Šta je novo?

Stambeni Krediti (subvencionisani, komercijalni...) i Povrat PDV-a

svsavic

Higher intermediate
Učlanjen(a)
25.12.2011.
Poruke
751
Pohvaljen
262
Evo pošto ja a i drugi u doglednoj budućnosti uzimaju subvencionisani kredit za stan, za sada po novoj uredbi 2012 jedino se komercijalna i societegeneral oglasila po novoj uredbi.
Uredba: http://www.nkosk.rs/sites/default/files/info_page_documents/UREDBA 2012.pdf
Komercijalna ima kamatu 4,5% + 6M EUB a societegeneral 4,45% + 6M EUB + osiguranje života.

http://www.kombank.com/srp/tekst.asp?id=416
http://www.societegenerale.rs/index.php?id=534

Kalkulator za obračun subv. kredita (od smesak):
http://www.sendspace.com/file/t9o6v6

Ako imate da podelite Vaša iskustva, informacije kao i nove informacije (pre svega pad kamate :D ) u vezi kredita pišite!
 
Ja ću u pohode bankama ovih dana, ali i da pitam ovde za ovo životno osiguranje koje se uzima kao obezbeđenje kredita. Ako me, dakle, u toku narednih dvadesetak godina pregazi tramvaj, banka će naplatiti moju premiju. Da li će ta naplata smanjiti (ili isplatiti, zavisno od sume) i moj dug prema banci, tako da moja žena i deca ne moraju da nastave da otplaćuju? Bilo bi logično/humano, ali pošto radimo sa bankama, ova dva nisu baš uvek garantovana :)
 
Ja ću u pohode bankama ovih dana, ali i da pitam ovde za ovo životno osiguranje koje se uzima kao obezbeđenje kredita. Ako me, dakle, u toku narednih dvadesetak godina pregazi tramvaj, banka će naplatiti moju premiju. Da li će ta naplata smanjiti (ili isplatiti, zavisno od sume) i moj dug prema banci, tako da moja žena i deca ne moraju da nastave da otplaćuju? Bilo bi logično/humano, ali pošto radimo sa bankama, ova dva nisu baš uvek garantovana

Super i ja ću u pohode, ali ne uskoro, ali javi ko je najpovoljniji.
Mislim da je osiguranje života ustvari osiguranje banci da povrati sredstva ako te nema :shok: .
Ako neko zna koji su uslovi oko osiguranja života neka javi tj. da li se osigurava celokupni iznos ili deo?

Evo interesantnih članka :
"Koliko će nam ove godine subvencionisani stambeni krediti pomoći da dođemo do krova nad glavom":
http://blog.online.rs/banke/2012/02...krediti-pomoci-da-dodete-do-krova-nad-glavom/ ,
"Obezbeđeno još 500 miliona dinara za stambene kredite " :
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/308398/Obezbedjeno-jos-500-miliona-dinara-za-stambene-kredite i
"Hypo Alpe Adria banka: Dodatne olakšice uz subvencionisani stambeni kredit" :
http://www.kamatica.com/novosti-iz-...e-olaksice-uz-subvencionisani-stambeni-kredit
 
Bitna stavka je šestomesečni euribor 6m EUB. Kretanje poslednjih godina:

h4p7.png


Na današnji dan je 1.321 a sredinom 2008 je bio oko 5!!
 
Pozdrav,

da li je neko bio lično do Societe General banke i radio kalkulaciju za svoj kredit?

Konkretno:

http://www.societegenerale.rs/index.php?id=534

data su 2 primera subvencionisanih kredita sa grejs periodom što, ako je tačno da se rata kredita ne povećava zbog grejs perioda, je odlična ponuda za sve nas koji bismo se uselili u svoje stanove tek za godinu dana!

