Cene nekretnina

Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd

Moderator: Igor

gygy11
Intermediate
Pridružio se: Ned Apr 24, 2011 1:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 447
Pohvalio: 1530

Postod gygy11 » Pet Mar 02, 2012 6:58 pm

guverner napisao:
gygy11 napisao:
guverner napisao:Ne bih se složio sa Vama.

Ok je,ali ja znam za slucaj iz sredine 2008.i kupljenog stana u novogradnji u Sumatovackoj(blize Branicevskoj) kupio moj poznanik za ~1.750e/m2,2-3 meseca pre zavrsetka,57m2 placeno okruglo 100k..Ja koliko vidim to je sad misaona imenica.

Pojedinačni slučajevi su mogući ali to ne govori o celom tržištu nekretnina.

Hmm...ok kazem,ne tvrdim nista ,jer nisam u materiji,ali kazem da na osnovu ovih svih primera ovde koje su ljudi postavili i na osnovu mog licnog iskustva ja zakljucujem ovo sto sam zakljucio.Ti se sa mnom ne slazes i to je ok,ali osim pukog neslaganja nisi mi iskreno ponudio nista opipljivo u smislu nekog konkretnog primera.Na primer,lupam,2008. znam za kupovinu po toj i toj ceni,a danas se to kupuje po toj i toj ceni.To bi ,recimo po meni,bilo mnogo konkretnije.
Pozdrav
guverner
Beginner
Pridružio se: Sub Okt 15, 2011 6:25 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1
Pohvalio: 2

Postod guverner » Sub Mar 03, 2012 2:29 pm

gygy11 napisao:
guverner napisao:
gygy11 napisao:Ok je,ali ja znam za slucaj iz sredine 2008.i kupljenog stana u novogradnji u Sumatovackoj(blize Branicevskoj) kupio moj poznanik za ~1.750e/m2,2-3 meseca pre zavrsetka,57m2 placeno okruglo 100k..Ja koliko vidim to je sad misaona imenica.

Pojedinačni slučajevi su mogući ali to ne govori o celom tržištu nekretnina.

Hmm...ok kazem,ne tvrdim nista ,jer nisam u materiji,ali kazem da na osnovu ovih svih primera ovde koje su ljudi postavili i na osnovu mog licnog iskustva ja zakljucujem ovo sto sam zakljucio.Ti se sa mnom ne slazes i to je ok,ali osim pukog neslaganja nisi mi iskreno ponudio nista opipljivo u smislu nekog konkretnog primera.Na primer,lupam,2008. znam za kupovinu po toj i toj ceni,a danas se to kupuje po toj i toj ceni.To bi ,recimo po meni,bilo mnogo konkretnije.
Pozdrav

Već sam naveo neke primere u predhodnim postovima a inače znam dosta konkretnih primera jer sam radio na njima.Pozdrav :kk:
guverner
Beginner
Kontakt:

Postod guverner » Sub Mar 03, 2012 2:34 pm

Evo malo definicija o CENI i Vrednosti:
Cena je iznos koji se traži, nudi ili plaća za neku nekretninu.
Usled različitih finansijskih sposobnosti, motivacija ili posebnih interesa određenog kupca ili prodavca, cena koja se plaća se može razlikovati od vrednosti koju drugi mogu pripisati sredstvu.
Vrednost nije Činjenica nego mišljenje o:
(a) najverovatnijoj ceni koja će biti plaćena za nekretninu u razmeni, ili
(b) ekonomskoj koristi od posedovanja nekretnine.
guverner
Beginner
Kontakt:

Postod guverner » Pon Mar 05, 2012 1:07 am

Tržišna vrednost se definiše kao novčani iznos za koji imovina može biti razmenjena, na otvorenom i konkurentnom tržištu, pod normalnim okolnostima i dobrovoljnim putem (odsustvo bilo kakvih koncesija ili prinude), u transakciji između zainteresovanih strana, koje poseduju razuman stepen informisanosti o relevantnim činjenicama.
toshke
Beginner
Pridružio se: Pet Dec 11, 2009 10:33 am
Kontakt:
Pohvaljen: 47
Pohvalio: 80

