Stambeni Krediti (subvencionisani, komercijalni...) i Povrat PDV-a

Opšte diskusije o ekonomiji, kulturi i vestima vezane za Beograd

Moderator: Igor

Nsboom
Beginner
Pridružio se: Čet Feb 08, 2018 9:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 4
Pohvalio: 10

Re: Stambeni Krediti (subvencionisani, komercijalni...) i Povrat PDV-a

Postod Nsboom » Ned Apr 15, 2018 1:59 pm

Zanima me dali neko ima iskustva da nosilac kredita za stan ne bude i vlasnik stana?

Planiram da podignem kredit za stan u banci mi je rečeno da supruga može da bude vlasnik stana, tj ona nije imala nekretninu pa nam dobro dodje zbog povraćaja pdva.
wrexham
Korisnikov avatar
Beginner
Pridružio se: Sub Apr 01, 2017 1:53 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 73
Pohvalio: 52

Postod wrexham » Pet Avg 09, 2019 10:49 pm

Da li neko ima iskustva sa potrošačkim kreditima za energetsku efikasnost?

Znači, ovaj EBRD-ov GEFF ili bilo kakav drugi... u banci (da ne kažem finansijskom partneru) šatro nemaju pojma o postupku, kažu nisu još imali uspešne aplikante.
VitezKoja
Novice
Pridružio se: Pon Okt 28, 2019 11:57 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2
Pohvalio: 4

Postod VitezKoja » Pon Nov 04, 2019 3:25 pm

Nedavno smo se vencali, ali jos uvek nismo promenili dokumenta tako da formalno ne zivimo na istoj adresi.
Trenutno razmatramo i kupovinu stana pa me zanima kako ovo utice na povrat PDV-a.
Da li je potrebno da budemo prijavljeni na istoj adresi u trenutku potpisivanja predugovora ili ugovora?
svsavic
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Dec 25, 2011 2:38 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 202
Pohvalio: 117

Postod svsavic » Pon Nov 04, 2019 7:57 pm

Mislim da ne, za PDV nije bitno gde si nego ko je vlasnik
ograditi, graditi, ugraditi, izgraditi, nagraditi, nadgraditi, zagraditi, beograditi
mariks
Intermediate
Pridružio se: Čet Jul 26, 2018 1:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 320
Pohvalio: 270

Postod mariks » Uto Nov 05, 2019 11:47 am

ukoliko se pdv vraca i na zenu onda je bitno da budete prijavljeni na istoj adresi
Simonida
Korisnikov avatar
Novice
Pridružio se: Pet Apr 06, 2018 4:20 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 25
Pohvalio: 32

Postod Simonida » Čet Nov 14, 2019 9:49 pm

Da li neko upućeniji u trenutnu situaciju može da mi kaže kakvo je sada stanje po pitanju kamantih stopa?
Da li je ovakva ponuda od strane banke korektna?

Nominalna kamatna stopa 6m Euribor +2.99% , 2.74% na godišnjem nivou.
Efektivna kamatna stopa: 2.94 %

Hvala
tragac
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3364
Pohvalio: 6867

Postod tragac » Uto Nov 26, 2019 11:20 am

Da li neko ima iskustva sa kreditima za samogradnju. Ako je to moguce? Primer : imaš plac, projekat i građevinsku dozvolu, profakture majstora i materijala. Ili je to sad neisplativo?
Nemam petlju da uđem u temu 'Savski trg'. A i izbegavam da tuda prođemo. Ne želim da znam za to mesto više.
lisica
Beginner
Pridružio se: Sub Mar 23, 2013 1:56 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 304
Pohvalio: 134

Postod lisica » Uto Nov 26, 2019 12:15 pm

Zvanicno ih daju, ali se tesko dobijaju. Moras da imas nesto drugo kao hipoteku, vece vrednosti od onoga sto trazis.
montezuma
Novice
Pridružio se: Čet Dec 15, 2016 4:46 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 57
Pohvalio: 0

Postod montezuma » Čet Jul 16, 2020 3:59 pm

Ako mogu da se ubacim u prepisku da dodam svoje iskustvo iz inostranstva u vezi sa kreditima.

Zivim u jednoj zemlji u Severnoj Evropi gde je trenutno kamata na otplatu kredita za stan oko 2%, nekad cak i niza.

Niko, pa ni najveci bogatasi, ne kupuje nekretnine u gotovini ovde. Cak i da imas milione u banci, dignes kredit.