Malo mi je neverovatno dobra ponuda da bi bilo istina, dakle - gde je caka? :/
 
Verovatno greška, do sada su za taj period od 12 meseci naplaćivali fiksnu kamatu od 6%
 
Optimist":1318615o je napisao(la):
Malo mi je neverovatno dobra ponuda da bi bilo istina, dakle - gde je caka? :/


Meni su u Sosiete general banci ponudili marzu 3.95 za subvencionisani kredit ali mora zivotno osiguranje... a "caka" za grejs kod njih je da prakticno u grejsu placas samo kamatu, npr. ako ti je rata 280 evra, za vreme grejsa tj. prve godine placas 220 evra mesecno... skoro kao da nemas grejs ali oni to zovu grejs.
 
La Grange":277wyhva je napisao(la):
Optimist":277wyhva je napisao(la):
Malo mi je neverovatno dobra ponuda da bi bilo istina, dakle - gde je caka? :/


Meni su u Sosiete general banci ponudili marzu 3.95 za subvencionisani kredit ali mora zivotno osiguranje... a "caka" za grejs kod njih je da prakticno u grejsu placas samo kamatu, npr. ako ti je rata 280 evra, za vreme grejsa tj. prve godine placas 220 evra mesecno... skoro kao da nemas grejs ali oni to zovu grejs.

Da, raspitah se za kamatu u toku grace perioda, definitivno se ne isplati..
 
Meni su u Sosiete general banci ponudili marzu 3.95 za subvencionisani kredit ali mora zivotno osiguranje..

A zašto samo tebi, da li imaš privelegije ili šta? Kada su ti ponudili tu kamatu?
Kada bi bila ta kamata, bilo bi lepo :)
 
svsavic":20cfdaje je napisao(la):
Meni su u Sosiete general banci ponudili marzu 3.95 za subvencionisani kredit ali mora zivotno osiguranje..

A zašto samo tebi, da li imaš privelegije ili šta? Kada su ti ponudili tu kamatu?
Kada bi bila ta kamata, bilo bi lepo :)

To nude samo ako je firma u kojoj radiš na nekoj njihovo top listi.Ne znam koje su to firme.BIo sam u SG, ne sviđa mi se ništa, počev od njihovog agenta koji zna da kaže ono što svako može da nađe na sajtu, do toga da je obavezno životno osiguranje.Ko misli da je to potrebno, zbog porodice i sl. mnogo je bolje da osigura život nezavisno od kredita za nedaj bože , i porodica onda raspolaže polisom, nego da daje banci da raspolaže njegovom polisom.
 
Takodje sam bio u SG banci i radili su mi kalkulaciju kredita sa kamatom od 3,95% jer navodno moja firma ima ugovor sa njima, mada kada se uracuna i obavezno zivotno osiguranje u korist banke rata kredita je ista kao i u drugim bankama, i ne priznaju nikakvo drugo zivotno osiguranje ako ga imate vec se mora uzeti posebno za tu namenu dok traje kredit vinkulirano u korist banke.
Inace kao sto je La Grange napisao u toku "grejs perioda" od godinu dana placas kamatu a zatim ti na preostali period otplate kredita rasporede u jednakim mesecnim ratama ono sto nisi platio.
 
Cisto kao pojasnjenje.

Postoji grejs period sa pripisom kamate (na glavincu) i bez pripisa.

Ovo dole je neki bezveze primer, cisto kao ilustracija (40.000e, 6% kamata, 200meseci) (rata je 316e)

Anuitetni plan:
Rata Kamata Glavnica Ostatak glavnice
1 200.00 116.86 39 883.14
2 199.42 117.44 39 765.70
3 198.83 118.03 39 647.68
4 198.24 118.62 39 529.06
5 197.65 119.21 39 409.85
...

Kada vam izracunaju anuitetni plan (kamatni kalkulator, (kamatica.com), "Prikazi tabelu otplate")
Dobijete ovo odozgo.
e sad

1. Ako je pripis kamate na glavnicu, oni vam izracunaju anuitetni plan kao da nema grejs perioda, onda vam saberu sve kamate za taj period (12meseci) i onda to zalepe na glavnicu.
To znaci (iz gornjeg primera ) da vam sabiraju ovu kolonu "Kamata" za prvih 12m, sto znaci da posle 12 meseci neplacanja imate umesto 40.000e glavnice, 12*~200e = 2400 + 40.000 = 42.400e .
a onda vam izracunaju ratu tako sto je sad glavnica 42.400e, 6%kamata, i 200 - grejs period = 188meseci)

i onda vam je rata : 348e sto je jasno mnogo gore nego 316e.