Postod toshke » Pon Mar 05, 2012 5:42 pm

mene zanima da li će u skorijoj budućnosti uticati izgradnja mosta preko Ade na cene nekretnina na Topčideru?
guverner
Beginner
Kontakt:

Postod guverner » Pon Mar 05, 2012 9:21 pm

:)
toshke napisao:mene zanima da li će u skorijoj budućnosti uticati izgradnja mosta preko Ade na cene nekretnina na Topčideru?
zora
Intermediate
Pridružio se: Sre Apr 27, 2011 12:31 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2
Pohvalio: 3

Postod zora » Uto Mar 06, 2012 11:14 am

Na cenu nekretnina u pojasu nadvožnjaka kod hipodroma i raskrpetlje sigurno.Ceo taj pojas gubi na ceni ali to po zonama za plaćanje poreza neće se promeniti.
guverner
Beginner
Kontakt:

Postod guverner » Sre Mar 07, 2012 6:34 pm

zora napisao:Na cenu nekretnina u pojasu nadvožnjaka kod hipodroma i raskrpetlje sigurno.Ceo taj pojas gubi na ceni ali to po zonama za plaćanje poreza neće se promeniti.

U načelu se slažem.Sa jedne strane saobraćajna buka smanjuje vrednost a sa druge bolja konekcija sa ostatkom grada je povećava.
guverner
Beginner
Kontakt:

Postod guverner » Ned Mar 11, 2012 12:40 pm

:violina:
Nešto je stala diskusija.
blok 45/ III/Cg/ solidno stanje/60 m2/ 70.000 eura
astrodule
Korisnikov avatar
Professional
Pridružio se: Sre Avg 05, 2009 12:39 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 12481
Pohvalio: 3468

Postod astrodule » Ned Mar 11, 2012 12:49 pm

Poslednja dva meseca gledam jednosobne stanove (40kv +- 3) u okolini Fontane (NBGD). Spratnost 1-4 sprat i svima su pocetne cene ~1700e/kv!?!? Da li su im agencije napunile glavu kako ce se kupci pojaviti, ne znam?

Cinjenica je da je jedini stan koji sam gledao a prodat je imao normalnu pocetnu cenu od ~1600e/kv.
Stvari koje me nerviraju:
1. Roditelji koji sa decom prelaze na crveno
2. Nepropisno parkiranje iako parking postoji na manje od 100m
Duletov blog
Slika
guverner
Beginner
Kontakt:

Postod guverner » Pet Mar 16, 2012 1:24 am

Zvezdara - Blizina Zvezd. šume - Lux -Jednoiposoban/36 m2 /II/EG/odlična gradnja,nov - 50.000 eura
JohnyBgood
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 26, 2010 8:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 28
Pohvalio: 67

Postod JohnyBgood » Pet Mar 16, 2012 7:17 pm

astrodule napisao:Poslednja dva meseca gledam jednosobne stanove (40kv +- 3) u okolini Fontane (NBGD). Spratnost 1-4 sprat i svima su pocetne cene ~1700e/kv!?!? Da li su im agencije napunile glavu kako ce se kupci pojaviti, ne znam?

Cinjenica je da je jedini stan koji sam gledao a prodat je imao normalnu pocetnu cenu od ~1600e/kv.

Po meni treba ako ti se nesto svidja ponuditi neku razumnu cenu koju bi platio pa ako hoce, hoce. Ako nece naka im stan stoji neprodat mesecima ili godinama. A drzanje stana tek tako postaje sve skuplje, treba placati porez i drugo, tako da je samo pitanje vremena kad ce neko ko ima visak prostora da se opameti.
guverner
Beginner
Kontakt:

Postod guverner » Sub Mar 17, 2012 2:43 pm

:kk:
JohnyBgood napisao:
astrodule napisao:Poslednja dva meseca gledam jednosobne stanove (40kv +- 3) u okolini Fontane (NBGD). Spratnost 1-4 sprat i svima su pocetne cene ~1700e/kv!?!? Da li su im agencije napunile glavu kako ce se kupci pojaviti, ne znam?