Zasto? Pa zato sto ako novac ulozis mnogo vise ces na njemu zaraditi nego sto ces izgubiti otplacujuci kredit.

Ako placas kamatu 2% a novac koji imas ulozis u neki "index fund" (ne znam kako se na srpskom to zove), bices u dobitku najmanje 4% u proseku godisnje. To je relativno pasivno investiranje, e sad ima i onih koji investiraju aktivnije pa mogu biti na mnogo vecem dobitku.

Takodje, u kesu ne moze nista da se kupuje. Mislim da je limit nekih 2000 eura, iznad toga sve mora da bude bankovna transakcija.

Nisam cuo za slucajeve, ali mislim da kad bi se ovde neko pojavio da kupi stan u gotovini, odmah bi bio posecen od strane poreske policije.
Pohvale za post: 3
Пантограф
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Pon Apr 23, 2012 12:44 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 14165
Pohvalio: 8948

Postod Пантограф » Čet Jul 16, 2020 4:01 pm

Па мораш и у Србији преко банковног рачуна, све изнад 10.000 евра. Него људи пишу "у кешу" чим не купују на кредит.
Од грипа је јануара 2017. у Србији умрло 5.000 људи. Зауставите ковид-диктатуру. Крај свим ограничењима!
Pohvale za post: 1
montezuma
Novice
Kontakt:

Postod montezuma » Čet Jul 16, 2020 4:19 pm

OK, nisam znao. Slusam price kako ljudi kupuju automobile i stanove u kesu za mnogo vece sume of 10.000 eura.

Mislim da bi ovde izazvao sumnju cak i kad bi kupio stan bez kredita preko bankovne transakcije jer to jednostavno niko ne radi, pa bi to upalilo neke crvene lampice.

Jos jedan razlog zasto svi uzimaju kredit je jer banke rade sva ispitivanja u vezi sa imovinom i zakonima jer nece dati kredit za nesto sto nije cisto. Tako da je to dodatni stepen zastite za kupce.

Ali generalno najveci faktor je cinjenica da moze vise da se zaradi pasivnim investiranjem nego ulaganjem u nekretnine. Istina je takodje da su ovde cene nekretnina mnogo vece, kao i porezi na imovinu. Trenutno ako kupis recimo nekretninu u vrednosti od 500.000 eura, godisnje placas 5.000-10.000 eura samo na ime poreza u zavisnosti od toga u kakvom kraju zivis, da li imas pogled, itd.
MrGood2016
Intermediate
Pridružio se: Ned Jun 17, 2018 12:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 207
Pohvalio: 23

Postod MrGood2016 » Čet Jul 16, 2020 4:32 pm

Nisam siguran koliko je takvo investiranje zazivelo u Srbiji. Mislim da generali ima tako nesto, sa 2% prinosa (bez osiguranja kod drzavne agencije koje imaju stedni ulozi u bankama) od kod se posle odbija porez. Tako da ispadne bar duplo manja pasivna kamata u odnosu na kamatu koja bi se placala banci.

Postoje i razne "berze novca" u kojima je moguce investirati i dobiti znatno vece prinose, ali naravno i mogice izgubiti u potpunosti ceo ulog.
Najzanimljiviji su ovi sto zive po raspalim NBG starogradnjama, u nehumanim solitercinama sa kojih otpadaju fasade, i komentarisu iskljucivo novogradnje, nazivajuci ljudi u njima snobovima, a sebe visom ligom.
montezuma
Novice
Kontakt:

Postod montezuma » Čet Jul 16, 2020 4:44 pm

Mislim da nema veze gde zivis, svakako mozes investirati u neki "index fund" koji recimo oponasa americki S&P500.

Glavna razlika izmedju investiranja u "index fund" i pojedinacne kompanije je to sto recimo "index fund" koji prati S&P500 uvek ima neku mesavinu akcija 500 najvecih kompanija u Americi u datom trenutku. Tako da ako trziste ide na gore i tvoj ulog ide na gore.

Mozes imati lose godine kad ekonomije padne, kao sto je ova godina u kojoj zivimo, ali dugorocno (10, 20, 30 godina) uvek si na dobitku. Barem je tako bilo u poslednjih najmanje 100 godina.

Ako ne znas nista o ulaganju i neces da kupujes akcije pojedinacnih firmi, onda kupis akcije nekog "index fund"-a i zaboravis na njih dok se ne penzionises. Tako to ovde vecina radi.