2. Ako je placnje u grejsu onda placate samo kamatu tj svakog meseca dajete pare kao sto je prikazano u anuitetnom planu (1. mesec 200e, 2. mesec 199.42...)
i onda posle 12meseci imate i dalje 40.000e glavnice (a dali ste ~2400e)
(40.000, 6%kamata, i 200 - grejs period = 188meseci)
rata je: 328e.

To je prica oko grejs perioda. Kako god da okrenete ne valja, ali mozda je to nekome potrebno da vrati pozajmice ili vec sta god...

Komercijalna daje grejs sa i bez pripisa, societe daje samo bez pripisa a inteza ne daje uopste...
 
Grejs period je uslovno koristan samo ako nemaš para da opremiš stan (ako nemaš pravo na povrat pdv), pa umesto da daješ na rate opremaš stan.
Kada vam izracunaju anuitetni plan (kamatni kalkulator, (kamatica.com), "Prikazi tabelu otplate")
Dobijete ovo odozgo.
link: http://www.kamatica.com/kredit-kalkulator

novi članci:
"Stambene kredite ugrožava proces odobravanja"
http://www.rtv.rs/sr_lat/ekonomija/stambene-kredite-ugrozava-proces-odobravanja_302077.html
"Potpisani ugovori za subvencionisane stambene kredite"
http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=73649
 
troops":2bn4ckah je napisao(la):
Takodje sam bio u SG banci i radili su mi kalkulaciju kredita sa kamatom od 3,95% jer navodno moja firma ima ugovor sa njima, mada kada se uracuna i obavezno zivotno osiguranje u korist banke rata kredita je ista kao i u drugim bankama, i ne priznaju nikakvo drugo zivotno osiguranje ako ga imate vec se mora uzeti posebno za tu namenu dok traje kredit vinkulirano u korist banke.

Da to svima kazu kad odes licno "navodno moja firma ima ugovor sa njima" pa zbog toga je 3,95% a moja firma nema nikakve veze sa njima... niti ja imam bilo kakve veze sa njima... racun mi je u drugoj banci... inace nije tacno da ne priznaju nikakvo drugo zivotno osiguranje, evo zvanicnog dopisa od njih:



Postovani g-dine ...,

Jos jednom cu Vam objasniti zasto je bolje uzeti stambeni kredit sa zivotnim osiguranjem.

Stambeni kredit uglavnom se uzima na duzi vremenski period (u Vasem slucaju je to 300+60 meseci) i tom prilikom i na taj nacin osigurali ste bezbedno buducnost za sebe i Vasu porodicu.
U slucaju da je korisnik stambenog kredita zivotno osiguran i da nastupi osigurani slucaj, porodica korisnika kreidta nastavlja da zivi u tom stanu i bez ikakvih finasijskih obaveza prema banci. Preostali deo duga za stambeni kredit Banka naplacuje od osiguranja, a porodici ostaje nekretnina u vlasnistvu.
Cilj osiguranja je zastita Vase porodice a ne jos jedan trosak koji dodajete na mesecu ratu.

Mozete uzeti bilo koje osiguranje koje posluje na teritoriji Republike Srbije ( Dunav osiguranje, Delta Generali, DDOR Novi Sad, Winer Stadische,Uniqa i dr.) ukljucujuci i nase Societe Generale Osiguranje

Neke od prednosti naseg osiguranja bile bi :

- Iznos kredita do 55.000 eur klijent popunjava samo upitnik bez inicijalnog odlaska na lekarski pregled
- Zavrsavate sve u ekspozituri nase banke, iznos osiguranje jednak je iznosu kredita banke
- Iznos premije je fiksan tokom celog perioda otplate
- Poslednje 2 godine klijent ne placa mesecne premije osiguranja
- Klijent uplacuje premiju zivotnog osiguranja mesecno, trajnim nalogom,bez obaveze dolaskau Banku. prva premija osiguranja se placa tek sa prvom ratom kredita iako je klijent osiguran od trenutka kada se pusti novac za kredit

Nadam se da sam Vam bar malo pomogao u odlucivanju i odabiru nase bake za resavanje Vaseg zivotnog pitanja.