Po meni treba ako ti se nesto svidja ponuditi neku razumnu cenu koju bi platio pa ako hoce, hoce. Ako nece naka im stan stoji neprodat mesecima ili godinama. A drzanje stana tek tako postaje sve skuplje, treba placati porez i drugo, tako da je samo pitanje vremena kad ce neko ko ima visak prostora da se opameti.
tragac
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2681
Pohvalio: 4769

Postod tragac » Ned Mar 18, 2012 6:57 pm

Osnovni razlog sto su cene stanova enormno visoke cak i kada nema kupaca je taj sto investitori ulazu kapital iz sopstvene aktive, pa tu nema obracuna povracaja investicije ni rizika od sporog tempa prodaje. Jednostavno, kad prodaju prodace i omastice se vise nego da su dati iznos orocili u banci ili ne daj Boze, spekulisali na berzama. Imamo paradoks da dok traje kriza u Bg, pa i u mnogim gradovima u unutrasnjosti se gradi vise nego ikada pre...pogledajte Vracar, okolinu Djerma, Knezevac u Rakovici, Mirijevo, Vojvode Stepe,,svuda su gradilista, izmedju ostalog jer su mnogi bas zbog krize preusmerili svoje investicije iz drugih izvora prema nekretninama.
Uz sve ovo, svaki investitor ce pre useljenja vec uspeti da proda nekoliko stanova, recimo, ako zgrada ima 20 stanova on ce prodati sigurno 4-5 pre uselenja, a kao sto rekoh, vecina je gradila iz sopstvene aktive i ne cekaju ih nikakve glavnice ni kamate, a kako bi tek bilo da nema Dulvila i Ivana Ribara?
Ne zaustavljajte Taxi - bojkotujte ga!
gygy11
Intermediate
Kontakt:

Postod gygy11 » Ned Mar 18, 2012 8:49 pm

tragac napisao:Osnovni razlog sto su cene stanova enormno visoke cak i kada nema kupaca je taj sto investitori ulazu kapital iz sopstvene aktive, pa tu nema obracuna povracaja investicije ni rizika od sporog tempa prodaje. Jednostavno, kad prodaju prodace i omastice se vise nego da su dati iznos orocili u banci ili ne daj Boze, spekulisali na berzama. Imamo paradoks da dok traje kriza u Bg, pa i u mnogim gradovima u unutrasnjosti se gradi vise nego ikada pre...pogledajte Vracar, okolinu Djerma, Knezevac u Rakovici, Mirijevo, Vojvode Stepe,,svuda su gradilista, izmedju ostalog jer su mnogi bas zbog krize preusmerili svoje investicije iz drugih izvora prema nekretninama.
Uz sve ovo, svaki investitor ce pre useljenja vec uspeti da proda nekoliko stanova, recimo, ako zgrada ima 20 stanova on ce prodati sigurno 4-5 pre uselenja, a kao sto rekoh, vecina je gradila iz sopstvene aktive i ne cekaju ih nikakve glavnice ni kamate, a kako bi tek bilo da nema Dulvila i Ivana Ribara?