Mada ima i puno njih koji sve stavljaju u penzione fondove, najvise zbog poreskih olaksica.
MrGood2016
Intermediate
Pridružio se: Ned Jun 17, 2018 12:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 207
Pohvalio: 23

Postod MrGood2016 » Čet Jul 16, 2020 4:58 pm

Od tih 100 godina, S&P500 je doziveo svoju najvecu ekspanziju za poslednjih 30 godina. To se poklapa sa globalizacijom. Sada zbog pandemije kojoj nema naznaka kraju, kao i cinjenici da u bilo kom trenutku moze da bukne nova pandemoja, ekonomije koje se zasnivaju na globalizaciji (najvise Americka) ce pretrpeti najvece gubitke. Daleko od toga da ulaganje u takve fondove ne nosi sa sobom i rizike. I kako stvari stoje ono nisu samo padovi na nivou jedne godine.

Ukratko, nema prihoda bez rizika.

Privatni penzijski fondovi kod nas takodje jos uvek nisu zaziveli kao u zemljama u kojima vlade forsiraju gradjane da uplacuju novac u privatne penzijske fondove (drugi i treci penzijski stub), ali se ide u tom smeru. Ipak, poreske olaksice su samo do 50e mesecno cini mi se i to samo ako se uplacuju odbijanjem od plate po ugovoru o radu.
Najzanimljiviji su ovi sto zive po raspalim NBG starogradnjama, u nehumanim solitercinama sa kojih otpadaju fasade, i komentarisu iskljucivo novogradnje, nazivajuci ljudi u njima snobovima, a sebe visom ligom.
mlm
Novice
Pridružio se: Pet Okt 04, 2019 12:10 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 10

Postod mlm » Čet Jul 16, 2020 5:16 pm

O čemu beše ovaj forum?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Djordje33
Intermediate
Pridružio se: Pet Jan 04, 2019 9:55 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 305

Postod Djordje33 » Čet Jul 16, 2020 5:18 pm

mlm napisao:O čemu beše ovaj forum?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Sent from my iPhone using Tapatalk
wrexham
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod wrexham » Čet Jul 16, 2020 9:27 pm

TheGray » 14 Jul 2020, 01:02 napisao:
gile24nbg » Pon Jul 13, 2020 11:53 pm napisao:

Pročitaš uputstvo kako se koristi i onda ćeš videti...

Gile, nisam nepismen, daj screen shot parcele i prodate nekretnine o kojoj pises sa ovog sajta.

Ne da me interesuje bilo koja strana u raspravi (okej, recimo da me generalno užasava treća strana, batice koji uzimaju stanove na kilo "kao investiciju" trebalo bi rešavati kroz poresku politiku, rent regulation i ispitivanje porekla kapitala, ne nužno tim redosledom), ali estetski mi se ne dopada da naletim na prekinutu nit diskusije, pa vam evo i screenshot, lako je stvarno, odaberu se filteri, pusti pretraga i izađe to što je inicijalno kopirano.

Slika
TheGray
Novice
Pridružio se: Pon Jun 22, 2020 8:17 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 27
Pohvalio: 31

Postod TheGray » Čet Jul 16, 2020 11:29 pm

wrexham » Čet Jul 16, 2020 9:27 pm napisao:
TheGray » 14 Jul 2020, 01:02 napisao:
gile24nbg » Pon Jul 13, 2020 11:53 pm napisao:

Pročitaš uputstvo kako se koristi i onda ćeš videti...

Gile, nisam nepismen, daj screen shot parcele i prodate nekretnine o kojoj pises sa ovog sajta.

Ne da me interesuje bilo koja strana u raspravi (okej, recimo da me generalno užasava treća strana, batice koji uzimaju stanove na kilo "kao investiciju" trebalo bi rešavati kroz poresku politiku, rent regulation i ispitivanje porekla kapitala, ne nužno tim redosledom), ali estetski mi se ne dopada da naletim na prekinutu nit diskusije, pa vam evo i screenshot, lako je stvarno, odaberu se filteri, pusti pretraga i izađe to što je inicijalno kopirano.

