zgrada stara, demode koncipirana i neodrzavana, dzabe sto je zgrada pored nova i dobro koncipirana ako ne nudi neki dodatni sadrzaj stanaru stare zgrade.
Astrotrain
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Astrotrain » Uto Sep 10, 2019 3:05 pm

Ако се саграде нове зграде са скупљим квадратима ту долазе да живе људи вишег статуса са више новца што повлачи за собом дизање репутације целог краја. Наравно неће цене у старим зградама бити исте као у новим али ће порасти. То је просто психологија.
bushwick
Beginner
Pridružio se: Uto Mar 05, 2019 2:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 86
Pohvalio: 52

Postod bushwick » Uto Sep 10, 2019 4:32 pm

nove zgrade skoro uvek donose nove sadržaje a dugorocno možda i novu infrastrukturu. npr. zgrade tj. stanovi u savskoj će uskoro dobiti park, mol i mnogobrojne radnje i restorane. to će im svakako podići cenu. karadjordjeva je nekad bila jedna od najjeftinijih ulica u centru a sad o tome nema govora. čak i u bloku 61 nove zgrade su donele kafiće, samousluge, prodavnicu sanitarne opreme...
Poslednja izmena od bushwick u Uto Sep 10, 2019 4:33 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
srdjan
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod srdjan » Uto Sep 10, 2019 10:41 pm

bushwick » 10 Sep 2019 03:32 pm napisao:nove zgrade skoro uvek donose nove sadržaje a dugorocno možda i novu infrastrukturu. npr. zgrade tj. stanovi u savskoj će uskoro dobiti park, mol i mnogobrojne radnje i restorane. to će im svakako podići cenu. karadjordjeva je nekad bila jedna od najjeftinijih ulica u centru a sad o tome nema govora. čak i u bloku 61 nove zgrade su donele kafiće, samousluge, prodavnicu sanitarne opreme...

Upravo to sam i napisao gore. Infrastruktura i sadržaji podižu cenu, ne činjenica da je pored novogradnja. Izgradiše se novogradnje i po Altini, MML itd - pa cene starogradnje okolo nisu preterano promenjene. Savska je dobar primer, slažem se - kao i što su odredjeni delovi NBG.
SerbPacker
Intermediate
Pridružio se: Uto Mar 14, 2017 8:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 246
Pohvalio: 13

Postod SerbPacker » Sre Sep 11, 2019 5:14 pm

A kakav infrastrukturni kvalitet sadržaj za stanove u bloku 70 npr. Donosi ABlok i Savada?

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
Assad84
Beginner
Pridružio se: Ned Jun 16, 2019 12:32 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 83
Pohvalio: 11

Postod Assad84 » Čet Sep 12, 2019 10:33 am

Пуно снобова у комшилуку,шалу на страну,никакав инфраструктурни квалитет нису донели зато цене станова у старим зградама у близини и нису порасле због а блока или саваде
gamblerNBG
Novice
Pridružio se: Sre Jul 10, 2019 7:37 am
Kontakt:
Pohvaljen: 7
Pohvalio: 0

Postod gamblerNBG » Pet Sep 13, 2019 7:43 am

Porasle su cene u blokovima, ali zbog blizine poslovnog prostora u milutina milankovica. Inace, neka prica ko sta hoce, blokovi su zakon za mnoge druge krajeve BG-a :D jedino sto ih bije rdjav glas...

Inace, ako dobro razumem psihologiju srpskog potrosaca, cene jos nece poceti da padaju:
https://tradingeconomics.com/serbia/lending-rate
kamatne stope su i dalje u padu, a Srbi su spremni da se opruze koliko su dugacki. Vrlo slicno balonu u USA, sto vise ljudi je kreditno sposobno, vise ce se zaduzivati, kolko god da je nebulozna cena nekretnine. Tako da, mislim da je ovo jedan od glavnih parametara koje treba pratiti. Znam da misliti i cvece brati nije isto :mrgreen: ali videcemo da li sam u pravu :dil:
imemperor1
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pon Apr 29, 2019 10:30 am
Kontakt:
Pohvaljen: 26
Pohvalio: 130