Ovo je i moj utisak.Ja zaista imam utisak da se te cene nisu ni makle sa onih iz 2007,2008.Mislim na ove tzv realizovane cene,ne mislim na one trazene.I sad se ja pitam,kako ce te cene da idu dole danas ,kada se za sledecu godinu najavljuje izlazak iz krize,a nisu otisle dole za ove 4 godine teske krize?koji je motiv nekog ko prodaje stan da ga proda za nize,ako zna da ce sledece godine moci lakse da ga proda po skupljoj ceni nego ove.OK,znam,prodace onaj koji mora,ali zar to nije premali broj u odnosu na one koji traze stan?
guverner
Beginner
Kontakt:

Postod guverner » Ned Mar 18, 2012 8:54 pm

Makle su se bogami od te 2008 u proseku 25 % negde više negde manje ( +/- 5 %)
JohnyBgood
Advanced
Pridružio se: Pon Apr 26, 2010 8:21 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 28
Pohvalio: 67

Postod JohnyBgood » Ned Mar 18, 2012 9:02 pm

tragac napisao:Osnovni razlog sto su cene stanova enormno visoke cak i kada nema kupaca je taj sto investitori ulazu kapital iz sopstvene aktive, pa tu nema obracuna povracaja investicije ni rizika od sporog tempa prodaje. Jednostavno, kad prodaju prodace i omastice se vise nego da su dati iznos orocili u banci ili ne daj Boze, spekulisali na berzama. Imamo paradoks da dok traje kriza u Bg, pa i u mnogim gradovima u unutrasnjosti se gradi vise nego ikada pre...pogledajte Vracar, okolinu Djerma, Knezevac u Rakovici, Mirijevo, Vojvode Stepe,,svuda su gradilista, izmedju ostalog jer su mnogi bas zbog krize preusmerili svoje investicije iz drugih izvora prema nekretninama.

Pa onda to znaci da treba JOS VISE da se gradi pa ce cene na kraju da krenu da padaju prema ceni izgradnje, valjda su to ekonomski zakoni. Znaci obezbediti lako i transparentno dobijanje dozvola za gradnju pa da vidis kako ce ti koji rezonuju po sistemu "prodace se kad se proda" da daju snizenja pre nego sto novi stanovi udju u ponudu.
gygy11
Intermediate
Kontakt:

Postod gygy11 » Ned Mar 18, 2012 9:54 pm

guverner napisao:Makle su se bogami od te 2008 u proseku 25 % negde više negde manje ( +/- 5 %)

Pa gde su se makle 25%?Gde je to na Vracaru 2008.godine prodato za 2.000evra/m2 a danas mozes da na istoj toj lokaciji kupis za 1.500 evra/m2?Gde na Banovom Brdu gde je 2008.prodato po 1.600evra/m2,danas mozes da kupis za 1.200evra/m2?gde mozes danas u Mirijevu kupis stan po 900 evra/m2,a da je 2008. prodato po 1.200 evra/m2?gde na Dorcolu mozes da kupi stan po 1.350 evra/m2,a da je 2008. prodato po 1.800 evra/m2?
OK,koliko vidim jedino su kod Arene pale cene u tom procentu,na ostalim lokacijama,kao sto vidis iz mojih primera,nigde.
Varam li se?
svsavic
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Dec 25, 2011 2:38 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 190
Pohvalio: 110

Postod svsavic » Ned Mar 18, 2012 10:10 pm

gygy11 napisao: Pa gde su se makle 25%?Gde je to na Vracaru 2008.godine prodato za 2.000evra/m2 a danas mozes da na istoj toj lokaciji kupis za 1.500 evra/m2?Gde na Banovom Brdu gde je 2008.prodato po 1.600evra/m2,danas mozes da kupis za 1.200evra/m2?gde mozes danas u Mirijevu kupis stan po 900 evra/m2,a da je 2008. prodato po 1.200 evra/m2?gde na Dorcolu mozes da kupi stan po 1.350 evra/m2,a da je 2008. prodato po 1.800 evra/m2?
OK,koliko vidim jedino su kod Arene pale cene u tom procentu,na ostalim lokacijama,kao sto vidis iz mojih primera,nigde.
Varam li se?