Slika

Hvala. Moj filter u datumima je bio od 01.01.2012. do prazno, sto bi trebalo da vrati sve zabelezene promete do danas, makar tako pise u uputstvu, datum do nije obavezan unos. Sa tim datumskim opsegom ova dva prometa sa tvog screen shota se ne vide :?
Prikačeni fajlovi
C9E2DEEE-C34B-4F72-98BD-15E1058D98E4.jpeg
Djordje33
Intermediate
Pridružio se: Pet Jan 04, 2019 9:55 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 305

e: Stambeni Krediti (subvencionisani, komercijalni...) i Povrat PDV-a

Postod Djordje33 » Pet Jul 17, 2020 2:05 am

MrGood2016 napisao:Od tih 100 godina, S&P500 je doziveo svoju najvecu ekspanziju za poslednjih 30 godina. To se poklapa sa globalizacijom. Sada zbog pandemije kojoj nema naznaka kraju, kao i cinjenici da u bilo kom trenutku moze da bukne nova pandemoja, ekonomije koje se zasnivaju na globalizaciji (najvise Americka) ce pretrpeti najvece gubitke. Daleko od toga da ulaganje u takve fondove ne nosi sa sobom i rizike. I kako stvari stoje ono nisu samo padovi na nivou jedne godine.

Ukratko, nema prihoda bez rizika.

Privatni penzijski fondovi kod nas takodje jos uvek nisu zaziveli kao u zemljama u kojima vlade forsiraju gradjane da uplacuju novac u privatne penzijske fondove (drugi i treci penzijski stub), ali se ide u tom smeru. Ipak, poreske olaksice su samo do 50e mesecno cini mi se i to samo ako se uplacuju odbijanjem od plate po ugovoru o radu.

Da obrazlozim zasto mislim da je pri kupovini nepokretnoati bolji kredit. Trenutno UniCredit banka ima kamatu od 2.2 %. Kada pogledas iz vise uglova to nije lose. Na primer kredit od 20 godina ako je stan 250 000 das ucesce od 20% ili ti 50 000 eur, tih 80% odnosno 200 000 eur kad vratis bice plus minus 255 000 eur sto dolazimo do cifre od nekih 50-60 hiljada za 20 godina. ( ovo je generalno ne uzimajte za zlo sto nisam precizan toliko da sracunam u 1000 evra )

E sad to nije malo para, ali kad pogledas nekoliko stavki dolazis do druge matematike.

1. Cena nekretnine za dvadeset godina ce biti minimum dupla ( pogledajte cene u Bg pre 20 godina ) satistika je egzaktna stvar. Tako da je taj novac koji vise dajes izadje prakticno kao stednja ako ne i vise od toga.

2. Novac svoj ne trosis na to vec mozes da investoras u neki biznis kojim se bavis., i time recimo zaradis minimum toliko da pokrivas kamatu na primer.

3. Ne rizikujes sav svoj kapiral, vec je deo rizika i na banci.

Kad su moji roditelji dizali kredit za stan 2000 oni su morali da prihvate kamatu od 8,5% jer tek se otvorilo trziste za banke u fazonu uzmi ili ostavi. Ali i pored toga ( mislim da je to nenormalno ) oni nisu u minusu sa stanom. Kupili su ga kad je bio 1000 evra po m2 a sad kosta od 1800 evra pa do 2000 evra.

I tako ima tu dosta da se pise ali sustinski to je moje misljenje oko toga.

Pozdrav Mr. Good

Sent from my iPhone using Tapatalk
N_L
Intermediate
Pridružio se: Pon Okt 27, 2014 10:33 am
Kontakt:
Pohvaljen: 114
Pohvalio: 300

Postod N_L » Pet Jul 17, 2020 2:11 am

Idi mjesec po mjesec jer nece ti prikazati sve zbog odredjenih ogranicenja na sajtu, moze i veci raspon ako nema previše prodatih, takodje i manji.
wrexham
Korisnikov avatar
Beginner
Kontakt:

Postod wrexham » Pet Jul 17, 2020 7:35 am

Kada za filter postoji više od 250 rezultata u bazi, vrati ti se u teoriji nasumičnih 250, a svi ostali ti se ne prikažu. Siguran si da gledaš sve što postoji za neke datume na nekoj adresi samo ako ti u gornjem desnom uglu mape piše broj manji od 250, a za to moraš malo datumski da suziš pretragu. Znači, ako bi hteo da sakupiš sve promete za neku konkretnu novogradnju, morao bi da ideš mesec po mesec ili čak nedelju po nedelju od početka prodaje i klikćeš na balončić, prilično su loše to uradili, da.

Povratak na “Gradski život i vesti”