Postod imemperor1 » Pet Sep 13, 2019 8:10 am

nensav » Uto Sep 10, 2019 10:54 am napisao:Balon nekretnina , ukoliko je stvarno balon još uvek se naduvava. U beogadu je najevidentnije, ali tu je i NOvi sad (pogledajte prilog od prošlje godine još uvek aktuelan http://www.mojnovisad.com/vesti/agenti-novi-stanovi-u-ns-nikad-skuplji-kvadrat-i-do-1.800-evra-id24237.html) Niš, Kragujevac ali i drugi manji gradovi, na primer cene su za taj grad relativno visoke u Požarevcu. Ovo je neki svetski trend, svuda nekretnine rastu, kada padnu u Americi, Londonu i Parizu, pašće i kod nas. Ali nio ne zna kada, ko to zna zaradiće dosta.

Potpuno se slažem. A sa velikim procentom sigurnošću (bar 70-80%) se već sada zna KADA. Pošto je FED u julu smanjio kamatne stope prvi put od prošle svetske ekonomske krize, očekuje se dalje smanjenje isto tako po 0,25%, možda u nekom trenutku i 0,5%. Uz to imamo inverted yield curve, zatim skoro sve zemlje EU u sličnoj situaciji gde su već jednom nogom u recesiji, zatim imamo zlato i srebro koji su explodirali a to nije slučajno itd itd, toliko mnogo je parametara samo ko hoće da gleda i ko zna šta treba da gleda.

Ovde pretpostavljam da ima dosta onih kojima takva kriza i pad cena nekretnina koji će sa sobom slediti ne odgovara i to je okej, ali ne mogu se ignorisati očigledne činjenice i ono što dolazi, a dolazi nova svetska kriza koja će verovatno biti objavljena u nekom trenutku tokom 2020, i onda za par meseci stiže i kod nas, pa posle polako kreću cene da padaju.

Sve je to potpuno prirodno i to se sve kreće ciklično, kao posle sunca kiša, posle leta jesen itd. Ne može mu se umaći, pogotovo ne na ovako krhkom i nerealnom tržištu.

Ko priča da će cene ovako do besvesti beskrajno da rastu i da je to skroz opravdano, samo laže sebe ili pokušava da obmane druge. Od prošle krize prošlo je 11 godina što je jedan od najdužih perioda bez krize, a one obično dolaze na oko 10ak godina prosečno, tako da je i zdravom logikom očekivati da uskoro dodje sledeće, bez da uopšte znate šta da gledate u oblasti finansija i ciklusa kako stvari funkcionišu na ovoj planeti.

A opet kažem, ako mislite da će Srbija biti izuzeta od tog trenda - opasno ćete se iznenaditi kada se uverite u suprotno, već počev za 2 godine.
Astrotrain
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Astrotrain » Pet Sep 13, 2019 8:36 am

Код нас је од кад ја знам за себе увек криза.
imemperor1
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Pon Apr 29, 2019 10:30 am
Kontakt:
Pohvaljen: 26
Pohvalio: 130

Postod imemperor1 » Pet Sep 13, 2019 9:46 am

Astrotrain » Pet Sep 13, 2019 8:36 am napisao:Код нас је од кад ја знам за себе увек криза.

Ah to uvek kažu ljudi ovde kad im se iznesu neke činjenice oko globalnih trendova. Kriza kod nas je stanje svesti, mentalitet neimaštine, mizerije. Ja ovde pričam o globalnoj krizi koja će se preliti na 95% sveta dosta brže nego 2008. jer smo sada daleko daleko više svi umreženi i zavisni jedni od drugih.

A da to ne pričam samo ja, evo mnogi koji zagovaraju da će cene ići ovako u nebesa, možda će se složiti sa predsednikom: http://bankar.rs/2019/09/13/vucic-uspor ... -i-srbiju/
mariks
Beginner
Pridružio se: Čet Jul 26, 2018 1:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 84
Pohvalio: 42

Postod mariks » Pet Sep 13, 2019 10:00 am

imemperor1 » Pet Sep 13, 2019 8:10 am napisao:...
Ovde pretpostavljam da ima dosta onih kojima takva kriza i pad cena nekretnina koji će sa sobom slediti ne odgovara i to je okej, ali ne mogu se ignorisati očigledne činjenice i ono što dolazi, a dolazi nova svetska kriza koja će verovatno biti objavljena u nekom trenutku tokom 2020, i onda za par meseci stiže i kod nas, pa posle polako kreću cene da padaju.