Slika

Slika
ograditi, graditi, ugraditi, izgraditi, nagraditi, nadgraditi, zagraditi, beograditi
gygy11
Intermediate
Kontakt:

Postod gygy11 » Ned Mar 18, 2012 11:14 pm

Ma nemoj molim te,ja sam ozbiljno pitao za konkretne primere,i namerno sam naglasio tzv realizovane cene,da mi da konkretan primer,na toj i toj lokaciji prodato po toj i toj cena 2008,a danas toliko i toliko,a ne ove bezvredne tabele,da izvines na izrazu.Ove tabele je neko vec postavljao i nisu uopste relevantne.Tu je suma svega i svacega,a kupca stana interesuju samo stanovi u kojima moze ljudski da se zivi,a ne nekakve,nelegalne,memljive rupe,itd,itd,koje takodje ulaze u ove tabele.To nije realno i mene to ne interesuje.Evo ti konkretan primer,u ovoj tvojoj tabeli pise da je cena u Zelezniku 851evro/m2,a ja skoro svaki dan prolazim pored crkve na Banovom Brdu i tamo imas reklamu za one stanove u Zelezniku koji se prodaju po ceni od 1070 evra/m2.To su normalni stanovi ,a njihova cena je po ovoj tvojoj tabeli daleko iznad prosecne.
Ok,hvala na pokusaju,ali ove tabele meni nista ne govore.
svsavic
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Dec 25, 2011 2:38 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 190
Pohvalio: 110

Postod svsavic » Ned Mar 18, 2012 11:32 pm

Ovo je nekakav pokazatelj cena, kako ti kažeš "svega i svacega", a ti nemaš nikakav statistički pokazatelj (osim pojedinačnih slučajeva koji nisu merodavni).
U Železniku je cena 1020 €/m2 i to je novogradnja gde je cena istih uvek veća nad polovnim stanovima 10-50%.
Cene su pale oko 30% u proseku, a negde npr. nisu toliko (tamo gde nije bilo naglih skokova u 2008)
ograditi, graditi, ugraditi, izgraditi, nagraditi, nadgraditi, zagraditi, beograditi
gygy11
Intermediate
Kontakt:

Postod gygy11 » Pon Mar 19, 2012 1:13 am

svsavic napisao:Ovo je nekakav pokazatelj cena, kako ti kažeš "svega i svacega", a ti nemaš nikakav statistički pokazatelj (osim pojedinačnih slučajeva koji nisu merodavni).
U Železniku je cena 1020 €/m2 i to je novogradnja gde je cena istih uvek veća nad polovnim stanovima 10-50%.
Cene su pale oko 30% u proseku, a negde npr. nisu toliko (tamo gde nije bilo naglih skokova u 2008)

Pa upravo si potvrdio da su cene u realnosti vece od ovih sto su ti prikazane u ovim tabelama.Kupca ne interesuje stan u Zelezniku od 500-600 evra/m2 jer to nije stan to su rupe i supe ,a jos su i nelegalne.Problem sa ovim tabelama su sto prikazuju prosek i "pravih" nekretnina, i onih koje to nisu,i nema razloga da se ljutis na mene samo zato sto to konstatujem.
Meni su jedino merodavne samo cene za koje znam da se neka nekretnina kupila ili prodala,ove cene iz tabela su bezvredne,jer se kose sa realnoscu,a rekao sam iz kog razloga(zato sto u sebi daju prosek baba i zaba).
Onaj pre tebe rece da su cene pale 25%,ti si dosao do 30%,ali pri svemu tome ne mozete da mi navedete ni jedan jedini primer na kome se to jasno vidi.
Evo ti recimo jos jedna primer sa ovog threada,kaze covek trazi stan kod Fontane na NB i kaze sve je oko 1.700evra/m2,a on zna da se jedini koji se prodao ,prodao po ceni od 1.600 evra/m2.E sad,po onim tvojim tabelama prosecna TRAZENA cena za stan kod Fontane je 1579 evra/m2,dakle niza od REALIZOVANE cene prosecnog stana kod Fontane danas.Dakle realizovana cena prosecnog stana je veca od prosecno trazene cene iz tabele.
gygy11
Intermediate
Kontakt:

Postod gygy11 » Pon Mar 19, 2012 1:18 am

gygy11 napisao:
svsavic napisao:Ovo je nekakav pokazatelj cena, kako ti kažeš "svega i svacega", a ti nemaš nikakav statistički pokazatelj (osim pojedinačnih slučajeva koji nisu merodavni).