Za sva ostala eventualna pitanja i nedoumice stojim Vam na raspolaganju.

U nadi da cemo uspostaviti saradnju sa Vama


S postovanjem,

....
Stručni saradnik za rad sa stanovništvom
...@socgen.com
www.societegenerale.rs
 
Pa dobro, bar je banka humana, ostavlja čoveku koji je uzeo kredit, a ne može u jednom trenutku više da ga otplaćuje, barem mogućnost da sačuva porodicu od izbacivanja na ulicu - skok sa osmog sprata i nema više otplaćivanja kredita... Životno osiguranje spašava stvar :rolleyes:
 
La Grange":22pqfq3d je napisao(la):
troops":22pqfq3d je napisao(la):
Takodje sam bio u SG banci i radili su mi kalkulaciju kredita sa kamatom od 3,95% jer navodno moja firma ima ugovor sa njima, mada kada se uracuna i obavezno zivotno osiguranje u korist banke rata kredita je ista kao i u drugim bankama, i ne priznaju nikakvo drugo zivotno osiguranje ako ga imate vec se mora uzeti posebno za tu namenu dok traje kredit vinkulirano u korist banke.

inace nije tacno da ne priznaju nikakvo drugo zivotno osiguranje, evo zvanicnog dopisa od njih:

...@socgen.com
www.societegenerale.rs

Nije u tome poenta.Ne obavezuju te oni na njihovo , SG a, ali to je i nebitno jer su uslovi uglavno isti, ALI mora da bude vinkulirana polisa u njihovu korist.Prema tome, ne priznaju životno osiguranje, ako neko već ima, koje je u normalnim slučajevim u korist porodice.Ovako se ti osiguravaš u korist banke.To ima mnogo zamki...
 
Felix55":1nzav8dc je napisao(la):
Pa dobro, bar je banka humana, ostavlja čoveku koji je uzeo kredit, a ne može u jednom trenutku više da ga otplaćuje, barem mogućnost da sačuva porodicu od izbacivanja na ulicu - skok sa osmog sprata i nema više otplaćivanja kredita... Životno osiguranje spašava stvar :rolleyes:


Ovo je bolje :) : Recimo uzmes kredit kod njh, posle par godina zena ti nadje mladjeg tipa ili jednostavno je nerviras, odluci da te se resi, npr. da ti presece creva za kocionu tecnost na kolima i jednim udarcem ubije dve muve. Oslobodice se kredita i dobice dugog tipa tj. vise je neces nervirati...
 
Volf":170lf9ra je napisao(la):
La Grange":170lf9ra je napisao(la):
troops":170lf9ra je napisao(la):
Takodje sam bio u SG banci i radili su mi kalkulaciju kredita sa kamatom od 3,95% jer navodno moja firma ima ugovor sa njima, mada kada se uracuna i obavezno zivotno osiguranje u korist banke rata kredita je ista kao i u drugim bankama, i ne priznaju nikakvo drugo zivotno osiguranje ako ga imate vec se mora uzeti posebno za tu namenu dok traje kredit vinkulirano u korist banke.

inace nije tacno da ne priznaju nikakvo drugo zivotno osiguranje, evo zvanicnog dopisa od njih:

...@socgen.com
www.societegenerale.rs

Nije u tome poenta.Ne obavezuju te oni na njihovo , SG a, ali to je i nebitno jer su uslovi uglavno isti, ALI mora da bude vinkulirana polisa u njihovu korist.Prema tome, ne priznaju životno osiguranje, ako neko već ima, koje je u normalnim slučajevim u korist porodice.Ovako se ti osiguravaš u korist banke.To ima mnogo zamki...

Upravo tako, mozes osiguranje uzeti u bilo kojoj osiguravajucoj kuci ali u korist SG banke, dok bilo koje drugo zivotno osiguranje, od kojeg bi ti imao koristi (profit), ukoliko ga imas ili nameravas da uzmes ne vazi u slucaju uzimanja stambenog kredita.
 