...

Kao što i ti čekaš i dodolaš već pola godine cenu nekretnine u centru za 1000e, tako ima i ljudi koji ne zele da toliko pada, a i neće. Ja kupio kokice na zalihama i čekam 2020 da kupiš stan u centru za 1000e po m2.
srdjan
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod srdjan » Pet Sep 13, 2019 10:10 am

Ako pogledamo ozbiljnije novogradnje na NBG i u širem potezu savakog amfiteatra (bgh2o, skyline, kmr) - po rečima prodavaca sa kojima sam razgovarao više od pola ako ne i 3/4 kupaca nisu kreditni kupci. Ovo se lako može proveriti i kroz katastar. Ljudi kupuju stanove za cash, rentiraju ih i od toga ostvaruju neki prinos (kakav/takav). Ako nisu pod pritiskom da prodaju kada kamate skoče a cene krenu da padaju - a neminovno će morati da se stabilizuju i koriguju na dole kratkoročno, neće imati gubitak. Na dovoljno dugačkom vremenskom periodu od 10-15 godina cene nekretnina čuvaju vrednost i uvećavaju je.

Tako da je efekat “niskih” kamata tu vrlo ograničen, a to su projekti koji guraju cene čitavog tržišta na gore. Niske kamate dolaze do izražaja više za sekundarno tržište tj kupovinu već postojećih stanova.
mariks
Beginner
Pridružio se: Čet Jul 26, 2018 1:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 84
Pohvalio: 42

Postod mariks » Pet Sep 13, 2019 10:24 am

kao sto sam vec spomenuo negde kada sam kupovao stan, nailazio sam na zgrade gde investiror prodaje iskljucivo za kes, i svi stanovi su uglavnom bili prodati. No cinjenica je da cene rastu i da ce morati doci do neke stabilizacije i blagog pada, samo kada i koliko...
nikoladzoni
Novice
Pridružio se: Sre Sep 18, 2019 3:26 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 0
Pohvalio: 0

Postod nikoladzoni » Sre Sep 18, 2019 3:33 pm

Koji deo grada preporučujete za kupovinu nekretnine po ceni od oko 1400-1500 eur po kvadratu?

Moj favorit je Zemun ali vidim da su cene dosta skočile tamo. Druge opcije su: Galenika, Ledine, Vojvode Vlahović naselje, Banovo Brdo, Vidikovac.

Zanima me vaše mišljenje pre svega o Galenici i Ledinama. Deluje mi kao da će se ti delovi grada razvijati i postajati sve urbaniji pa bi kupovina stana tamo bila dobra investicija. Zanima me prvenstveno novogradnja ili novije zgrade.
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 262
Pohvalio: 217

Postod nensav » Sre Sep 18, 2019 3:53 pm

Dodaj i karaburmu. U toku je gentrifikacija
SRBO
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Pet Jan 23, 2015 9:48 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1821
Pohvalio: 38

Postod SRBO » Sre Sep 18, 2019 5:15 pm

nikoladzoni » 18 Sep 2019 14:33 napisao:Koji deo grada preporučujete za kupovinu nekretnine po ceni od oko 1400-1500 eur po kvadratu?

Moj favorit je Zemun ali vidim da su cene dosta skočile tamo. Druge opcije su: Galenika, Ledine, Vojvode Vlahović naselje, Banovo Brdo, Vidikovac.

Zanima me vaše mišljenje pre svega o Galenici i Ledinama. Deluje mi kao da će se ti delovi grada razvijati i postajati sve urbaniji pa bi kupovina stana tamo bila dobra investicija. Zanima me prvenstveno novogradnja ili novije zgrade.

Свуда ти је исто, за те паре можеш овде наћи
Нема користи задржати те. Уништити те није губитак.

Povratak na “Gradski život i vesti”