Pa upravo si potvrdio da su cene u realnosti vece od ovih sto su ti prikazane u ovim tabelama.Kupca ne interesuje stan u Zelezniku od 500-600 evra/m2 jer to nije stan to su rupe i supe ,a jos su i nelegalne.Problem sa ovim tabelama su sto prikazuju prosek i "pravih" nekretnina, i onih koje to nisu,i nema razloga da se ljutis na mene samo zato sto to konstatujem.
Meni su jedino merodavne samo cene za koje znam da se neka nekretnina kupila ili prodala,ove cene iz tabela su bezvredne,jer se kose sa realnoscu,a rekao sam iz kog razloga(zato sto u sebi daju prosek baba i zaba).
Onaj pre tebe rece da su cene pale 25%,ti si dosao do 30%,ali pri svemu tome ne mozete da mi navedete ni jedan jedini primer na kome se to jasno vidi.
Evo ti recimo jos jedna primer sa ovog threada,kaze covek trazi stan kod Fontane na NB i kaze sve je oko 1.700evra/m2,a on zna da se jedini koji se prodao ,prodao po ceni od 1.600 evra/m2.E sad,po onim tvojim tabelama prosecna TRAZENA cena za stan kod Fontane je 1579 evra/m2,dakle niza od REALIZOVANE cene prosecnog stana kod Fontane danas.Dakle realizovana cena prosecnog stana je veca od prosecno trazene cene iz tabele,a sve to,ponavljam po ko zna koji put,zato sto tabela pokazuje prosek stanova i onoga sto stanovi nisu..
tragac
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2681
Pohvalio: 4769

Postod tragac » Pon Mar 19, 2012 4:38 am

Pa onda to znaci da treba JOS VISE da se gradi pa ce cene na kraju da krenu da padaju prema ceni izgradnje, valjda su to ekonomski zakoni. Znaci obezbediti lako i transparentno dobijanje dozvola za gradnju pa da vidis kako ce ti koji rezonuju po sistemu "prodace se kad se proda" da daju snizenja pre nego sto novi stanovi udju u ponudu.

Jednostavno, zato sto neko ko hoce da gradi iz kredita, nece moci dovoljno brzo da proda stanove da bi otplatio isti. A spekulativnog kapitala u srbiji i dalje ima mnogo, kako od raznih kriminalnih aktivnosti,m pranja novca, tako i od plasmana imucnijih gastarbajtera i nesto malo domacih firmi. Oni koji su pokusali da u tom mutnom sistemu dosledno primene postulate moderne ekonomije su zavrsili kao Koling. Izlaz iz ove situacije ce biti kada vecina stanova bude prodavana na kredit, nezaposlenost opadne dosta ispod 10% i kad radna mesta budu mnogo sigurnija. U Srbiji kreditni kupci jos uvek nisu vecina kao u normalnim zemljama. Druga stvar, u Bg se najvise grade LUX stanovi sa cenom oko 2000 eur, gde je broj kreditnih kupaca zanemarljiv.
Ne zaustavljajte Taxi - bojkotujte ga!
mekbejn
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Uto Jul 13, 2010 9:01 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1471
Pohvalio: 5417

Postod mekbejn » Pon Mar 19, 2012 11:29 am

guverner napisao::violina:
Nešto je stala diskusija.
blok 45/ III/Cg/ solidno stanje/60 m2/ 70.000 eura

Ovo je baš povoljno. To je cena realizovane prodaje?

Povratak na “Gradski život i vesti”