Banka inteza navodi troškove koji padaju na teret korisnika, a nisu poznati u trenutku oglašavanja
( http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=1056 ) i spominje se LTV:
Visina osnovne premije osiguranja NKOSK se može uvećati u skladu sa načinom obračuna premije osiguranja NKOSK:
- za osiguranje kredita sa LTV < 70, neto iznos premije je 1,5% od iznosa kredita
- za osiguranje kredita, sa 70 < LTV <80, neto iznos premije je 2,5% od iznosa kredita

Da li je LTV, odnos sume kredita koja daje banka i vrednosti nekretnine, ili nešto drugo?
Razlika nije mala i na sumu npr. 50000€ je trošak oko 500€ veći!

Kamatica:
LTV racio - Kod nekretnine koja se kupuje i nad kojom se uspostavlja hipoteka, predstavlja odnos iznosa kredita banke i kupoprodajne cene nekretnine koja se kupuje i stavlja pod hipoteku pomnožen sa 100.
 
Pozdrav svima.

Da li neko zna koji način uplata kapare od 5% za kupovinu stana u naselju Stepa Stepanović je s najmanje gubitaka (kursna razlika i sl..) ?

Postoje njihova 2 žiro računa na koja se može uplatiti kapara, dinarski (gde se uplaćuje po zvaničnom srednjem kursu Narodne banke na dan uplate) i devizni.

Koja banka ima najmanje provizije za dinarske uplate (cca. ~3000eur u dinarskoj protivvrednosti) a koja najmanju proviziju za devizne uplate?

Na nekom forumu sam pročitao da je možda najbolja opcija otvoriti devizni račun u AIK banci, besplatno, i onda uz neku minimalnu kamatu samo prebaciti eure na devizni račun GDSa?

Svaka pomoć mi je dragocena, hvala! :)
 
Optimist":a13ktg86 je napisao(la):
Pozdrav svima.

Da li neko zna koji način uplata kapare od 5% za kupovinu stana u naselju Stepa Stepanović je s najmanje gubitaka (kursna razlika i sl..) ?

Postoje njihova 2 žiro računa na koja se može uplatiti kapara, dinarski (gde se uplaćuje po zvaničnom srednjem kursu Narodne banke na dan uplate) i devizni.

Koja banka ima najmanje provizije za dinarske uplate (cca. ~3000eur u dinarskoj protivvrednosti) a koja najmanju proviziju za devizne uplate?

Na nekom forumu sam pročitao da je možda najbolja opcija otvoriti devizni račun u AIK banci, besplatno, i onda uz neku minimalnu kamatu samo prebaciti eure na devizni račun GDSa?

Svaka pomoć mi je dragocena, hvala! :)

Ja sam uplatio u komercijalnoj, provizija je 0.002.Nije neki veliki izdatak, došlo bi te 6 eura.
 
Zavisi u kojoj banci je račun na koji uplaćuješ kaparu. Ja sam morao da uplatim na račun GDSa koji je u AIK banci jer AIK finansira zgradu u kojoj je moj stan tako da je najjeftinije bilo da otvorim devizni račun u AIKu uplatim kaparu a onda izvršim prenos na devizni račun GDSa provizija je 0,05%
 
Za UniCredit, ako se interesujete za kredit, ne nude previše informacija na sajtu, ali su im kamatne stope dosta fleksibilne, u zavisnosti od učešća i verovatno nekih drugih parametara (4.1-4.5). Najbolje da lično svratite.
 
Ja sam bio u UniCredit banci u novembru i taj fiksni deo im nije bio fiksan (bilo je tad 4.3%). Kad sam rekao da je to gore nego kad je fiksno 4.5 jer moze bilo kad da mi promeni marzu, oni su mi rekli, ali to se nije menjalo od kada sam ja ovde :)
Elem sad bi to filsno moralo da bude fiksno, po ovom novom zakonu (al mozda su nasli neku rupu i za to)
 
Vrh